FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI / BRĪVĀ DABĀ

Padomi uzņemšanai ekstrēmos laikapstākļos

Karsts vai auksts, lietus vai saule — ievērojiet šos padomus, lai uzņemtu pārsteidzošus kadrus jebkuros laikapstākļos vai vidē.
Fotogrāfs, kas valkā ziemas apģērbu un nes mugursomu, stāv uz sniega klātas kalna nogāzes un tur rokās Canon kameru. © Richard Walch.

Parasti fotografēšana ir grūtāka, ja ir ekstrēma temperatūra. Sniegs, sals un ledus veido krāšņas ziemas ainas, bet lielākā daļa kameru ir izgatavotas darbībai virs 0°C/32°F temperatūras. Līdzīgi arī ļoti karsta vide var izraisīt kameru pārkaršanu, savukārt smilšainas vietas palielina risku, ka var sabojāt aprīkojumu, kam nav izolācijas.

Daudzām Canon kamerām ir izolācija pret sliktiem laikapstākļiem, un tās var darboties pārsteidzoši smagos apstākļos, taču jāņem vērā arī cilvēka faktors. Fotografēšana ekstrēmā vidē jums var būt tikpat grūta kā jūsu aprīkojumam.

Skaidrs, ka jums būs jābūt uzmanīgam, uzņemot ekstremālās temperatūrās, pirms došanās ceļā noteikti jāpārbauda laika prognozes un jāņem līdzi atbilstošs apģērbs un āra fotografēšanas aprīkojums. Tomēr ir lietderīgi, ja pa rokai ir arī daži praktiski padomi fotografēšanai, lai viss noritētu bez aizķeršanās. Šeit ir noderīgi padomi uzņemšanai ļoti aukstos un karstos apstākļos.

Uzņemšana aukstā temperatūrā

1. Uzturiet siltas rokas

Fotogrāfs, kas valkā ziemas jaku, cepuri un cimdus, tur Canon EOS R5.

Kad uzņem ekstrēmos laikapstākļos, rokām jābūt siltām. Apsveriet iespēju iegādāties plānu termocimdu pāri, ko var uzvilkt zem galvenajiem cimdiem un kas palīdz saglabāt silto gaisu.

Drebošas rokas var izraisīt kameras izkustēšanos un līdz ar to izplūdušus kadrus. Noteikti paņemiet līdzi biezus ūdensnecaurlaidīgus cimdus un roku sildītājus, lai sasildītu rokas pēc uzturēšanās aukstumā.

Lai gan cimdi ir svarīgi uzņemšanai aukstā laikā, tie var apgrūtināt kameras pogu nospiešanu. Ar Canon objektīvu, kuram ir vadības gredzens, kam var piešķirt funkcijas, piemēram, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM vai RF 85mm F2 MACRO IS STM, bieži vien būs vieglāk strādāt, valkājot cimdus. Arī Canon kameras ar kursorsviras kontrolleri, piemēram, Canon EOS R10, var būt noderīgas, ja cimdi apgrūtina skārienekrāna lietošanu vai AF punkta pārvietošanu.

Ja esat kaislīgs ziemas fotogrāfs, sporta fotogrāfs un Canon vēstnieks Ričards Velčs (Richard Walch) iesaka iegādāties alpīnistu cimdus, kas ļauj atbrīvot pirkstu galus, lai uzņemtu, bet aizsargā rokas starp kadru uzņemšanu.

2. Aizsargājiet savu aprīkojumu

Roka cimdā tur Canon kameru ar piestiprinātu objektīva blendi, lai pasargātu to no ziemīgajiem apstākļiem.

Ziemīgos apstākļos objektīva blende var palīdzēt novērst ūdens pilienu krāšanos uz objektīva. “Kad ir sniegputenis, objektīva blende kļūst ārkārtīgi svarīga,” Ričards skaidro. “Ja lietojat labu objektīva blendi, varat daudz ko paveikt,” © Richard Walch

Fotogrāfe vējainā piestātnē filmē sevi ar Canon kameru, kurai pievienots mikrofons un vēja aizsargs.

Uzņemot video, vēja troksnis var sabojāt audio. Lai skaņa būtu tīra, varat iespējot vēja samazināšanas režīmus Canon kamerā vai izmantot ārējo mikrofonu, kam piestiprināts vēja aizsargs.

Canon EOS R sistēmas kamerām, piemēram, EOS R6, EOS R6 Mark II un EOS R7, ir izolācija pret sliktiem laikapstākļiem, un tām nerodas problēmas, uzņemot lietū, tomēr pārbaudiet tās, pirms dodaties lietusgāzē. Ja uz objektīva uzpil kādi pilieni, noslaukiet tos ar tīru mikrošķiedras drānu vai objektīva salveti. Varat arī objektīviem iegādāties aizsargfiltrus, kas ļoti noder ekstremālos apstākļos. Spēcīga lietus vai sniega vētras laikā ieteicams izvairīties no objektīva maiņas, jo pastāv risks sabojāt aprīkojumu.

Ja kameru izmantojat ārā un kādu laiku neesat fokusēšanas gredzenu pagriezis manuāli vai izmantojis automātisko fokusēšanu, objektīva fokusēšanas un tālummaiņas gredzens var “sastingt”. Lai to novērstu, nodrošiniet, ka kamera ir labi iepakota un atrodas labas kvalitātes somā, kad to neizmantojat, vai apsedziet to, kad uzņemat snigšanas laikā. Varat arī pagriezt fokusēšanas un tālummaiņas gredzenu, izmantojot automātiskās fokusēšanas motoriņu vai manuāli.

Aukstā laikā akumulatori izlādēsies ātrāk nekā parasti, tāpēc turiet kameru un akumulatorus somā, lai pasargātu tos no nelabvēlīgiem apstākļiem, vai iekšējā kabatā, kur ķermeņa siltums tos uzturēs siltus. Atcerieties arī paņemt līdzi divreiz vairāk akumulatoru nekā parasti.

Kameru ienesot no aukstuma siltā vidē, radīsies kondensāts, kas var bojāt aprīkojumu. “Kad dodaties pusdienās, palieciet ārā pats vai atstājiet ārā savu mugursomu,” Ričards iesaka. “Ja no aukstuma ieejat siltā telpā un mēģināt apskatīt attēlus, viss ir cauri. Kamera aizmiglosies, objektīvs aizmiglosies, un pastāv risks sabojāt kameru. Kamera jātur vienā temperatūras zonā.” Novietojiet fotoaparatūru nedaudz vēsākā vietā, piemēram, verandā, lai ļautu aprīkojumam pakāpeniski sasilt.

Ja jums ir jāpārvietojas tieši no vienas vides uz citu, varat mēģināt aprīkojumam aptīt plastmasas maisiņu uz dažām minūtēm, lai temperatūras izmaiņas nebūtu tik straujas.

3. Izmantojiet trijkāji un uzņemiet ar tālvadību

Fotogrāfs ziemas apģērbā notupies aiz Canon EOS R6 kameras, kas uzstādīta uz trijkāja, kurš novietots uz akmeņiem pie upes.

Uzstādot kameru uz trijkāja un uzņemot no attāluma ar Canon Camera Connect lietojumprogrammu, samazināsiet kameras izkustēšanās risku, ja būs jādreb no aukstuma. Varat pārbaudīt kadrējumu un pielāgot ekspozīciju, izmantojot lietojumprogrammas režīmu Live View, pēc tam uzņemt un pārsūtīt attēlus tieši uz viedtālruni.

Ja trīcat no aukstuma, stabilu kadru iegūšana nav vienkārša. Viegls un portatīvs trijkājis palīdzēs stabilizēt kameru, lai jūs varētu fotografēt ar pārliecību. Vienkārši atcerieties, ka trijkājim nevajag pieskarties ar kailām rokām, ja ārā ir sals, jo var apsaldēt ādu. Pirms uzstādīšanas ar kājām sablīvējiet sniegu uz zemes, lai izveidotu līdzenu, stingru virsmu.

Varat arī izmantot Canon Camera Connect lietojumprogrammu savā viedtālrunī, lai no attāluma aktivizētu slēdzi un strādātu bez vadiem, kas nozīmē, ka jums kamerai nemaz nav jāpieskaras. Varat koriģēt fokusu, izmantojot lietojumprogrammu, un varat to izmantot arī ģeogrāfisko atzīmju pievienošanai attēliem, lai nekad neaizmirstu, kur bijāt, kad uzņēmāt kādu izcilu kadru.

Uzņemšana karstos vai smilšainos apstākļos

1. Sargājiet sevi no saules

Sieviete sēž nojumes ēnā un laukā pa logu tēmē Canon kameru, kas uzstādīta uz statīva.

Izmantojiet nojumi, kad tas iespējams. Pārāk ilga atrašanās saulē var ne tikai izraisīt dehidratāciju, bet arī jūsu aprīkojuma pārkaršanu. Atkarībā no tā, kurp dodaties, neaizmirstiet paņemt līdzi daudz ūdens.

Izvairieties no tiešas saules gaismas un palieciet ēnā, kad tas iespējams. Ja jums jāuzturas saulē, lietojiet saules aizsargkrēmu ar atbilstošu UV aizsardzības koeficientu un cepuri, kas noēno seju. Ja iespējams, turiet aprīkojumu, īpaši akumulatorus, ēnā. Ja dodaties uz kādu ekstrēmu vietu, pasakiet kādam kur un kad dodaties, kā arī kad plānojat atgriezties, lai vajadzības gadījumā varētu celt trauksmi.

2. Izvēlieties pareizo aprīkojumu

Fotogrāfs saules cepurē tur Canon kameru, kurai piestiprināts Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektīvs ar baltu pārklājumu.

Melns aprīkojums absorbē vairāk gaismas un ātrāk pārkarst nekā fotoaparatūra ar baltu pārklājumu, piemēram, Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM objektīvs (attēlā).

Sieviete tup smilšainā pludmalē, lai savā fotoaparatūras somā ieliktu Canon kameru.

Iegādājoties labas kvalitātes fotoaparatūras somu, varēsiet droši pārvadāt piederumus un aizsargāt tos, kad neizmantosiet.

Izvairīšanās no tiešas saules gaismas novērsīs jūsu aprīkojuma pārkaršanu, it īpaši video uzņemšanas laikā. Kameras nevar darboties, ja tās kļūst pārāk karstas, tāpēc jūs nevarēsiet turpināt darbu, ja kamera būs pārkarsusi, un, iespējams, palaidīsiet garām kadrus, gaidot, līdz tā atdziest.

Ja uzņemat smilšainā vidē, piemēram, pludmalē vai tuksnesī, jums ir jāsargā aprīkojums no smilšu graudiņiem. Risinājums ir investēt kamerā ar aizsardzību pret sliktiem laikapstākļiem, piemēram, Canon EOS R7, kas ir izturīga pret mitrumu un putekļiem. Kamerai EOS R7 ir arī slēdža aizsardzība, kas palīdz novērst putekļu iekļūšanu sensorā. Arī objektīvi ir pakļauti riskam. Savienojiet savu kameru, kas ir aizsargāta pret sliktiem laikapstākļiem, ar objektīvu, kam ir līdzīga aizsardzība, piemēram, Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM — tam ir gumijas blīves, kas neļauj smiltīm sabojāt iekšējo optiku.

Pat ja nav pārmērīgi karsts, aprīkojumu var ietekmēt mitrums, kas var izraisīt mitruma iekļūšanu aprīkojuma iekšpusē un bojājumu. Mitrumizturīgs, pret sliktiem laikapstākļiem aizsargāts aprīkojums to nepieļaus, taču varat veikt arī citus pasākumus. Izmantojiet ūdensnecaurlaidīgu fotoaparatūras somu un ievietojiet tajā dažas silikagela paciņas, lai savāktu tajā iekļuvušo mitrumu. Noteikti glabājiet fotoaparatūru sausā vietā, piemēram, telpā ar gaisa mitrinātāju, ja iespējams.

Ja saskaraties ar ārkārtēju karstumu, fotoaparatūras somā varat glabāt ledus iepakojumu, lai tā būtu vēsa. Tomēr pārliecinieties, ka tas ir pareizi iesaiņots, lai, ledus pakai kūstot, mitrums nesabojātu jūsu aprīkojumu.

Svarīga ir arī jūsu aprīkojuma krāsa. Dažiem Canon objektīviem, piemēram, RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, ir balts pārklājums, lai augstā temperatūrā objektīva iekšpuse būtu vēsa. Arī Canon EOS R50 ir pieejama baltā krāsā, kam saules gaismā vajadzētu palīdzēt tai palikt vēsākai ilgāk nekā melnai kamerai. Turklāt L sērijas RF objektīviem, piemēram, Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM, ir pārkaršanu novērsošs pārklājums, kas neļauj objektīva cilindram pārkarst intensīvas saules ietekmē.

3. Apgaismojums un pāreksponēšana

Cilvēka siluets pret gaišām, saulainām debesīm, stāvot pie alas ieejas un turot kameru.

Canon bezspoguļa kameras var uzņemt RAW formāta attēlu failus. Ja fotografējat sarežģītā apgaismojumā, piemēram, spilgtā saules gaismā, RAW formāta failā tiks uzņemts vairāk datu un plašāks dinamiskais diapazons, tādējādi apstrādē būs vieglāk koriģēt ekspozīciju.

Spilgta saules gaisma var viegli izraisīt pāreksponētus kadrus. Uzņemot esiet piesardzīgs, lai gaišās daļas nebūtu pārāk gaišas — ja tā notiek, dati tiek zaudēti un nav atjaunojami, kas nozīmē, ka pēcapstrādes laikā nevarēsiet novērst pāreksponēšanu.

Izmantojiet kameras histogrammu vai zebras raksta funkciju, lai uzraudzītu izceltās vietas ekrānā vai izmantojot elektronisko skatu meklētāju, un, ja nepieciešams, samaziniet kadra eksponēšanu. Ja kadrs nav pāreksponēts, jums vajadzētu būt iespējai atjaunot nedaudz pārgaismotu kadru, rediģēšanas programmatūrā, piemēram, Canon Digital Photo Professional, noņemot gaišās un baltās vietas.

Lai iegūtu vairāk padomu un paņēmienu par fotografēšanu sarežģītos apstākļos, skatiet mūsu rakstu par ainavu uzņemšanu ekstrēmos apstākļos*.



Autors: Pīters Volinskis (Peter Wolinski)



*Pieejami tikai atsevišķās valodās.

Saistītie produkti

  • Bezspoguļu kameras

    EOS R7

    Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām.
  • Bezspoguļu kameras

    EOS R6 Mark II

    Fotogrāfijas vai video, darbība vai portreti — kameras EOS R6 Mark II apvienotā veiktspēja un attēlu kvalitāte ļauj radoši uzplaukt
  • RF objektīvi

    RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

    Jaudīgs tālummaiņas superteleobjektīvs ar 200–800 mm fokusa attālumu; lieliski piemērots sporta, savvaļas dzīvnieku un aktīvas darbības fotografēšanai.
  • RF objektīvi

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ideāls ikdienas objektīvs fotogrāfiem, kuri strādā ar pilnkadra bezspoguļu ierīcēm. Ērti lietojamā RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM ierīce ir viegla, kompakta un gatava uzņemt fotoattēlus jaunā līmenī.
  • RF objektīvi

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    RF 85mm F2 MACRO IS STM piedāvā tuvplānu daudzpusību ar nelielu telefoto saspiešanu un piecu pakāpju attēla stabilizatoru kompaktā, vieglā korpusā.
  • RF objektīvi

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    35 mm makro objektīvs ar lielu diafragmas atvērumu f/1.8 platleņķa perspektīvai un fokusēšanai tuvumā; aprīkots ar Hybrid IS.
  • Saistītie raksti

  • PIEDZĪVOJUMU FOTOGRAFĒŠANA

    Āra piedzīvojumu fotografēšana

    Fotogrāfe Anna Blekvela (Anna Blackwell) dodas pārgājienā pa Dartmūras savvaļas takām ar Canon EOS R6.

  • AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

    Pārsteidzošas ainavu fotogrāfijas

    Kā uzņemt lielisku pašbildi ainavā — ainavu fotogrāfes un influenceres Ausas Stainarsas (Ása Steinars) ieteikumi.

  • BRĪVĀ DABĀ

    Ziemas brīvdienu fotografēšanas padomi un paņēmieni

    Profesionālais sporta fotogrāfs Ričards Velčs (Richard Walch) dalās ar saviem eksperta padomiem, kā iegūt labākas ziemas fotogrāfijas — no kameras izvēles līdz vislabākajiem iestatījumiem.

  • CEĻOJUMU FOTOGRAFĒŠANA

    Labākās kameras un objektīvi ceļojumiem

    Ja iepazīstat pilsētas ielas vai nelīdzenu lauku reljefu vai pat dodaties uz otru pasaules malu, ceļot ar vieglu somu atmaksājas. Lūk, vispiemērotākais Canon komplekts pieredzes fiksēšanai, nepārtērējot budžetu.