Viens veids, kā mainīt attēla vispārējo ekspozīciju, ir kameras aizslēga ātruma mainīšana. Taču aizslēga ātrumu var izmantot arī radošiem mērķiem, jo ar to varat kontrolēt attēlos redzamo izpludinājuma pakāpi (vai novērst tā rašanos).
Lūk, pieci padomi, kā izmantot aizslēga ātrumu un labāk uzņemt spraigas darbības attēlus neatkarīgi no tā, vai fotografējat sporta dienu skolā ar EOS M bezspoguļa kameru vai autosporta pasākumu ar EOS DSLR kameru.
Lielākajai daļai EOS kameru ir pieejams īpašais sižeta režīms “Sports”, kas automātiski pielāgo kameras ekspozīciju un fokusēšanas iestatījumus atbilstoši kustīgu objektu fotografēšanas vajadzībām. Ar šo režīmu var panākt lieliskus rezultātus, taču varat pārņemt vadību savās rokās, ja vēlaties kļūt radošāki, radīt konkrētu efektu vai noregulēt kameru atbilstoši noteiktiem apstākļiem, piemēram, ja turat kameru rokās un uzņemat ātrā kustībā objektu no liela attāluma.
Lai varētu manuāli regulēt aizslēga ātrumu, iestatiet kameru Aizslēga prioritātes režīmā (vai Tv jeb “Time Value” (laika vērtības) režīmā). Aizslēga ātrumu var iestatīt, griežot kameras galveno ripu vai izmantojot skārienekrānu, kas pieejams daudzās EOS kamerās, tostarp Canon EOS M6 Mark II un Canon EOS 90D. Kamera automātiski pielāgos diafragmas atvērumu, lai nodrošinātu standarta ekspozīciju. Maksimālais EOS kameras aizslēga ātrums ir 1/4000 s vai 1/8000 s, un ilgākais automātiski iestatāmais aizslēga ātrums ir 30 sekundes.
Izvēloties aizslēga ātrumu, jāapsver divas lietas: vai, turot kameru rokās, aizslēga ātrums būs pietiekami liels, lai novērstu izpludinājumus, kas rodas, kamerai izkustoties (dēvē arī par kameras vibrācijām), un – cik liels ir uzņemamā objekta kustības ātrums.
Tas, kādu aizslēga ātrumu jāiestata, lai novērstu kameras vibrāciju ietekmi, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp no tā, vai izmantojat objektīvu ar iebūvētu IS (“Image Stabilizer” jeb attēla stabilizatora) funkciju, kā arī no tā, cik vējains ir laiks. Taču visbūtiskākais faktors ir objektīva fokusa attālums. Jo vairāk pietuvināt objektu, jo pamanāmāka kļūst jebkāda kameras vibrācija.
Vispārpieņemts veids, kā novērst šo problēmu, ir censties izmantot tādu aizslēga ātrumu, kas ir līdzvērtīgs efektīvajam fokusa attālumam vai vēl ātrāks. Tātad ar 50 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/50 s vai lielāku ātrumu, savukārt ar 200 mm objektīva iestatījumu, izmantojiet 1/200 s vai lielāku ātrumu. Tālāk jums jāņem vērā arī uzņemamā objekta kustības ātrums – turpiniet lasīt!