A young boy is lit from one side by a homemade softbox on a stand.

MĀJĀS ĪSTENOJAMI PROJEKTI

Ieteikumi izgatavošanai: kā izveidot savus foto piederumus

Vai nebūtu lieliski, ja jūsu rīcībā būtu studijas iekārtojums ar profesionālām gaismām, piemēram, apgaismojuma sistēma (Softbox) maigam, izkliedētam apgaismojumam un fokusēta gaisma tieši tur, kur tas nepieciešams? Un, kad fotografējat dārzu, vai jūs nevēlētos izmantot daudzpusīgu balstu, lai jūsu kamera stingri turētos uz jebkuras virsmas? Tā vietā, lai tērētu daudz naudas šādiem piederumiem, pamēģiniet izgatavot savus!
Šajā rakstā mēs parādīsim, kā izmantot ikdienas priekšmetus, lai izgatavotu piederumus, ko varat lietot kopā ar Canon kameru un esošo aprīkojumu, lai pievienotu radošus efektus saviem fotoattēliem.

1. Savas apgaismojuma sistēmas (Softbox) izgatavošana

Ja fotografējat portretus, apgaismojuma sistēma (Softbox) ir vairāk nekā nepieciešama! Tā izkliedē gaismas avotu, padarot portretus vizuāli izteiksmīgākus.

Jums būs nepieciešams:

 • Kartona kaste
 • Izturīgs kartons
 • Zīmulis
 • Šķēres
 • Lente
 • Gumijas lentes
 • Folija
 • Cepampapīrs vai pauspapīrs (vispiemērotākais ir caurspīdīgs papīrs)
Apgaismojuma sistēma (jeb Softbox) ir ideāli piemērota, lai padarītu gaismas avotu maigāku un portretus — izteiksmīgākus. Taču jums nav uzreiz jāiegādājas jauna apgaismojuma sistēma. No kartona kastes, dažām folijas loksnēm un cepampapīra gabala pusstundas laikā varat izveidot savu apgaismojuma sistēmu. Tikai nedaudz jāpastrādā ar šķērēm un jāliek lietā kāds veikls paņēmiens, kurā tiek izmantots Speedlite plastmasas balsts. Izpildiet šos norādījumus, un ar savu jauno apgaismojuma sistēmu bez jebkādas piepūles varēsit uzņemt krietni izsmalcinātākus portretus.

1. darbība. Izveidojiet taisnstūrveida cauruli

Two hands bend a piece of cardboard around the sides of a Canon Speedlite flash.
Salokiet kartonu ap Speedlite augšdaļu un kārtīgi nostipriniet ar lenti.
Nogrieziet visus četrus stūrus un tad izlokiet uz āru paneļus.

Nogrieziet izturīga kartona gabalu, lai to stingri nostiprinātu ap Speedlite. Kartona gabalam jābūt aptuveni divas reizes lielākam par zibspuldzes kustīgās galvas garumu. Kārtīgi nostipriniet ar lenti. Noņemiet Speedlite un nogrieziet četros stūros līdz pusei no kopējā garuma, tad salokiet stūrus tā, lai tie izvirzās uz āru.

2. darbība. Nostipriniet Speedlite balstu

Two hands use black tape to secure a cardboard sheath around a Speedlite flash.
Pielīmējiet Speedlite plastmasas balstu pie kastes ārpuses, un caurduriet lenti, lai caur to varētu ieskrūvēt skrūvi. Tas būs nepieciešams, lai piestiprinātu apgaismojuma sistēmu (Softbox) kameras statīvam.
Aizāķējiet divas gumijas lentes ap diviem kartona atlokiem.

Ņemiet plastmasas balstu no Speedlite un piestipriniet ar lenti kartona caurulei (aptiniet lenti dažas reizes, pēc tam caurduriet lenti līdz vītnei, lai vēlāk plastmasas balstu varētu piestiprināt statīvam). Pēc tam aizāķējiet divas gumijas lentes ap diviem izvirzītajiem kartona atlokiem tā, lai tās varētu izmantot Speedlite nostiprināšanai kartona caurulē.

3. darbība. Nostipriniet cauruli ar lenti pie kastes

The inside of a large cardboard box with the flaps of the cardboard sheath secured inside.
Izbīdiet Speedlite caur atverei kartona kastē un aizlīmējiet visus četrus atlokus.
Pielīmējiet vienīgo atloku kastes ārpusē caurulei.

Novietojiet caurules galu lielās kartona kastes vidū (jo lielāka kaste, jo plašāka gaismas izkliede) un apvelciet ap to. Nogrieziet ap trim marķētā laukuma malām, tad salokiet ceturto malu uz augšu, lai izveidotu vienu atloku. Izbīdiet Speedlite cauruli cauri atverei no iekšpuses (noteikti izvelkot arī elastīgās saites). Ar lenti nostipriniet četrus Speedlite caurules atlokus kastes iekšpusē un ar lenti fiksējiet vienu kārbas atloku caurules ārpusē.

4. darbība. Pārklājiet kasti

The inside of a large cardboard box being lined with reflective foil.
No virtuves folijas izgatavojiet savas apgaismojuma sistēmas (Softbox) atstarojošo oderējumu, bet ar citu virtuves pamatpiederumu — cepampapīru — pārklājiet kastes priekšpusi.

Izklājiet kastes iekšpusi ar atstarojošu foliju. Vispirms aptiniet un pielīmējiet foliju kastes augšpusei un apakšpusei, tad izgatavojiet divus slīpus sānu paneļus, piestiprinot abu folijas lokšņu galus kastes vidusdaļai abās pusēs. Stingri nostiepiet foliju, kur tā iziet no kastes, un fiksējiet, lai starp foliju un kasti izveidojas trīsstūra formas dobums. Leņķi palīdzēs virzīt gaismu. Ar lenti nostipriniet cepampapīru vai pauspapīru pāri kastes priekšdaļai. Jūsu paštaisītā apgaismojuma sistēma tagad ir gatava lietošanai. Pieskrūvējiet to balstam vai statīvam, izmantojot Speedlite plastmasas balstu, un iebīdiet Speedlite caurulē, aizāķējot gumijas lentes virs gala, lai to noturētu.

5. darbība. Pozicionējiet gaismas avotu

Ir pienācis laiks pārbaudīt apgaismojuma sistēmu (Softbox) — novietojiet to līdzās fotografējamam cilvēkam un nedaudz virs sejas, tad ieslēdziet Speedlite, lai izgaismotu attēlu.
A portrait of a boy against a black background.
Izmantojot apgaismojuma sistēmu (Softbox), uz sejas krītošā gaisma tiek mīkstināta un fotoattēlam tiek piešķirta īpaša noskaņa.

Novietojiet apgaismojuma sistēmu vienā pusē un nedaudz virs fotografējamā cilvēka sejas. Varat iedarbināt Speedlite zibspuldzi apgaismojuma sistēmā, izmantojot otru Canon Speedlite, kas ir piestiprināta kamerai pieslēgvietā, vai bezvadu palaidēju (piemēram, Canon ST-E3-RT), vai izmantojot paceļamo zibspuldzi (saderīgās Canon kamerās). Iesākumam iestatiet kameras manuālo režīmu ar ekspozīciju 1/200 s, ISO 100 un apertūru f/5,6. Iestatiet zibspuldzi manuālas jaudas režīmā uz vienu astotdaļu jaudas un pēc tam uzņemiet izmēģinājuma attēlu. Ja attēls ir pārāk gaišs vai tumšs, regulējiet zibspuldzes jaudu vai apertūru, kamēr apgaismojums ir atbilstošs.

2. Starmeša caurules izgatavošana

Fokusētais starmetis noder dažādu dramatisku efektu radīšanai jūsu fotogrāfijā.

Jums būs nepieciešams:

 • Cilindriska, ar foliju izklāta grauzdiņu kārba
 • Montāžas nazis vai šķēres
 • Izolācijas lente
Vienkārša grauzdiņu tūbiņa var būt ļoti noderīga Speedlite gaismas izkliedes kontrolēšanai. Tā kā šīm tūbiņām parasti ir apmēram tāds pats diametrs kā lielākajai daļai Speedlite zibspuldžu, dažās sekundēs šādas tūbiņas var stingri piestiprināt zibspuldzes priekšpusē. Šādi tiek samazināta gaismas izkliede, izveidojot starmeti vai kontrasta gaismu, un, novietojot zibspuldzi aiz fotografējamā objekta vienā pusē, varat pievienot kontūras gaismu, izceļot kontūras izteiksmīgam izskatam.

1. darbība. Nogrieziet kārbas galu

A man cutting the top off a snack food tube with a craft knife.
Metāliskais oderējums šajā caurulē atstaros gaismu no Speedlite zibspuldzes uz fotografējamo objektu.

Jums būs nepieciešama tik liela cilindriska kārba, lai to varētu uzbīdīt uz Speedlite zibspuldzes gala, piemēram, grauzdiņu kārba vai, mūsu gadījumā, salmiņu tūbiņa. Ideālā gadījumā kārbai jābūt ar metāla oderējumu, lai tas atstarotu gaismu caurulē. Nogrieziet kārbas galu ar montāžas nazi vai šķērēm.

2. darbība. Novietojiet uz Speedlite

Two hands fit a snack food tube on to a Speedlite flash. A Speedlite flash with a snack food tube on it being attached to a tripod.
Uzbīdiet cauruli uz Speedlite zibspuldzes. Caurulei jāturas cieši. Ja tā nav, nofiksējiet to ar nosedzošu lenti.
Starmeša caurule darbosies kā lukturītis, izgaismojot fotografējamo objektu.

Uzlieciet tūbiņu uz Speedlite. Ja diametrs nav gluži atbilstošs un tūbiņa neturas stingri, nofiksējiet to ar izolācijas lenti. Pēc tam piestipriniet Speedlite pie plastmasas pamatnes un uzskrūvējiet to uz gaismas balsta vai statīva plāksnes.

3. darbība. Aktivizējiet zibspuldzi

A photographer takes a photo of a dog illuminated from the other side by a spotlight tube.
Pārbaudiet jauno starmeti, uzņemot dažus vingrinājuma attēlus, lai starmetis darbotos tā, kā vēlaties.

Aktivizējiet Speedlite attāli vai izmantojiet otru uz kameras uzmontētu Speedlite, līdzīgu šim, vai arī bezvadu palaidēju. Cits variants: daudzi Canon kameru modeļi ļauj vadīt saderīgas Speedlite darbību, izmantojot arī kameras paceļamo zibspuldzi — ne tikai Speedlite aktivizēšanai, bet arī nepieciešamās zibspuldzes jaudas iestatīšanai. Lai pārliecinātos, ka zibspuldze strādā, uzņemiet vairākus izmēģinājuma attēlus.

4. darbība. Pozicionējiet gaismas avotu

A photographer, standing next to a spotlight tube on a tripod, attracts the attention of a dog.
Novietojiet starmeti līdzās fotografējamam objektam un uzņemiet dažus pārbaudes attēlus. Starmeša stars ir visai šaurs, tāpēc, lai atrastu pareizo stāvokli, var nākties veikt korekcijas.
Uzstādiet kontrastējošas krāsas fonu, kas veidots no palaga vai pārklāja, lai fotografējamais objekts vēl labāk izceltos.

Lai uzņemtu no aizmugures izgaismotu attēlu, novietojiet Speedlite aiz fotografējamā objekta vienā pusē, sasverot to atpakaļ uz fotografējamā objekta un kameras pusi. Gaismas stars ir visai šaurs, tāpēc ir svarīgi atrast pareizo leņķi. Tas var palīdzēt izmantot Speedlite modelēšanas gaismas funkciju (turot nospiestu pārbaudes pogu), vai arī izmantojiet Canon lietotni Camera Connect, lai attāli uzņemtu izmēģinājuma attēlus ar viedtālruni, kamēr jūs koriģējat zibspuldzes novietojumu. Fotografējiet objektu uz vienkrāsaina fona (var izmantot arī drapējumu vai palagu) un izmantojiet kontrastējošu krāsu, lai izceltu fotografējamo objektu.

5. darbība. Iestatiet ekspozīciju

The settings display on the back of a Speedlite.
Uzņemiet dažus izmēģinājuma attēlus un regulējiet kameras iestatījumus, līdz sasniedzat vajadzīgo rezultātu.

Iesākumam izmēģiniet šādas vērtības: iestatiet kameras manuālo ekspozīcijas režīmu un iestatiet ISO jutību uz 100, slēdža ātrumu uz 1/200 sekundes un apertūru — uz f/8. Pēc tam iestatiet zibspuldzi manuālajā režīmā un samaziniet jaudu līdz 1/32. Uzņemiet pārbaudes attēlu. Ja attēls ir pārāk gaišs vai tumšs, vienkārši samaziniet vai palieliniet zibspuldzes jaudu, līdz apgaismojums ir atbilstošs. Novietojiet fotografējamo objektu sāniski pret kameru, lai izveidotu izteiksmīgu profilu, un tad fotografējiet.

3. Sava kameras stabilizēšanas maisa izgatavošana

Uzņemot makro attēlus, ne vienmēr var izmantot statīvu, it īpaši — tuvu zemei, taču kaut kas daudzpusīgs, piemēram, paštaisīts kameras stabilizēšanas maiss, var noturēt kameru un palīdzēt sasniegt labākus rezultātus.

Jums būs nepieciešams:

 • Vecas bikses
 • Adata un diegs vai šujmašīna
 • Maiss ar lēcām/rīsiem vai tamlīdzīgiem žāvētiem produktiem
Kameras stabilizācijas maiss var noderēt daudzās dažādās fotografēšanas situācijās. Jūs varat atbalstīt uz tā objektīvu, lai tas būtu stabilāks, izmantot to, lai stabilizētu kameru, atrodoties tuvu zemei, vai novietot to uz automobiļa loga improvizētai putnu vērošanai. Kameras stabilizācijas maisu varat viegli izveidot, izmantojot vecas bikses, adatu un diegu (vai, vēl labāk, šujmašīnu), kā arī maisu ar lēcām vai tamlīdzīgiem žāvētiem produktiem.

1. darbība. Nogrieziet vienu bikšu staru

A man using scissors to cut one leg off a pair of trousers. A man's hands using a sewing machine to sew up the opening of a trouser leg.
Ar šķērēm nogrieziet vecu bikšu apakšdaļu — nepieciešams aptuveni 30 cm garš gabals.
Aizšujiet atvērumu vienā galā ar šujmašīnu vai vienkārši ar adatu un diegu.

Nogrieziet vecām biksēm vienu staru. Nepieciešamais garums ir apmēram 30 cm. Pēc tam paņemiet adatu un diegu (vai šujmašīnu) un aizšujiet vienu galu. Aizšujiet otru galu, taču atstājiet mazu, dažus centimetrus lielu atvērumu.

2. darbība. Iepildiet žāvētos produktus

Red lentils being poured into the opening at the top of a cut-off trouser leg.
Piepildiet kameras stabilizēšanas maisu ar sīkiem žāvētiem pākšaugiem vai rīsiem, līdz maiss ir gandrīz pilns.

Paņemiet maisu ar lēcām vai tamlīdzīgiem maza izmēra žāvētiem pārtikas produktiem, piemēram, rīsiem, un iepildiet tos atvērumā (var būt noderīga piltuve — ja nepieciešams, to var izveidot no A4 formāta papīra lapas). Uzpildiet, līdz maiss ir gandrīz pilns, tad aizšujiet atvērumu, lai neļautu no maisa izbirt produktiem. Jūsu paštaisītais kameras stabilizācijas maiss tagad ir gatavs lietošanai.

3. darbība. Stabilizējiet objektīvu

A photographer resting his lens on a beanbag on a garden chair, shooting purple flowers.
Jūsu pašdarinātais kameras stabilizēšanas maiss ir ideāli piemērots, lai stabilizētu garu objektīvu un neļautu kamerai izkustēties.

Kameras stabilizācijas maiss būs lieliski piemērots garu objektīvu stabilizācijai. Garāki objektīvi var būt ne tikai smagi, lai tos ilgstoši turētu, bet, jo lielāks fokusa attālums, jo šaurāks skata leņķis, tādēļ jebkura pat neliela izkustēšanās būs daudz jūtamāka. Kameras stabilizācijas maiss palīdzēs nepieļaut izkustēšanos, fotografējot ar lielāku fokusa attālumu. Piemēram, ja izmantojat šo Canon EF 70–200 mm f/2,8L IS III USM objektīvu, tam ir attēla stabilizēšanas sistēma, ko ieteicams ieslēgt, kad fotografējat, turot fotokameru rokā.

4. darbība. Izmantojiet maisu, fotografējot tuvu zemei

A Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lens rests on a homemade beanbag.
Fotografēt tuvu zemei var būt grūti, bet jūsu kameras stabilizēšanas maiss būs ideāli pārveidojams spilvens.

Kameras novietošana tuvu zemei bieži var dot neparastu rakursu, taču fotografēšana no šāda rakursa var būt sarežģīta. Jūsu paštaisītais kameras stabilizācijas maiss var palīdzēt noturēt objektīvu fotografēšanas laikā, un jūs varat arī sagrozīt maisu vajadzīgā leņķī. Ir noderīga arī kamera ar apvēršamo ekrānu, piemēram, šī Canon EOS 250D, jo ir grūti izveidot attēla kompozīciju, izmantojot skatu meklētāju, kamerai atrodoties tik zemu. Varat arī izmantot Canon lietotni Camera Connect, lai attāli vadītu kameru no tālruņa.

5. darbība. Sekojiet kustīgiem objektiem

Kameras stabilizēšanas maiss ļaus izsekot bišu gaitām...
... nodrošinot kameras stabilitāti.

Ar garu objektīvu izsekot kustīgus objektus, it īpaši jau tik mazas radības kā bites, var būt sarežģīts process. Tā kā jūsu kameras stabilizācijas maiss balstīs kameru, taču nefiksēs to, šādi tiks saglabāta stabilitāte, ļaujot jums netraucēti sekot bišu gaitām. Ir svarīgi arī iestatīt autofokusu kustīgiem objektiem. Objekta izsekošana ar tiešā skata funkciju, izmantojot Canon EOS 250D, ļauj viegli fokusēt šeit redzamās bites.

Autors: Džeimss Patersons (James Paterson)

Saistīti raksti
Set up your own home studio

MĀJĀS ĪSTENOJAMI PROJEKTI

Izveidojiet savu mājas studiju

Atklājiet, kā radoši strādāt ar zibspuldzi un uzņemt iespaidīgus portretus, iekļaujoties nelielā budžetā.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

IEKŠTELPU FOTOGRĀFIJA

Trīs iekštelpu fotografēšanas idejas radošai izpausmei mājās

Apgūstiet kameru un iemācieties uzņemt kinematogrāfiskas kvalitātes portretus, makro attēlus un intervāla fotografēšanas video.

A woman using a EOS 850D to photograph a wooden vase on a table, lit by an LED light.

PRODUKTA FOTOGRĀFIJA

Kā uzlabot produktu fotogrāfijas

Uzziniet, kā balvas ieguvusī mazā uzņēmuma īpašniece Sofija Sellu (Sophie Sellu) ir izmantojusi produktu fotogrāfijas, lai gūtu priekšrocības.

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem