A dirt-bike speeds through a puddle, creating a spray of water.

AIZSLĒGA ĀTRUMS

Kā apgūt aizslēga ātruma izmantošanu

Viens veids, kā mainīt attēla vispārējo ekspozīciju, ir kameras aizslēga ātruma mainīšana. Taču aizslēga ātrumu var izmantot arī radošiem mērķiem, jo ar to varat kontrolēt attēlos redzamo izpludinājuma pakāpi (vai novērst tā rašanos).

Lūk, pieci padomi, kā izmantot aizslēga ātrumu un labāk uzņemt spraigas darbības attēlus neatkarīgi no tā, vai fotografējat sporta dienu skolā ar EOS M bezspoguļa kameru vai autosporta pasākumu ar EOS DSLR kameru.

1. Kontrolējiet aizslēga ātrumu

The screen of the Canon EOS 90D showing the Tv (Time Value) settings.
Lai varētu manuāli regulēt aizslēga ātrumu, iestatiet kameru Aizslēga prioritātes režīmā (vai Tv jeb “Time Value” (laika vērtības) režīmā).

Lielākajai daļai EOS kameru ir pieejams īpašais sižeta režīms “Sports”, kas automātiski pielāgo kameras ekspozīciju un fokusēšanas iestatījumus atbilstoši kustīgu objektu fotografēšanas vajadzībām. Ar šo režīmu var panākt lieliskus rezultātus, taču varat pārņemt vadību savās rokās, ja vēlaties kļūt radošāki, radīt konkrētu efektu vai noregulēt kameru atbilstoši noteiktiem apstākļiem, piemēram, ja turat kameru rokās un uzņemat ātrā kustībā objektu no liela attāluma.

Lai varētu manuāli regulēt aizslēga ātrumu, iestatiet kameru Aizslēga prioritātes režīmā (vai Tv jeb “Time Value” (laika vērtības) režīmā). Aizslēga ātrumu var iestatīt, griežot kameras galveno ripu vai izmantojot skārienekrānu, kas pieejams daudzās EOS kamerās, tostarp Canon EOS M6 Mark II un Canon EOS 90D. Kamera automātiski pielāgos diafragmas atvērumu, lai nodrošinātu standarta ekspozīciju. Maksimālais EOS kameras aizslēga ātrums ir 1/4000 s vai 1/8000 s, un ilgākais automātiski iestatāmais aizslēga ātrums ir 30 sekundes.

2. Novērsiet kameras vibrācijas

Jo vairāk pietuvināt objektu, jo pamanāmāka kļūst jebkāda kameras vibrācija, tāpēc, lai novērstu tās ietekmi, jums jāizvēlas lielāks aizslēga ātrums. Iepriekšējā attēlā, kas uzņemts ar ātrumu 1/50 s, acīmredzami pamanāma kameras vibrācijas ietekme. Nākamajā attēlā, kas uzņemts ar ātrumu 1/640 s, redzama asi iemūžināta spraiga darbība.

Izvēloties aizslēga ātrumu, jāapsver divas lietas: vai, turot kameru rokās, aizslēga ātrums būs pietiekami liels, lai novērstu izpludinājumus, kas rodas, kamerai izkustoties (dēvē arī par kameras vibrācijām), un – cik liels ir uzņemamā objekta kustības ātrums.

Tas, kādu aizslēga ātrumu jāiestata, lai novērstu kameras vibrāciju ietekmi, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no tā, vai izmantojat objektīvu ar iebūvētu IS (“Image Stabilizer” jeb attēla stabilizatora) funkciju, kā arī no tā, cik vējains ir laiks. Taču visbūtiskākais faktors ir objektīva fokusa attālums. Jo vairāk pietuvināt objektu, jo pamanāmāka kļūst jebkāda kameras vibrācija.

Vispārpieņemts veids, kā novērst šo problēmu, ir censties izmantot tādu aizslēga ātrumu, kas ir līdzvērtīgs efektīvajam fokusa attālumam vai vēl ātrāks. Tātad ar 50 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/50 s vai lielāku ātrumu, savukārt ar 200 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/200 s vai lielāku ātrumu. Tālāk jums jāņem vērā arī uzņemamā objekta kustības ātrums – turpiniet lasīt!

3. Iemūžiniet spraigu darbību, izmantojot lielus aizslēga ātrumus

Saistīti raksti
A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Fotografēšana ar panoramēšanu iesācējiem

Uzziniet šajos padomos, kā panoramēt, lai iegūtu labākas spraigas darbības fotogrāfijas.

A female athlete in a purple vest leaping over a hurdle.

SPORTA FOTOGRAFĒŠANA

Kā uzņemt lieliskus spraigas darbības kadrus

Padomi, kā uzņemt pārsteidzošus spraigas darbības kadrus ar savu Canon kameru.

Light trails suspended in motion by a bus on a busy street in Madrid, Spain.

KUSTĪBAS FOTOGRAFĒŠANA

Kustības uzņemšana fotogrāfijās

Atklājiet, kā uzņemt kustību un piešķirt attēliem kustības sajūtu.

Lai gan, izmantojot aizslēga ātrumu 1/250 s, tiks asi iemūžināts objekts lēnā kustībā, piemēram, ejošs cilvēks, lai uzņemtu skrejoša cilvēka asu fotoattēlu, ir jāizmanto lielāks aizslēga ātrums.

Kustīga objekta asai iemūžināšanai nepieciešamais aizslēga ātrums ir atkarīgs no objekta attāluma līdz kamerai, no tā kustības virziena un ātruma, taču, visdrīzāk, būs jāizmanto lielāks aizslēga ātrums, nekā jums liekas. Ar aizslēga ātrumu 1/250 s var asi iemūžināt objektu lēnā kustībā, piemēram, ejošu cilvēku, savukārt, lai varētu iegūt asu skrienoša cilvēka attēlu, aizslēga ātrums, visdrīzāk, būs jāiestata robežās no 1/500 līdz 1/1000 s. Lai varētu skaidri uzņemt attēlus ar vēl ātrākiem objektiem, piemēram, ar lidojošiem putniem un ātri braucošām automašīnām, būs jāizmanto vēl lielāks iestatījums – 1/1000 vai pat 1/4000 s.

Salīdziniet šos braucoša motocikla uzņēmumus. Redzams, ka, izmantojot aizslēga ātrumu 1/200 s, motocikls un motociklists izskatās izplūdis, tādējādi kadrā tiek lieliski radīts kustības iespaids, taču netiek iemūžinātas skaidras detaļas, savukārt, izmantojot iestatījumu 1/1000 s, visas detaļas ir skaidras un spraigā darbība ir asi iemūžināta.

Iestatot aizslēga ātrumu, kas jums varētu šķist diezgan ātrs, 1/200 s (att. augšā), var uzņemt kadru, kurā panākts lielisks ātri garām braucošā objekta efekts, bet netiek detalizēti uztverts motocikls vai motociklists. Iestatot ātrumu 1/1000 s (att. apakšā), spraigā darbība tiek asi iemūžināta kadrā.

Ņemiet vērā. Lai izmantotu lielākus aizslēga ātrumus, var nākties palielināt ISO iestatījumu, īpaši tad, ja fotografējat sporta pasākumus un savvaļas dzīvniekus.

4. Izpaudieties radoši ar panoramēšanu

Spraigas darbības asas iemūžināšanas trūkums var būt tas, ka tā vairs neizskatās pēc spraigas darbības. Kustīgu objektu attēli bieži vien izskatās dinamiskāki, ja objekts ir fokusā, bet fons ir izpludināts. Lai panāktu šādu efektu, gādājiet, lai aizslēga ātrums būtu tik mazs, ka fons tiek nedaudz izpludināts, un virziet kameru līdzi objektam tā kustības ātrumā. Šādu uzņemšanu dēvē par panoramēšanu.

Ja panoramējat kameru, sekojot kustīgiem objektiem, rodas izpludināts fons, tādējādi kustība izskatās dinamiskāka.

Piemērotais aizslēga ātrums ir atkarīgs no objekta kustības ātruma un no tā, kādu izpludinājuma pakāpi vēlaties panākt. Lai palielinātu iespēju, ka uzņemtais objekts būs fokusā, AF režīmam iestatiet opciju AI Servo vai Servo, jo tādējādi kamera varēs nepārtraukti pielāgoties, lai visu laiku fokusētos uz kustīgo objektu. Panoramējot kameru horizontālā virzienā, objektīvs, kuram ir iebūvēts optiskais attēla stabilizators, kompensēs vertikālās vibrācijas, savukārt, panoramējot kameru vertikālā virzienā, objektīvs kompensēs horizontālās vibrācijas. Ja jūsu objektīvam ir IS režīma slēdzis, iestatiet to 2. pozīcijā, lai uzņemtu panoramējot – šajā iestatījumā objektīvs stabilizēs vertikālo kustību, taču nenovērsīs horizontālās kustības radīto izpludinājumu.

5. Lai radītu kustīgu objektu izpludinājumu, izmantojiet mazus aizslēga ātrumus

Ja kamera ir novietota uz trijkāja, lai tā neizkustētos, un jūs izmantojat ilgu ekspozīciju (mazu aizslēga ātrumu), visi kustīgie objekti, piemēram, viļņu, attēlos būs izplūduši.

Lai speciāli izpludinātu attēlu, varat izmantot salīdzinoši ilgu ekspozīcijas iestatījumu, piemēram, ilgāku par sekundi. Taču, lai šādā veidā kadrs netiktu pāreksponēts, ir jāiestata šaurāks diafragmas atvērums (lielāks f skaitlis, piemēram, f/16 vai f/22), mazāks ISO iestatījums vai jāizmanto ND filtrs, lai ierobežotu kamerā iekļūstošās gaismas daudzumu. Tad varat ekspozīcijas laikā kustināt kameru, šādi izpludinot visu fotoattēlu, vai nofiksēt kameru ar trijkāji, lai kadrā tiktu izpludinātas tikai kustīgās daļas. Lietojiet otro tehniku, lai, uzņemot dabas ainavu, viļņi un tekošs ūdens izskatītos maigāks vai arī lai pilsētas vidē izpludinātu braucošus transportlīdzekļus un ejošu cilvēku pūļus.

Ja iestatītā ekspozīcijas vērtība ir ilgāka par 30 sekundēm, izmantojiet režīmu Bulb (Ilglaicīga ekspozīcija). Dažām Canon kamerām uz režīmu ripas ir pieejams iestatījums “B”, savukārt citām kamerām vispirms ir jāiestata režīms “M” (Manuālais), lai varētu ritināt aizslēga ātruma iestatījumus līdz opcijai “BULB” (Ilglaicīga ekspozīcija). Lai novērstu nevēlamu kustību risku, kad spiežat aizslēga pogu, var noderēt tālvadības taimeris vai ar vadu pieslēdzama tālvadības pults. Lai attāli kontrolētu kameru ar viedtālruni, varat arī izmantot lietotni Canon Camera Connect.

Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem