Mēness fotogrāfiem visā pasaulē vienmēr ir bijis pievilcīgs objekts, jo īpaši tajās retajās reizēs, kad redzams supermēness vai sarkans mēness. Tomēr atbilstošu attēlu iegūšana var būt sarežģīta. Var būt problemātiski vājā apgaismojumā uzņemt spožu objektu, kas atrodas ļoti tālu, problēmas var sagādāt arī iekadrēšana un fokusēšana ar lielu fokusa attālumu. Tomēr ar pareizo fotoaparatūru un ekspozīcijas iestatījumiem, kā arī rūpīgu plānošanu pirms došanās fotografēt jūs varat uzņemt brīnišķīgi detalizētas mēness fotogrāfijas un noskaņas pilnas mēness ainavas. Šeit mēs dalāmies ar visu informāciju, kas nepieciešama, lai fotografētu mēnesi, sniedzot zvaigžņu fotogrāfes Maras Leites ekspertes padomus par iestatījumiem un fotoaparatūru, kā arī padomus, kā iegūt labākos mēness attēlus.
NAKTS FOTOGRĀFIJA
Mēness fotografēšanas padomi: kā uzņemt pārpasaulīgus nakts debesu attēlus
1. Izprotiet mēnesi
Mēness riņķo ap Zemi 27,322 dienas. Šis cikls ir sadalīts fāzēs: jauns mēness, augošs mēness sirpis, pirmais ceturksnis, augošs nepilns mēness, pilns mēness, dilstošs nepilns mēness, pēdējais ceturksnis, dilstošs mēness sirpis un atkal jauns mēness. Katra fāze ne tikai sniedz atšķirīgu skatījumu uz mēnesi, bet arī ietekmē apgaismojuma apstākļus, sākot no spilgti kvēlojoša pilnmēness līdz pat tikko redzamam jaunam mēnesim.
Daži brīži mēness kalendārā ir patiešām īpaši. Kad Mēness ir tuvāk Zemei un tas sakrīt ar pilnmēness laiku, kad Saule, Mēness un Zeme ir vienā līnijā, mēs redzam lielāku pilnmēnesi jeb supermēnesi. Sarkans mēness — kad parastais supermēness ir vienā laikā ar pilnu mēness aptumsumu — ir vēl retāk. Tas nozīmē, ka Zeme pilnībā bloķē tiešu saules gaismas nokļūšanu uz Mēness, un ir redzama tikai no Zemes atmosfēras atstarotā gaisma, līdz ar to mēness izskatās asiņaini sarkans.
2. Plānojiet darbu iepriekš
Mēness fotografēšana ir ne tikai izklaidējoša savu fotografēšanas iemaņu pārbaude, bet arī aizraujošs veids, kā iepazīties ar Zemes un tās pavadoņa kustībām. Katrai naktij turpmākajos gados mēs varam pateikt precīzu vietu, kur mēness uzlec, noteikt tā loku debesīs un vietu, kur tas noriet. Ir vairākas noderīgas tālruņa lietojumprogrammas, kas var palīdzēt precīzi plānot leņķus. Aptuveni varat vadīties, ka pilns mēness parādīsies tieši pretī vietai, kur noriet saule.
Noteikti ņemiet vērā dienas laiku. Mēness, iespējams, ir visiespaidīgākais, kad tas pirmo reizi parādās pie apvāršņa — to sauc par “mēness lēktu”. Turklāt, ja fotografējat supermēnesi, fotografēšana var būt īpaši iespaidīga. Gaismai sāniski jāšķērso Zemes atmosfēra, lai nokļūtu līdz jums, tāpēc mēness iegūst silti sarkanīgu nokrāsu. Šajā brīdī arī mēness izskatās vislielākais, lai gan tā ir ilūzija — lielums ir tāds pats visu nakti, bet atmosfēras ieliekums darbojas kā palielināmais stikls.
Pirms došanās ārā ir svarīgi pārbaudīt arī laika prognozi. Skaidri laikapstākļi nodrošinās optimālu redzamību. Atrodiet vietas, kas sniedz labu skatu uz notiekošo un ietver vizuāli interesantus objektus, piemēram, aizraujošu pilsētas panorāmu, tomēr minimāli novērš uzmanību. Pārliecinieties, ka jūsu fotoaparatūra ir sagatavota. Tas nozīmē pilnībā uzlādēta un iepakota. Mēness kustas ātri, tāpēc nebūtu ērti skriet mājās pēc kaut kā aizmirsta, lai nepalaistu garām īsto brīdi.
3. Mēness fotografēšanas iestatījumi
Uzņemot mēnesi, automātiskās ekspozīcijas režīmi var nedarboties konsekventi, tāpēc labāk izmantot manuālo ekspozīciju. Svarīgi, ka uz mēness vienmēr nokļūst vienāds saules gaismas daudzums, tāpēc var izmantot vienkāršu ekspozīcijas likumu — “looney 11”. Iestatiet diafragmas atvērumu uz f/11 un atbilstošu ekspozīcijas laiku, kas ir pretējs ISO, piemēram, pie ISO 100 mēs izmantojam 1/100 s, pie ISO 200 — 1/200 s utt. Šis noteikums nav akmenī kalts — varat mainīt ekspozīcijas laiku un diafragmas atvērumu, izmantojot līdzīgas vērtības, ja vien attēls labi izskatās.
4. Labākā fotoaparatūra mēness fotografēšanai
Lai iegūtu mēness tuvplānus, obligāti jāizmanto objektīvs ar lielu fokusa attālumu, taču neuztraucieties, ja tikai uzsākat šādu fotografēšanu. Nav svarīgi, lai objektīvs būtu ātrs un dārgs, jo mēness ir tik spožs, ka nav nepieciešams platākais diafragmas atvērums, ko piedāvā labākie objektīvi ar lielu fokusa attālumu. Var izmantot pat standarta tālummaiņas objektīvu, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM vai RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM — nevarēsiet aizpildīt visu kadru, tomēr vēlāk attēlu varēsiet apgriezt. Šeit ļoti noderīgas ir EOS R sistēmas kameras ar lielo izšķirtspēju. Pilnkadra kamera Canon EOS R8 nodrošina ļoti asus un skaidrus attēlus pat vājā apgaismojumā, un APS-C sensori, kas ir kamerām Canon EOS R10 un EOS R50, piešķir objektīviem šaurāku skata lauku, nodrošinot papildu sasniedzamību ar platāka leņķa objektīviem.
5. Piekļūstiet tuvumā
Lai gan pilnmēness izskatās burvīgi, tas nav labākais fotografēšanas laiks, ja jūs interesē virsmas izskata, piemēram, krāteru, uzņemšana. Tieši tāpat kā kameras zibspuldze apgaismo seju, pilnmēness laikā saule no priekšpuses novērš daudzas ēnas. Citā mēneša laikā saules gaisma spīd vairāk no sāniem, kas rada izcēlumus un ēnas, kas nepieciešamas, lai parādītu mēness ainavas kontūras un detaļas. Lielisks objektīvs tuvplāniem ir RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, kas apvieno lielu teleobjektīva tālummaiņu ar attēla stabilizāciju. Turklāt, ja tiešām vēlaties aizpildīt kadru, izvēlieties objektīvu ar ļoti lielu fokusa attālumu, piemēram, RF 600mm F11 IS STM. Mēness fotografēšanai lieliski noder diafragmas atvērums f/11, kas atbilst ekspozīcijas likumam “looney 11”. Ja vēlaties palielināt objektīva sasniedzamību, var būt noderīgi objektīva pagarinātāji, piemēram, Extender RF 1.4x un Extender RF 2x.
6. Iegūstiet plašāku skatu
Radoši eksperimentējiet, izmantojot objektīvu ar platāku leņķi, piemēram, Canon RF 14-35mm F4L IS USM. Tas ļaus iekļaut mēnesi esošajā ainavā. Lai gan mēness bieži vien spocīgi izskatās, ja ir izolēts no citiem objektiem, ietverot pazīstamus objektus vai konkrētu panorāmu, var pievienot kontekstu un radīt interesantas kompozīcijas. Tas arī ļauj eksperimentēt ar mērogu, panākot spēcīgu efektu.
Uzlabojiet savas mēness fotografēšanas iemaņas ar profesionālā fotogrāfa Endrū Fuseka Pītera (Andrew Fusek Peters) padomiem un iedvesmojošajiem ieteikumiem.*
Autors: Džeimss Patersons (James Paterson), Fils Hols (Phil Hall) un Reičela Sīgala Hamiltone (Rachel Segal Hamilton)
*Pieejami tikai atsevišķās valodās.