NAKTS FOTOGRĀFIJA

Zvaigžņu fotografēšana: padomi nakts debesu un zvaigžņu fotografēšanai

Ceļvedis zvaigžņu fotografēšanai naksnīgās debesīs — no labākā laika, kad uzņemt Piena ceļu, līdz ieteikumiem par iestatījumiem, kamerām un objektīviem.
Ainavas attēls ar priedēm, ezeru un sniegotiem kalniem zem zvaigžņotām debesīm.

Stāvēšana ārā zem naksnīga debess juma vērojot zvaigznes, ir patiesi brīnumaina pieredze. Mūsdienās, pateicoties kameru tehnoloģiju attīstībai, ir vieglāk nekā jebkad doties ārā un uzņemt nakts debesu brīnumu.

Šeit mēs izpētām, kā fotografēt zvaigznes, kāds aprīkojums nepieciešams fotografēšanai naktī, tostarp intervāla fotogrāfijām un zvaigžņu ceļu fotografēšanai, kā arī labākos nakts fotografēšanas paņēmienus un kameras iestatījumus.

1. Pārbaudiet laika prognozi

Pirms dodaties laukā fotografēt, neaizmirstiet pārbaudīt laika apstākļu prognozi, jo skaistāku zvaigžņu uzņēmumu iegūšanai nepieciešamas skaidras nakts debesis. Tomēr daļēji mākoņains laiks var piešķirt noskaņu nakts debesu attēliem, tāpēc esiet radošs un izmantojiet laika apstākļus savā labā. Sekojiet līdzi vējam: ja mākoņi ir salīdzinoši mierīgi, kadros ar ilgu ekspozīciju tie neizskatīsies pārāk izplūduši.

Paņemiet rezerves akumulatoru un atmiņas kartes, uz galvas liekamu lukturīti un siltu apģērbu. Atcerieties, ka akumulatori jātur kabatās, jo tie izlādējas ātrāk, ja atrodas aukstumā.

2. Atrodiet pareizo vietu un izvēlieties pareizo laiku

Zvaigžņotas nakts debesis, pie horizonta oranža svītra ar egli, kas tikko redzama priekšplāna kreisajā pusē.

Zvaigžņu fotografēšana prasa pacietību un nelielu izpēti. Lai sasniegtu vislabākos rezultātus, jāatrod perfekta laikapstākļu, atrašanās vietas, laika un datuma kombinācija. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM objektīvu ar 22 mm, 8 s, f/3.5 un ISO1250. © Ulla Lohmann

Piena ceļš naksnīgās debesīs ar nokaltuša koka siluetu priekšplānā.

Zvaigznes un jo īpaši skaisto Piena ceļu ir grūti pamanīt vietās ar gaismas piesārņojumu. Dodoties uz tuvējiem laukiem vai neskartām teritorijām, iegūsiet milzīgas priekšrocības debesu fotografēšanai naktī. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 28-70mm f/F2L USM objektīvu ar 28 mm, 30 s, f/2 un ISO3200.

Lai iegūtu vislabākos nakts debesu attēlus, jums jādodas brīvā dabā uz vietu, kas ir tālāk no jebkāda gaismas piesārņojuma. Sameklējiet klusu vietu bez mākslīgā apgaismojuma. Pilsētas gaismas būs spilgtākas par zvaigznēm, tāpat arī pilnmēness vai pat pusmēness, tāpēc, plānojot zvaigžņu fotografēšanu, apskatiet Mēness kalendāru.

Labākais laiks Piena ceļa fotografēšanai ziemeļu puslodē ir no marta līdz septembrim, kad tas debesīs redzams visaugstāk. Uzstādiet mērķi fotografēt no pusnakts līdz plkst. 5:00, ideālā gadījumā naktīs ar jaunu mēnesi. Piena ceļa sezona dienvidu puslodē ir ilgāka — no februāra līdz oktobra beigām.

3. Izmēģiniet dažādus kameras iestatījumus

Stāvu oranžu klinšu veidojumu silueti pret zvaigžņotām nakts debesīm.

Lai gūtu panākumus, naktī fotografējot zvaigznes, jums ir jāsaprot kameras iestatījumi. Nebaidieties eksperimentēt un izmēģiniet dažādas iestatījumu kombinācijas, lai redzētu, kādu ietekmi tās atstāj uz nakts debesu attēliem. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon EF 14mm f/2.8L USM objektīvu ar 15 s, f/2.8 un ISO3200.

Lai uzņemtu zvaigžņotās debesis, jums ir jākontrolē kamera, tāpēc iestatiet manuālo režīmu un izmēģiniet dažādus tālāk aprakstītos iestatījumus.

  • Slēdža ātrums: Zemei griežoties, zvaigznes kustas, tādēļ, ja vēlaties uzņemt precīzus gaismas punktus, iestatiet slēdža ātrumu līdz 20 sekundēm. Lielāks slēdža ātrums radīs zvaigžņu ceļus.
  • Diafragmas atvērums: jāizmanto arī lielāks diafragmas atvēruma iestatījums. Tas ļaus kamerā uztvert pietiekami daudz gaismas, saglabājot relatīvi īsu ekspozīcijas laiku. Atcerieties, ka liels diafragmas atvērums nodrošina mazu asuma dziļumu, līdz ar to aiz priekšplāna esošie objekti nebūs fokusā.
  • ISO: trešais faktors, kas ietekmē fotogrāfiju ekspozīciju, ir ISO iestatījums. Jo lielāks ir ISO skaitlis, jo jutīgāk sensors uztver caur diafragmu ieplūstošo gaismu. Tomēr, ja to pārmērīgi palielināsiet, attēli sāks izskatīties graudaini. Pirms eksperimentējat ar ISO iestatījumiem, pārliecinieties, ka esat apmierināts ar diafragmas atvērumu un slēdža ātrumu. Vispirms izmēģiniet ISO1600 un pēc tam to koriģējiet, lai redzētu, kā tas ietekmē rezultātus.

Zvaigžņotas nakts debesis ar oranžu klinšu veidojumu priekšplānā.

Pilnkadra sensora izmantošana ļauj uzņemt izcilus attēlus vājā apgaismojumā. Canon EOS RP un EOS R6 lielais maksimālais ISO dod iespēju saglabāt detaļas un krāsas ar minimālu troksni. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 28-70mm F2L USM objektīvu ar 28 mm, 15 s, f/2 un ISO3200.

4. Saglabājiet fokusu, uzņemot zvaigznes naktī

Nakts debesu fotografēšana var izaicināt jebkuras kameras automātiskās fokusēšanas iespējas. Apsveriet iespēju pārslēgties uz manuālo fokusēšanu, pagriežot AF/MF slēdzi uz Canon objektīva cilindra. Bezspoguļu kameras, piemēram, Canon EOS R6 un EOS RP piedāvā palielinātu ainas priekšskatījumu gan elektroniskajā skatu meklētājā, gan aizmugurējā ekrānā, kas nodrošina īpaši precīzu manuālo fokusēšanu. Vēl viena priekšrocība ir tā, ka automātiski tiek palielināts skatu meklētāja attēla spilgtums. Līdzīgas priekšrocības var izbaudīt ar DSLR kamerām, piemēram, Canon EOS 90D, ja kadrus iekomponē režīmā Live View, izmantojot aizmugurējo LCD ekrānu.

Kameras ar lielu megapikseļu skaitu, piemēram, Canon EOS R5, var ievērojami ietekmēt nakts debesu fotografēšanu, ļaujot saglabāt īpaši smalkas detaļas, kad fotografē zvaigznes. Atšķirība var būt tāda, ka vismazākās, blāvākās zvaigznes ir vai nu skaidri redzamas, vai nav nemaz redzamas. Šis detalizācijas līmenis ir īpaši svarīgs, ja vēlaties iegūt izdrukas ar zvaigžņotu nakts debesu attēliem.*

5. Izvēlieties labāko zvaigžņu fotografēšanas objektīvu

Koku silueti pret zvaigžņotām nakts debesīm.

Canon RF 28-70mm F2L USM ir brīnumains zvaigžņu fotografēšanas objektīvs ar izcili lielu diafragmas atvērumu visā tālummaiņas diapazonā. Tas konkurē ar daudziem fiksēta fokusa attāluma objektīviem ar lielu diafragmas atvērumu. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 28-70mm f/F2L USM objektīvu ar 28 mm, 75 s, f/2 un ISO1600.

Garu palmu silueti pret Piena ceļu naksnīgās debesīs.

Lai kamerā uzņemtu plašo Piena ceļu, nepieciešams īpaši plats skata leņķis un liels diafragmas atvērums. Parasti tam nepieciešams liels, smags un ļoti dārgs objektīvs, taču Canon RF 16mm F2.8 STM ir salīdzinoši viegls, kompakts un par pieņemamu cenu, tāpēc ir ideāli piemērots rentablai zvaigžņu fotografēšanai. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvu ar 25 s, f/2.8 un ISO6400.

Objektīvi ar lielu diafragmas atvērumu vienmēr ir labāki zvaigžņu fotografēšanai, un tiem nav arī dārgi jāmaksā. Piemēram, Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM, ir izcils objektīvs zvaigžņu fotografēšanai. Šī objektīva mēreni plašais skata lauks aptver lielu nakts debesu daļu, savukārt lielais diafragmas atvērums ielaiž daudz gaismas un optiskā attēla stabilizācija ļauj uzņemt nakts kadrus, kameru turot rokās. Lai uzņemtu vēl plašākus kadrus ar Piena ceļu, lieliski piemērots ir Canon RF 16mm F2.8 STM, kurā apvienots īpaši plašs skata lauks, liels diafragmas atvērums un kompakta konstrukcija.

Ja dodat priekšroku plašākām iespējām, ko sniedz tālummaiņas objektīvs, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM aptver no ļoti plaša skatu lauka līdz teleobjektīva fokusa attālumam — šo objektīvu var izmantot arī portretu un savvaļas dzīvnieku fotografēšanai. Tas aprīkots arī ar attēla stabilizēšanu, kas ļauj izmantot mazāku slēdža ātrumu, ja fotografē, kameru turot rokās. Fotogrāfiem, kas vēlas vēl augstāku kvalitāti ar šādu fokusa attālumu, Canon RF 24-105mm F4L IS USM piedāvā profesionāla līmeņa L sērijas optiku un aizsardzību pret sliktiem laikapstākļiem.

Canon RF 28-70mm F2L USM ir izcils standarta tālummaiņas objektīvs zvaigžņu fotografēšanai ar neticami lielu maksimālo diafragmas atvērumu f/2. Lai iegūtu vēl plašākus platleņķa attēlus, kur dažiem milimetriem ir milzīga loma, izmēģiniet Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM.

Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM ir īpaši plata leņķa tālummaiņas objektīvs, kas sniedz iespēju nofotografēt nakts debesu plašumu, joprojām izbaudot plašu diafragmas atvērumu un pielāgojamu tālummaiņas diapazonu. Canon RF 14-35mm F4L IS USM ir kompaktāks objektīvs — tā ir laba alternatīva, kam ir tikai par vienu f/pakāpi mazāk un kas nodrošina vēl lielāku maksimālo skata lauku. Uzziniet vairāk par to, kāpēc RF objektīvi var būt izdevīgi, fotografējot naktī, mūsu ceļvedī par labāko Canon aprīkojumu fotografēšanai vājā apgaismojumā.*

Ja vēlaties iegādāties budžetam draudzīgu tālummaiņas objektīvu, kas atbilst APS-C formāta DSLR kamerai, Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM nodrošina nevainojamu attēlu kvalitāti un pastāvīgi lielu diafragmas atvērumu f/2.8, kas ir neparasti liels šajā klasē.

6. Uzlabojiet nakts debesu kompozīciju

Piena Ceļš, kas debesīs izliecies virs akmeņainiem ezera krastiem.

Zvaigžņoto debesu fotogrāfijas bieži var uzlabot, iekļaujot apkārtējo ainavu. Tas attēliem piešķir unikalitāti un izceļ darbu starp citām nakts debesu fotogrāfijām. Uzņemts ar Canon EOS 6D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 6D Mark II) ar 20 mm, 30 s, f/2.8 un ISO5000.

Slaida koka siluets pret zvaigžņotām nakts debesīm.

Mēģiniet attēlu iekadrēt tā, lai, kameru vēršot pret debesīm, kadrā parādītos augsts priekšplāna elements, piemēram, klints veidojums vai koks. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 28-70mm f/F2L USM objektīvu ar 28 mm, 30 s, f/2 un ISO3200.

Uzlabojiet nakts debesu fotografēšanu, iekļaujot citus elementus, kas attēlus padara interesantākus, — laba izvēle ir ēkas, koki, kalni vai ezeri, kuros atspoguļojas apkārtne. Dažreiz, fotografējot tikai zvaigznes, var rasties attēli, kuriem trūkst perspektīvas vai rakstura, tāpēc vienmēr meklējiet kaut ko unikālu, ko varat pievienot savai fotogrāfijai.

Tradicionāls paņēmiens asuma saglabāšanai ainā no priekšplāna līdz fonam ir objektīva iestatīšana uz hiperfokālu attālumu, taču tas ir nepraktiski ar daudziem moderniem objektīviem, kuriem nav fokusa attāluma skalas. Ar palielinātu priekšskatījumu kameras aizmugurējā ekrānā pārbaudot dažādus apgabalus, var nodrošināt precīzu manuālo fokusēšanu, taču, ņemot vērā seklo asuma dziļumu pie plaša diafragmas atvēruma, var nebūt iespējams fokusēt visu ainu. Alternatīva ir uzņemt divus vai vairākus kadrus ar dažādiem fokusa un ekspozīcijas iestatījumiem, kas ir atsevišķi pielāgoti priekšplāna apgabaliem un zvaigžņotajām debesīm tālumā, lai pēc tam tos apvienotu vienā attēlā, izmantojot rediģēšanas programmu, kurā ir slāņu maskas, piemēram, Adobe Photoshop.

Ja vēlaties visu uzņemt vienā kadrā, bet priekšplāna apgabali ir ļoti tumši, mēģiniet tos apgaismot ar zibspuldzi, piemēram, Canon Speedlite 430EX III-RT, ilgas ekspozīcijas laikā aktivizējot vienu vai vairākus impulsus. Varat arī rīkoties radoši, pārlaižot gaismu konkrētiem priekšplāna objektiem un interesējošām zonām ar lukturīti vai pat ar automašīnas priekšējiem lukturiem, ja uz fotografēšanas vietu esat devies ar automašīnu.

7. Fotografējiet zvaigžņu ceļu attēlus

Uzņemt fantastiskas gaismas līnijas, kas parāda zvaigžņu kustību, ir izaicinājums, taču, izpildot dažas vienkāršas darbības, var apgūt attiecīgos paņēmienus. Sāciet ar to, ka atrodiet Polārzvaigzni, ko var ērti izdarīt ar zvaigžņu kartes lietotni viedtālrunī. Izvēlieties tādu pozīciju, lai Ziemeļpols (vai Dienvidpols, ja atrodaties dienvidu puslodē) būtu fotoattēla fokusa punkts, un, izmantojot ilgu ekspozīciju, ap centrālo vietu veidosies apļveida raksts. Atcerieties, ka jebkuram ilgas ekspozīcijas kadram ir svarīgi izmantot statīvu, lai izvairītos no kustības izplūšanas.

Zvaigznes neizstaro daudz gaismas, tāpēc izmantojiet lielu ISO (800, 1600 vai lielāku), lai iegūtu skaidru zvaigžņu ceļu. Pirms izmēģināt ilgu ekspozīciju, uzņemiet dažus eksperimentālus kadrus — jo lielāks ISO, jo lielāka iespēja, ka attēlā būs trokšņi.

Lai gan zvaigznēm ir nepieciešamas 24 stundas, lai veiktu pilnu rotāciju debesīs, zvaigžņu ceļu ar apļa izskatu var iegūt ar aptuveni 60–90 minūšu ilgu ekspozīciju. Ja fotografējat ziemeļu puslodē, atrodiet Polārzvaigzni, kas būs atskaites punkts, ap kuru zvaigznes šķietami griezīsies.

Daudzām kamerām maksimālais pieejamais slēdža ātrums ir 30 sekundes, tāpēc ilgākai ekspozīcijai izmantojiet manuālā režīma (M) ilglaicīgās ekspozīcijas iestatījumu „Bulb”. Tas ļauj turēt atvērtu slēdzi tik ilgi, cik vēlaties. Iestatiet fokusu uz bezgalību un, kad esat gatavs, izmēģiniet aptuveni 30 minūšu ekspozīciju. Pēc tam atkal izpētiet uzņēmumu. Var būt nepieciešami vairāki mēģinājumi un nedaudz pacietības, bet bet galu galā jūs sasniegsiet rezultātus, ar kuriem būsiet apmierināts.

Vēl viena iespēja ir izveidot nakts debesu intervāla fotogrāfiju videoklipu. Daudzām Canon kamerām, tostarp Canon EOS R6, EOS R5 un EOS 90D, ir intervāla fotografēšanas filmu režīms, izmantojot ietvertu intervāla mērītāju. Uzstādiet kameru uz statīva un iestatiet aptuveni 20 sekunžu vai ātrāku slēdža ātrumu, attiecīgi iestatot diafragmas atvērumu un ISO (parasti labi noder f/4 un ISO640). Uzņemiet testa kadru un izskatiet rezultātus, veicot visas nepieciešamās izmaiņas ekspozīcijas iestatījumos. Pēc tam iestatiet intervālu, lai uzņemtu secīgus kadrus ik pēc pāris minūtēm.

Kopējais sekvences uzņemšanas laiks būs atkarīgs no tā, cik ilgu vēlaties savu nakts debesu intervāla fotogrāfiju videoklipu, kā arī no kadru nomaiņas ātruma. Piemēram, ja sekvencē būs 60 kadri ar kadru nomaiņas ātrumu 30 kadri sekundē, tiks izveidots divu sekunžu intervāla fotogrāfiju videoklips.

Labi izveidotas zvaigžņu intervāla fotogrāfijas var būt pārsteidzošas — izskatās, ka debesis pakāpeniski griežas jūsu acu priekšā. Ja jums paveicas vai plānojat fotografēšanu meteorītu lietus laikā, krītošās zvaigznes šausies pāri kadram, atklājot galaktikas brīnumu. Uzziniet, kā profesionāļi uzņem satriecošus debesu attēlus, mūsu ceļvedī par meteorītu lietus fotografēšanu.*


Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)


*Pieejami tikai atsevišķās valodās.
Adobe un Photoshop ir reģistrētas preču zīmes vai preču zīmes, kas pieder uzņēmumam Adobe Amerikas Savienotajās Valstīs un/vai citās valstīs.

Saistītie produkti

  • Bezspoguļu kameras

    EOS R6 Mark II

    Fotogrāfijas vai video, darbība vai portreti — kameras EOS R6 Mark II apvienotā veiktspēja un attēlu kvalitāte ļauj radoši uzplaukt
  • Bezspoguļu kameras

    EOS R8

    Pārejiet uz fotografēšanu un filmēšanu ar pilnkadra kameru un īstenojiet savas radošās ieceres.
  • Platleņķa objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompakts, viegls 24 mm fiksēta fokusa attāluma objektīvs, kas lieliski piemērots ainavu fotografēšanai, videoemuāriem un interjeriem, kā arī lieliskām makro fotogrāfijām.
  • Īpaši liela platleņķa tālummaiņas objektīvs

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Canon īpaši plata leņķa RF objektīvs uzņem detaļas ar L sērijas precizitāti 14–35 mm fokusa attālumā, turklāt kameru ar 5,5 pakāpju attēla stabilizatoru var ērti turēt rokās.
  • Platleņķa objektīvs

    RF 16mm F2.8 STM

    Kompakts un pieejams īpaši plata leņķa pilnkadra 16 mm objektīvs EOS R sērijai, kas piemērots videoblogu un radoša satura veidošanai.
  • Saistītie raksti

  • NAKTS FOTOGRĀFIJA

    Mēness fotografēšana

    Detalizēts ceļvedis, kā iegūt radošas mēness fotogrāfijas.

  • APGAISMOJUMA PAŅĒMIENI

    Septiņi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā

    Iepazīstieties ar galvenajām metodēm asu fotogrāfiju uzņemšanai vājā apgaismojumā un labāko Canon aprīkojumu fotografēšanai vājā apgaismojumā.

  • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI / BRĪVĀ DABĀ

    Padomi uzņemšanai ekstrēmos laikapstākļos

    Šeit ir sniegti noderīgi padomi un paņēmieni, lai apgūtu fotografēšanu ekstremālos laikapstākļos, — sākot no aprīkojuma aizsardzības līdz rūpēm par sevi.