INTERVĀLA FOTOGRAFĒŠANA

Intervāla fotografēšanas projekti iesācējiem

Izpētiet intervāla fotografēšanas filmu pasauli mājās vai kopā ar ģimeni. Ar jūsu Canon EOS kameru to ir viegli izdarīt!
Divi saldējumi, kas izveidoti kā arbūza šķēles, kūst uz šķīvja.

Intervāla fotografēšana ir radoša metode, kas ļauj uzņemt slēpto pasaules kustību un ar ko var iegūt pārsteidzošus un brīnišķīgus rezultātus. No vētras mākoņu pasteidzināšanas, kad tie brāžas virs kādas ainavas, līdz zvaigžņu lēnā marša ierakstīšanai naksnīgajās debesīs — intervāla fotografēšana sniedz iespēju iegūt dramatiskas ainas, tomēr šo metodi var vienlīdz efektīvi izmantot, uzņemot mazus objektus tuvāk mājām.

Lai parādītu, ka nav jāceļo, lai kļūtu radošam, mēs izaicinājām divus fotogrāfus, kas nodarbojas ar intervāla fotografēšanu, lai uzņemtu kaut ko brīnišķīgu savās mājās.

Trenējieties mājās

Alekss Neils (Alex Nail) ir godalgots ainavu fotogrāfs un intervāla fotogrāfiju filmu veidotājs no Lielbritānijas. Viņš aizrautīgi atdzīvina ainavas, kā arī ir izveidojis iespaidīgu portfolio ar personiskajiem intervāla fotogrāfiju projektiem, un šo metodi viņš ir arī komerciāli izmantojis vairāku organizāciju pasūtījumos, tostarp “British Tourist Authority”.

Lai gan parasti Alekss ar saviem objektīviem atrodas Eiropas kalnu grēdās, viņš saka, ka, atrodoties tuvāk mājām, var lieliski iepazīties ar intervāla fotografēšanas metodi. Viņš uzņēma intervāla fotogrāfijas no dienas līdz naktij caur logu savās mājās, lai parādītu, cik vienkārši to ir izdarīt.

A composite image representing a time-lapse of the scene through a window from day to night.

“Mājas ir lieliska vieta, kur apgūt intervāla fotografēšanu, jo tajās strādāt ir ērti un viss ir kontrolējams,” Alekss skaidro. “Ārā intervāla fotografēšana kļūst nedaudz problemātiskāka, jo ir stiprs vējš, lietus un neparedzamas gaismas izmaiņas. Bet varat ērti attīstīt savas intervāla fotografēšanas iemaņas savu māju ērtajos apstākļos. Pat tagad, kad intervāla fotogrāfijas uzņemu jau astoņus gadus, joprojām pārbaudu lietas telpās.

Protams, arī fotografēšana telpās sagādā dažas problēmas. Parasti mājas ir ļoti statiskas vietas, tāpēc jums kā fotogrāfam ir izaicinājums izdomāt, kā parādīsiet ainas izmaiņas vai kustību. Iespējams, jūs nedzīvojat demonstrāciju mājā (es noteikti nedzīvoju), bet tas neattur no ikdienas dzīves kustību uzņemšanas vai uzmanības pievēršanas mazākām detaļām. Ja uzņemat saullēktā vai saulrietā, apsveriet, kā mākslīgais apgaismojums telpās mainīsies (vai nemainīsies) salīdzinājumā ar ievērojamajām izmaiņām ārā.”

Alekss iesaka izmantot stacionārus objektus, lai iegūtu kontrastu ar kustību, ko vēlaties uzņemt. “Piemēram, varat uzņemt statisko loga rāmja un tā apdares dabu pretstatā haotiskajām koku kustībām ārā, kad pūš vējš, vai skrienošajiem mākoņiem pie horizonta. Statiskie elementi palīdz fokusēt skatītāja uzmanību uz kustību ainā.”

Dzīvnieku kustību uzņemšana

Kad Skotijā dzimusī Kamilla Ruterforda (Camilla Rutherford) pabeidza Centrālo Sentmārtina mākslas un dizaina koledžu Londonā, viņa aizmuka no pilsētas dzīves, uzņemot fotogrāfijas un filmējot tādu sportistu piedzīvojumus, kuri klīda pa pasauli, meklējot sniegu. Pēc tam viņa apmetās Vanakā Jaunzēlandē, kur viņa kopā arī ģimeni dzīvo augstienē ar merino aitu saimniecību.

A flock of sheep grazing in a field of grass with brown hills in the background and blue sky above.

Kamillas intervāla fotogrāfijās ir uzņemta aitu ganāmpulka plūsma viņas saimniecībā. Ritma kontrasts starp ātro aitu kustību ganībās un lēno mākoņu slīdēšanu rada vizuālu kontrastu, savukārt gaismas kvalitāte un iespaidīgais fons šai vienkāršajai ainai piešķir kinematogrāfisku noskaņu.

Iespējams, jūsu māju durvju priekšā nav šāda neskartas dabas skaistuma, tomēr tā ir metode, kas vienlīdz labi darbojas, uzņemot mājdzīvnieka nākšanu un iešanu pa istabu vai putnus, kas dārzā apmeklē putnu barotavu. Uzlieciet kameru uz trijkāja, iestatiet ilgu intervāla fotografēšanas intervālu un ierakstiet dzīvnieku ikdienas gaitas, kuras parasti nemaz nemanāt.

Intervāla fotogrāfiju izveidošana

Jūs redzat, cik efektīvas var būt maza mēroga intervāla fotogrāfijas. Jums nav vajadzīga īpaši moderna kamera vai kāds īpašs objektīvs. Ja jums ir daudz laika un pacietības, varat vienkārši uzņemt attēlu sērijas ar regulāriem intervāliem un pēc tam apvienot tās ar video rediģēšanas programmatūru, lai izveidotu gatavu intervāla fotogrāfiju filmu.

Lai visu padarītu vienkāršāku, vairākām Canon EOS kamerām ir iebūvēts intervāla taimeris, kas automatizē visu procesu. To izmantojot, varat norādīt, cik attēlus vēlaties uzņemt un cik ilgu intervālu atstāt starp katru — sekundēs, minūtēs vai stundās. Pēc tam kamera uzņems secīgus kadrus ar iepriekš iestatīto intervālu, līdz būs iegūts norādītais fotoattēlu skaits. Šo attēlu secību var izmantot, lai izveidotu intervāla fotogrāfiju filmu ar piemērotu programmatūru, savukārt atsevišķus attēlus var izmantot citos radošos veidos.

Lai nodrošinātu ērtības, dažām EOS kamerām ir intervāla fotogrāfiju filmu režīms. Tas jūsu vietā visu izdara, jo tas apvieno attēlus kamerā un saglabā intervāla fotogrāfiju filmu atmiņas kartē, lai jūs to varētu uzreiz apskatīt un kopīgot.

Vienu no šīm funkcijām — un dažkārt abas — atradīsiet daudzās EOS klāsta kamerās. EOS 250D un EOS RP ir divas iesācējiem piemērotas kameras, kas sniedz iespēju izmēģināt radošo intervāla fotogrāfiju filmu veidošanu mājās. No ziedu uzziedēšanas un novīšanas līdz saldējuma izkušanai un saules gaismas kustībai jūsu dzīvojamajā istabā — ir neierobežots objektu klāsts, ko var attēlot saistošos intervāla fotogrāfiju videoklipos.

Two ice creams designed to look like slices of watermelon, starting to melt on a plate.

Intervāla fotografēšanas padomi

Kad esat izvēlējies intervāla fotografēšanai piemērotu objektu, ir jāiestata kamera. Ieteicams lietot trijkāji, lai stacionārās ainas daļas gatavajā filmā būtu asas.

Canon kamera EOS 250D, kas uzstādīta uz trijkāja pret saldējumu, kas uz šķīvja izveidots kā arbūza šķēle, un galda lampa tam vienā pusē.

Lai nodrošinātu, ka aina neizmainās, izņemot tās daļas, kurām vajadzētu mainīties, uzlieciet kameru uz trijkāja.

Ja uzņemat ļoti ilgas intervāla fotogrāfiju secības, jāpadomā par akumulatora uzlādi, tāpēc noteikti to uzlādējiet pirms darba sākšanas. Lai enerģijas patēriņu samazinātu līdz minimumam, dažām kamerām aizmugurējais displejs deaktivizējas pēc noklusējuma vai arī to var atspējot intervāla fotogrāfiju filmu iestatījumu ekrānā. Ļoti ilgai intervāla fotografēšanai kamerai var pievienot akumulatora rokturi un papildu akumulatoru vai arī var izmantot strāvas adapteri, lai nodrošinātu stabilu enerģijas padevi.

Akumulators tiek ievietots Canon kamerā EOS 250D.

Pārliecinieties, ka intervāla fotografēšanas sākumā jūsu akumulators ir pilnībā uzlādēts, jo īpaši gadījumos, kad uzņemat lielu kadru skaitu ilgstošā laikā.

Runājot par apgaismojumu un intervāla fotografēšanu telpās, bieži vien labāk izmantot mākslīgo apgaismojumu nevis dabisko, lai iegūtu vienmērīgākus rezultātus. Dienas gaisma laika gaitā, kamēr tiek uzņemtas intervāla fotogrāfijas, var ievērojami mainīties gan intensitātes, gan krāsu temperatūras ziņā. Šīs izmaiņas var būt ar acīm nepamanāmas, kad uzņemat kadrus, tomēr tās radīs ievērojamu mirgošanu gatavajā filmā. Galda lampa ir lieliski piemērota maziem objektiem, jo īpaši ja gaismu mīkstināt ar gaismu izkliedējošu materiālu.

Galda lampa spīd cauri smalka auduma materiālam, apgaismojot saldējumu uz šķīvja.

Ja veidojat intervāla fotogrāfijas ar kādu objektu iekštelpās, mākslīgais apgaismojums var nodrošināt pastāvīgu apgaismojumu uzņemšanas laikā.

Intervāla taimeri vai intervāla fotogrāfiju filmu režīmu var iespējot EOS kameru sarkanajā uzņemšanas izvēlnē, kur var būt pieejama kāda no šīm funkcijām. Dažām kamerām ir abas opcijas, tomēr kamera jāiestata video režīmā, lai piekļūtu intervāla fotogrāfiju filmu režīmam, kas šeit parādīts kamerai EOS 250D.

Canon kamera EOS 250D tiek iestatīta filmu režīmā.

Iestatiet savu EOS kameru filmu režīmā.

Lietotāja pirksts, ar kuru tiek atlasīts intervāla fotografēšanas filmas režīms Canon kameras grozāmajā skārienekrānā.

Atlasiet intervāla fotografēšanas filmas režīmu.

Dažām EOS kamerām var iepriekš izvēlēties kādu no piedāvātajām ainām intervāla fotogrāfiju filmu režīma izvēlnē. Tās ir optimizētas dažāda veida objektiem, piemēram, staigājošiem cilvēkiem vai lēni slīdošiem mākoņiem. Ja vēlaties pilnībā kontrolēt intervāla fotografēšanas iestatījumus, izvēlieties opciju Custom (Pielāgots). Šeit varat iestatīt intervālu starp kadriem un kopējo kadru skaitu, kas veidos pabeigto intervāla fotogrāfiju filmu. Šīs opcijas nosaka laiku, kas nepieciešams, lai ierakstītu attēlus, un gatavās intervāla fotogrāfiju filmas ilgumu, un, koriģējot parametrus, jūs redzēsiet izmaiņas ekrānā.

Intervāla fotografēšanas filmas pielāgoto iestatījumu ekrāns.

Lai pilnībā kontrolētu savu intervāla fotogrāfiju videoklipu, atlasiet pielāgotos iestatījumus — tad varēsiet izvēlēties intervāla garumu starp kadriem un kopējo uzņemamo kadru skaitu.

Atlasiet intervālu atbilstoši kustības ātrumam, ko vēlaties uzņemt. Ja darbība ir īslaicīga, piemēram, jūsu ģimene spēlē kādu spēli vai gatavo vakariņas, tad var būt jāiestata īss intervāls, kas ir tikai dažas sekundes vai tamlīdzīgi, lai izveidotu vienmērīgu fotogrāfiju secību. Lēnākai kustībai, piemēram, saules un mēness aušanai un rietēšanai, varat izvēlēties garāku intervālu. Mainot intervālu, ieraksta laiks samazināsies vai palielināsies.

Intervāla fotografēšanas filmas iestatījumi Canon kameras EOS 250D LCD ekrānā.

Lai uzņemtu ātrāku darbību, atlasiet īsu intervālu starp kadriem. Lai uzņemtu lēnāku darbību, piemēram, saulrietu, atlasiet ilgāku intervālu.

Uzņemto kadru skaits noteiks, cik ilgi gatavā intervāla fotogrāfiju filma tiks atskaņota atbilstoši videoklipa kadru nomaiņas ātrumam. Piemēram, ja uzņemat intervāla fotogrāfiju 4K filmu ar 25 kadriem sekundē, katrai videoklipa sekundei būs jāuzņem 25 atsevišķi kadri. Tas nozīmē, ka būs jāuzņem 500 attēli, lai izveidotu 20 sekunžu ilgu intervāla fotogrāfiju filmu. Mainot kadru skaitu, tiks ietekmēts gan ierakstīšanas laiks, gan atskaņošanas laiks. Tas arī noteiks, cik daudz vietas nepieciešams atmiņas kartē.

Intervāla fotografēšanas video iestatījumu ekrānā redzams, ka, uzņemot 300 kadrus ar 10 sekunžu intervālu, uzņemšanai paies nedaudz mazāk nekā 50 minūtes un atskaņošanai būs nepieciešamas 12 sekundes.

Kombinējot intervāla fotografēšanas kadru skaitu ar kadru nomaiņas ātrumu videoklipā, tiek noteikts, cik ilgā laikā intervāla fotogrāfijas tiks atskaņotas. Lielāku kadru skaitu būs ilgāk jāuzņem, un tas arī ilgāk tiks atskaņots.

Intervāla fotografēšanas filmas iestatīšana, lai atskanētu skaņas signāls pēc katra attēla uzņemšanas.

Varat arī iestatīt kameru, lai skaņas signāls atskanētu pēc katra kadra, līdz ar to zināsiet, kad uzņemšana ir pabeigta.

Intervāla fotogrāfiju filmas režīms sniedz papildu kontroles iespējas, piemēram, nodrošina skaņas signālu pēc katras uzņemšanas. Tas noder, ja kamera ir citā telpā, jo jūs zināsiet, kad secīgā uzņemšana ir pabeigta.

Ieteicams pēc iespējas vairāk uzņemšanas parametru iestatīt manuāli, lai intervāla fotogrāfiju filmai būtu konsekvents izskats no sākuma līdz beigām. Piemēram, ja parametram Picture Style (Attēla stils) un baltajam balansam atstāsiet automātisku iestatījumu (Auto), kamera var koriģēt iestatījumus dažos kadros.

Canon kameras EOS 250D grozāmais ekrāns, kurā parādīti intervāla fotografēšanai izvēlētie iestatījumi.

Lai nodrošinātu, ka kamera automātiski nemaina ekspozīciju, baltā balansu vai citus iestatījumus, atbildot uz nelielām izmaiņām apstākļos filmēšanas laikā, manuāli iestatiet pēc iespējas vairāk parametru.

Intervāla fotografēšana sniedz daudz prieka neatkarīgi no tā, kur atrodaties. Līdzīgi kā citiem fotografēšanas projektiem, ir vērsts apgūt pamatus, pirms ķeraties pie izaicinošākiem objektiem. Kāpēc gan tagad nepaņemt kameru un neierakstīt kustību, kas redzama pa logu? Vai nākamreiz, kad gatavosiet maltīti, uzstādiet trijkāji virtuvē un uzņemiet, kā tā top. Intervāla fotografēšanas labākie aspekti ir tie, ka to ir viegli iemācīties un tā sniedz daudz prieka, kad esat to apguvis. Pirms pats to pamanīsiet, jūs skatīsieties uz ikdienas objektiem radošā jaunā veidā.


Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)

Saistītie raksti

 • Filmu veidotājs Metjū Vandeputs (Matthew Vandeputte) izmanto savu kameru no augstākas pozīcijas starp pilsētas ēkām. © Pete Jobson

  INTERVĀLA FOTOGRAFĒŠANA

  Kustības tveršana intervāla fotogrāfiju filmās

  Droši paņēmieni, lai uzņemtu intervāla fotogrāfiju un palēninātas kustības filmas.

 • A time stack image showing a tulip blooming.

  INTERVĀLA FOTOGRAFĒŠANA

  Kā uzņemt saliktos attēlus

  Uzziniet, kā iestatīt dienas–nakts intervāla fotografēšanu un izveidot pārsteidzošus saliktos attēlus, kas parāda, kā paiet laiks.

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Uzņemiet fotogrāfijas no attāluma

  Atklājiet attālas uzņemšanas priekšrocības, uzņemot visu veidu fotogrāfijas.

 • Trees reflect in a lake in Scotland with a mountain in the background

  AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

  Pieci svarīgi padomi, kā uzņemt ainavas ar intervāla fotografēšanu

  Atdzīviniet ainavas, izmantojot šos svarīgos padomus intervāla fotografēšanai.