PAŅĒMIENI FOTOGRAFĒŠANAI NAKTĪ

Kā fotografēt supermēnesi: astoņi padomi, lai iegūtu pārpasaulīgas mēness fotogrāfijas

Izmantojiet šos ekspertu ieteiktos mēness fotografēšanas paņēmienus un atklājiet, kā uzņemt attēlus ar vienu no iespaidīgākajiem skatiem nakts debesīs.
Pilnmēness tuvplāns virs vientuļa koka uz lauka.

Mēness fotogrāfiem visā pasaulē joprojām ir pievilcīgs objekts, jo īpaši tajās retajās reizēs, kad redzams supermēness vai sarkans mēness. Tomēr atbilstošu attēlu iegūšana var būt sarežģīta. Var būt problemātiski vājā apgaismojumā uzņemt spožu objektu, kas atrodas ļoti tālu, problēmas var sagādāt arī iekadrēšana un fokusēšana ar lielu fokusa attālumu. Tomēr ar pareizo fotografēšanas komplektu un ekspozīcijas iestatījumiem jūs varat uzņemt brīnišķīgi detalizētas mēness fotogrāfijas un noskaņas pilnas mēness ainavas. Šeit parādīsim, kā to izdarīt.

1. Mēness fotografēšanas padomi — izpētiet kalendāru

Skaidra nakts ar mēnesi un koku zariem priekšplānā.

Mēness kustība ir precīza kā pulkstenim, tomēr laikapstākļi var būt neprognozējami. Mēness fotografēšanai vislabāk piemērotas skaidras naktis, tāpēc, pirms dodaties fotografēt, pārbaudiet laika prognozi. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu ar 400mm, 30 s, f/11 un ISO 100.

Pilnmēness augstu virs rindas ar kokiem.

No 2021. līdz 2025. gadam supermēness būs četras reizes gadā, tāpēc būs daudz iespēju uzņemt šo iespaidīgo notikumu. Sarkanais mēness būs novērojams 2021. gada un 2022. gada maijā, 2022. gada novembrī, 2025. gada martā un septembrī, kā arī 2026. gada martā. Dažkārt būs jādodas ceļojumā, lai to redzētu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu, un pagarinātāju Extender RF 1.4x ar 700 mm, 2 s, f/10 un ISO 100.

Mēness iziet orbītu 27,322 dienās, un noteiktā laikā tas ir tuvāk Zemei. Kad tas sakrīt ar pilnmēness laiku, kad Saule, Mēness un Zeme ir vienā līnijā, mēs redzam lielāku pilnmēnesi jeb supermēnesi. Sarkanais mēness redzams vēl retāk. Tas redzams, kad parastā supermēness laiks sakrīt ar pilnu mēness aptumsumu. Tas nozīmē, ka Zeme pilnībā bloķē tiešu saules gaismas nokļūšanu uz Mēness, un ir redzama tikai no Zemes atmosfēras atstarotā gaisma, līdz ar to mēness izskatās asiņaini sarkans.

2. Plānojiet darbu iepriekš

EOS RP kamera uz trijkāja ar telefoto objektīvu, kas iestatīti, lai nofotografētu mēness pacelšanos virs koku rindas ap ezeru.

Neatkarīgi no tā, vai vēlaties iegūt kadru ar spožu pilnmēnesi augstu debesīs vai sudrabotu mēness sirpi, varat ieplānot datumu saskaņā ar mēness ciklu, lai iegūtu tieši to, ko vēlaties.

Mēness, kas nofotografēts caur kokiem, un priekšplānā atstarotā gaisma apspīd ezera strēles.

Laicīga plānošana ļauj arī iepriekš izvēlēties kompozīciju — vai vēlaties nofotografēt mēnesi augstu virs pils vai tā atspīdumu ezerā. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu ar 300 mm, 1/40 s, f/6.3 un ISO 500.

Mēness fotografēšana ir ne tikai izklaidējoša savu fotografēšanas iemaņu pārbaude, bet arī aizraujošs veids, kā iepazīties ar Zemes un tās pavadoņa kustībām. Katrai naktij turpmākajos gados mēs varam pateikt precīzu vietu, kur mēness uzlec, noteikt tā loku debesīs un vietu, kur tas noriet. Ir vairākas noderīgas tālruņa lietojumprogrammas, kas var palīdzēt precīzi plānot leņķi, kā arī tiešsaistē sekot līdzi mēness fāzēm. Aptuveni varat vadīties, ka pilns mēness parādīsies tieši pretī vietai, kur noriet saule.

3. Mēness fotografēšanas iestatījumi

Cilvēks regulē Canon EOS RP kameras grozāmo ekrānu, fotografējot mēnesi.

Fotografējot tik spilgtu objektu, ko apņem tumsa, var rasties ekspozīcijas problēmas, tāpēc izmēģiniet manuālo ekspozīciju.

Canon EOS RP kameras ekrāns, kurā redzami fokusa atzīmēšanas iestatījumi.

Ja nevarat iefokusēt mēnesi, izmēģiniet manuālo fokusēšanu. Izmantojiet tiešo skatu un ieslēdziet fokusa atzīmēšanu, lai nodrošinātu asas detaļas.

Uzņemot mēnesi, automātiskās ekspozīcijas režīmi var nedarboties konsekventi, tāpēc labāk izmantot manuālo ekspozīciju. Svarīgi, ka uz mēness vienmēr nokļūst vienāds saules gaismas daudzums, tāpēc var izmantot vienkāršu ekspozīcijas likumu — “looney 11”. Iestatiet diafragmas atvērumu uz f/11 un atbilstošu ekspozīcijas laiku, kas ir pretējs ISO, piemēram, pie ISO 100 mēs izmantojam 1/100 s, pie ISO 200 — 1/200 s utt. Šis noteikums nav akmenī kalts — varat mainīt ekspozīcijas laiku un diafragmas atvērumu, izmantojot līdzīgas vērtības, ja vien attēls labi izskatās.

4. Kādu objektīvu izmantot mēness fotografēšanai?

Fotogrāfs regulē savu EOS RP kameru ar RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu uz trijkāja.

Tālummaiņas objektīvs, piemēram, Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM, sniedz daudz iespēju uzņemt plašākas ainavas ar mēnesi, kā arī detalizētus tuvplānus.

Mēness ainava ar šoseju, kurā redzamas satiksmes joslas, ko rada ilga ekspozīcija.

Priekšplāna elementos varat ietvert arī vēl vienu gaismas avotu, piemēram, varat uzņemt šādu kadru ar satiksmes joslām, ko panāk ar ilgu ekspozīcijas laiku, — šis ir lielisks veids, kā attēliem pievienot kontrastu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu ar 100 mm, 8 s, f/10 un ISO 250.

Lai iegūtu mēness tuvplānus, jāizmanto objektīvs ar lielu fokusa attālumu, tomēr nav svarīgi, lai objektīvs būtu ātrs un dārgs, jo mēness ir tik spožs, ka nav nepieciešams platākais diafragmas atvērums, ko piedāvā labākie objektīvi ar lielu fokusa attālumu. Var izmantot pat standarta tālummaiņas objektīvu, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, — nevarēsiet aizpildīt visu kadru, bet vēlāk attēlu varēsiet apgriezt. Šādos gadījumos noderīgas ir kameras ar lielu izšķirtspēju, piemēram, Canon EOS RP 26,2 MP.

5. Paplašiniet savu tvērumu

Fotogrāfs regulē Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu uz EOS RP kameras, kas stāv uz trijkāja.

Ar tādiem unikāliem objektīviem kā Canon RF 800mm F11 IS STM jums nav nepieciešami lieli tēriņi, lai uzņemtu ārkārtīgi detalizētas mēness fotogrāfijas.

Skaidra nakts ar gandrīz pilnmēness tuvplānu.

Šeit apvienojām Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu un divu reižu telepārveidotāju, kas piedāvā neticamu 1600 mm tvērumu, lai iegūtu detalizētas mēness fotogrāfijas. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu, un pagarinātāju Extender RF 2x ar 1600 mm, 1/50 s, f/22 un ISO 100.

6. Ieplānojiet laiku

Spilgti dzeltens mēness, kas redzams cauri kokiem.

Ja vēlaties iekadrēt objektus pret mēnesi, izmantojot objektīvu ar lielu fokusa attālumu, jums jābūt gandrīz kilometra vai lielākā attālumā no tiem, lai salāgotu proporcijas. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM objektīvu ar 500 mm, 0,5 s, f/8 un ISO 100.

Lidmašīnas siluets, tai lidojot gar pilnmēnesi.

Precīza laika ieplānošana ļaus uzņemt pārsteidzošus kadrus, piemēram, šādu lidmašīnu, kas lido gar mēnesi. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu ar 1/1000 s, f/11 un ISO 1600. © Tibor Szövetes

Supermēness šķiet visiespaidīgākais, kad pirmo reizi parādās pie horizonta. Gaismai sāniski jāšķērso Zemes atmosfēra, lai nokļūtu līdz jums, tāpēc mēness iegūst silti sarkanīgu nokrāsu. Šajā brīdī arī mēness izskatās vislielākais, lai gan tā ir ilūzija — lielums ir tāds pats visu nakti, bet atmosfēras ieliekums darbojas kā palielināmais stikls.

7. Fotografējiet mēnesi ar priekšplānu

Canon EOS RP kamera, kas uzstādīta uz trijkāja, lai fotografētu mēnesi virs ezera. Veca laipa, kas paceļas augstu virs ūdens.

Mēness fotogrāfijā iekļaujot priekšplāna detaļas, var labāk iekadrēt mēnesi, izveidojot interesantāku attēlu.

Mēness atspīdums ezerā. Veca laipa, kas paceļas augstu virs ūdens.

Izmantojot trijkāji un palielinot ekspozīcijas laiku līdz sekundei vai vairāk, varat uzņemt mēness ainavas un ēteriskas ainas, kas izskatās uzņemtas gandrīz kā dienas gaismā. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 46 mm, 2,5 s, f/5.6 un ISO 800.

Varam būt radoši mēness kompozīciju veidošanā, ietverot pievilcīgas horizonta līnijas detaļas. Tomēr jābūt uz vietas un jārīkojas ātri, minūšu laikā mēness atstāj horizontu un paceļas augšup debesīs.

8. Aizmirstiet par pilnmēnesi

Mēness tuvplāns, kurā redzams tā virsmas izskats un detaļas.

Dilstošs vai augošs mēness (redzamas aptuveni trīs ceturtdaļas) ir lielisks laiks, lai uzņemtu tā virsmas detaļas. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu, un pagarinātāju Extender RF 2x ar 1600 mm, 1/50 s, f/22 un ISO 100.

Lai gan pilnmēness izskatās burvīgi, tas nav labākais fotografēšanas laiks, ja jūs interesē virsmas izskata, piemēram, krāteru, uzņemšana. Tieši tāpat kā kameras zibspuldze apgaismo seju, pilnmēness laikā saule no priekšpuses novērš daudzas ēnas. Citā mēneša laikā saules gaisma spīd vairāk no sāniem, kas rada izcēlumus un ēnas, kas nepieciešamas, lai parādītu mēness ainavas kontūras un detaļas.

Uzlabojiet savas mēness fotografēšanas iemaņas ar profesionālā fotogrāfa Endrū Fuseka Pītera (Andrew Fusek Peters) padomiem un iedvesmojošajiem ieteikumiem.*

*Pieejami tikai atsevišķās valodās.


Autors: Fils Hols (Phil Hall)

Saistīti produkti

Saistītie raksti