TEHNOLOĢIJA

APS-C un pilnkadra kameras — skaidrojums par atšķirībām

Kas ir pilnkadra kamera, un ar ko atšķiras pilnkadra un APS-C sensors? Šeit aprakstītas abu veidu kameru galvenās atšķirības un priekšrocības
Sadalīts attēls, kurā redzama Canon EOS R6 uz lielas apsūnojušas klints un Canon EOS R7 — arī uz klints.

Ar ko atšķiras APS-C un pilnkadra kameras?

Galvenā atšķirība starp APS-C un pilnkadra kamerām ir attēlu sensora fiziskie izmēri — pilnkadra sensori ir lielāki nekā APS-C sensori — un no tā izriet citas abu veidu kameru atšķirības. Taču, tāpat kā ar lielāko daļu lietu, lielāks ne vienmēr ir labāks, un katram formātam ir būtiskas priekšrocības.

Kameras EOS R6 un EOS R7, abām nav piestiprināti objektīvi.

Aplūkojot šīs divas EOS R sistēmas kameras bez pievienotiem objektīviem, ir skaidri redzama sensoru izmēru atšķirība. Kreisajā pusē ir pilnkadra kamera EOS R6; labajā — kamera EOS R7 ar APS-C sensoru. RF objektīva stiprinājums abiem modeļiem ir identisks.

APS-C sensors pilnkadra sensora priekšā, kas parāda to relatīvos izmērus.

Pilnkadra sensora un APS-C sensora salīdzinājums. Izmēru atšķirības palīdz izskaidrot, kāpēc bieži vien APS-C kameras var izgatavot mazākas un kompaktākas nekā pilnkadra kameras.

Kas ir APS-C formāts?

Canon APS-C formāta attēlu sensoru aktīvais laukums ir 22,2 x 14,8 mm, kas ir ļoti tuvu APS-C formāta fotofilmiņas kadra lielumam.

APS (Advanced Photo System — uzlabotā foto sistēma) formāts sākotnēji tika ieviests 1996. gadā kā jauna veida fotofilmiņas kasetne. Lielākajā daļā tā laika filmiņu kameru fotografēšanas laikā varēja arī izvēlēties dažādas malu attiecības, tostarp C (Classic — klasisko) ar tādu pašu malu attiecību 3:2 kā tradicionālajām 35 mm filmu kamerām, H (High definition — augstas izšķirtspējas) ar platekrāna malu attiecību 16:9 un P (Panoramic — panorāmas) — 3:1.

APS-C atbilst arī Super 35 video formātam un kļuva par populāru attēla sensora izmēru izvēli Canon EOS digitālajām SLR (DSLR) kamerām, kā arī EOS M sērijas bezspoguļa kamerām.

Divas flamenko dejotājas garās kleitās ar volāniem pozē kamerai krāsainā priekšpagalmā ar vairākām arkām.

APS-C kameras ar tādu pašu diafragmas atvērumu un fokusa attālumu, piemēram, Canon EOS R10, parasti nodrošina lielāku asuma dziļumu nekā pilnkadra kameras. Tas lieliski noder, lai iegūtu asu attēlu no priekšpuses līdz aizmugurei. Uzņemts ar Canon EOS R10 un EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM objektīvu ar 10 mm, 1/320 s, f/5 un ISO1600. © Diana Millos

Portrets ar jaunu sievieti ar gariem, tumšiem matiem uz izpludināta fona.

Pilnkadra kamerai ar ātru objektīvu ir raksturīgi radīt seklāku asuma dziļumu ar izpludinātu fonu, kas ļauj ainā nošķirt galveno fotografējamo objektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 85mm F1.2L USM objektīvu ar 1/500 s, f/1,8 un ISO1600. © Javier Cortes

Kas ir pilnkadra formāts?

Canon pilnkadra attēla sensoru aktīvās virsmas laukums ir 36 x 24 mm, kas ir tāds pats kā 35 mm filmiņu kadram.

35 mm filmas formāts ir datēts ar 1889. gadu, kad tas tika ieviests kā standarta filmiņu platums filmām. Drīz vien tas kļuva par normu fotogrāfijām un tika pārnests uz pilnkadra digitālajām kamerām, tostarp Canon pilnkadra EOS DSLR un EOS R sistēmas bezspoguļa kamerām.

Gan APS-C, gan pilnkadra sensori rada attēlus ar standarta malu attiecību 3:2, un APS-C sensoriem var būt tāds pats megapikseļu skaits kā pilnkadra sensoriem. Tomēr pilnkadra attēla sensors fiziski ir par aptuveni 63% jeb 1,6 reizes lielāks nekā APS-C formāta attēla sensors.

Skats pāri Seviljas pilsētai ar Pasludināšanas baznīcas torni vidū.

APS-C sensora “apgriešanas koeficients” liek jūsu objektam aizpildīt lielāku kadra daļu, tādējādi nodrošinot objektīvam lielāku sasniedzamību. Šī fotogrāfija ar skatu uz Seviljas Pasludināšanas baznīcu tika uzņemta ar Canon EOS RP pilnkadra kameru un Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM objektīvu ar 84 mm, 1/400 s, f/8 un ISO200.

Skats pāri Seviljas pilsētai ar Pasludināšanas baznīcas torni tuvāk vidum.

Šis attēls tika uzņemts no tās pašas pozīcijas, izmantojot to pašu objektīvu, fokusa attālumu un iestatījumus, bet ar APS-C kameru. Mazāks sensors uztver mazāku ainas daļu, kam ir tāds pats efekts kā torņa tuvināšanai. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM objektīvu ar 84 mm, 1/400 s, f/8 un ISO200.

Skaidrojums par apgriešanas koeficientu

Šī divu sensoru veidu fiziskā izmēru atšķirība nosaka to, ko kamera “redz”. Visi objektīvi veido apaļu attēlu, kas nozīmē, ka ar pilnkadra formātu saderīgam objektīvam ir jābūt pietiekami lielam apkārtmēram, lai attēls pārklātu taisnstūrveida pilnkadra attēla sensora stūrus. Ja izmantojat to pašu objektīvu ar APS-C formāta kameru, mazāks attēla sensors izmanto mazāku centrālo apgabalu no tā paša apaļā attēla. Faktiski, salīdzinot ar attēlu pilnkadra sensorā, attēls tiek apgriezts.

Tā kā APS-C sensori Canon kamerās ir 1,6 reizes mazāki nekā Canon pilnkadra kameru sensori, “apgriešanas koeficients” ir 1,6 reizes. Tas nozīmē, ka, fotografējot ar 50 mm standarta objektīvu ar APS-C kameru, tiek nodrošināts tāds pats skata lauks kā fotografējot ar 80 mm teleobjektīvu ar pilnkadra kameru (50 x 1,6 = 80). Tādā pašā veidā pilnkadra 100 mm objektīva izmantošana ar APS-C kameru nodrošina tādu pašu skata lauku kā 160 mm objektīvs ar pilnkadra kameru. Šī iemesla dēļ apgriešanas koeficientu dažreiz sauc arī par “fokusa attāluma reizinātāju”, kas norāda izmantotā objektīva efektīvo fokusa attālumu.

Ja vēlaties to izrēķināt, izmantojot RF, EF, RF-S, EF-S vai EF-M objektīvu ar APS-C kameru, varat izmantot efektīvā fokusa attāluma kalkulatoru bezmaksas Canon Photo Companion lietotnē.

Apgriešanas koeficients attiecas uz visiem pilnkadra objektīviem, ko izmanto ar APS-C formāta kamerām, tostarp gan EF, gan RF objektīviem. EF objektīvus var izmantot ar visām APS-C R sistēmas kamerām, izmantojot kādu no EF-EOS R stiprinājuma adapteriem.

Liela ūdenstilpe, ko ieskauj pakalni un kalni, vājā apgaismojumā.

APS-C priekšrocības salīdzinājumā ar pilnkadra formātu

Tā kā APS-C sensori ir mazāki, var izgatavot kompaktākas un vieglākas kameras, kas ir ideāli piemērotas ielu un ceļojumu fotografēšanai. Tā kā objektīvam, kas paredzēts APS-C kamerām, ir nepieciešams mazāks apaļais attēls, objektīvs var būt mazāks un vieglāks un līdz ar to arī lētāks.

APS-C sensora apgriešanas koeficients padara mazākus vai attālākus objektus kadrā lielākus, kas faktiski palielina jebkura objektīva efektīvo fokusa attālumu par 1,6 reizēm. Tā ir svarīga priekšrocība tādos žanros kā savvaļas dzīvnieku, aktīvas darbības un sporta fotografēšana. Izmantojot augstas veiktspējas, tomēr pieejamu objektīvu, piemēram, Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, kopā ar APS-C kameru, var iegūt efektīvo tālummaiņas diapazonu 112–480 mm, kas to pārceļ super teleobjektīvu lauciņā. Līdzīgas cenas objektīvs RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ar APS-C kameru iegūst efektīvo fokusa diapazonu 160–640 mm. Lai nodrošinātu tādu pašu sasniedzamību ar pilnkadra kameru, ir nepieciešams lielāks, smagāks un dārgāks objektīvs.

Varat apgriezt pilnkadra kameras attēlus, lai radītu tādu pašu efektu, taču tiktu samazināts megapikseļu skaits, tādējādi iegūtie attēli būtu mazāki un līdz ar to mazāk asi, kad tos atkal palielinātu. Fotografējot ar APS-C formāta kameru, tiek ietaupīts arī laiks un piepūle, kas nepieciešama, lai attēlu manuāli apgrieztu rediģēšanas stadijā.

Ogļracis, kas strādā vāji apgaismotā šahtā, un divi citi ogļrači uz viņu skatās.

Pilnkadra attēla sensori parasti ir ieteicami fotografēšanai ar augstiem ISO iestatījumiem, jo tiem ir lielāki gaismas receptori nekā APS-C sensoriem ar tādu pašu megapikseļu skaitu, kas nozīmē, ka tie var uztvert proporcionāli vairāk gaismas ar mazāku troksni. Šis attēls tika uzņemts ogļraktuvēs pie ogļrača lampas gaismas, izmantojot pilnkadra Canon EOS R kameru un Canon RF 50mm F1.2L USM objektīvu ar 1/100 s, f/2.0 un ISO12800. © Daniel Etter

Pilsētas aina naktī, kurā redzamas augstas ēkas ar ielu apgaismojumu, kas spoguļojas ūdenstilpē priekšplānā.

Attēla troksnis tiek labi kontrolēts ar 32,5 MP kameru EOS R7 un 24,2 MP kameru EOS R10, kas var uzņemt pārsteidzošas fotogrāfijas ar minimālu graudainību ļoti vāja apgaismojuma apstākļos ar ļoti lielu ISO līmeni. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu ar 22 mm, 1/40 s, f/8 un ISO25600.

Pilnkadra formāta priekšrocības salīdzinājumā ar APS-C

Tā kā pilnkadra sensoram ir plašāks skata lauks, pilnkadra kamera ir ideāli piemērota plašām ainavām, īpaši plata leņķa arhitektūras, interjera un zvaigžņu fotografēšanai, kā arī radošam efektam, ja vēlaties pārspīlēt perspektīvu starp zonām priekšplānā un fonā.

Parasti pilnkadra kameras var radīt seklāku asuma dziļumu nekā APS-C kameras, it īpaši pie plašāka diafragmas atvēruma (mazāks f skaitlis), un tas nozīmē, ka mazāka attēla daļa ir asā fokusā un lielāka attēla daļa fonā ir izplūdusi. Bieži vien tas lieliski noder klusās dabas un portretu fotografēšanai, kā arī jebkurā citā fotografēšanas scenārijā, kurā vēlaties izolēt galveno objektu, parādot izpludinātu fonu.

Vēl viena pilnkadra sensora priekšrocība ir tieši saistīta ar tā lielāko izmēru. Ja citi parametri ir vienādi, pilnkadra attēlu sensora atsevišķie gaismas receptori ir fiziski lielāki nekā APS-C sensoram ar tādu pašu megapikseļu skaitu. Līdz ar to tiem ir lielāks gaismas apkopošanas potenciāls, un tie var uzņemt vairāk informācijas ar mazāku attēla troksni vai graudainību, jo īpaši pie augstiem ISO iestatījumiem vāja apgaismojuma apstākļos. Tas lieliski noder, fotografējot portretus telpās un kāzu fotogrāfijas, kā arī fotografējot pilsētas ainas ar kameru rokās krēslas laikā vai naktī, kā arī jebkurā brīdī, kad nepieciešama pietiekami ātra slēdža darbība, lai nofiksētu kustību vāji apgaismotās ainās.

Canon EOS R10 un objektīvs RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM atrodas spilgti dzeltenā kleitā tērptas sievietes klēpī.

Kompaktās kameras EOS R10 un EOS R7 ar vieglajiem kompanjoniem — tālummaiņas objektīviem RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM un RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ir lieliskas ceļojumu kameras neatkarīgi no tā, vai dodaties atvaļinājumā netālu no mājām vai ceļojat uz otru pasaules malu.

APS-C un pilnkadra kameru salīdzinājums

Dažkārt tiek uzskatīts, ka pilnkadra kameras ir “profesionālākas” nekā APS-C kameras, un, protams, tās parasti ir lielākas, tāpēc tās ir labāk piemērotas lietošanai ar lieliem teleobjektīviem. Tomēr, pateicoties lielākai sasniedzamībai, ko iegūst ar APS-C kameru, iespējams, jums nemaz nav nepieciešams tik liels teleobjektīvs. APS-C var būt labākā izvēle ceļojumu fotogrāfiem, kā arī sporta un savvaļas dzīvnieku fotogrāfiem, kuriem nepieciešama jaudīga teleobjektīva sasniedzamība kopā ar pārvietošanās brīvību.

Savvaļas dzīvnieku fotogrāfe Danija Konora (Dani Connor) pēc pirmās fotografēšanas ar Canon EOS R7 komentēja, “Tā man ļauj piekļūt tuvāk objektam, neizmantojot lielu, smagu objektīvu. Tas ir ideāls kameras veids, ja esat putnu fotogrāfs, jo bieži vien putni ir diezgan mazi un atrodas diezgan tālu.”

Pilnkadra kameras varētu būt piemērotas īpaši plašu ainavu fotografēšanai, taču, tā kā pilnkadra kamerām ir seklāks asuma dziļums, ar APS-C kameru ainavu kadros var būt vieglāk iegūt asumu no priekšpuses līdz aizmugurei. Turklāt, lai gan pilnkadra kameras parasti rada seklāku asuma dziļumu un tādējādi var palīdzēt objektam portretā izcelties uz pievilcīgi izpludināta fona, jāņem vērā arī citi faktori, piemēram, diafragmas atvērums — EOS R10, EOS R7, EOS R50 un EOS R100 ar APS-C sensoru labi noderēs portretiem ar tādu objektīvu kā kompakto Canon RF 50mm F1.8 STM, kuram ir ideāls 80 mm efektīvais fokusa attālums un liels f/1.8 diafragmas atvērums.

Canon EOS R7 ar trīs objektīviem: RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM un RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Objektīva RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, kas parādīts šeit kreisajā pusē, efektīvais fokusa attālums ir 160–640 mm ar kamerām EOS R10 un EOS R7. Ja izmantotu Canon Extender RF 1.4x vai Extender RF 2x ar pilnkadra EOS R sistēmas kameru, lai iegūtu līdzīgu teleobjektīva sasniedzamības palielinājumu, jūs zaudētu attiecīgi vienu vai divas diafragmas pakāpes, kā rezultātā samazinātos slēdža ātrums, kas apgrūtinātu izvairīšanos no kustību izplūšanas un kameras izkustēšanās. Objektīvs RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM (vidū) nodrošina 35 mm ekvivalentu efektīvo fokusa diapazonu 29–72 mm un objektīvs RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (labajā pusē) — 29–240 mm.

RF un RF-S objektīvu salīdzinājums

Visas Canon EOS R sistēmas kameras — pilnkadra un APS-C formāta — ir bezspoguļu kameras, kurām visām ir tas pats modernais RF objektīva stiprinājums. Tas nozīmē, ka, ja izvēlaties EOS R7 vai EOS R10, vai pat EOS R50, vai EOS R100, varat izmantot visas RF objektīvu klāsta sniegtās priekšrocības. Papildus objektīviem ar visprogresīvākajām fokusēšanas tehnoloģijām un optikas kvalitāti, RF stiprinājums nodrošina ievērojami lielāku datu pārraides ātrumu un joslas platumu starp objektīvu un kameru, sniedzot iespēju iegūt modernu automātisko fokusēšanu, ko atbalsta mākslīgais intelekts, un izsekošanu ar neticamu ātrumu un precizitāti, kā arī jauna līmeņa attēla stabilizāciju, objektīva optimizāciju reāllaikā un daudzas citas priekšrocības.

Laižot klajā EOS R7 un EOS R10, kļuva pieejami arī jauni RF-S objektīvi, kas īpaši izstrādāti kamerām ar RF stiprinājumu un APS-C sensoru. Standarta tālummaiņas objektīvs RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ar 35 mm ekvivalenta 29–72 mm efektīvo fokusa attālumu ir salīdzinoši neliels, ar izvelkamu konstrukciju un tikai 130 g svaru, savukārt objektīvs RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM nodrošina vēl lielāku tālummaiņas diapazonu — 35 mm ekvivalenta 29–240 mm efektīvo fokusa attālumu — un joprojām sver tikai 310 g, kļūstot par daudzpusīgu, universālu ikdienas un ceļojumu fotografēšanas objektīvu.

Citi kompakti, viegli un pieejami iecienītākie RF objektīvi pilnkadra kamerām ietver Canon RF 16mm F2.8 STM, kas ar kameru EOS R7 vai EOS R10 nodrošina joprojām plašu skata lauku, kas līdzvērtīgs 25,6 mm objektīvam ar pilnkadra korpusu. Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM izcili darbojas kā standarta fiksēta fokusa attāluma objektīvs ar 56 mm efektīvo fokusa attālumu ar EOS R sistēmas kamerām, kurām ir APS-C sensors, turklāt tas piedāvā optisko attēla stabilizāciju un 0,5 reižu makro palielinājuma koeficientu. Canon RF 50mm F1.8 STM ir lielisks portretu objektīvs, kas apvieno efektīvu 80 mm fokusa attālumu ar APS-C kameru un ātru f/1.8 diafragmas atvērumu, lai iegūtu seklu asuma dziļumu. Ceļojumu un ielu fotografēšanai vieglais, kompaktais objektīvs RF 28mm F2.8 STM ar plakano konstrukciju nodrošina efektīvu fokusa attālumu 45 mm, kad tas savienots pārī ar kameru EOS R10.

R sistēmas bezspoguļa kamerām ar APS-C sensoru varat arī izmantot plašo EF un EF-S objektīvu klāstu, nezaudējot kvalitāti vai funkcionalitāti, pateicoties EF-EOS R stiprinājuma adapteru klāstam.

Matthew Richards

Saistītie produkti

Saistītie raksti

 • KOMPLEKTS

  Kāpēc EOS R sistēma ir jaunums, kas var izmainīt karjeru

  Canon EOS R kameras un objektīvi jau piecus gadus uzlabo fotogrāfu darbu. Uzziniet, kāpēc profesionāļi ir pārgājuši uz to.

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā uzsākt fotografēšanu

  Vai vēlaties pāriet no viedtālruņa uz kameru? Mūsu fotografēšanas ceļvedī iesācējiem ir viss nepieciešamais, lai sāktu darbu.

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā izvēlēties objektīvu

  Viss, kas jums jāzina par objektīviem — no objektīvu veidiem līdz funkcijām, kam jāpievērš uzmanība.

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā kontrolēt ekspozīciju

  Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.