Deer close up wildlife in focus

Fokusēšanas tehnoloģijas

Viena no pirmajām lietām, ko pamanām, skatot fotogrāfiju vai filmu, ir, vai tā ir fokusā.

Kopš 1987. gada, kad Canon kļuva par pirmo uzņēmumu, kurš fokusēšanas motoru integrēja objektīvā, ir ieviesti dažādi motori, kas izstrādāti, lai fokusētu un sekotu ātri kustīgiem objektiem. Turklāt tajos visos ir saglabāta fokusa precizitātes, vienmērīguma un klusuma kontrole.

Pašlaik Canon objektīvos tiek izmantoti trīs galvenie fokusēšanas motoru tehnoloģiju veidi. Tie ir STM, USM un pierastākais DC motors. Apskatīsim šo motoru atšķirības, lai jūs tās izprastu un varētu izvēlēties objektīvu atbilstoši savām vajadzībām.

STM

STM objektīvi uzņem lieliskas fotogrāfijas un vēl labākus video. To nosaukums atvasināts no tehnoloģijas elementa Stepping Motor (motors, kas darbojas soli pa solim), kas objektīvam ļauj fokusēt vienmērīgi un klusi — divas lieliskas īpašības, uzņemot video.

Daži motori objektīvos rada labi sadzirdamus un uzmanību novērsošus mehāniskus trokšņus, bet STM objektīvi fokusē klusi, ļaujot ierakstīt dabiskās apkārtējā vidē esošās skaņas. Canon piedāvājumā ir vairāki īpaši klusi objektīvi ar STM tehnoloģiju, kuri ir pietiekami ātri fotogrāfiju uzņemšanai lielākajā daļā apstākļu.

Zobratu veida STM

Mūsu mazāko, kompaktāko STM objektīvu piedāvājumā, tostarp EF 50 mm f/1.8 STM, ir zobratu veida STM — ļoti kompakts STM motors, kas fokusa panākšanai izmanto spirālveida zobratus.

Vadošās skrūves veida STM

Fiziski vislielākais STM objektīvu klāsts ir ar vadošās skrūves veida STM — tas salīdzinājumā ar zobratu veida objektīvu ir vēl klusāks un ātrāks.

USM

Līdz šim Canon EF objektīvu klāstā USM (ultraskaņas motors) ir visplašāk izmantotais AF motoru veids. Visiem USM motoriem ir līdzīga darbība — tie ultraskaņas vibrācijas enerģiju pārvērš objektīvu pārvietojošā rotācijas spēkā. Tas šobrīd ir visātrākais fokusēšanas motors Canon piedāvājumā, tomēr tas ļauj arī manuāli precizēt fokusu, pilnībā neizslēdzot automātisko fokusēšanu.

Gredzenveida USM

Gredzenveida USM ir lielākajā daļā Canon profesionālo objektīvu — tas pieļauj vadību un nodrošina lielu ātrumu un precizitāti. USM motors ir pietiekami jaudīgs, lai ātri un vienkārši vadītu smagas lēcu grupas lielos telefoto objektīvos — nav nepieciešama zobratu sistēma, kas samazina ātrumu. USM motoriem ir arī augsta līmeņa fiksācijas spēks, lai pēc motora izslēgšanas fokusētā lēcu grupa noturētos vietā bez turpmākas palīdzības. Gredzenveida USM motori nav tik klusi kā STM motori, tomēr tie joprojām ir ārkārtīgi klusi, salīdzinot ar to veikto darbu.

Gredzenveida USM mehānismu veido rotors un stators — elastīgs korpuss ar tam piestiprinātu pjezoelektrisku keramisku sprieguma vadīšanas elementu. Pievadot statoram maiņstrāvu ar aptuveni 30 000 Hz rezonējošu frekvenci, tiek radītas vibrācijas, kas rotoram liek nepārtraukti rotēt. 30 000 Hz ir ultraskaņas diapazons, un no tā arī ir atvasināts USM motoru nosaukums.

Ring type USM and Mirco USM comparison diagram

EF 100-400 mm f/4.5-5.6L IS II USM

Viens no visiecienītākajiem sporta un spraigas darbības objektīviem Canon EF objektīvu klāstā. USM nodrošina piedziņas spēku, kas nepieciešams īpaši ātrajai automātiskajai fokusēšanai, lai uzņemtu savvaļas dzīvnieku un sporta fotogrāfijas un sekotu kustīgajiem objektiem.

EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM lens
Motorbike rider action

Mikro USM

Gredzenveida USM ir paredzēts apaļam cilindrveida objektīvam, bet cita veida USM — Mikro USM motors — tika izveidots, lai būtu piemērots plašam objektīvu klāstam, neaprobežojoties ar objektīva cilindra lielumu. Mikro USM motorā rotors, stators un piedziņas zobrats tiek apvienots vienā blokā, kas ir aptuveni divreiz vieglāks par gredzenveida USM motoru.

Tehnoloģija Nano USM

Nano USM ir Canon jaunākā inovācija fokusēšanas tehnoloģijā. Tā parādījās 2016. gada sākumā, apvienojot gredzenveida USM ātrumu ar STM klusumu un vienmērīgumu. Šāda veida motora iezīmes ir ideāli piemērotas ātras darbības un filmu uzņemšanai, kur ideālai fokusēšanai nepieciešams klusums un vienmērīgums.

Nano USM blokā ir elastīgs metāla korpuss, keramisks sprieguma vadīšanas elements un motoriņš. Pievadot un regulējot spriegumu keramiskajam elementam, tiek kontrolēts motoriņa darbības virziens un ātrums. Tā rezultātā fokusēšanas sistēma nodrošina vienmērīgu fokusēšanu ar precīzu ātruma kontroli.

EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS USM

Tas bija pirmais Canon objektīvs ar Nano USM, un tas ir īpaši noderīgs, ja nepieciešama vienmērīga fokusēšana, lai panāktu dabiska izskata fokusa pārejas. Tehnoloģija Nano USM sniedz izcilas vadības iespējas, ļaujot vienmērīgi sekot objektam, kad tiek veikta fokusēšana, tam pārvietojoties kameras virzienā un prom no tās.

EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM lens
Basketball players action

Tiešas piedziņas motori

Ja izvēlētā objektīva nosaukumā nav “USM” vai “STM”, parasti tiek lietota parastāka DC sistēma jeb tiešas piedziņas motors, kas nodrošina automātisku fokusēšanu, tomēr ir bez tādām STM vai USM tehnoloģiju priekšrocībām kā liels ātrums, vienmērīgums un klusums.