Tulips in a garden framed by trails of light.

DĀRZA FOTOGRĀFIJA

Raisiet savu radošumu — trīs projekti, ko izmēģināt dārzā

Tiem laimīgajiem, kuriem ir dārzs, tas ir kā svētība. Tas ir ne tikai āra teritorija, kur var izbaudīt svaigu gaisu, sauļoties vai vērot dzīvības atdzimšanu, tas arī sniedz lieliskas iespējas fotografēšanai. Šeit mēs apskatīsim trīs tehnikas, ar ko rosināt jūsu radošumu — no gaismas zīmējuma tulpēm un zvaigžņu fotogrāfijām līdz skaisto dārza putnu uzņemšanai...

Nakts redzamība — gaismas zīmējumi

Sekojot dažiem pamatnorādījumiem, varat viegli izveidot savu gaismas zīmējuma mākslas darbu.

1. Sagatavojiet savu inventāru

A torch with different coloured cups taped to the end.
Gaismas zizli varat izveidot no mājās atrodamiem priekšmetiem, piemēram, krāsainām plastmasas glāzēm.

Jums būs nepieciešami šādi priekšmeti:

  • Kamera
  • Trijkājis
  • Viedtālrunis
  • kabatas lukturis;
  • krāsainas plastmasas glāzes (vai līdzīgi krāsaini priekšmeti, piemēram, nelieli pārtikas uzglabāšanas trauki, ietinamais papīrs vai daudzkrāsainas svētku lampiņu virtenes).
Gaismas zīmēšana ir vienkārša tehniska, ko varat izmēģināt savā dārzā pēc tumsas iestāšanās, lai radītu pulsējošus, ēteriskus attēlus. Vispirms izveidojiet savu gaismas zizli — mēs salikām trīs krāsainas plastmasas glāzes citu uz citas un pielīmējām pie kabatas lukturīša. Kad ilgas ekspozīcijas laikā kustināt paštaisīto gaismas zizli, tas veido izplūdušas gaismas svītras.

2. Novietojiet kameru pozīcijā

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Novietojiet kameru tā, lai objekts atrastos kadrā. Tas var būt zieds, koks vai lapa — jebkas, kas redzams jūsu dārzā.

Izveidojiet attēla kompozīciju ar ziediem, kokiem vai citiem dārzā esošajiem piemērotajiem objektiem. Ieteicams to vispirms izmēģināt dienas laikā, lai varat izveidot nevainojamu kompozīciju. Kad sāk satumst, uzstādiet kameru uz trijkāja. Aktivizējiet tiešā skata (Live View) režīmu, lai uzņēmums būtu redzams aizmugurējā LCD displejā, spīdiniet lukturīti uz savu objektu un pieskarieties ekrānam, lai fokusētos uz to. Iestatiet objektīvu manuālā fokusa režīmā, lai to fiksētu uz objektu. Ekspozīcijai ir jābūt vismaz 30 sekundes garai. Dažām kamerām uz ripas ir speciāls B režīms, tādā gadījumā izvēlieties B (kas apzīmē spuldzi (bulb), tādējādi fiksējot aizslēgu atvērtā stāvoklī tik ilgi, cik nepieciešams. Pretējā gadījumā izvēlieties Tv (Aizslēga prioritātes) režīmu un tajā iestatiet aizslēga ātrumu. Iestatiet ISO vērtību 100, lai samazinātu sensora jutīgumu līdz minimumam mazinātu troksni, pēc tam izvēlieties šauru atvērumu, piemēram, f/22 — ar atvērumu, iespējams, būs jāeksperimentē atkarībā no kabatas lukturīša spilgtuma. Gaišākam rezultātam izvēlieties zemāku f-skaitli, bet tumšākam rezultātam — palieliniet f-skaitli/

3. Pievienojiet savu tālruni

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Viedtālrunī izmantojiet tiešā skata (Live View) plūsmu, lai redzētu, kā gaismas zīmējums izskatīsies gatavajā attēlā.

Lai sāktu un apturētu spuldzes ekspozīciju, varat tālrunī izmantot Canon lietojumprogrammu Camera Connect. Tālrunī lejupielādējiet lietojumprogrammu un kameras izvēlnē atveriet Tīkla iestatījumi, lai izveidotu savienojumu. Lietojumprogramma ļauj palaist aizslēgu, neatgriežoties pie kameras un ļaujot jums koncentrēties uz gaismas zīmējumu. Tiešā skata plūsma uz tālruni palīdz arī izplānot, kur vēzēt lukturi, jo jums ir redzams, kāda tieši būs tā ietekme uz attēlu, kad tiks aktivizēts aizslēgs.

4. Zīmējiet ar savu kabatas lukturi

Saistīti raksti
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

IEKŠTELPU FOTOGRĀFIJA

Pievilcīgi projekti — trīs idejas radošām fotosesijām mājās

Esiet radošs mājās. Padomi, kā uzņemt kinematogrāfiskus portretus, abstraktus makro attēlus un intervāla fotografēšanas videoklipus.

A time stack of a tulip in bloom.

INTERVĀLA FOTOGRAFĒŠANA

Izveidojiet un izdrukājiet intervāla fotogrāfiju kopu

Pārvērtiet intervāla fotografēšanas sēriju par vienu attēlu, izmantojot šo pamācību par to, kā apvienot attēlu sēriju

Get lost in the details with macro

MAKRO FOTOGRAFĒŠANA

Ienirstiet detaļās ar makro fotogrāfijām

Četri atjautīgi padomi, lai uzsāktu makro fotografēšanu, izmantojot parastas lietas neparastu attēlu radīšanai.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Gaismas zīmējums ir vienkāršs un izklaidējošs veids, kā attēliem pievienot vēl vienu slāni, skaidri redzamiem objektiem izveidojot abstraktus fonus.

Uzsāciet spuldzes ekspozīciju, izmantojot tālruni, un sāciet vēzēt zizli ap ainu. Mēģiniet vēzēt lukturi aiz objektiem, lai tie tiktu parādīti kā silueti. Ja vēlaties vairāk izgaismot noteiktu ainas daļu, vienkārši pavērsiet lukturi pret to uz pāris sekundēm. Mēs uz pāris sekundēm pavērsām lukturi pret tulpi priekšplānā, lai izceltu sarkano krāsu, pēc tam vēzējot to apkārt puķu dobē aiz tās, lai radītu krāsainu fonu.

Dodieties dabā — fotografējiet dārza putnus

Pārdomāta putnu barotava piesaistīs regulārus apmeklētājus un kļūs par ideālu vietu dārza putnu fotografēšanai.

1. Uzstādiet putnu barotavu

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Jūs, iespējams, būsit pārsteigts, cik daudz dzīvās dabas varat notvert kadrā savu māju tuvumā.

Pārdomāta putnu barotava piesaistīs vairāk lidojošo apmeklētāju, tādēļ izmantojiet jau esošo barotavu vai dažas dienas iepriekš uzstādiet jaunu barotavu un piepildiet to ar riekstiem un sēklām. Labākais laiks putnu aktivitātēm parasti ir rīts, tādēļ ieņemiet vietu jau agri. Ja iespējams, paslēpieties aiz krūma vai dzīvžoga, vai fotografējiet no mājas loga. Plānojiet savu pozīciju attiecībā pret sauli. Lai iegūtu košākas krāsas, labāk ir, lai saule atrastos aiz jums, bet, ja vēlaties iegūt atmosfērisku ainu ar aizmugurapgaismojumu, tad fotografējiet saulē. Lai ko jūs izvēlētos, vēlams izmantot vienkāršu fonu krāsā, kas kontrastē ar putnu vai to papildina — vislabāk ne melnu! Ja iespējams, izvairieties fotografēt uz fona, kas ir pārāk raibs vai novērš uzmanību.

2. Izmantojiet garu objektīvu

Izmantojiet kluso fotografēšanas režīmu, lai neaizbaidītu savu objektu, un jūs varēsit uzņemt neticami detalizētus dzīvās dabas attēlus.

Fotografējot tik mazus un tramīgus objektus, kadra aizpildīšanai ir nepieciešams garš objektīvs. Šeit mēs izmantojām divus tālummaiņas objektīvus: Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM un Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Ja jūsu objektīvam tāpat kā šiem ir optiskais attēla stabilizētājs, ieslēdziet to, lai novērstu izplūdumu, ko rada kamerss kustība. Apgriešanas sensora (APS-C) kamera, piemēram, Canon EOS 90D, var noderēt tālāku objektu uzņemšanai. Tālummaiņas faktors 1,6 nozīmē, ka 135 mm fokusa attālums kļūst par 216 mm, savukārt 400 mm kļūst par iespaidīgajiem 640 mm. Kameras 30 megapikseļi nozīmē arī, ka vēlāk varēsit to digitāli apgriezt, tādēļ 70–300 mm objektīvs būs piemērots maziem putniem. Ar mazāk tramīgiem objektiem, piemēram, šo draudzīgo sarkankrūtīti, jūs, iespējams, varēsit lēnām pietuvoties, lai uzņemtu tuvāku attēlu.

3. Ekspozīcijas iestatījumi

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Lai tvertu kustībā esošu putnu, jāizmanto liels aizslēga ātrums.

Pagrieziet režīmu ripu līdz M, lai iestatītu manuālo režīmu, pēc tam nospiediet pogu Q un iestatiet atvēruma vērtību uz f/5.6 vai zemāku, lai iegūtu mazu lauka dziļumu un izpludinātu fonu. Iestatiet aizslēga ātrumu uz 1/1250 sekundes vai ātrāku un izvēlieties ISO iestatījumu Automātiski, lai tas pielāgotos apstākļiem. Dienasgaismā ISO var palielināties līdz 1600 vai vairāk, tā neizbēgami palielinot attēla troksni, bet Canon EOS 90D ISO darbība nozīmē, ka troksnis ir regulējams arī pie augstāka ISO jutīguma. Ātrā kustībā esošiem objektiem, piemēram, lidojošiem putniem, ir jāizmanto lielāks aizslēga ātrums, lai tvertu ievērojamu daudzumu detaļu. Varbūt mēģiniet iestatīt 1. pielāgoto režīmu ar šiem iestatījumiem putniem barotavā, un 2. pielāgoto režīmu ar ātrākiem iestatījumiem putniem lidojumā, lai varat ātri pārslēgties pēc nepieciešamības?

4. Izvēlieties liela ātruma fotografēšanas režīmu

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Nepārtrauktās uzņemšanas režīms, iespējams, ir labākā pieeja ātrā kustībā esošu objektu uzņemšanai.

Kad parādās putns, vislabāk uzņemt nepārtrauktu sēriju, lai uzlabotu savas iespējas iegūt nevainojamu attēlu. Nospiediet pogu Q un iestatiet fotografēšanas režīmu Liels nepārtrauktas fotografēšanas ātrums. Canon EOS 90D uzņem 10 kadrus sekundē ar autofokusa sekošanu vai 11 kadrus sekundē tiešā skata (Live View) režīmā. Izvēlieties autofokusa režīma iestatījumu AI Servo, un tas tiks aktivizēts nepārtraukti, paredzot objekta kustību. Pēc tam izvēlieties Fokusa punkta iestatījumu Viens. Pārvietojiet punktu uz putnu un nospiediet aizslēga pogu līdz pusei, lai to fiksētu, pēc tam nospiediet aizslēga pogu līdz galam, lai sāktu fotografēšanu.

5. Atstājiet ēdienu ārpus kadra

Lai radītu dabiskāku attēlu, veidojiet attēla kompozīciju, barotavai esot uzreiz ārpus kadra un fokusējoties uz objektu.

Visdabiskākās putnu fotogrāfijas ir tās, kurās nav redzamas barotavas vai citas norādes uz cilvēkiem, tādēļ centieties rast iespēju tās atstāt ārpus kadra. Bieži vien putni lēkā pa zariem barotavas tuvumā, pirms tuvoties ēdienam, tādēļ šis ir labs brīdis sākt fotografēšanu. Ja konstatējat, ka kameras skaņa aizbiedē putnus, izslēdziet fokusa bloķēšanas apstiprinājuma signālu (Canon EOS 90D un citu kameru izvēlnē Signāls) un iestatiet fotografēšanu klusuma režīmā klusākam klikšķim.

Sniedzieties pēc zvaigznēm — astrofotogrāfija

Fotografējiet zvaigznes, objektam esot priekšplānā, tā iegūstot interesantāku gatavo attēlu.

1. Uzstādiet trijkāji

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Izmantojiet trijkāji, lai nodrošinātu skaidrus attēlus ilgās ekspozīcijās.

Zvaigznes vislabāk fotografēt skaidrā naktī ar jaunu mēnesi, kad debesis ir ļoti tumšas. No gaismas piesārņojuma ir grūti izvairīties, tomēr arī pilsētas vidē var iegūt skaidrus zvaigžņu attēlus. Vispirms uzstādiet kameru uz trijkāja. Mēģiniet izveidot astroainavas fotoattēla kadrējumu, lai iekļautu dažas priekšplāna detaļas, piemēram, kā kokus šajā attēlā. Kad izvēlaties, kur pavērst kameru, tālruņa lietojumprogramma var palīdzēt izvēlēties zvaigznājus vai Piena ceļa centru.

2. Fokusējieties uz tālu zvaigzni

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Veidojot fotoattēla kompozīciju, fokusējieties uz vienu zvaigzni vai zvaigžņu kopu. Kompozīcijas izveides laikā neaizmirstiet tuvināt un tālināt.

Lai fiksētu fokusu uz tālu zvaigzni, būs jāizmanto manuālais fokuss. Aktivizējiet tiešā skata (Live View) režīmu un atrodiet debesīs īpaši spožu zvaigzni. Divreiz nospiediet kameras tālummaiņas pogu, lai tuvinātu zvaigzni jūsu displejā. Iestatiet objektīvu manuālajā režīmā, pēc tam grieziet fokusa gredzenu (tuvāk objektīva galam), līdz zvaigzne ir skaidri redzama. Pēc tam varat atkal tālināt un mainīt kompozīciju, ja nepieciešams.

3. Izvēlieties aizslēga ātrumu

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Izvēlieties aizslēga ātrumu atbilstoši efektam, ko vēlaties radīt — kustības izpludināšanai izmantojiet mazu aizslēga ātrumu, bet kustības iesaldēšanai — lielu aizslēga ātrumu.

Zemes griešanās nozīmē, ka zvaigznes nekad nav nekustīgas, tādēļ, ja jūsu aizslēga ātrums ir pārāk garš, zvaigznes saplūdīs gaismas svītrās. Šeit var noderēt “500 likums” — tā ir metode, lai izmērītu maksimālo ekspozīcijas laiku, ar kuru varat fotografēt, pirms zvaigznes kļūst izplūdušas vai parādās to ceļi. Jūsu aizslēga ātrums nedrīkst būt lēnāks par 500, kas dalīts ar jūsu objektīva fokusa attālumu. Tātad, ja objektīva iestatījums ir 25 mm, varat fotografēt ne ilgāk kā 20 sekundes (500 dalīts ar 25). Ilga ekspozīcija var radīt lielāku attēla troksni, jo ekspozīcijas laikā sensors sakarst. Lai palīdzētu samazināt troksni, aktivizējiet Ilgas ekspozīcijas trokšņa mazināšanas iestatījumu.

4. Ekspozīcija nakts debesīm

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Pārliecinieties, vai kamera ir iestatīta fotografēšanai naktī, ar augstu ISO vērtību, lai novērstu tumšus, drūmus attēlus, un, lai gan tas izklausās nepareizi, ar Baltā balansa iestatījumu Dienasgaismas režīmā.

Pagrieziet režīmu ripu līdz M, lai iestatītu manuālo režīmu, pēc tam nospiediet pogu Q, lai iestatītu ekspozīciju. Izvēlieties platu atvērumu, piemēram, f/5.6, un iestatiet aizslēga ātrumu: 20 sekundes vai izmantojiet “500 likumu”, un izvēlieties augstu ISO vērtību, piemēram, 3200. Iestatiet fotografēšanas režīmam divu sekunžu taimeri vai izmantojiet Canon Camera Connect lietojumprogrammu, lai novērstu kameras sakustēšanos, kad tiek nospiesta aizslēga poga, un pēc tam veiciet uzņēmumu. Novērtējiet attēlu — ja to jāpadara gaišāku, palieliniet ISO vērtību, vai samaziniet ISO vērtību, lai to aptumšotu.

5. Fotografējiet zvaigžņu ceļus

Krītošo zvaigžņu atstātās pēdas rada piesaistošus un iespaidīgus attēlus.

Tā vietā, lai cīnītos ar faktu, ka zvaigznes debesīs pārvietojas, kādēļ nepamēģināt uzņemt zvaigznes kā riņķveida ceļus? Jums pāris stundas vai ilgāk būs jāuzņem 30 sekunžu garu ekspozīciju sērijas. Ja jūsu kamerai ir intervāla fotografēšanas režīms (piemēram, Canon EOS 90D, EOS 6D Mark II vai EOS RP, kā arī profesionālajām kameraām, tostarp EOS 5D Mark IV), tad aktivizējiet šo režīmu, izvēlieties intervāla iestatījumu 1 sekunde un uzņēmumu skaitu: 00–neierobežots. Iestatiet aizslēga ātrumu: 30 sekundes un sāciet fotografēšanu. Ja jūsu kamera nenodrošina intervāla fotografēšanu, tai, iespējams, ir “time-lapse” intervāla fotografēšanas režīms, ko varat izmantot ar ilgāku ekspozīcijas laiku. Kad esat uzņēmis fotoattēlu sēriju vienā vai otrā veidā, varat tos apvienot, izmantojot Canon attēlu apstrādes programmatūru Digital Photo Professional (DPP). Izmantojiet kompozīcijas rīku un iestatiet katram attēlam režīmu Lighten blend.


Autors: Džeimss Patersons (James Paterson)

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem