FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Kļūstiet radošs ar bokē efektu fotogrāfijās

Nekas nelīdzinās īstam bokē efektam! Iepazīstieties ar šiem padomiem un paņēmieniem, lai izveidotu brīnišķīgi izpludinātu fonu, izmēģinot mūsu ieteiktos objektīvus, iestatījumus un paņēmienus.
Vāji apgaismotas sievietes portrets pret izteiksmīgi baltu un gaiši zilu fonu ar apļveida bokē efektu.

Vārds “bokē” ir cēlies no japāņu valodas — tā nozīme ir “dūmakains”, un tas tiek lietots, lai aprakstītu fotogrāfijas vietas, kas nav fokusā. Bokē — parasti tiek izrunāts ar garo “ē” beigās — visbiežāk redzams fotogrāfijās, kurās ir daudz mazu un spilgtu gaismas punktu, piemēram, no ielu apgaismojuma lampām naktī. Tomēr ar to netiek raksturoti tikai iespaidīgi, apaļi gaismas punkti, tas attiecas uz jebkuras attēla izpludinātās vietas kvalitāti.

Kas ir bokē efekts fotogrāfijās? Fotografēšana, ietverot izpludinātas vietas, ir viens no pievilcīgākajiem veidiem, ko varam izmantot fotogrāfijās. Tas ļauj izkliedēt uzmanību novērsošu haosu, ko veido dažādi objekti, pievērš uzmanību attēla svarīgajām daļām un pārveido nevajadzīgās detaļas patīkami vienmērīgās krāsās un toņos.

Sieviete naktī šķērso ceļu, fonā izpludinātas automašīnu un luksoforu gaismas; uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu.

Kad gaismas punkti nav fokusēti, gaisma pārvēršas brīnišķīgā apļveida bokē efektā. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu ar 85 mm, 1/125 s, f/2.2 un ISO 8000.

Zirnekļtīkla tuvplāns, detaļu akcentē izpludināta lapotne fonā.

Nepietiek vienkārši izpludināt fonu — jums jāizvēlas fons, kas izskatās interesants un ideālā gadījumā iespaidīgāks, kad ir izpludināts. Bieži vien labi izskatās zaļumi. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/256 s, f/3,2 un ISO 100.

Šo iemeslu dēļ bokē efekts jau izsenis ir bijis viens no iespaidīgākajiem vizuālajiem paņēmieniem fotogrāfa arsenālā. Mūsdienās viedtālruņi ar diviem objektīviem var atdarināt bokē efektu, tomēr tas tiek darīts, izmantojot programmatūru. Tā kā viedtālruņos ir mazi objektīvi un sensori, ir neiespējami panākt seklu asuma dziļumu, kas nepieciešams dabiskam bokē efektam. Tas ir optiskais efekts, kas pilnībā var atklāties tikai ar objektīviem, kuriem ir lielāks diafragmas atvērums un lielāki sensori, un ko var iegūt ar piemērotām kamerām. Nekas nevar līdzināties īsta bokē efekta izskatam.

Pilnkadra kameras, piemēram, Canon EOS R8 un EOS R6 Mark II, ir lieliski piemērotas fotogrāfijām ar bokē efektu, bet arī ar APS-C formāta korpusiem, piemēram, Canon EOS R100, EOS R50, EOS R10 un EOS R7, var iegūt ļoti efektīgus attēlus.

Šeit apskatīsim dažus svarīgākos paņēmienus, nepieciešamās prasmes darbā ar kameru un to, kāds komplekts nepieciešams, lai jūsu fotogrāfijas kļūtu vēl pārsteidzošākas, izmantojot pievilcīgu bokē efektu.

Labākie objektīvi bokē efekta veidošanai

Canon EOS R6 kamera un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvs.

Objektīvs ar platu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, var pārveidot fonu, piešķirot brīnišķīgi piesātinātu bokē efektu. Ņemiet arī vērā, kā objektīvā redzamās diafragmas lapiņas šajā attēlā rada apaļu atvērumu, — tas lielā mērā nosaka bokē efekta punktu formu.

Lai uzņemtu fotogrāfiju ar pievilcīgu bokē efektu, nepieciešams “ātrs” objektīvs, t. i., ar lielu maksimālo diafragmas atvērumu, ideāli būtu f/2.8 vai vēl lielāku (ar mazāku f skaitli). Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc komplektā ietvert ātru fiksēta fokusa attāluma objektīvu pat tad, ja šo fokusa attālumu piedāvā komplekta tālummaiņas objektīvs.

Objektīvi ar lielu diafragmas atvērumu un fokusa attālumu 50 mm vai vairāk parasti ir vispiemērotākie fotogrāfiju veidošanai ar bokē efektu, jo fona izpludināšana var būt sarežģītāka, ja lieto platleņķa objektīvus. Tas ir tāpēc, ka īsāks fokusa attālums veido lielāku asuma dziļumu ar jebkuru fokusa attālumu un diafragmas atvērumu, tāpēc lielāka ainas daļa no priekšplāna līdz fonam tiek asi atveidota un jūs iegūstat mazāku bokē efektu.

Ja vēlaties izdevīgi iegādāties objektīvu bokē efekta veidošanai, populāra izvēle ir Canon RF 50mm F1.8 STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM. Tomēr nevajag pilnībā izslēgt platleņķa objektīvus. Gan RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, gan RF 24mm F1.8 MACRO IS STM lieliski darbojas, lai izveidotu bokē efektu tuvplāna fotogrāfiju fonā, jo īsākā fokusa attālumā asuma dziļums samazinās.

Ārkārtīgi tuviem tuvplāniem pavisam īss fokusa attālums nodrošina mazu asuma dziļumu, palielinot bokē efekta potenciālu, tāpēc ir populārs objektīvu RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un RF 24mm F1.8 MACRO IS STM 0,5 reižu palielinājums. Arī Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvs ir laba izvēle, lai ainā pavisam tuvu piekļūtu galvenajam objektam un to izolētu pret izpludinātu, tomēr plašu fonu, pateicoties tā ļoti plašajam skata laukam. Tas šai kombinācijai var pievienot vēl vienu radošu elementu.

Kopumā objektīvs, kuram ir vairāk diafragmas lapiņu, rada pievilcīgāku apļveida bokē efektu, jo katrs nefokusētās gaismas punkts atspoguļo diafragmas atvēruma formu. Nav problēma, ja fotografējat ar plati atvērtu diafragmu, — t. i., ar objektīvam pieejamo maksimālo diafragmas atvērumu (mazāko f skaitli), kad atvērums jebkurā gadījumā būs apaļš, — tomēr ne vienmēr tā būs. Lai uzzinātu, cik jūsu objektīva diafragmai ir lapiņu, apskatiet tehniskos datus Canon tīmekļa vietnē. Lai panāktu pievilcīgu bokē efektu, ir lieliski, ja ir septiņas lapiņas, bet vēl labāk, ja ir deviņas. Abiem iepriekš minētajiem makro objektīviem ir deviņas diafragmas atvēruma lapiņas, savukārt pārējiem ir septiņas.

Canon parocīgais objektīvu meklēšanas rīks sniedz iespēju pielāgot ieteikto objektīvu, balstoties uz jūsu kameru un žanru, kurā vēlaties fotografēt.

Labākie kameras iestatījumi bokē efekta iegūšanai

Canon EOS R6 kameras LCD ekrānā redzams Diafragmas prioritātes režīma iestatījums.

Diafragmas prioritātes režīms ļauj iestatīt platu diafragmas atvērumu, lai panāktu seklu asuma dziļumu, kas nepieciešams izteiksmīgam fona bokē efektam.

Perfekti fokusēts erdelterjera tuvplāna portrets ar izpludinātu fonu aiz tā.

Uzņemot ar platu diafragmas atvērumu f/1.8, būs ļoti sekls asuma dziļums, tāpēc jābūt perfektai fokusēšanai. Ļoti noderīga ir tāda kamera kā EOS R10, jo tās automātiskā fokusēšana atpazīst cilvēkus, transportlīdzekļus un dzīvniekus, piemēram, kaķus, suņus un putnus. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1.8 un ISO 100.

Diafragmas atvēruma izvēle ievērojami ietekmē bokē efekta izskatu fotogrāfijās. Jo plašāks ir diafragmas atvērums (t. i., jo mazāks f skaitlis), jo mazāks asuma dziļums, kas savukārt nozīmē to, ka fons būs vairāk izpludināts. Mēģiniet uzņemt ar Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) vai Manuālo režīmu un atlasiet platu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli).

Diafragmas atvēruma prioritātes (Av) režīmā varat iestatīt automātisku ISO — ar to varat iesākt, lai pārliecinātos, ka ekspozīcijas laiks ir pietiekami liels jūsu vajadzībām. Ja izmantojat Manuālo (M) režīmu ar automātisko ISO, varat iestatīt gan diafragmas atvērumu, gan ekspozīcijas ilgumu un pēc tam ļaut kamerai noteikt pareizo ISO. Svarīgi ir izvēlēties platu diafragmas atvērumu un ekspozīcijas laiku, kas ir pietiekami mazs, lai nodrošinātu fokusēto attēla daļu asumu, ja kameru turat rokās (izmēģiniet aptuveni 1/200 s).

Koriģējiet attālumu, lai panāktu labāku bokē efektu

Uz zāles stiebra nolaidušās spāres tuvplāns, kas uzņemts ar Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu.

Visiem šiem izdevīgajiem objektīviem — RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM ir 0,5 reižu makro palielinājums, lai mazus objektus uz kameras sensora varētu attēlot divreiz mazākus nekā dzīvē, fotografējot ar mazāko pieejamo fokusa attālumu. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/250 s, f/3,5 un ISO 100.

Džeka Rasela terjers skatās uz labo pusi, fonā ir izpludināts ziedošs ķiršu koks; uzņemts ar Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu.

Visi šie objektīvi nodrošina mazu asuma dziļumu, nefokusētajās vietās nodrošinot vienmērīgu un maigu bokē efektu, savukārt to optiskie attēla stabilizatori palīdz izvairīties no kustības izraisītiem miglainiem attēliem, pretdarbojoties kameras izkustēšanās ietekmei, ja uzņem ar kameru rokās. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu ar 1/85 s, f/2 un ISO 400.

Palielinot attālumu starp objektu un fonu, fons būs vēl vairāk izpludināts. Vēl viens faktors ir attālums starp objektu un kameru. Jo tuvāk objektīvs ir objektam, jo mazāks ir asuma dziļums. Tas nozīme, ka vietas fonā ātrāk izies no fokusa. Lai izpludinātu vairāk attēla, pārvietojiet objektu tuvāk kamerai un tālāk no fona.

Iestatiet labāko fokusa attālumu bokē efektam

Portrets, kurā uz izpludināta fona redzama sieviete ar spilgti rozā lūpu krāsu un uz aizmuguri pīnē sakārtotiem matiem.

Bokē efekts bieži vien ir būtiska efektīga portreta sastāvdaļa. Parasti visu vizuālo uzmanību vēlaties pievērst fotografējamajam objektam. Lielisks veids, kā to ainā izolēt, ir izpludināta fona veidošana, kas novērš uzmanību no traucējošiem objektiem fonā, aizstājot tos ar skaistu bokē efektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/2500 s, f/1.8 un ISO 100.

Lielāks fokusa attālums nodrošina ciešāku asuma dziļumu, kas savukārt veido izteiktāku fona izpludinājumu. Šī iemesla dēļ telefoto tālummaiņas objektīvus var izmantot, lai panāktu lielisku efektu, objektu izolējot un fonu pārveidojot izpludinājumā bez detaļām. Piemēram, ar Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu var izveidot izcilu bokē efektu fonā, ja to izmanto tālummaiņas diapazona tālākajā galā, neskatoties uz to, ka šajā attālumā diafragmas atvērums ir šaurāks. Ja vēlaties izpludinājumu palielināt un pastiprināt bokē efektu, atkāpieties dažus soļus un pietuviniet (vai nomainiet objektīvu), lai panāktu lielāku fokusa attālumu.

Kā izveidot bokē efektu priekšplānā

Mazs zēns smilškrāsas vestē stāv pie sienas, kas klāta ar efejām, un tur atvērtu kastīti.

Uzņemot efeju tuvumā, var izpludināt to lapas kadra kreisajā pusē, un tas pastiprina dziļuma sajūtu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/160 s, f/1,8 un ISO 100.

Mazs zēns smilškrāsas vestē un spilgti zilos zābakos skrien cauri izcirtumam mežā.

Tāds mazs kameras leņķis kā šis ļauj mums ne tikai izpludināt zemi objekta priekšpusē, bet arī aizvirza tālāk fonu, panākot izteiksmīgāku fona bokē efektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/500 s, f/1.8 un ISO 100.

Mēs mēdzam domāt par bokē efektu galvenokārt kā par fona estētiku, bet to var arī izmantot, lai palielinātu efektu kadra priekšplānā. Iekomponējot kadru ar nefokusētām detaļām priekšplānā, var piesaistīt skatienu asam objektam. Tas var nozīmēt kameras pietuvināšanu lapotnei vai tuvu zemei, lai kadrā izveidotu izpludinātu priekšplānu. Šādas neasas detaļas pastiprina ainas dziļuma iespaidu un ir lielisks veids, kā kompozīcijā ienest pārliecinošas, izpludinātas krāsas.

Kā izveidot bokē efektu videoklipos

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Dziļums ir svarīgs arī video kompozīcijās, jo tas palīdz skatītājam orientēties ainā. Ainas priekšplānā un fonā ietverot nefokusētas detaļas, var lieliski pastiprināt dziļuma iespaidu un piesaistīt skatienu kadram. Turklāt bokē efekta gaismas punkti tikpat brīnišķīgi kā fotogrāfijās izskatās arī videoklipos, kur vēl viena priekšrocība ir tā, ka tie var pārvietoties. Automašīnu gaismas, lampiņu virtenes un citi spilgti gaismas punkti īpaši skaisti izskatās, ja tos izpludina kā mirgojošus punktus ar iespaidīgu bokē efektu.

Kā pievienot pārliecinošus gaismas punktus ar bokē efektu

Cilvēks fotografē rudi raibu kaķi cauri baltu Ziemassvētku lampiņu virtenei.

Šo vienkāršo metodi var izmantot arī ar krāsainām lampiņām vai pat Ziemassvētku rotājumiem.

Kaķa portrets ar nefokusētām krāsainām gaismiņām fonā.

Mēģiniet fotogrāfiju fonā iekļaut lampiņu virtenes, panākot brīnišķīgu bokē efektu ar gaismas apļiem.

Viens no pārliecinošākajiem veidiem, kā savās fotogrāfijās izmantot bokē efektu, ir ietvert mazus, spilgtus gaismas punktus uz tumša fona vai vājā apgaismojumā. Tas ir valdzinošs efekts, kuru var iegūt dažādos apstākļos, piemēram, saulei spīdot cauri kokam vai rosīgā ielā pēc tumsas iestāšanās, vai tirdziņā griežoties krāsainam karuselim, vai degot kūkas svecītēm. Ja vēlaties izmēģināt šo efektu, mēģiniet izmantot lampiņu virtenes. Novietojiet tās kadra fonā vai priekšplānā, vai uzreiz abās vietās. Kad lampiņu virtenes nav fokusā, tās pārvēršas par pievilcīgiem gaismas punktiem ar bokē efektu.

Kā izveidot pielāgotas bokē efekta punktu formas

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Ja uzņemsiet ar plati atvērtu objektīvu (ar maksimālo diafragmas atvērumu), jūs iegūsiet apaļus bokē efekta punktus, jo diafragmas atvērums būs apaļš. Bokē efekta punktu formu nosaka diafragmas lapiņu skaits objektīvā — kopumā jo vairāk lapiņu, jo apaļāks diafragmas atvērums paliek atvēršanās laikā un līdz ar to apaļāki ir bokē efekta punkti. Praksē tas parasti nozīmē, ka bokē efekta gaismas punkti ir apaļi vai sešstūrveida — ja vēlaties redzēt, kāda būs jūsu objektīva bokē efekta punktu forma, noņemiet objektīvu no kameras, turiet to pret gaismu un skatieties cauri.

Kāpēc gan nekļūt radošam un neizmainīt bokē efekta punktu formu? To var izdarīt, izgriežot jebkādas formas veidni un piestiprinot to objektīva priekšpusē. Šajā videoklipā vienkāršs kartona gabals maina bokē efekta punktu formu lielā daudzumā krāsainu zvaigznīšu un sniegpārsliņu.

Izmēģiniet tūlīt: nofotografējiet kluso dabu ar bokē efektu

Galda virsma ar spoguli, ko ietver folija, gaismas kaste vienā pusē un Canon EOS R6 kamera, kas iestatīta dzeltenas rozes fotografēšanai.

Tas ir patiesi vienkāršs un efektīvs veids, kā var eksperimentēt ar bokē efektu mājās, izmantojot šajā rakstā sniegtos padomus.

Dzeltena roze, kas nofotografēta uz atspīdošas virsmas, kurai apkārt ir gaismas apļi, kas nav fokusēti.

Saburzītā folija atstaro gaismu no lampas kā izkliedētus gaismas apļus, kurus izpludinot tiek iegūts brīnišķīgs bokē efekts ar apļveida punktiem. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/640 s, f/1,8 un ISO 100.

Esam redzējuši, ka gaismas punkti, kas nav fokusā, rada pievilcīgu bokē efektu, ja uzņem ar atbilstošiem iestatījumiem. Varat vienkārši sagatavoties, lai izmēģinātu izveidot kluso dabu ar bokē efektu mājās. Novietojiet objektu uz atspīdošas virsmas, pēc tam fonā novietojiet saburzītu folijas loksni (ne pārāk saburzītu — pietiek ar dažiem burzījumiem, lai tā izkliedētu gaismu, nevis to vienkārši atstarotu). Pavērsiet galda lampu pret folijas loksni un izmantojiet otru lampu, lai apgaismotu objektu (mēs izmantojām LED paneli, bet noderēs arī parasta lampa). Novietojiet kameru tuvu objektam, iestatiet Diafragmas prioritātes (Av) režīmu, izmantojiet platu diafragmas atvērumu — ideāli būtu aptuveni f/1.8 — un fotografējiet no zema leņķa, lai iegūtu brīnišķīgi izpludinātu bokē efektu.


Autori: Džeimss Patersons (James Paterson) un Metjū Ričards (Matthew Richards)

Saistītie produkti

 • Bezspoguļu kameras

  EOS R7

  Izpētiet savvaļas dzīvniekus ar kameru, kas nodrošina sensacionālu ātrumu un attēlu kvalitāti ērti pārnēsājamā korpusā ar APS-C sensoru — tā konstruēta nākotnes lietošanas vajadzībām.
 • Bezspoguļu kameras

  EOS R8

  Pārejiet uz fotografēšanu un filmēšanu ar pilnkadra kameru un īstenojiet savas radošās ieceres.
 • Bezspoguļu kameras

  EOS R10

  Speriet nākamos soļus fotografēšanā un video veidošanā ar bezspoguļa EOS R sistēmas kameru, kuras konstrukcijas pamatā ir APS-C lieluma sensors.
 • Platleņķa objektīvs

  RF 16mm F2.8 STM

  Kompakts un pieejams īpaši plata leņķa pilnkadra 16 mm objektīvs EOS R sērijai, kas piemērots videoblogu un radoša satura veidošanai.
 • Platleņķa objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompakts, viegls 24 mm fiksēta fokusa attāluma objektīvs, kas lieliski piemērots ainavu fotografēšanai, videoemuāriem un interjeriem, kā arī lieliskām makro fotogrāfijām.
 • CANON OBJEKTĪVI

  RF 28mm F2.8 STM

  Plāns, viegls, plakanais objektīvs ceļojumu un ielu fotografēšanai ar daudzpusīgu 28 mm fokusa attālumu un lielu maksimālo diafragmas atvērumu f/2.8.
 • Standarta objektīvs

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompakts, kluss un viegls 50 mm RF fiksēta fokusa attāluma objektīvs ar f/1.8 diafragmas atvērumu, kas lieliski piemērots jūsu radošās vīzijas īstenošanai.
 • RF objektīvi

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  RF 85mm F2 MACRO IS STM piedāvā tuvplānu daudzpusību ar nelielu telefoto saspiešanu un piecu pakāpju attēla stabilizatoru kompaktā, vieglā korpusā.
 • RF-S objektīvi

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  EOS R sērijas APS-C tālummaiņas objektīvs, kas nodrošina gan platleņķa, gan teleobjektīva iespējas un ir lieliski piemērots ceļojumu, savvaļas dzīvnieku, sporta un dzīvesstila fotografēšanai.
 • Saistītie raksti

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā kontrolēt ekspozīciju

  Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.

 • APGAISMOJUMA PAŅĒMIENI

  Fotografēšana pieejamā apgaismojumā

  Uzziniet, kā meklēt un uzņemt vislabāko gaismu, lai uzlabotu savu fotogrāfiju izskatu.

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā uzsākt fotografēšanu

  Vai vēlaties pāriet no viedtālruņa uz kameru? Mūsu fotografēšanas ceļvedī iesācējiem ir viss nepieciešamais, lai sāktu darbu.

 • MĀJĀS ĪSTENOJAMI PROJEKTI

  Izveidojiet pielāgotu bokē

  Vienkāršs un atjautīgs veids, kā attēliem pievienot pielāgotas bokē formas, piemēram, sirsniņas un zvaigznes.