A river flowing through a landscape of mossy rocks.

FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Kā kontrolēt ekspozīciju

Ekspozīcija ir uz fotokameras sensora nokļuvušā gaismas daudzuma mērījums, kas nosaka, cik gaišs vai tumšs ir fotoattēls. To kontrolē ar aizslēga ātrumu, diafragmu un ISO. Koriģējot kādu no šiem lielumiem, tiek ietekmēta ne tikai ekspozīcija, bet arī fotogrāfijas izskats.

Izmantojot automātiskos režīmus, parasti fotokamera nodrošina nepieciešamo ekspozīciju. Tomēr, uzzinot, kā dažādi elementi ietekmē fotoattēlus, iegūsiet pārliecību un varēsiet izmantot manuālu vadību. Tā rezultātā iegūtie attēli atšķirsies no pārējiem.

Šajā videoklipā paskaidrots, kā izmantot diafragmas, aizslēga ātruma un ISO iestatījumus, lai iegūtu pareizo ekspozīciju un fotoattēlā vēlamo efektu.

Atvērums

Diafragma ir atvēruma lielums objektīvā, caur kuru ieplūst gaisma. Katram objektīvam ir diafragmas iestatījumu diapazons, kas svārstās no liela līdz mazam. Izmantojiet režīmu Aperture Priority (diafragmas prioritāte) (Av), lai kontrolētu diafragmu, tomēr atļautu fotokamerai pašai uzraudzīt kopējo ekspozīciju.

Diafragma tiek mērīta kā f skaitlis. Lieli diafragmas atvērumi tiek apzīmēti ar maziem skaitļiem, piemēram, f/2.8, — tas ielaiž vairāk gaismas un veido seklu asuma dziļumu (palielinās izplūdums aiz fokusēšanas punkta). Mazi diafragmas atvērumi tiek raksturoti ar lielākiem skaitļiem, piemēram, f/16, — tiek ielaists mazāk gaismas un tiek veidoti lieli fokusēšanas laukumi no priekšplāna līdz fonam.

Saistīti raksti
canon-get-inspired-exposure-related2-185x94

FOTOGRAFĒŠANA BRĪVĀ DABĀ

Kā Munro Moonwalker uzņem kalnu skatus

No krāsainiem makro attēliem līdz dūmakainām kalnu virsotnēm — tā Canon SX740 HS izmanto Alans Rovens (Alan Rowan), lai iegūtu izcilus dabas uzņēmumus.

A child watching a burst of orange and pink fireworks.

SALŪTA FOTOGRĀFIJAS

10 padomi, kā uzņemt labākas salūta fotogrāfijas

No vislabākajiem kameras iestatījumiem līdz ģimenes un draugu ietveršanai kadrā — šeit aprakstīts, kā fotografēt prieka un brīnumu pilno salūtu noskaņu.

canon-get-inspired-exposure-optiona-2-text-1920x1080

Šie divi kadri ir vienādi eksponēti, tomēr ar dažādām diafragmu vērtībām. Apskatiet, kā, izmantojot mazu diafragmas atvērumu attēlā kreisajā pusē, ir izveidots lielāks asuma dziļums ar daudziem laukumiem fokusā. Palielinot diafragmas atvērumu attēlā labajā pusē, tiek samazināts asuma dziļums, tāpēc fokusā ir daudz mazāks laukums.

Ekspozīcijas laiks

Aizslēga ātrums ir laika ilgums, kurā gaismai tiek atļauts nokļūt uz sensora. To izsaka sekundēs. Izmantojiet režīmu Shutter Priority (aizslēga prioritāte) (Tv), lai kontrolētu aizslēga ātrumu, tomēr atļautu fotokamerai pašai uzraudzīt kopējo ekspozīciju.

Liels aizslēga ātrums, piemēram, 1/1000 s, tiek izmantots, lai fiksētu ātru darbību, piemēram, tekošu ūdeni. Mazs aizslēga ātrums tiek izmantots, lai pievienotu kustību, piemēram, izplūdinātu straumē tekošu ūdeni.

canon-get-inspired-exposure-optiona-3-text-1920x1080

Salīdziniet šos divus kadrus, kas uzņemti ar ļoti līdzīgu ekspozīciju, bet dažādiem aizslēga ātrumiem. Apskatiet, kādu efektu ilgs aizslēga ātrums piešķir tekošam ūdenim. Ilgai ekspozīcijai jāizmanto trijkājis vai atbalsts, lai izvairītos no kameras sakustināšanas.

ISO

ISO iestata sensora gaismas jutību. To var izmantot, lai pastiprinātu gaismu, kas nokļūst uz sensora, piešķirot plašākas aizslēga ātruma un diafragmas iestatījumu izmantošanas iespējas. Parasti ISO lielums sākas ar 100 un pieaug, palielinoties jutībai.

ISO var arī pasliktināt attēla kvalitāti, veidojot graudainumu vai troksni attēlos un pieklusinot krāsas. Kopumā vislabāk ir lietot mazāko iespējamo ISO iestatījumu.

canon-get-inspired-exposure-optiona-4-1920x1080

Aina labajā pusē ir daudz tumšāka nekā aina kreisajā pusē. Lai saglabātu pietiekami lielu aizslēga ātrumu uzņemšanai bez trijkāja, ir jāpalielina ISO, lai to kompensētu. Šoreiz līdz 1250, kas nav pārmērīgi ietekmējis attēla kvalitāti.

Ekspozīcijas regulēšana

Ekspozīcijas kontrolēšana ir darbība, kuras laikā vienlaicīgi ir jāiestata šie trīs iestatījumi. Piemēram, palielinot aizslēga ātrumu, lai nofiksētu ātru darbību, attēls var būt nepietiekami eksponēts. Lai to kompensētu, jāpalielina diafragmas atvērums. Līdzīgi arī — samazinot diafragmas atvērumu, lai palielinātu fokusu visā kadrā no priekšplāna līdz fonam, jāsamazina aizslēga ātrums. Var arī izmantot ISO, lai saglabātu ekspozīciju. Bieži vien var redzēt, ka šī saistība tiek ilustrēta kā ekspozīcijas trijstūris.

Ekspozīcijas kompensācijas ripa sniedz iespēju padarīt attēlu gaišāku vai tumšāku. Mīnusa zīme samazina ekspozīciju un padara attēlu tumšāku, plusa zīme palielina ekspozīciju, lai padarītu to gaišāku.

canon-get-inspired-exposure-optiona-5-800x534

Šiem diviem kadriem ir ievērojami atšķirīgas ekspozīcijas, neskatoties uz to pašu gaismas daudzumu ainā. Kadrs kreisajā pusē ir pārāk tumš jeb pārāk maz eksponēts, bet kadrs labajā pusē ir pārāk gaišs vai pāreksponēts. Izmantojot ekspozīcijas kompensāciju, ekspozīcija tiek koriģēta.

Šāda ekspozīcijas koriģēšana var tikt izmantota, lai panāktu radošu efektu. Padariet attēlus tumšākus, lai paspilgtinātu noskaņu un piešķirtu dziļumu krāsām, jo īpaši fotografējot ainavas. Palielinot ekspozīciju, ēnas tiks padarītas gaišākas un tiks panākta modernāka noskaņa.

Ekspozīcijas vairākkārtēja notveršana sniedz iespēju uzņemt ainu ar dažādām ekspozīcijām un vēlāk izvēlēties, kura izskatās vislabāk. Izvēlieties ekspozīcijas skalā no 1 līdz 3 pakāpēm un ļaujiet fotokamerai veikt nepieciešamās iestatījumu korekcijas.

Nākamajā fotokameras izmantošanas reizē pamēģiniet eksperimentēt ar dažādiem iestatījumiem un apskatiet, kā tie izmaina jūsu fotogrāfijas.

Saistīti rakstiGūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Skatīt visus rakstus

Saistīti produkti