Portrets
Lieliski piemērots, lai uzņemtu draugus un ģimenes locekļus, ideāli piemērots kāzām, pasākumiem un ballītēm.
Ja esat ainavu fotogrāfs un cenšaties uzņemt dabas krāšņumu, iespējams, jūs dodaties tūrisma pārgājienos, ekspedīcijās vai kāpjat kalnos. Tāpēc jums ir svarīgi nopietni padomāt par dažādām vietām piemērota objektīva izvēli.
Parasti, fotografējot ainavas, jūs vēlaties izmantot platleņķa vai īpaši plata leņķa objektīvu ar fokusa attālumu, kas nodrošina plašu perspektīvu un iespēju uzņemt apkārtnes milzīgo plašumu. Lai nodrošinātu savam ainavu fotografēšanas stilam vispiemērotākā objektīva izvēli, jums jāapskata visas pieejamās fokusa attāluma iespējas un jāstrādā diapazonā, kas atbilst jūsu fotografēšanas vēlmēm.
Objektīvi ar fokusa attāluma diapazonu no 11 mm līdz 20 mm (izmantojot ar pilnkadra kameru) veido ārkārtīgi plašu skata lauku, kas pārsniedz cilvēka acs perspektīvu. Tie ir lieliski piemēroti, lai pārspīlētu attālumu starp priekšplānu un fonu un kameras priekšā nodrošinātu izteiksmīgi plašu ainavu. Īpaši plata leņķa objektīvi ir ļoti efektīvi, lai piepildītu kadru ar grandiozu arhitektūru un interjeriem.
Objektīvs, kas aptver standarta platleņķa diapazonu, ir no 24 mm līdz 35 mm — tas joprojām nodrošina platu skata lauku, tomēr perspektīva ir mazāk pārspīlēta, salīdzinot ar īpaši plata leņķa diapazona objektīvu. Šis diapazons ir piemērots kompaktākām kompozīcijām un ir noderīgs, ja nevēlaties, lai fons saruktu aiz priekšplāna.
Izmantojot lielāku fokusa attālumu, kompozīcijas elementi var tikt novietoti tuvāk viens otram, izlīdzinot perspektīvu un saspiežot ainavas mērogu, tādējādi panākot iespaidu, ka priekšplāns un fons atrodas tuvāk viens otram. Ja strādājat ar ainavu elementiem vairākos slāņos, piemēram, mežiem ar kalniem un sauli, ar šo metodi var panākt dramatisku efektu. Visi objektīvi, kuriem ir vairāk nekā 85 mm, kopumā tiek uzskatīti par telefoto objektīviem.
Tālāk ainā varat redzēt, ka īpaši plata leņķa diapazonā kadrā tiek uzņemts vairāk un tālumā esoši elementi kadrā izskatās daudz tālāk, toties priekšplāna loma kadrā kļūst nozīmīga un izceļas arī debesis. Fokusa attālumam palielinoties, var novērot pretēju efektu — skata lauks sašaurinās un elementi atrodas ciešāk kopā.
Piezīme. Iepriekš norādītie fokusa attālumi palielināsies 1,6 reizes, uzņemot ar APS-C kameru.
Canon EF-S objektīvi ir paredzēti tikai kamerām ar APS-C sensoru, piemēram, EOS 760D, un nav saderīgi ar pilnkadra modeļiem, piemēram, EOS 5D sērijas kamerām.
EF objektīvus var izmantot ar jebkuru EOS kameru, bet EF objektīvu izmantojot ar APS-C tipa EOS kameru, tā nodrošinās skata leņķi, kas ekvivalents objektīvam ar 1,6 reizes lielāku fokusa garumu pilnkadra kamerā. Piemēram, objektīvu EF 28mm f/2.8 IS USM lietojot ar kameru EOS 760D, iegūst skata leņķi, kas ekvivalents 45 mm objektīvam ar pilnkadra kameru. Tas jāpatur prātā, uzņemot platleņķa ainavu kadrus.
Var šķist savādi apsvērt fiksēta fokusa attāluma objektīva iegādi, tomēr daudzi profesionāļi tos izmanto, jo to optiskā konstrukcija ir vienkāršāka un tie ir vieglāki par tālummaiņas objektīviem, turklāt nodrošina izcilu attēlu kvalitāti. Tie var arī iedrošināt pārvietoties un iekadrēt objektu, nevis paļauties uz tālummaiņas izmantošanu.
No otras puses — bieži vien nav praktiska vairāku fiksēta fokusa attāluma objektīvu pārnēsāšana, kad atrodaties ceļā. Šādās situācijās vieglāks platleņķa vai īpaši plata leņķa tālummaiņas objektīvs būs noderīgāks, nodrošinot plašākas iespējas bez objektīva maiņas.
Ainavas lielākoties tiek uzņemtas ar mazu diafragmas atvērumu f/8 vai lielāku, lai iegūtu asu fokusu gan priekšplānā, gan fonā, tomēr, ja apsverat ainavu fotografēšanu vāja apgaismojuma apstākļos vai vēlaties uzņemt zvaigžņu ainavas, ir vērts padomāt par objektīva iegādi ar lielāku diafragmas atvērumu (f/2.8 tālummaiņas objektīvu vai objektīvu ar fiksētu fokusa attālumu un vēl lielāku atvērumu f/1.4). Šie objektīvi ir arī lieliski piemēroti, ja vēlaties uzņemt kustību, kas nav izplūdusi, piemēram, putnus, kas paceļas spārnos.
Ņemot vērā visu šo informāciju, ir jāapsver, kas jums ir svarīgi, uzņemot kadru, un kāda stila attēlus vēlaties iegūt.
Tradicionāla ainavu fotogrāfijas uztvere parasti ietver plašas, tālumā izstieptas ainavas.
Lai paplašinātu ainavu fotografēšanas iespējas, mēģiniet eksperimentēt ar lielāku fokusa attālumu. Ar to kompozīcijas elementus var novietot tuvāk vienu otram, izlīdzinot perspektīvu un saspiežot ainavas mērogu, tādējādi panākot iespaidu, ka priekšplāns un fons atrodas tuvāk viens otram nekā patiesībā. Ja strādājat ar ainavu elementiem vairākos slāņos, piemēram, mežiem ar kalniem un sauli vai ielejām un jūras ainavām, ar šo metodi var panākt dramatisku efektu.
Ir arī daži specializēti objektīvu veidi, kas ainai var piešķirt unikālu izskatu. Varat paplašināt savu objektīvu kolekciju ar zivs acs vai noliekšanas-nobīdes objektīvu, lai piešķirtu attēliem svaigu perspektīvu.
Apļveida perspektīva var radīt neticamu sajūtu, bet objektīva 180° platais skata lauks var paust jūsu stilu un parādīt jūsu pārsteidzošo viedokli par tipisku ainavu. Varat to izvēlēties kopumā atšķirīgā stila dēļ, pateicoties tā piešķirtajam attēla puslodes izskatam.
Noliekšanas-nobīdes objektīvs (TS-E) parasti tiek saistīts ar pilsētu ainavām un arhitektūru, jo tas var koriģēt perspektīvas problēmas, ko izraisa attēla uzņemšana leņķī. Objektīva noliekšana un nobīde tiek kontrolēta atsevišķi, un tai ir atšķirīga ietekme uz attēliem.
Šis profesionālais īpaši plata skata leņķa tālummaiņas objektīvs ir viens no Canon slavenās L sērijas objektīviem — tam ir iespaidīgs 11–24 mm diapazons ar minimāliem kropļojumiem pat pie vislielākā fokusa attāluma. Pret dažādiem laikapstākļiem izturīgā konstrukcija to aizsargā pret putekļiem un ūdeni, tāpēc tas ir lieliski piemērots uzņemšanai skarbos apstākļos. Objektīva 9 lapiņu apļveida atvērums veido brīnišķīgu, izpludinātu fonu.
Lieliski piemērots, lai uzņemtu draugus un ģimenes locekļus, ideāli piemērots kāzām, pasākumiem un ballītēm.
Palieliniet ziedu, kukaiņu, augļu un šķidru materiālu tekstūru un slēptās detaļas.
Objekta uzņemšana tā dabiskajā vidē. Jums jāzina fotografējamā objekta paradumi.