APGAISMOJUMA PAŅĒMIENI

Septiņi vērtīgi padomi fotografēšanai vājā apgaismojumā

Uzziniet, kā visefektīvāk izmantot savu Canon kameru, un iemācieties radīt skaistus attēlus no krēslas līdz rītausmai.
Piekrastes gājēju celiņš, virs kura ir krāsaini gaismas stari.

Rītausma un krēsla ir maģisks laiks. Šādos brīžos atdzīvojas festivāli, mainās pilsētas noskaņa un ir neskaitāmi daudz fotografēšanas iespēju. Tomēr detaļu uzņemšana nepietiekamā apgaismojumā var būt izaicinoša, jo īpaši lietojot sava viedtālruņa kameru.

Situācijās ar vāju apgaismojumu DSLR, bezspoguļu vai moderno kompaktkameru radošie iestatījumi palīdz iegūt asus, detalizētus kadrus, kurus citādi grūti panākt.

1. Izmantojiet lielu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli), lai ielaistu kamerā pēc iespējas vairāk gaismas.

Sejas tuvplāns ar tumšmatainu sievieti ar rozā lūpu krāsu un acu ēnām vājā apgaismojumā.

Objektīvi ar lielāku diafragmas atvērumu izlaiž cauri vairāk gaismas uz sensora, nodrošinot lielāku slēdža ātrumu, lai uzņemtu detaļas un nofiksētu darbību, nepalielinot ISO iestatījumu uz īpaši augstu līmeni, kas apdraud attēlu ar troksni. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/1250 s, f/1,8 un ISO1250. © Ejiro Dafé

Ja jums ir kamera ar manuālajiem iestatījumiem, diafragmas atvērumu varat kontrolēt ar diafragmas prioritātes (Av) režīmu. Diafragmas atvēruma iestatījums nosaka, cik daudz gaismas kamerā tiek ielaists. Vājā apgaismojumā kamerā jāielaiž pēc iespējas vairāk gaismas, lai būtu laba ekspozīcija un varētu uzņemt ainas detaļas. Lai to izdarītu, izmantojiet lielu diafragmas atvērumu (mazu f skaitli). Ja kadrs joprojām ir nepietiekami eksponēts (pārāk tumšs), izmantojot mazāku slēdža ātrumu, tiks ielaists vairāk gaismas, jo tiks palielināts ekspozīcijas laiks, tomēr pastāvēs izplūšanas risks — skatiet sadaļu tālāk par asu attēlu uzņemšanu.

Tomēr diafragmas atvēruma iestatījums ietekmē ne tikai ekspozīciju. Plašs diafragmas atvērums veido seklu asuma dziļumu — ar mazu f skaitli tikai šaura ainas daļa būs fokusā. Tas var lieliski noderēt, ja uzņemat portretus pirms rītausmas un vēlaties panākt patīkami izpludinātu fonu, tomēr, piemēram, ja vēlaties uzņemt īpašas pilsētas nianses krēslā, izmantojot šaurāku diafragmas atvērumu (lielāku f skaitli) tiks iegūts lielāks asuma dziļums un lielāka ainas daļa būs fokusā. Lai iegūtu labu ekspozīciju, jāmēģina izmantot mazāku slēdža ātrumu.

Protams, dažiem objektīviem ir plašāks vai “ātrāks” diafragmas atvērums nekā citiem. Izcilas un kompaktas iespējas EOS R sistēmas pilnkadra bezspoguļu kamerām, piemēram, Canon EOS R6 un EOS RP, ietver Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, kas ir lieliska izvēle platleņķa kadriem ar pilsētas ainām naktī un citām ainām vājā apgaismojumā. Canon RF 50mm F1.8 STM nodrošina parastāku perspektīvu (līdzīgu cilvēka acij) un ir lieliski piemērots neformālām ielu fotogrāfiju ainām, kas uzņemtas naktī, savukārt Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvs ar lielāku teleobjektīva sasniedzamību ir izcili piemērots portretiem vājā apgaismojumā.

Ja izmantojat DSLR, tāds objektīvs kā Canon EF 35mm f/2 IS USM piedāvā dabisku perspektīvu un attēla stabilizācijas (IS) priekšrocību, uzņemot bez statīva. Canon EF 35mm f/1.4L II USM ar vēl lielāku maksimālo diafragmas atvērumu izcili darbojas vājā apgaismojumā. Ja jums ir DSLR kamera ar APS-C formāta sensoru, piemēram, Canon EOS 850D, tad EF-S objektīvs, piemēram, Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM sniegs labu iespēju iegūt dabisku perspektīvu. Ja meklējat līdzīgu platleņķa dabisku perspektīvu EOS M bezspoguļu kamerai, piemēram, EOS M50 Mark II, kurai arī ir APS-C sensors, izvēlieties ārkārtīgi kompakto Canon EF-M 22mm f/2 STM plakano objektīvu un ārkārtīgi ātro Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu.

2. Palieliniet ISO iestatījumu, lai uzlabotu gaismas jutību

Liela ūdenstilpe, ko ieskauj pakalni un kalni, vājā apgaismojumā.

Ja esat izmantojis plašu diafragmas atvēruma iestatījumu, bet jūtat, ka attēlam pietrūkst spilgtuma, mēģiniet palielināt kameras ISO iestatījumu. Tas palielinās sensora jutību pret gaismu un ir noderīgs, fotografējot naktī bez zibspuldzes. Jo lielāks ISO skaitlis, jo lielāka jutība. Canon DSLR, bezspoguļu un modernajām kompaktkamerām ir lieli sensori, tāpēc tās veido labākus fotoattēlus ar lielu ISO nekā kameras ar mazākiem sensoriem, piemēram, viedtālruņu kameras.

Pilnkadra CMOS sensori bezspoguļu Canon kamerās, piemēram, Canon EOS RP un EOS R6, sniedz tām iespēju nodrošināt ārkārtīgi augstu kvalitāti ar nelielu vai vispār neredzamu attēlu troksni vai graudainumu, izmantojot lielu ISO. Canon jaunāko APS-C formāta kameru sensori ir nedaudz mazāki, tomēr nodrošina detalizētus attēlus ar zemu trokšņa līmeni pat pie lieliem ISO iestatījumiem, tāpēc šīs kameras ir lieliski piemērotas fotografēšanai naktī bez statīva.

3. Attēlu asuma uzturēšana

Fotografējot bez statīva vājā apgaismojumā, var gadīties, ka iegūstat izplūdušus attēlus. Tas parasti notiek, ja izmantojat ilgāku ekspozīcijas laiku (mazāku slēdža ātrumu), lai uztvertu vairāk gaismas. Izmantojot plašāku diafragmas atvērumu, šeit ir vēl viena priekšrocība: jo vairāk gaismas iekļūst objektīvā, jo lielāku slēdža ātrumu varat izmantot. Tas ir svarīgi, jo lielāks slēdža ātrums nofiksē kustību — un jo ātrāku kustību vēlaties uzņemt, jo ātrāks slēdža ātrums nepieciešams, lai izvairītos no kustības izplūšanas. Labā apgaismojumā samērā nekustīgus objektus parasti var uzņemt, izmantojot slēdža ātrumu aptuveni 1/50 s, staigājošiem objektiem nepieciešams nedaudz lielāks ātrums — aptuveni 1/250 s, bet ātrākai darbībai noder 1/1000 s vai vēl lielāks ātrums. Vāja apgaismojuma apstākļos būs nepieciešams lielāks slēdža ātrums.

Papildus objekta kustībai ir jāņem vērā kameras izkustēšanās — jo lielāks fokusa attālums, jo grūtāk ir izvairīties no kameras izkustēšanās, fotografējot bez statīva. Vispārīgais likums ir tāds, ka jāsāk ar iestatījumu, kas ir apgriezti pretējs fokusa attālumam — ja ir 50 mm objektīvs, jāizmanto vismaz 1/50 sekundes vai lielāks slēdža ātrums; ja ir 600 mm objektīvs, jāizmanto 1/600 s utt. Izmantojot objektīvu ar optisko attēla stabilizāciju (IS), var izmantot mazāku slēdža ātrumu, joprojām panākot tādu pašu asumu.

Canon EOS R6 kamerā ir iebūvēta attēla stabilizēšanas sistēma (IBIS), kas darbojas kopā ar objektīva attēla stabilizāciju, nodrošinot īpaši asu ekspozīciju, uzņemot ar kameru rokās. Varat arī izmantot vides objektus, lai samazinātu kameras izkustēšanos: mēģiniet atbalstīties pret sienu vai novietot kameru uz līdzenas virsmas. Ja jums ir statīvs, izmantojiet to, jo tas sniegs plašākas pielāgošanās iespējas.

4. Efektīvi izmantojiet baltās krāsas balansa iespējas

Attēls ar Bātas abatiju vakarā, kas apgaismota ar siltas nokrāsas prožektoriem un ielu apgaismojumu.

Koriģējot baltās krāsas balansa iestatījumu, var radoši izmanīt attēla galīgo izskatu. Uzņemts ar Canon EOS 7D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 7D Mark II) un Canon EF 17-40mm f/4L USM objektīvu ar 2,5 s, f/11 un ISO100. © Marcus Hawkins

Bātas abatijas fotogrāfija naktī ar vēsākām krāsām un tumši zilām debesīm.

Šajā šī paša kadra versijā ir mainīts baltās krāsas balanss, radot dabiskākus akmens toņus un piešķirot debesīm tumšāk zilu nokrāsu. Uzņemts ar Canon EOS 7D un Canon EF 17-40mm f/4L USM objektīvu ar 21 mm, 2,5 s, f/11 un ISO100. © Marcus Hawkins

Canon kameru automātiskais baltās krāsas balansa iestatījums konsekventi nodrošina precīzus rezultātus, uzņemot dienas gaismā, un saglabā labu veiktspēju, fotografējot vājā apgaismojumā. Tomēr vāja apgaismojuma attēliem varat piešķirt stilistisku noskaņu, izmantojot citus iepriekš izveidotus baltās krāsas balansa iestatījumus, lai radītu īpašu noskaņu.

Piemēram, ja fotografējot pilsētas apgaismojumā krēslā izmanto kvēlspuldzes baltās krāsas balansa iestatījumu, mākslīgi apgaismotajām zonām tiek piešķirta neitrālāka krāsu temperatūra, kā arī tiek pastiprināta debesu zilā krāsa. Savukārt, ja vēlaties uzsvērt mākslīgā apgaismojuma siltumu, mēģiniet pārslēgt uz dienasgaismas baltās krāsas balansa iestatījumu.

Daudzas Canon kameras, ieskaitot kompaktkameras, piemēram, Canon PowerShot G5 X Mark II, var uzņemt RAW failu formātā. Izvēlieties to, un jūs varēsiet mainīt vai precīzi noregulēt baltās krāsas balansa iestatījumu attēlu pēcapstrādes laikā, izmantojot savu iecienīto RAW failu apstrādes programmatūru, tostarp Canon jaudīgo bezmaksas programmatūru Digital Photo Professional.

5. Gaismas efekti

Kaķis vāji apgaismotā telpā ar priekšējām ķepām uz divām grāmatām.

Novietojot kameru uz statīva, varat izmantot lēnāku slēdža ātrumu, lai uztvertu vairāk gaismas, vienlaikus saglabājot asu attēla kvalitāti. Protams, var palīdzēt, ja fotografējamā persona, kas pozē, pārlieku nepārvietojas. Uzņemts ar Canon EOS 850D un Canon EF 50mm f/1.2L USM objektīvu ar 1/160 s, f/2.8 un ISO100.

Ceļu tīkls naktī ar automašīnu lukturiem, kas veido skaidri redzamas gaismas strēles.

Ilga ekspozīcija ir lieliski piemērota, lai pārvērstu nakts satiksmi gaismas strēlēs, parastās ainas pārvēršot aizraujoši radošos attēlos. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM objektīvu ar 61 s, f/16 un ISO400. © Lorenz Holder

Nakts kadriem varat piešķirt dinamiku ar gaismas strēlēm, izmantojot no braucošu transportlīdzekļu aizmugurējām gaismām līdz atrakciju parku neona apgaismojumam. Ja vēlaties nofotografēt gaismas kustību, jums nepieciešama ilga ekspozīcija — tas nozīmē, ka slēdža ātrums ir dažas sekundes vai vairāk un kamera atrodas uz statīva vai drošas virsmas. Eksperimentējiet ar dažāda laika ekspozīcijām. Izmantojiet kameras taimeri vai attālās uzņemšanas funkciju, lai nodrošinātu, ka kamera neizkustas, kad nospiežat slēdzi. Daudzas Canon kameras ir aprīkotas ar Wi-Fi, kas sniedz iespēju mainīt iestatījumus un aktivizēt slēdzi no viedtālruņa, izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu.

6. Izmēģiniet nepārtrauktas uzņemšanas režīmu

Lēciens pāri kalnam ar krosa motociklu, kura siluets ir redzams uz debesu fona krēslā.

Nepārtrauktais uzņemšanas režīms ir lieliski piemērots darbības fotografēšanai vājā apgaismojumā, vienmēr nodrošinot perfektā mirkļa uzņemšanu. Uzņemts ar Canon EOS 7D Mark II un Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM objektīvu ar 35 mm, 1 s, 1/1600 s, f/8 un ISO3200.

Nepārtrauktas uzņemšanas režīms (dažās kamerās režīms Burst) uzņems ātru attēlu secību dažās sekundes daļās. Tas ir noderīgs, lai uzņemtu kustīgu objektu vai darbību, kas ilgst sekundes daļu. Ja jūsu kamerai ir šāds režīms, ieslēdziet to un pamēģiniet — tas palielinās iespējas iegūt tādus izcilus darbības attēlus vājā apgaismojumā, kādus vēlaties.

7. Labākās kameras fotografēšanai vājā apgaismojumā

Canon EOS R6 kamera.

Neatkarīgi no jūsu vajadzībām un budžeta ir pieejams plašs kameru klāsts, kas ir ideāli piemērots fotografēšanai vājā apgaismojumā, tostarp Canon EOS R6.

Canon EOS R6 — pilnkadra bezspoguļu kamera, ar kuru vājā apgaismojumā var uzņemt lieliskus attēlus

  • Ļoti efektīva attēla stabilizācija, kas ietverta korpusā
  • Savā klasē vadošā automātiskās fokusēšanas sistēma, kas strādā gandrīz vai pilnīgā tumsā
  • Iespaidīga attēlu kvalitāte ar lieliem ISO iestatījumiem

Canon EOS RP — izcila budžetam draudzīga bezspoguļu kamera fotografēšanai naktī

  • Pilnkadra attēla sensors lieliskai kvalitātei vājā apgaismojumā
  • Uzlabota automātiskās fokusēšanas darbība vājā apgaismojumā
  • Pilnkadra bezsoguļa kamera ar konkurētspējīgu cenu

Canon EOS M50 Mark II — ideāla kamera, lai iegūtu labākas fotogrāfijas, ja līdz šim izmantots viedtālrunis

  • Bezspoguļu kameras priekšrocības ir elegants, viegls korpuss ar APS-C formāta attēla sensoru
  • Automātiskā fokusēšana ļoti vājā apgaismojumā līdz -4EV un fotografēšana pat ar ISO 25 600
  • Īpašs klāsts ar maināmiem, kompaktiem EF-M objektīviem

Canon EOS 850D — nākamais solis radošā fotografēšanā: viegla DSLR kamera

  • Viegls 515 g korpuss — lieliski piemērota ielu fotografēšanai naktī
  • 24,1 MP APS-C sensors, kas nodrošina izcilu attēlu kvalitāti
  • Klasiskā DSLR ergonomika un optiskais skatu meklētājs, kas nodrošina tiešu saikni ar ainu

Canon PowerShot G5 X Mark II — maza un eleganta, tomēr ārkārtīgi izsmalcināta

  • Iebūvēta jaudīga 5 reižu tālummaiņa, kas ekvivalenta 24–120 mm
  • Maza, bet ar augstas kvalitātes 1.0 tipa attēla sensoru
  • Bagātīgs režīmu klāsts fotografēšanai naktī, ietverot Star Portrait (zvaigžņu portrets), Star Nightscape (zvaigžņotas nakts ainava), Star Trails (zvaigžņu ceļi), Star Time-Lapse Movie (zvaigžņu intervāla fotografēšanas filma) un Handheld Night Scene (nakts ainava ar kameru rokās)

Lasiet vēl citus padomus par fotografēšanu vājā apgaismojumā,* ko piedāvā Redline Challenge mentors Lorencs Holders (Lorenz Holder).



Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)



*Pieejami tikai atsevišķās valodās.

Saistītie produkti

  • Bezspoguļu kameras

    EOS R6 Mark II

    Fotogrāfijas vai video, darbība vai portreti — kameras EOS R6 Mark II apvienotā veiktspēja un attēlu kvalitāte ļauj radoši uzplaukt
  • Bezspoguļu kameras

    EOS R8

    Pārejiet uz fotografēšanu un filmēšanu ar pilnkadra kameru un īstenojiet savas radošās ieceres.
  • Standarta objektīvs

    RF 50mm F1.8 STM

    Kompakts, kluss un viegls 50 mm RF fiksēta fokusa attāluma objektīvs ar f/1.8 diafragmas atvērumu, kas lieliski piemērots jūsu radošās vīzijas īstenošanai.
  • RF objektīvi

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    35 mm makro objektīvs ar lielu diafragmas atvērumu f/1.8 platleņķa perspektīvai un fokusēšanai tuvumā; aprīkots ar Hybrid IS.
  • Platleņķa objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Kompakts, viegls 24 mm fiksēta fokusa attāluma objektīvs, kas lieliski piemērots ainavu fotografēšanai, videoemuāriem un interjeriem, kā arī lieliskām makro fotogrāfijām.
  • Saistītie raksti

  • NAKTS FOTOGRĀFIJA

    Mēness fotografēšana

    Detalizēts ceļvedis, kā iegūt radošas mēness fotogrāfijas.

  • APGAISMOJUMA PAŅĒMIENI

    Fotografēšana pieejamā apgaismojumā

    Uzziniet, kā meklēt un uzņemt vislabāko gaismu, lai uzlabotu savu fotogrāfiju izskatu.

  • VIDEO VEIDOŠANAS PAŅĒMIENI

    Padomi videoklipu uzņemšanai naktī

    Paveriet pilnīgi jaunu radošo iespēju pasauli, izmantojot mūsu ceļvedi videoklipu uzņemšanai naktī.

  • SAVVAĻAS DZĪVNIEKU FOTOGRAFĒŠANA

    Savvaļas dzīvnieki vājā apgaismojumā

    Atklājiet dzīvnieku slepeno dzīvi, izmantojot mūsu vērtīgos padomus fotografēšanai naktī.