Wildlife eagle sea

Objektīvi savvaļas dzīvnieku fotografēšanai

Piekļūstiet tuvāk dabai kā jebkad iepriekš

Savvaļas dzīvnieku fotografēšanā ir svarīgi uzņemt objektu tā dabiskajā vidē. Jums jāzina fotografējamā objekta ieradumi, kā arī daudzi citi faktori, piemēram, kur tas varētu atrasties dienas laikā, kāds varētu būt saules novietojums attiecībā pret objektu un cik tuvu objektam var piekļūt, to neiztraucējot. Daži faktori ietekmēs uzņemšanai izmantoto objektīva veidu.


Zināšanas par savu objektu

Ir svarīgi izmēģināt un saplānot uzņemšanu, piemēram, ja jums ir palaimējies nokļūt dabas parkā, kurā dzīvnieki ir iežogoti, jūs, iespējams, zināsiet, kur tie varētu atrasties dienas laikā, tāpēc varēsiet pārdomāt savu atrašanās vietu, ņemot vērā gaismu un attālumu no tiem. Iespējams, jūs vēlaties pārdomāt arī darbību, kuru vēlaties uzņemt, tāpēc ņemiet vērā tādus uzvedības aspektus kā dzīvnieka intensīvākās un mazākās aktivitātes laiku. Ja vēlaties uzņemt situācijā, kurā nevar plānot, ko fotografēsiet, piemēram, piedaloties safari, tad ne vienmēr pastāv iespēja izplānot kadrus, tāpēc ir svarīgi, cik tālu būsiet no objekta un kāda veida dzīvniekus redzēsiet. Visi šie aspekti ietekmēs objektīva izvēli.

Ponies sunrise relaxed

Pietiekama attāluma saglabāšana

Ne vienmēr var piekļūt fiziski tuvu objektam, jo tas var būt bīstami vai dzīvnieki var jūs pamanīt, ja pienāksiet pārāk tuvu. Savvaļas dzīvnieku fotografēšanai parasti tiek lietots telefoto objektīvs ar 300 mm vai lielāku fokusa garumu, jo tas nodrošina piemērotu palielinājumu, lai varētu saglabāt pietiekamu attālumu no objekta, tomēr aizpildīt ar to visu kadru. Tomēr jāņem vērā arī tādi faktori kā fotografējamā dzīvnieka lielums, piemēram, ja mēģināsiet fotografēt mazu putniņu, būs nepieciešams daudz lielāks palielinājums detaļu uzņemšanai, tāpēc fokusa garumam būs jābūt tuvāk 600 mm.

Monkey climbing candid

Darbības uzņemšana

Fotografējot dzīvniekus, kas ātri pārvietojas, piemēram, gepardus vai putnus, jums būs nepieciešams pēc iespējas lielāks aizslēga ātrums. Izvēloties objektīvu ar lielu diafragmas atvērumu, jūs varēsiet izmantot vairāk pieejamās gaismas, kas palīdzēs nofiksēt objekta kustību un uzņemt asu attēlu. Telefoto objektīvs ar platu atvērumu, piemēram, EF 300 mm f/2.8L IS II USM, visefektīvāk izmantos pieejamo gaismu un sniegs iespēju nofiksēt darbību.

Whale tail ocean action

Dienas laiks

Uzņemot savvaļas dzīvniekus, maksimāli jāizmanto pieejamais gaismas avots (saule). Savvaļas dzīvniekus parasti fotografē trīs dienas laikos, kuros ir vislabākā gaisma, — rīts, dienas vidus un krēsla. Stunda pēc saullēkta un stunda pirms krēslas tiek uzskatīta par zelta stundu. Šajā laikā gaisma ir maigāka, jo saules gaismai ilgāk jāceļo cauri Zemes atmosfērai saistībā ar saules novietojumu attiecībā pret Zemi. Līdz ar to ir arī garākas ēnas, kas rada iespaidīgāku efektu. Uzņemot dienas vidū, saules gaisma ir daudz skarbāka — tā dod lielāka kontrasta gaismu un palīdz samazināt garas ēnas ainā.

Eagle flying sea action

Uzņemšanas apstākļi

Kad cenšaties uzņemt savvaļas dzīvniekus to dabiskajā vidē, piemēram, tuksnesī vai safari, varat nonākt skarbos apstākļos, kuros jums nepieciešama pārliecība, ka jūsu aparatūra darbosies neatkarīgi no apstākļiem. Šādos gadījumos vislabāk noder Canon L sērijas objektīvs un kameras korpuss ar aizsardzību pret sliktiem laikapstākļiem. Ja būs aizsardzība pret laikapstākļiem un putekļiem, jums būs pārliecība palikt šajā vidē un uzņemt attēlus arī visskarbākajos apstākļos. L sērijas objektīvu priekšrocība ir arī tā, ka tajos izmantotas vismodernākās Canon optikas konstrukcijas un tehnoloģijas, kas nodrošina satriecošu veiktspēju.

Two seals iceberg

Kā kamera ietekmē objektīva izvēli

Canon EF-S objektīvi ir paredzēti tikai kamerām ar APS-C sensoru, piemēram, EOS 760D, un nav saderīgi ar pilnkadra modeļiem, piemēram, EOS 5D sērijas kamerām.

EF objektīvus var izmantot ar jebkuru EOS DSLR kameru, bet EF objektīvu izmantojot ar APS-C tipa EOS kameru, tā nodrošinās skata leņķi, kas ekvivalents objektīvam ar 1,6 reizes lielāku fokusa garumu pilnkadra kamerā. Piemēram, 300 mm objektīvs ar kameru EOS 760D dos skata leņķi, kas ekvivalents 480 mm objektīvam ar pilnkadra kameru, līdz ar to objekts kadrā izskatīsies lielāks.

Deer full frame sensor wildlife

PILNKADRU SENSORS

Deer APS-C sensor wildlife

APS-C SENSORS

Izpratne par diafragmas atvērumu un aizslēga ātrumu

Diafragmas atvērums ne tikai ielaiž vairāk gaismas, bet arī palīdz izolēt objektu no fona, jo, uzņemot ar lielāku atvērumu, piemēram, f/2.8, samazinās asuma dziļums. Izpratne par diafragmas atvēruma un aizslēga ātruma saistību fotogrāfiem ir ārkārtīgi svarīga — īpaši, ja mēģina fotografēt savvaļas dzīvniekus. Piemēram, palielinot diafragmas atvērumu par vienu pakāpi (piemēram, no f/4 uz f/2.8), dubultojas sensora uztvertais gaismas daudzums, tāpēc varat izmantot divreiz ātrāku aizslēga ātrumu, lai ērti uzņemtu kustīgus objektus.

Blue parrot claw wildlife

Pareizā objektīva izvēle

  • Vai jums nepieciešams objektīvs, ar kuru objektam var piekļūt tuvu, to neiztraucējot? Šādā gadījumā būs piemērots objektīvs ar fokusa garumu 400 mm vai vairāk, jo tas ļaus aizpildīt kadru bez nepieciešamības pieiet tuvu klāt.
  • Vai objekts ātri pārvietojas? Ja tā ir, nepieciešams liels atvērums (piemēram, f/4 vai f/2.8), lai pēc iespējas efektīvāk izmantotu pieejamo gaismu, ļaujot palielināt aizslēga ātrumu. Lielāki atvērumi ir fiksēta fokusa garuma objektīviem, tāpēc varat apdomāt šāda objektīva iegādi. 
  • Vai jums ir nepieciešama noteikta aizsardzības pakāpe, uzņemot skarbos apstākļos? Šādā gadījumā izvēlieties Canon L sērijas objektīvu, kas piedāvā vēl lielāku izturību.

  • Vai vēlaties ātri mainīt kompozīciju, nepārvietojoties? Šādā gadījumā jums jāapdomā tālummaiņas objektīva iegāde ar fokusa garuma diapazonu no 100 mm līdz 400 mm, lai jums būtu vairāk iespēju veidot kompozīciju, nemainot objektīvu un nepieejot tuvāk objektam.

Horses beach action wildlife

Dzīvās dabas fotografēšana

Mazāki dzīvās dabas objekti

Makro objektīvi ir lieliska izvēle kukaiņu un citu mazu dzīvās dabas radību uzņemšanai. Šie objektīvi ļauj saglabāt pietiekami lielu attālumu līdz objektam (tāpēc tos netraucēsiet), tomēr ļauj aizpildīt kadru. Makro objektīvs ar attēlu stabilizētāju, piemēram, EF 100 mm f/2.8L Macro IS USM, ļauj uzņemt, turot kameru rokās tādos apstākļos, kuros parasti būtu nepieciešams trijkājis.

Macro butterfly colourful insect

Trijkājis

Jo lielāks fokusa garums, jo lielāka nepieciešamība pēc trijkāja, jo katra kameras korpusa sakustēšanās tiek pastiprināta vēl vairāk, ja tiek izmantots lielāks fokusa garums. Iegādājoties objektīvu ar attēlu stabilizētāju, ievērojami samazinās nepieciešamība pēc trijkāja, jo tas samazina izkustēšanās ietekmi uz attēlu. Tomēr, ja ilgi jāgaida, kamera un objektīvs, iespējams, būs jātur fiksētā pozīcijā. Šādā situācijā ir parocīgi, ja ir pieejams trijkājis vai statīvs.

Squirrel frozen in motion wildlife

Pagarinātāju lietošana

Ja objektīvs ir saderīgs ar pagarinātājiem, varat vienkārši paplašināt objektīva lietojumu, jo tie ļauj piekļūt objektam vēl tuvāk. Tomēr, ja lietosiet pagarinātāju, jums jāatceras, ka tie samazina gaismas daudzumu, kas nokļūst uz kameras sensora. Izmantojot pagarinātāju EF 1.4x III, jūs zaudēsiet 1 pakāpi gaismas, bet ar pagarinātāju EF 2x III jūs zaudēsiet 2 pakāpes gaismas. Tas ietekmēs objektīva maksimālo diafragmas atvērumu un lielāko aizslēga ātrumu, piemēram, f/4 kļūs par f/5.6, kas var nebūt ideāls atvērums, lai fotografētu objektus, kas ātri pārvietojas.

Two seals sea action wildlife

Profesionāla objektīva izvēle savvaļas dzīvnieku fotografēšanai

EF 300 mm f/2.8L IS II USM

Šis lieliskās veiktspējas L sērijas objektīvs ar 4 pakāpju attēlu stabilizētāju tiek augstu vērtēts, jo tam piemīt spēja sasniegt pārsteidzoša līmeņa asumu, krāsas un kontrastu pat tad, ja tiek lietots telepārveidotājs, lai palielinātu telefoto palielinājumu, joprojām saglabājot neticamu asumu.

Skatīt detalizētu informāciju

EF 300mm f2.8L IS USM pack shot