FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Iesācēja ceļvedis objektīva izvēlei

Vai domājat par jauna objektīva iegādi? Šeit ir viss, kas jums jāzina, lai atrastu sev labāko objektīvu — no objektīvu veidiem, kas ir saderīgi ar jūsu kameru, līdz funkcijām, kam jāpievērš uzmanība.
Trīs Canon RF objektīvi — RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM — uz koka virsmas, aiz kuras ir oranža siena.

Vai meklējat jaunu objektīvu? Iespējams, pārejat no kompaktkameras uz labāku kameru ar maināmiem objektīviem vai varbūt vēlaties paplašināt savu uzņemšanas potenciālu, iegādājoties vēl kādu objektīvu papildus tam, kas bija kameras komplektācijā. Šeit ir viss, kas jums jāzina, lai atrastu savu ideālo objektīvu.

Canon objektīva nosaukumā ir ietverta visa galvenā informācija par to. Kā piemēru apskatīsim Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM:

  • RF = objektīva veids, kas atbilst dažādu veidu objektīvu stiprinājumiem pie Canon kamerām.
  • 100mm = objektīva fokusa attālums.
  • F2.8 = maksimālais diafragmas atvērums.
  • L nozīmē, ka šis objektīvs ir no Canon L sērijas, “profesionālu” (augstākas kvalitātes) objektīvu klāsta.
  • MACRO = ietver iespēju uzņemt attēlus ar makro palielinājumu.
  • IS = objektīvam ir iebūvēts optiskais attēla stabilizētājs (Image Stabilizer), lai samazinātu izplūdumu, ko rada kameras izkustēšanās.
  • USM = ultraskaņas motors (Ultra Sonic Motor), ātrs un kluss fokusēšanas motors.
  • Specializētu objektīvu nosaukumos var būt citi elementi, kas attiecas uz to konstrukciju vai ietvertajām tehnoloģijām, piemēram, Fisheye (zivs acs), DS (defokusēta izlīdzināšana, Defocus Smoothing) vai DO (difraktīva optika, Diffractive Optics).
  • Dažu objektīvu nosaukumos ir arī II vai III. Tas apzīmē modeļa numuru, nevis objektīva īpašības. Piemēram, EF 75-300mm f/4-5.6 III USM ir šī EF tālummaiņas objektīva trešā versija, un tam ir fokusa attāluma diapazons 75–300 mm, diafragmas atvērums no f/4 līdz f/5.6 un USM motors.

Canon RF objektīvu klāsts novietots pret gandrīz baltu fonu.

Canon plašais RF objektīvu klāsts piedāvā kaut ko atbilstošu katram žanram un uzņemšanas prasībām — no platleņķa objektīviem visas ainas uzņemšanai līdz teleobjektīviem attālu objektu fotografēšanai.

Objektīvu stiprinājumi un saderība ar kamerām

Pirms objektīva pirkšanas ir svarīgi pārbaudīt, vai tas ir saderīgs ar kameru. Katra Canon EOS kamera izmanto vienu no četriem dažādiem objektīvu stiprinājumiem. Katrs objektīvu veids ir paredzēts noteiktam objektīva stiprinājumam:

  • RF un RF-S objektīvi ir paredzēti lietošanai ar EOS R sistēmas bezspoguļa kamerām — skatiet tālāk.
  • EF, TS-E (noliekšanas un nobīdes) un MP-E (makro) objektīvi ir paredzēti EF stiprinājumam, kas ir Canon EOS DSLR kamerām. Tos var izmantot arī EOS R sistēmas kamerām kopā ar EF-EOS R stiprinājuma adapteri.
  • EF-S objektīvi ir paredzēti DSLR kamerām ar APS-C sensoru. Tos nevar izmantot ar pilnkadra DSLR kamerām, bet var izmantot ar (pilnkadra vai APS-C) EOS R sistēmas kamerām, kam ir stiprinājuma adapteris.
  • EF-M objektīvi ir paredzēti EOS M bezspoguļa kamerām, un tos nevar izmantot ar cita veida kamerām.

Visām EOS R sistēmas kamerām ir identisks RF stiprinājums, tāpēc jebkuru šī klāsta kameru var savienot ar RF vai RF-S objektīvu. RF-S objektīvi ir paredzēti kamerām ar APS-C sensoru, bet tos var arī izmantot ar pilnkadra EOS R sistēmas kamerām, lai gan kamera automātiski apgriezīs attēla laukumu, lai atbilstu mazākam APS-C objektīva pārklājumam.

Pilnkadra RF objektīvu (vai EF objektīvu ar adapteri) var arī izmantot ar EOS R sistēmas APS-C kameru, piemēram, EOS R7, EOS R10 vai EOS R50. Tomēr APS-C sensori ir mazāki nekā pilnkadra sensori, tāpēc sensors neizmantos visu objektīva skata lauku. Tas apgriezīs attēlu atbilstoši sensora aktīvajam laukumam, kas ir mazāks. Canon kamerām “apgriešanas koeficients” ir 1,6 reizes. Tas attēlu ietekmē kā tālummaiņa, objektīvam ar 50 mm fokusa attālumu piešķirot tādu pašu skata lauku kā objektīvam ar 80 mm fokusa attālumu ar pilnkadra kameru (50 x 1,6 = 80), objektīvs ar 100 mm fokusa attālumu nodrošinās fokusa attālumu 160 mm utt.

Lai aprēķinātu objektīva efektīvo fokusa attālumu uz kameras ar APS-C sensoru, vienkārši reiziniet objektīva fokusa attālumu ar 1,6. Lai būtu vienkāršāk, izmantojot tālummaiņas objektīvu ar maināmu fokusa attālumu, bezmaksas lietojumprogramma Canon Photo Companion ietver efektīvā fokusa attāluma kalkulatoru.

Cilvēks pie sejas tur Canon kameru ar Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM objektīvu.

Šajā gadījumā Canon objektīva nosaukums RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM norāda visu svarīgāko informāciju, piemēram, ar kādām kamerām tas ir saderīgs, tā fokusa attālumu un maksimālo diafragmas atvērumu.

Lietotājs, kurš grasās pievienot objektīvu Canon EOS R7 kameras RF stiprinājumam.

RF un RF-S objektīvi ir izveidoti lietošanai ar Canon EOS R sistēmas kamerām. Salīdzinot ar EF stiprinājumu, RF stiprinājums nodrošina daudz ātrāku kameras un objektīva komunikāciju, daudz platāku datu pārraides joslu, kā arī atbalsta jaunākās fokusēšanas, attēla stabilizēšanas un optikas tehnoloģijas.

Kas ir fokusa attālums?

Objektīva fokusa attālums faktiski ir attālums starp tā optikas centru un kameras sensoru. Parasti tas ir uzrakstīts uz objektīva. Ja ir objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu, tas ir viens skaitlis, piemēram, 24 mm vai 135 mm. Ja tas ir tālummaiņas (maināma fokusa attāluma) objektīvs, tas ir diapazons, piemēram, 15–35 mm vai 24–70 mm.

Objektīva fokusa attālums nosaka tā skata lauku, un objektīvus var iedalīt trīs plašās kategorijās: platleņķa, standarta un teleobjektīvi.

  • Platleņķa objektīvi — līdz aptuveni 35 mm fokusa attālumam — ietver plašāku fotografējamo ainu, tāpēc ir lieliski piemēroti ainavu fotografēšanai. Objektīvi, kuru fokusa attālums ir mazāks par aptuveni 24 mm (pilnkadra ekvivalents) dažkārt tiek dēvēti par īpaši plata leņķa objektīviem.
  • Standarta objektīviem parasti ir fokusa attālums aptuveni 50 mm. Saka, ka tiem ir dabiska perspektīva, kas aptuveni atbilst cilvēka acij, līdz ar to tie ir lieliski universālie ceļojumu un portretu fotografēšanas objektīvi.
  • Teleobjektīvs ir tāds, kura fokusa attālums ir aptuveni 85 mm vai vairāk. Ir pieejami objektīvi ar 600 mm, 800 mm un pat 1200 mm fokusa attālumu. Objektīvi, kuru fokusa attālums ir lielāks par 300 mm, dažkārt tiek dēvēti par superteleobjektīviem, un parasti tie tiek izmantoti savvaļas dzīvnieku un sporta/spraigas darbības fotografēšanai, kur parasti fotogrāfiem jāuzņem objekti no attāluma vai jāizvēlas maza ainas daļa.

Daži tālummaiņas objektīvi aptver vairāk nekā vienu no šīm kategorijām, un daži piedāvā no platleņķa līdz teleobjektīva iespējām, piemēram, 24–240 mm.

Kurš ir labāks — fiksēta fokusa attāluma vai tālummaiņas objektīvs? Tālummaiņas objektīvi piedāvā lielāku daudzveidību, tāpēc fotoaparatūras somā nav jānēsā tik daudz objektīvu, lai sagatavotos dažādām uzņemšanas situācijām. Tomēr fiksēta fokusa attāluma objektīviem parasti ir labāka optikas kvalitāte, un bieži vien tie ir pieejami ar plašāku diafragmas atvērumu — skatiet tālāk.

Vīrietis tēmē Canon kameru ar Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu pret modeli krāsainās sarkanās, dzeltenās un zilās drēbēs.

Objektīvs ar plašu diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, atļauj lielākam gaismas daudzumam nokļūt uz kameras sensora, kas sniedz iespēju fotografēt ar īsāku ekspozīcijas laiku un uzņemt asus attēlus ar kustīgiem objektiem.

Portreta fotogrāfija, kas uzņemta ar diafragmas atvērumu f/1.8 un kurā redzams asi fokusēts modelis dzeltenā džemperī ar izpludinātiem kokiem fonā.

Ar plašu diafragmas atvērumu var izveidot brīnišķīgi izpludinātu fonu, tāpēc šie objektīvi ir lieliski piemēroti portretu fotografēšanai. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/2500 s, f/1.8 un ISO 100.

Skaidrojums par diafragmas atvērumu

Vienkārši runājot, objektīva diafragmas atvērums ir caurums, caur kuru ieplūst gaisma. Diafragmas atvēruma lielums tiek norādīts ar f pakāpēm šādā veidā: f/2.8, f/4 utt. Slīpsvītra nav vienmēr ietverta objektīvu nosaukumos, bet tā ir svarīga, jo f pakāpe faktiski ir daļskaitlis:

diafragmas diametrs = fokusa attālums (f), kas dalīts ar f skaitli.

Kad to aptversiet, sapratīsiet, kāpēc mazāks f skaitlis atbilst lielākam diafragmas atvērumam, — tas ir daļskaitļa saucējs, un 1/4 ir lielāks par 1/16. Jo mazāks skaitlis, jo plašāks ir objektīvam pieejamais maksimālais diafragmas atvērums: f/1.4 ir ļoti plašs, f/4 ir šaurāks un f/16 ir vēl šaurāks.

Jo plašāks ir atvērums, jo vairāk gaismas var nokļūt līdz kameras sensoram, kas nodrošina labākus attēlus, jo īpaši vāja apgaismojuma apstākļos. Objektīvs ar plašu maksimālo atvērumu (mazu f skaitli) tiek dēvēts par “ātru” objektīvu, jo tas ielaiž vairāk gaismas un jūs varat izmantot īsāku ekspozīcijas laiku, nekā būtu nepieciešams ar objektīvu, kuram ir mazāks diafragmas atvērums, lai panāktu to pašu ekspozīciju.

Turklāt diafragmas atvērums arī nosaka attēla asuma dziļumu — tas nozīmē, cik liela fotografētās ainas daļa būs asā fokusā. Piemēram, plašs diafragmas atvērums (mazs f skaitlis) nodrošina seklu asuma dziļumu, piešķirot portretiem pievilcīgu izpludinātu fonu. Šaurāks diafragmas atvērums (lielāks f skaitlis) nodrošina lielāku asuma dziļumu, kas lieliski piemērots asumam no priekšpuses līdz aizmugurei plašā ainavā. Uzziniet vairāk aptverošajā diafragmas atvērumu ceļvedī.

Dažiem tālummaiņas objektīviem ir mainīgs maksimālais diafragmas atvērums, un tas nozīmē, ka maksimālo diafragmas atvērumu var iestatīt atkarībā no pozīcijas, kurā iestatīta tālummaiņa. Piemēram, objektīvam RF 24-240mm F4-6.3 IS USM maksimālais diafragmas atvērums f/4 ir ar fokusa attālumu 24 mm un f/6.3 — ar 200 mm.

Fiksēta fokusa attāluma objektīvi piedāvā visplašāko diafragmas atvērumu, tāpēc tā ir lieliska izvēle, lai uzņemtu vājā apgaismojumā, kā arī veidotu seklu asuma dziļumu. Atbilstoši nepieciešamajai optikas precizitātei objektīvi ar ļoti lielu diafragmas atvērumu var būt dārgi, tomēr ne vienmēr — pieejama izvēle ietver populāro Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu.

Tālummaiņas objektīvam izvēloties saprātīgi plašu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, f/2.8, iegūsiet izcilu līdzsvaru starp priekšrocībām, ko sniedz plašs diafragmas atvērums, un dažādu fokusu attālumu piedāvāto elastību.

Sprinteris, kurš virzās uz priekšu no starta līnijas, uzņemts, izmantojot Canon RF 600mm F11 IS STM objektīvu.

Objektīvs RF 600mm F11 IS STM ar līdz 5 pakāpju optisko attēlu stabilizētāju nodrošina ārkārtīgi asus attēlus un videoklipus, pat uzņemot sportu un spraigu darbību, kameru turot rokās. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 600mm F11 IS STM objektīvu ar 1/1600 s, f/11 un ISO 800.

Cilvēks, kas tur Canon kameru ar Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu, laukos, kur fonā ir ūdenstilpne.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ir lielisks tālummaiņas objektīvs videoemuāriem un ceļojumiem — tā iespaidīgais 5,5 pakāpju Image Stabilizer (attēla stabilizators) atvieglo uzņemšanu, turot kameru rokās.

Objektīva kvalitāte, IS un citas funkcijas, kam jāpievērš uzmanība

Visi objektīvi ir produkti ar sarežģītu optikas un mehānisko uzbūvi, tomēr daži komponenti, materiāli un tehnoloģijas ir dārgākas par citām. Objektīva cenu var ietekmēt vairāki faktori, piemēram, izmantotā stikla veids, speciālais optikas elementu pārklājums vai to apstrāde, lai samazinātu tādas problēmas kā dubultattēlu veidošanās un atspīdumus, vai konstrukcijas precizitāte un izolācijas materiāli, kas uzlabo izturību pret putekļiem un mitrumu. Canon L sērija, kurai objektīva nosaukumā pēc diafragmas atvēruma ir burts “L”, ir izstrādāta un izgatavota, lai atbilstu profesionālu lietotāju augstajām veiktspējas un izturības prasībām.

Dažos objektīvos ir iebūvēts attēla stabilizētājs (image stabilisation, IS), kas novērš kameras izkustēšanās radīto attēla miglošanos. Šiem objektīviem nosaukumā ir “IS”. Tiem sānos var būt slēdzis, lai aktivizētu IS, bet tāds var arī nebūt, kā arī atsevišķs slēdzis, lai mainītu dažādus IS režīmus atbilstoši dažādām uzņemšanas situācijām. IS būs noderīgs, ja, piemēram, uzņemsiet vāja apgaismojuma apstākļos un būs jālieto mazs slēdža ātrums — ar IS joprojām varēsiet iegūt asu kadru, pat uzņemot ar kameru rokās. IS ir arī noderīgs, ja nav trijkāja, to nav praktiski izmantot vai esat kādā vietā, kur trijkājus nav atļauts lietot. Tas var attiekties uz visu veidu fotogrāfijām — no motosporta līdz kalnos kāpšanai. Ar IS aprīkota objektīva tehniskie dati (piemēram, Canon vietnes tīmekļa lapā) ietvers informāciju, kādu ieguvumu varat sagaidīt no IS, tomēr tas būs atkarīgs no fokusa attāluma, slēdža ātruma un citiem faktoriem.

Vai vēlaties fotografēt kukaiņu, ziedu vai citu mazu objektu tuvplānus? To var darīt ar dažādiem iestatījumiem, bet makro objektīvs — tāds, kura nosaukumā ir “MACRO” — būs noderīgs ar mazu minimālās fokusēšanas attālumu un 0,5 reižu vai lielāku palielinājumu. Paturiet prātā, ka makro objektīvus var izmantot arī cita veida fotogrāfijām — piemēram, objektīvs RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ir kompakts, viegls platleņķa objektīvs, kas lieliski noder ainavu fotografēšanai un videoemuāriem, kā arī makro fotogrāfijām.

Divas rokas piestiprina Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu Canon EOS R5 kamerai.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ir ātrs, viegls objektīvs, kas ir lieliski piemērots gan ainavu, gan makro objektu uzņemšanai pat no 14 cm attāluma.

Cilvēks ieslidina Canon kameru ar Canon RF 28mm F2.8 STM objektīvu savā somā.

Ārkārtīgi kompaktais objektīvs Canon RF 28mm F2.8 STM atvieglo kameras ielikšanu somā un nēsāšanu līdzi, jo tas nav smags.

Kameras objektīva svars un izmēri

Objektīva izmēri un svars jums var būt svarīgs atkarībā no tā, cik daudz citu objektīvu jums jau ir fotoaparatūras somā un cik smagus objektīvus jums ir ērti nēsāt līdzi. Lai gan EOS R sistēmas kameras var strādāt ar EF objektīviem (ar stiprinājuma adapteri, kas nedaudz palielina svaru), ir vērts priekšroku dot RF objektīviem — kopumā RF objektīvi ir mazāki un vieglāki nekā līdzīgi EF objektīvi. Tie arī nodrošina vairākus tehniskus ieguvumus, piemēram, daudz ātrāku kameras un objektīva komunikāciju.

Arī RF objektīvu klāstā varat atrast objektīvus, kam šķiet līdzīgi tehniskie dati, tomēr atšķiras izmēri. Piemēram, objektīviem RF 24mm F1.8 MACRO IS STM un RF 28mm F2.8 STM ir līdzīgs fokusa attālums, un abi ir labi objektīvi nēsāšanai līdzi, lai fotografētu ielas, ceļojumus un ikdienu. Tomēr pēdējais ir plakanais objektīvs, un tas nozīmē, ka tas ir ļoti kompakts — tikai 24,7 mm garš un 120 g smags. Otrs ir 63,1 mm garš un 270 g smags. Ja galvenā prioritāte ir izmēri un svars, tad 28 mm objektīvs ir lieliska izvēle. Tomēr 24 mm objektīvs piedāvā plašāku maksimālo diafragmas atvērumu un nodrošina makro fotografēšanas iespēju ar 0,5 reižu palielinājumu. Ja prioritāte ir lielāka elastība, lielāki izmēri un svars veido atšķirību.

Fotogrāfijā, kas uzņemta ar Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu, ūdens plūst pāri apsūnojušiem akmeņiem.

Objektīvam RF 14-35mm F4L IS USM ir pašlaik platākais skata leņķis Canon RF objektīvu klāstā. Maksimālais diafragmas atvērums f/4 nemainās visā tālummaiņas diapazonā, tāpēc tālummaiņas laikā nemainās slēdža ātrums vai ISO. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 35 mm, 1,3 s, f/10 un ISO 100.

Sieviete laukā ar garu zāli filmē sevi, izmantojot Canon EOS R7 ar Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu, turot to rokas attālumā.

Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM nodrošina ļoti plašu tālummaiņas diapazonu — no platleņķa līdz teleobjektīva skatu laukam (29–240 mm efektīvais fokusa attālums), tāpēc ir labi piemērots ceļojumu, savvaļas dzīvnieku un pat makro fotogrāfiju uzņemšanai. Tas ir arī lieliski piemērots videoemuāriem, jo īpaši ja mēģināt uzņemt ainu sev apkārt, un tā 4,5 pakāpju IS palīdz samazināt kameras izkustēšanos.

Objektīva izvēle

Ja objektīva izvēlē jums nepieciešama palīdzība, Canon parocīgais objektīvu meklēšanas rīks pielāgos ieteikumus atbilstoši jūsu kamerai, žanram, kurā vēlaties uzņemt, un funkcijām, ko visaugstāk vērtējat. Ja jums padomā konkrēts žanrs, apskatiet mūsu ceļvežus par labākajiem objektīviem portretu fotografēšanai, ainavu fotografēšanai, spraigas darbības fotografēšanai un savvaļas dzīvnieku fotografēšanai, kas palīdzēs pieņemt lēmumu.

Vai esat gatavs spert nākamo soli, lai iegūtu vēl labākas fotogrāfijas? Mūsu padoms jums palīdzēs veikt gudru izvēli un sākt uzņemt tādus attēlus, par kuru veidošanu vienmēr esat sapņojis.

Amy Davies and Alex Summersby

Saistītie produkti

Saistīti raksti