A close-up of a snail on a leaf. Taken on a Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens.

MAKRO FOTOGRAFĒŠANA

Kā uzņemt makro fotogrāfijas šajā rudenī

Makro fotogrāfijās svarīgākais ir uzņemt tuvplānu. Tajās tiek izceltas faktūras, ko cilvēka acs nevar saskatīt, parādot detaļās apslēpto skaistumu. Lai nodarbotos ar makro fotografēšanu, nav tālu jāceļo. Aplūkojot ikdienišķus objektus tuvumā, var iegūt jaunu perspektīvu, tāpēc gan jūsu dārzs, gan vietējais parks var būt lieliska vieta, kur trenēties.

1. Kāds komplekts nepieciešams makro fotografēšanai?

Ar daudziem objektīviem var uzņemt tuvplānus, bet tikai ar īstu makro objektīvu var palielināt vismaz attiecībā 1:1 jeb patiesajā lielumā. Tas nozīmē, ka, kameru novietojot vistuvākajā fokusēšanas attālumā, uz sensora izveidotais attēls būs tādā pašā lielumā kā objekts.

Šāda veida objektīviem ir ļoti mazs minimālais fokusa attālums, un tas nozīmē, ka varat pietuvoties, lai uzņemtu sīkus objektus, kas aizpilda visu kadru. Piemēram, Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM objektīvs var fokusēt līdz pat 3 cm attālumā. Šim objektīvam ir arī vieda iebūvēta LED makro zibspuldze, kas kompensē objekta noēnojumu, ko rada kameras tuvais novietojums. Ja jums ir EOS M sērijas kamera, piemēram, Canon EOS M50 vai Canon EOS M6 Mark II, Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM objektīvam ir tāda pati makro zibspuldzes funkcija.

A Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens and a tripod lie on long grass.

Ja pirms īpaša objektīva iegādes vēlaties izmēģināt makro fotografēšanu, ir pieejami vairāki piederumi, kas var palielināt parastā objektīva palielinājumu. Piemēram, ja uzliekat Canon Extension Tube EF 25 II vai Canon Extension Tube EF 12 II saderīga objektīva aizmugurē, varat fokusēt tuvāk nekā parasti. Līdzīgu efektu varat arī panākt, pievienojot Canon 250D 58mm tuvplāna lēcu vai Canon 500D 77mm tuvplāna lēcu sava objektīva priekšējā filtra vītnei.

Neatkarīgi no izvēlētā makro fotografēšanas veida kameras izkustēšanās tiks līdzvērtīgi pastiprināta, strādājot tuvu objektam, tāpēc, lai panāktu asus rezultātus, jānodrošina stabilitāte ar trijkāji vai līdzīgu atbalstu.

2. Kā sagatavoties makro fotografēšanai?

Daudzām EOS kamerām ir īpašs tuvplānu režīms, bet radošāku kontroli var panākt, kameru iestatot diafragmas prioritātes režīmā (Av) vai manuālā režīmā (M). Abi šie uzņemšanas režīmi ļauj izvēlēties diafragmas atvērumu, kas būtiski ietekmē makro fotogrāfijas izskatu un noskaņu, kā arī ekspozīciju.

Diafragmas atvēruma prioritāte ir vienkāršāk lietojams režīms, ar kuru var iesākt, jo kamera automātiski iestata ekspozīcijas laiku, lai iegūtu ar izvēlēto diafragmas atvērumu sabalansētu ekspozīciju. Kad esat gatavs pilnībā pārņemt kontroli pār iestatījumiem, pārslēdziet kameru uz manuālo režīmu.

3. Mūsu izmantotās sistēmas (EOS 77D + 35mm f/2.8 Macro) priekšrocības

Makro objektīvs kopā ar Canon EOS 77D 24,2 MP sensoru sniedz iespēju ar izcilu asumu uzņemt šīs mušas smalkos matiņus uz kājām un lielās sarkanās acis.

Canon EOS 77D ir lieliska izvēle makro fotografēšanai. Kameras 24,2 MP CMOS sensors var ierakstīt neticama līmeņa detaļas, bet tā grozāmais skārienekrāns atvieglo attēlu uzņemšanu no neparastiem leņķiem, piemēram, "tārpa acu augstumā", uzņemot tuvu pie zemes.

Lai vislabāk izmantotu detaļu palielināšanas iespējas, ko sniedz makro objektīvs un augstas izšķirtspējas CMOS sensors, ir svarīgi nodrošināt, lai kamera ekspozīcijas laikā neizkustētos. Pat mazas vibrācijas var ietekmēt attēla kvalitāti, tāpēc apsveriet iespēju izmantot taimeri attēlu uzņemšanai, kad kamera nofiksēta uz trijkāja. Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM objektīvam ir attēla stabilizators, kas lieliski noder, uzņemot kustībā, bet, to piestiprinot pie trijkāja, atcerieties izslēgt attēla stabilizatoru, jo tā iekšējais mehānisms paredzēts, lai pretdarbotos kustībai, un tam var būt pretēja ietekme situācijās, kad kustība nav noteikta. (Dažiem objektīviem ir trijkāju noteikšanas funkcija, tomēr ne visiem, tāpēc drošāk IS funkciju izslēgt manuāli, jo īpaši uzņemot ar ilgu ekspozīciju.)

Lai vēl vairāk samazinātu mehāniskās vibrācijas, varat aktivizēt kameras spoguļa fiksācijas funkciju galvenajā izvēlnē vai iestatīt kameru režīmā Live View, lai spogulis tiktu automātiski fiksēts. Varat arī izmantot priekšrocības, ko sniedz Canon EOS 77D Wi-Fi savienojums, lai kontrolētu kameru no attāluma, izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu, kas instalēta viedtālrunī vai planšetdatorā.

4. Diafragmas atvērums

Saistīti raksti
See glorious autumn through fresh eyes

RUDENS FOTOGRAFĒŠANA

Skatiet burvīgo rudeni ar svaigu skatienu

Dabas fotogrāfs Teo Bosbūms (Theo Bosboom) dalās ar saviem noslēpumiem, kā uzņemt rudens burvību ar unikālu perspektīvu.

How to capture nature in the city

DABAS FOTOGRAFĒŠANA

Kā fotografēt dabu pilsētā

Osi Sārinens (Ossi Saarinen) sniedz informāciju par labākajiem kameras iestatījumiem un radošām metodēm, ko izmantot dabas fotografēšanai pilsētā.

Discover the world of insects

MAKRO FOTOGRAFĒŠANA

Iepazīstiet kukaiņu pasauli

Atklājiet smalko radībiņu slepeno dzīvi ar Pjēra Ankē (Pierre Anquet) padomiem.

Mazs f skaitlis nozīmē, ka gliemezis ir fokusā, bet fons ir maigi izpludināts.

Diafragmas atvēruma izvēle ietekmē asuma dziļumu — vai cik liela makro objekta daļa tiek parādīta asi. Mazi f skaitļi, piemēram, f/2.8 un f/4 veido seklu asuma dziļumu (asa ir tikai maza daļa), bet lieli f skaitļi, piemēram, f/11 un f/16 nodrošina lielāku asuma dziļumu (lielāka objekta daļa ir fokusā).

Tuvplānu fotogrāfijās pat liels asuma dziļums var nozīmēt tikai dažus milimetrus, tāpēc fokusēšanā nedrīkst būt kļūdu. Visticamāk, ka fons tāpat nebūs fokusā, bet, izmantojot mazāku diafragmas atvērumu (lielāku f skaitli), varēsiet panākt asumu lielākā objekta daļā, bet lielāks diafragmas atvērums (mazāks f skaitlis) ļaus fokusēt mazāku objekta daļu, pārējo atstājot ārpus fokusa.

5. Ekspozīcijas laiks

Sekls asuma dziļums ar šādu diafragmas atvērumu veido ļoti šauru fokusa zonu, tāpēc daļa lapas nav fokusā.

Kad maināt diafragmas atvērumu, jāmaina ekspozīcijas laiks vai ISO, lai uzturētu pastāvīgu ekspozīciju. Mainot ISO, var ietekmēt attēla kvalitāti, tomēr ir noderīgi iestatīt diafragmas atvērumu un ekspozīcijas laiku atbilstoši radošajam nolūkam un pēc tam mainīt ISO.

Tas darbojas šādi: palielinoties f skaitlim, samazinās diafragmas atvēruma lielums. Līdz ar to kamerā ieplūst mazāk gaismas, līdz ar to ekspozīcijas laikam jābūt ilgākam, lai attēls nebūtu pārāk tumšs. Ja izvēlaties mazāku f skaitli, objektīva diafragmas atvērums kļūst lielāks un ekspozīcijas laikam jābūt mazākam, lai attēls nekļūtu pārāk gaišs.

Var šķist dīvaini, ka mazs f skaitlis, piemēram, f/4, nodrošina lielu diafragmas atvērumu, bet liels f skaitlis, piemēram, f/16 — mazu diafragmas atvērumu, tomēr var palīdzēt, ja par to domāsiet daļskaitļu kategorijās: 1/4 ir lielāks par 1/16.

Iepriekš redzamais kadrs ir uzņemts ar diafragmas atvērumu f/2.8, kas ir mazākais diafragmas atvēruma iestatījums Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM objektīvam. Kā redzat, mazs asuma dziļums ar šādu diafragmas atvērumu rada mazāku fokusa zonu un brīnišķīgi izplūdušu fonu.

6. ISO

ISO jutības koriģēšana sniedz brīvību apvienot mazāku diafragmas atvērumu un īsāku ekspozīcijas laiku.

Lai panāktu vislabākās kvalitātes attēlus, mēģiniet izmantot mazus ISO iestatījumus, piemēram, ISO 100, ISO 200 un ISO 400. Ar šādu jutību ekspozīcijas laiks var būt pārāk ilgs, lai iegūtu asus rezultātus, ja iestata mazu diafragmas atvērumu vai uzņem vājā apgaismojumā.

Palielinot ISO, jums tiek sniegta iespēja izmantot īsāku ekspozīcijas laiku, tomēr ISO jutība var palielināt troksni attēlā — tas ir filmas graudainuma digitālais ekvivalents. Lai to samazinātu, varat palielināt kameras trokšņa mazināšanu pie augstas ISO jutības. Šāda opcija ir kameras sarkanajā uzņemšanas izvēlnē.

7. Kļūstiet radošs

Ar šādu diafragmas atvērumu (f/2.8) bambusa kāts ir fokusā, bet fons ir izpludināts.

Viena no makro fotografēšanas priekšrocībām ir tā, ka varat veidot satriecošus attēlus savu durvju priekšā. Ikdienas objekti var kļūt fascinējoši, ja tos parāda jaunā gaismā, un jūs varat brīvi eksperimentēt ar kameras iestatījumiem.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir eksperimentēt ar diafragmas atvērumu. Iepriekš parādītajā piemērā diafragmas atvērums bija f/2.8. Šim attēlam ir maigi izpludināts fons, bet bambusa kāts priekšplānā ir perfekti fokusēts.

Samazinot diafragmas atvēruma lielumu, var redzēt vairāk detaļu fonā.

Nākamais kadrā (augšā) tika uzņemts ar f/5. Fonā redzams vairāk detaļu, salīdzinot ar attēlu, kurš uzņemts ar iestatījumu f/2.8.

Samazinot diafragmas atvērumu vēl vairāk, ir redzams vairāk detaļu fonā.

Visbeidzot iepriekšējais attēls tika uzņemts ar mazāku diafragmas atvērumu f/8. Ekspozīcija ir līdzīga kā iepriekšējos kadros, bet tagad fons ir daudz detalizētāks. Tas parāda, kā mazas korekcijas veido lielas atšķirības makro fotografēšanas pasaulē.

Rudens ir lielisks laiks, lai trenētos makro fotografēšanā. Kamēr zaļie toņi mainās uz brūnajiem un daba sagatavojas ziemai, jūs varat atklāt tās detaļu skaistumu. Dodieties laukā un ieskatieties ciešāk.


Autors: Jens Veids (Ian Wade) un Markuss Hokins (Marcus Hawkins)

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem