FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Bokē efekta fotografēšanas padomi: ceļvedis iesācējiem

Nekas nelīdzinās īstam bokē efektam! Iepazīstieties ar šiem padomiem un paņēmieniem, lai izveidotu brīnišķīgi izpludinātu fonu, izmēģinot mūsu ieteiktos objektīvus, iestatījumus un paņēmienus.
Dažu kūkas svecīšu tuvplāns ar izpludinātām gaismiņām fonā.

Vārds “bokē” ir cēlies no japāņu valodas — tā nozīme ir “dūmakains”, un tas tiek lietots, lai aprakstītu fotogrāfijas vietas, kas nav fokusā. Bokē — parasti tiek izrunāts ar garo “ē” beigās, lai gan japāņu valodā otrajā zilbē ir īsais patskanis, — visbiežāk redzams fotogrāfijās, kurās ir daudz mazu un spilgtu gaismas punktu, piemēram, no ielu apgaismojuma lampām naktī. Tomēr ar to netiek raksturoti tikai iespaidīgi, apaļi gaismas punkti, tas attiecas uz jebkuras attēla izpludinātās vietas kvalitāti.

Fotografēšana, ietverot izpludinātas vietas, ir viens no pievilcīgākajiem veidiem, ko varam izmantot fotogrāfijās. Tas ļauj izkliedēt uzmanību novērsošu haosu, ko veido dažādi objekti, pievērš uzmanību attēla svarīgajām daļām un pārveido nevajadzīgās detaļas patīkami vienmērīgās krāsās un toņos.

Smaidošs mazs zēns ar blondiem matiem baltā kreklā ar īsām piedurknēm, dzeltenbrūnā vestē un tauriņā attēlots mežā.

Nepietiek vienkārši izpludināt fonu — jums jāizvēlas fons, kas izskatās interesants un ideālā gadījumā iespaidīgāks, kad ir izpludināts. Parasti plankumainas gaismiņas rada pievilcīgu bokē efektu, piemēram, saule, kas spīd cauri lapām. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/500 s, f/1,8 un ISO 100.

Kūka uz galda, rozes un gulbis uz kūkas. Izpludināta lampiņu virtene apgaismo fonu.

Kad gaismas punkti nav fokusēti, piemēram, lampiņu virtenē, gaisma pārvēršas brīnišķīgā apļveida bokē efektā. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/10 s, f/1.8 un ISO 100.

Šo iemeslu dēļ bokē efekts jau izsenis ir bijis viens no iespaidīgākajiem vizuālajiem paņēmieniem fotogrāfa arsenālā. Mūsdienās viedtālruņi ar diviem objektīviem var atdarināt bokē efektu, tomēr tas tiek darīts, izmantojot programmatūru. Tā kā viedtālruņos ir mazi objektīvi un sensori, ir neiespējami panākt seklu asuma dziļumu, kas nepieciešams dabiskam bokē efektam. Tas ir optiskais efekts, kas pilnībā var atklāties tikai ar objektīviem un sensoriem, kas ir lielākās kamerās, un nekas nevar līdzināties īsta bokē efekta izskatam. Fotogrāfi mēdza uzskatīt, ka nepieciešama DSLR kamera, lai panāktu labu fona izpludinājumu, tomēr lieliski piemērota ir arī tāda bezspoguļu kamera kā Canon EOS R6, kas izmantota šeit, un tikpat efektīvi būs arī sākuma līmeņa bezspoguļu kameru modeļi, piemēram,Canon M50 vai EOS M6 Mark II. Svarīgākais elements ir objektīvs, nevis kamera.

Šeit apskatīsim dažus svarīgākos paņēmienus, nepieciešamās prasmes darbā ar kameru un to, kāds komplekts nepieciešams, lai jūsu fotogrāfijas kļūtu vēl pārsteidzošākas, izmantojot pievilcīgu bokē efektu. Bokē efekts nav tikai fona izpludināšana — tā ir arī pievilcīgu gaismas punktu pievienošana, pareizās gaismas atrašana vai tādu detaļu iekadrēšana, kas lieliski izskatās izkliedēti izpludināti attēlā.

Labākie objektīvi bokē efekta veidošanai

Canon EOS R6 kamera un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvs.

Objektīvs ar platu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, var pārveidot fonu, piešķirot brīnišķīgi piesātinātu bokē efektu. Ņemiet arī vērā, kā objektīvā redzamās diafragmas lapiņas šajā attēlā rada apaļu atvērumu, — tas lielā mērā nosaka bokē efekta punktu formu.

Lai izveidotu pievilcīgu bokē efektu, nepieciešams “ātrs” objektīvs, t. i., ar platu maksimālo diafragmas atvērumu, ideāli būtu f/2.8 vai vēl platāku (ar mazāku f skaitli). Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc komplektā ietvert ātru fiksēta fokusa attāluma objektīvu pat tad, ja šo fokusa attālumu piedāvā komplekta tālummaiņas objektīvs. Fiksēta fokusa attāluma objektīvs ar platu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvs, kas izmantots šeit, ļauj viegli izpludināt fokusu, izkliedējot detaļas brīnišķīgos gaismas punktos. Komplekta objektīvs ar maksimālo diafragmas atvērumu f/4-5.6 vai vairāk ļauj izpludināt fonu, tomēr tas neļauj panākt tādas pašas kvalitātes bokē efektu. Protams, plats maksimālais diafragmas atvērums nozīmē to, ka objektīvs ielaiž vairāk gaismas, kas noder arī vāja apgaismojuma apstākļos, kad varat tiešām radoši izmantot bokē efektu.

Ir vēl viens faktors, kas arī jāapsver, tomēr tas nav tik svarīgs. Objektīvi rada izpludinājumu dažādos veidos, un daži veido patīkamāku bokē efektu nekā citi. Kopumā objektīvs, kuram ir vairāk diafragmas lapiņu, rada pievilcīgāku apļveida bokē efektu, jo katrs gaismas punkts atspoguļo diafragmas atvēruma formu. Tas ir mazāk svarīgi, ja uzņemat ar plati atvērtu diafragmu, — t. i., ar objektīvam pieejamo maksimālo diafragmas atvērumu (mazāko f skaitli), kad atvērums jebkurā gadījumā būs apaļš, — tomēr ne vienmēr tā būs. Objektīva lietošanas instrukcijā varat uzzināt, cik lapiņu ir tā diafragmai. To varat noskaidrot arī sava objektīva tehnisko datu sadaļā Canon tīmekļa vietnē. Lai panāktu pievilcīgu bokē efektu, ir lieliski, ja ir septiņas lapiņas, bet vēl labāk, ja ir deviņas.

Iestatiet labāko diafragmas atvērumu fotografēšanai ar bokē efektu

Mazs zēns ar dzeltenbrūnu vesti un tauriņu stāv pie izpludinātas sienas ar efejām un tur kastīti.

Apskatīsim, kāda ir atšķirība, uzņemot ar diafragmas atvērumu f/1.8 un f/8. Ar platāko diafragmas atvērumu f/1.8 fons ir izkliedēti izpludināts. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1.8 un ISO 100.

Mazs zēns ar dzeltenbrūnu vesti un tauriņu stāv pie skaidri redzamas sienas ar efejām un tur kastīti.

Pretēji tam — uzņemot ar f/8, fons ir daudz detalizētāks un drīzāk novērš uzmanību no objekta. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/200 s, f/8 un ISO 1250.

Diafragmas atvēruma izvēlei ir liela nozīme bokē efekta izskatā jūsu fotogrāfijās. Jo platāks ir diafragmas atvērums (t. i., jo mazāks f skaitlis), jo mazāks asuma dziļums, kas savukārt nozīmē to, ka fons būs vairāk izpludināts. Mēģiniet uzņemt ar Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) vai Manuālo režīmu un atlasiet platu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli).

Labākie kameras iestatījumi bokē efektam

Canon EOS R6 kameras LCD ekrānā redzams Diafragmas prioritātes režīma iestatījums.

Diafragmas prioritātes režīms ļauj iestatīt platu diafragmas atvērumu, lai panāktu seklu asuma dziļumu, kas nepieciešams izteiksmīgam fona bokē efektam.

Smaidošs mazs zēns ar smilškrāsas vesti un tauriņu iet starp kokiem mežā.

Uzņemot ar platu diafragmas atvērumu f/1.8, būs ļoti sekls asuma dziļums, tāpēc jābūt perfektai fokusēšanai. Tāda kamera kā EOS R6 patiešām palīdz, jo tās acu noteikšanas automātiskā fokusēšana var automātiski noteikt tuvāko aci un fiksēt fokusu uz to. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/500 s, f/1.8 un ISO 320.

Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) režīmā būs jāiestata arī ISO — vispirms izmēģiniet iestatījumu 100 un apskatiet, vai ekspozīcijas ilgums atbilst jūsu vajadzībām. Ja izmantojat Manuālo (M) režīmu ar automātisko ISO, varat iestatīt gan diafragmas atvērumu, gan ekspozīcijas ilgumu un pēc tam ļaut kamerai noteikt pareizo ISO. Svarīgi ir izvēlēties platu diafragmas atvērumu un ekspozīcijas laiku, kas ir pietiekami mazs, lai nodrošinātu fokusēto attēla daļu asumu, ja kameru turat rokās (izmēģiniet aptuveni 1/200 s).

Koriģējiet attālumu, lai panāktu labāku bokē efektu

Rozā ziedu vāze izpludinātas ķieģeļu sienas priekšā.

Objekts ir diezgan tuvu fonam, tāpēc, lai gan fons ir izpludināts, joprojām var redzēt ķieģeļu formas. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1,8 un ISO 100.

Vāze ar rozā ziediem uz ļoti izpludināt fona, ko knapi var atpazīt kā ķieģeļu sienu.

Palielinot attālumu starp objektu un fonu, fons tiek vēl vairāk izpludināts. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1.8 un ISO 100.

Palielinot attālumu starp objektu un fonu, fons būs vēl vairāk izpludināts. Vēl viens faktors ir attālums starp objektu un kameru. Jo tuvāk objektīvs ir objektam, jo mazāks ir asuma dziļums. Tas nozīme, ka vietas fonā ātrāk izies no fokusa. Ievērojiet, kā ziedu fotogrāfijās priekšējie ziedi ir asā fokusā, taču ziedi aizmugurē nav fokusēti. Lai izpludinātu vairāk attēla, pārvietojiet objektu tuvāk kamerai un tālāk no fona.

Iestatiet labāko fokusa attālumu bokē efektam

Dārza dekorācija sirds formā, kas veidota no stikla lodītēm un atrodas rudenīga dzīvžoga priekšā.

Apskatiet atšķirības, fotografējot ar 24–105 mm tālummaiņas objektīvu un izmantojot tā diapazona abus galus. Tālummaiņas diapazona platajā galā (šajā gadījumā 32 mm) vairāk fona ir fokusā un aina izskatās haotiska. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 32 mm, 1/200 s, f/6.3 un ISO 2000.

Dārza dekorācija sirds formā, kas veidota no stikla lodītēm izpludināta fona priekšā.

Atkāpjoties un pietuvinot līdz objektīva otram fokusa diapazona galam (105 mm), perspektīva tiek saspiesta, pastiprinot fona izpludinājumu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 105mm, 1/200 s, f/7.1 un ISO 3200.

Ar lielāku fokusa attālumu var izveidot spēcīgāku fona izpludinājumu. Tas ir tādēļ, ka skata leņķis kļūst asāks, līdz ar to kadrā tiek iekļauta mazāka fona daļa. Šī iemesla dēļ telefoto tālummaiņas objektīvus var izmantot, lai panāktu lielisku efektu, objektu izolējot un fonu pārveidojot izpludinājumā bez detaļām. Ja vēlaties izpludinājumu palielināt un pastiprināt bokē efektu, atkāpieties dažus soļus un pietuviniet (vai nomainiet objektīvu), lai panāktu lielāku fokusa attālumu.

Kā izveidot bokē efektu priekšplānā

Mazs zēns smilškrāsas vestē stāv pie sienas, kas klāta ar efejām, un tur atvērtu kastīti.

Uzņemot efeju tuvumā, var izpludināt to lapas kadra kreisajā pusē, un tas pastiprina dziļuma sajūtu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/160 s, f/1,8 un ISO 100.

Mazs zēns smilškrāsas vestē un spilgti zilos zābakos skrien cauri izcirtumam mežā.

Tāds mazs kameras leņķis kā šis ļauj mums ne tikai izpludināt zemi objekta priekšpusē, bet arī aizvirza tālāk fonu, panākot izteiksmīgāku fona bokē efektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/500 s, f/1.8 un ISO 100.

Mēs mēdzam domāt par bokē efektu galvenokārt kā par fona estētiku, bet to var arī izmantot, lai palielinātu efektu kadra priekšplānā. Iekomponējot kadru ar nefokusētām detaļām priekšplānā, var piesaistīt skatienu asam objektam. Tas var nozīmēt kameras pietuvināšanu lapotnei vai tuvu zemei, lai kadrā izveidotu izpludinātu priekšplānu. Šādas neasas detaļas pastiprina ainas dziļuma iespaidu un ir lielisks veids, kā kompozīcijā ienest pārliecinošas, izpludinātas krāsas.

Kā izveidot bokē efektu videoklipos

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Dziļums ir svarīgs arī video kompozīcijās, jo tas palīdz skatītājam orientēties ainā. Ainas priekšplānā un fonā ietverot nefokusētas detaļas, var lieliski pastiprināt dziļuma iespaidu un piesaistīt skatienu kadram. Turklāt bokē efekta gaismas punkti tikpat brīnišķīgi kā fotogrāfijās izskatās arī videoklipos, kur vēl viena priekšrocība ir tā, ka tie var pārvietoties. Automašīnu gaismas, lampiņu virtenes un citi spilgti gaismas punkti īpaši skaisti izskatās, ja tos izpludina kā mirgojošus punktus ar iespaidīgu bokē efektu.

Kā pievienot pārliecinošus gaismas punktus ar bokē efektu

Cilvēks fotografē rudi raibu kaķi cauri baltu Ziemassvētku lampiņu virtenei.

Šo vienkāršo metodi var izmantot arī ar krāsainām lampiņām vai pat Ziemassvētku rotājumiem.

Kaķa portrets ar nefokusētām krāsainām gaismiņām fonā.

Mēģiniet fotogrāfiju fonā iekļaut lampiņu virtenes, panākot brīnišķīgu bokē efektu ar gaismas apļiem.

Viens no pārliecinošākajiem veidiem, kā savās fotogrāfijās izmantot bokē efektu, ir ietvert mazus, spilgtus gaismas punktus uz tumša fona vai vājā apgaismojumā. Tas ir valdzinošs efekts, kuru var iegūt dažādos apstākļos, piemēram, saulei spīdot cauri kokam vai rosīgā ielā pēc tumsas iestāšanās, vai tirdziņā griežoties krāsainam karuselim, vai degot kūkas svecītēm. Ja vēlaties izmēģināt šo efektu, mēģiniet izmantot lampiņu virtenes. Novietojiet tās kadra fonā vai priekšplānā, vai uzreiz abās vietās. Kad lampiņu virtenes nav fokusā, tās pārvēršas par pievilcīgiem gaismas punktiem ar bokē efektu.

Kā izveidot pielāgotas bokē efekta punktu formas

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Ja uzņemsiet ar plati atvērtu objektīvu (ar maksimālo diafragmas atvērumu), jūs iegūsiet apaļus bokē efekta punktus, jo diafragmas atvērums būs apaļš. Bokē efekta punktu formu nosaka diafragmas lapiņu skaits objektīvā — kopumā jo vairāk lapiņu, jo apaļāks diafragmas atvērums paliek atvēršanās laikā un līdz ar to apaļāki ir bokē efekta punkti. Praksē tas parasti nozīmē, ka bokē efekta gaismas punkti ir apaļi vai sešstūrveida — ja vēlaties redzēt, kāda būs jūsu objektīva bokē efekta punktu forma, noņemiet objektīvu no kameras, turiet to pret gaismu un skatieties cauri.

Kāpēc gan nekļūt radošam un neizmainīt bokē efekta punktu formu? To var izdarīt, izgriežot jebkādas formas veidni un piestiprinot to objektīva priekšpusē. Šajā videoklipā vienkāršs kartona gabals maina bokē efekta punktu formu lielā daudzumā krāsainu zvaigznīšu un sniegpārsliņu.

Izmēģiniet tūlīt: nofotografējiet kluso dabu ar bokē efektu

Galda virsma ar spoguli, ko ietver folija, gaismas kaste vienā pusē un Canon EOS R6 kamera, kas iestatīta dzeltenas rozes fotografēšanai.

Tas ir patiesi vienkāršs un efektīvs veids, kā var eksperimentēt ar bokē efektu mājās, izmantojot šajā rakstā sniegtos padomus.

Dzeltena roze, kas nofotografēta uz atspīdošas virsmas, kurai apkārt ir gaismas apļi, kas nav fokusēti.

Saburzītā folija atstaro gaismu no lampas kā izkliedētus gaismas apļus, kurus izpludinot tiek iegūts brīnišķīgs bokē efekts ar apļveida punktiem. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/640 s, f/1,8 un ISO 100.

Esam redzējuši, ka gaismas punkti, kas nav fokusā, rada pievilcīgu bokē efektu, ja uzņem ar atbilstošiem iestatījumiem. Varat vienkārši sagatavoties, lai izmēģinātu izveidot kluso dabu ar bokē efektu mājās. Novietojiet objektu uz atspīdošas virsmas, pēc tam fonā novietojiet saburzītu folijas loksni (ne pārāk saburzītu — pietiek ar dažiem burzījumiem, lai tā izkliedētu gaismu, nevis to vienkārši atstarotu). Pavērsiet galda lampu pret folijas loksni un izmantojiet otru lampu, lai apgaismotu objektu (mēs izmantojām LED paneli, bet noderēs arī parasta lampa). Novietojiet kameru tuvu objektam, iestatiet Diafragmas prioritātes (Av) režīmu, izmantojiet platu diafragmas atvērumu — ideāli būtu aptuveni f/1.8 — un fotografējiet no zema leņķa, lai iegūtu brīnišķīgi izpludinātu bokē efektu.

Autors James Paterson

Padomi bokē efekta iegūšanai

 • Izmantojiet ātru objektīvu (f/2.8 vai mazāk) ar daudzām diafragmas lapiņām.
 • Uzņemiet ar platu diafragmas atvērumu.
 • Uzņemiet Diafragmas prioritātes (Av) režīmā.
 • Palieliniet attālumu, lai panāktu labāku bokē efektu.
 • Lielāks fokusa attālums pastiprina izpludinājumu.
 • Kļūstiet radošs ar bokē efekta izmantošanu priekšplānā.
 • Atcerieties, ka bokē efektu var izmantot arī videoklipos.
 • Mazi spilgtas gaismas avoti pret tumšu fonu rada iespaidīgu bokē efektu.
 • Izveidojiet pielāgotas formas bokē efekta punktus, izgriežot savas veidnes.

Saistīti produkti

Saistīti raksti

 • Šķidruma lāses izšļakstījušās pusaplī no stikla kausa, kas tiek turēts paceltā rokā; siluets pret oranžām debesīm.

  RADOŠA FOTOGRAFĒŠANA

  Radoši paņēmieni sociālajiem tīkliem

  Divi TikTok fotogrāfi dalās ar svarīgiem padomiem, kā radīt attēlus, kas atšķiras no pārējiem.

 • Fotogrāfes Amālas Saīdas portrets ar aizvērtām acīm, brīvi krītošs lakats plati pārklāts pleciem.

  PAŠPORTRETU FOTOGRAFĒŠANA

  Iegūstiet lieliskus pašportretus

  Atklājiet, kā parastu pašbildi pārveidot par izcilu pašportretu.

 • Roka tiek uzlikta uz kompaktdiska spīdīgās puses, un ap to ir redzami bokē zvaigznes formas efekti.

  MĀJĀS ĪSTENOJAMI PROJEKTI

  Izveidojiet pielāgotu bokē

  Vienkāršs un atjautīgs veids, kā attēliem pievienot pielāgotas bokē formas, piemēram, sirsniņas un zvaigznes.

 • MĀJĀS ĪSTENOJAMI PROJEKTI

  Trīs paštaisīti foto piederumi

  Izveidojiet savu gaismas mīkstinātāju, staru kūļa cauruli fokusētai gaismai un spilvenu kameras atbalstam.