A woman touches a paper star hanging from her ceiling, in front of shuttered windows.

FOTOGRAFĒŠANA TELPĀS

Nevainojami foto projekti: trīs idejas radošām fotosesijām mājas apstākļos

Radošas iedvesmas avoti jūsu mājās nereti slēpjas tieši acu priekšā. Uzmanīgāk apskatiet telpu, ko tik labi pazīstat, un būsiet pārsteigti, cik daudz priekšmetu un situāciju varat radoši un iedvesmojoši izpētīt, izmantojot savu fotokameru.

Viens no labākajiem veidiem, kā radoši izpausties mājas apstākļos, ir izpētīt savas kameras funkcijas, kuras, agrāk, iespējams, neesat izmantojuši. Piemēram, Canon EOS 90D kamerai ir intervalometrs, ko izmantot intervālu uzņemšanai, un fokusējuma apvienojuma (focus stacking) funkcija, kas palīdz uzņemt ļoti asus attēlus. Lūk, trīs idejas fotografēšanai telpās, kas palīdzēs gūt radošu iedvesmu. Tas ir lielisks veids, kā uzlabot savas prasmes, apgūt jaunus kameras lietošanas trikus un pat atklāt jaunu iecienītāko fotografēšanas tematiku.

Pārtīt uz priekšu — izveidojiet aizraujošu intervālu uzņemšanas (time-lapse) video

A Canon EOS 90D on a tripod filming ingredients laid out on a table.
Attēli no augšas, jo īpaši, filmējot video, rada interesantus uzņēmumus Flat Lay stilā. Izmantojot trijkāji, kamera ir stabila visu uzņemšanas laiku.

Bieži esam redzējuši intervālu uzņemšanas videoklipus ar saulrietu virs dramatiskas pilsētas ainavas, bet jūs varat nofilmēt tikpat saistošus intervālu uzņemšanas video arī savās mājās. Labā intervālu uzņemšanas video svarīgākais ir parādīt skatītājam kaut ko no neredzētas perspektīvas. Tas var būt kaut kas ļoti vienkāršs, piemēram, cepot kaut ko cepeškrāsnī, vērot, kā tas uzbriest, kā darījām šeit, gatavojot, cepot un baudot svaigus cepumus.

Intervālu uzņemšana saspiež laikietilpīgus procesus dažās sekundēs, tādēļ tas ir ideāls veids, kā filmēt ēdiena gatavošanu. Izdomājiet visu, kas jums ir vajadzīgs šim procesam, tad izkārtojiet visas sastāvdaļas un instrumentus uz plakanas virsmas, gatavus darbam.

Izvēloties universālu objektīvu, piemēram, Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS II, varat izmantot tālummaiņu, lai izveidotu piemērotu kadrējumu, un 25 cm fokusēšanas attālums ļauj ielūkoties notiekošajā pavisam tuvu. Turpinājumā ir vēl trīs ieteikumi, kas var palīdzēt izplānot vienkāršu, bet saistošu intervālu uzņemšanas video mājas apstākļos.

1. Izveidojiet kadra kompozīciju, izmantojot trijkāji

A Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens. A woman with multi-coloured hair making cookies.
Izmantojot trijkāji, varat saglabāt nemainīgu kadru, uzņemot attēlu sēriju vai video. Tas nodrošina stabilitāti un paver radošas attēlu kompozīcijas iespējas. Ja telpa ir pārāk tumša, izmantojiet nepārtrauktas gaismas avotu — tas var būt studijas prožektors vai vienkārša galda lampa.

Kamerai ir jāstāv nekustīgi, tādēļ tā jāmontē uz trijkāja. Skats no augsta leņķa parādīs konkrēto darbību, bet tālināšana līdz 18 mm ļauj iekļaut kadrā visu notiekošo. Ja darbības vieta ir nedaudz tumša, izmantojiet nepārtrauktu apgaismojumu; šajā gadījumā noderēs pat galda lampa.

2. Pielāgojiet savu intervālu uzņemšanu

Saistīti raksti
A light painting image of a bed of flowers with multi-coloured lights behind.

DĀRZA FOTOGRAFĒŠANA

Ļaujiet vaļu radošumam: trīs projekti, ko izmēģināt dārzā

Trīs veidi, kā uzsākt radošu darbošanos, sākot no tulpju izkrāsošanas ar gaismu un zvaigžņu uzņemšanas, līdz skaisto dārza putnu fotografēšanai.

A time stacked image of a flower blooming.

INTERVĀLU UZŅEMŠANA

Izveidojiet un izdrukājiet intervālu uzņemšanas apvienojumu

Pārveidojiet intervālu uzņemšanas filmu vienā attēlā, sekojot šai pamācībai, kā apvienot vairākus attēlus vienā.

A macro shot of soap mixing with water.

MAKRO FOTOGRAFĒŠANA

Abstraktas makro fotogrāfijas: ziepju burbuļu uzņemšana

Atklājiet, kā uzņemt pārsteidzošas, abstraktas makro fotogrāfijas ar ziepju burbuļiem, izmantojot šo vienkāršo ceļvedi.

Izvēlieties režīmu “Movie shooting” (Filmu uzņemšana), ja jūsu kamerai tāds ir. Tad nospiediet MENU (Izvēlne) un ritiniet cauri fotografēšanas izvēlnēm, lai atrastu intervālu uzņemšanas filmu (Time-lapse). Izvēlieties režīmu “Custom” (Pielāgot), lai pilnīgi kontrolētu iestatījumus, un izlemiet, vai vēlaties uzņemt filmu Full HD vai 4K formātā. Mēs liksim savu intervālu uzņemšanas video sociālajos tīklos, tādēļ Full HD ir lieliski piemērots un aizņem mazāk atmiņas.

Apakšizvēlnē “Interval/shots” (Intervāli/uzņēmumi) intervāls nosaka, cik bieži kamera uzņems kadru vai video. Atkarībā no jūsu video sistēmas, ko varat mainīt iestatījumos, jūsu kamerai ir vajadzīgi 24, 25 vai 30 kadri, lai izveidotu vienu sekundi garu video. Parasti, filmējot lēni slīdošus mākoņus, ir vajadzīgs aptuveni 10 sekunžu intervāls starp katru kadru, bet ātrākai darbībai, piemēram, ēdiena gatavošanai, ir vajadzīgs aptuveni divu sekunžu intervāls.

Sadaļā “No. of shots” (Uzņēmumu skaits) varat izvēlēties uzņemto kadru daudzumu un izmantot to kā kalkulatoru, lai uzzinātu, cik gara būs gatavā filmiņa. Ar 2 sekunžu intervālu un 800 uzņēmumiem, redzam, ka, filmējot 26 minūtes un 38 sekundes, gatavā filma būs 32 sekundes gara, ja uzņemam ar ātrumu 25 fps.

Iestatiet auto ekspozīciju uz “Fixed 1st frame” (Fiksēts pirmais kadrs), pretējā gadījumā jūsu kamera regulēs ekspozīciju katram uzņēmumam atsevišķi, un spilgtums var nepārtraukti mainīties. Turklāt ir prātīgi pārslēgt objektīvu uz manuālo fokusu, un nofokusēt uz subjekta rokām vai galda virsmu, jo autofokuss ieraksta laikā var lēkāt.

3. Gatavi sākt

A composite image: left, the back of the Canon EOS 90D showing the interval shooting settings; right, a cookie rising in an oven.
Pārbaudiet, vai izvēlējāties uzņemt gana daudz kadru, lai nofilmētu intervālu uzņemšanas filmu līdz pat darbības beigām.

Izejot no izvēlnēm, parādīsies brīdinājums uzņemt izmēģinājuma kadru, lai pārbaudītu ekspozīciju. Ja tā jūs apmierina, nospiediet “START STOP” un tad nospiediet aizslēga pogu, lai sāktu uzņemšanu. Kamera uzņems attēlu pēc katra jūsu izvēlētā intervāla; ja jūsu darbība beidzas ātrāk nekā plānots, vienkārši nospiediet slēdzi vēlreiz, lai pārtrauktu ierakstu. Jūsu kadri automātiski tiks apvienoti gatavā intervālu uzņemšanas filmā.

Pienāciet tuvāk — paraugieties uz parasto neparasti ar makro uzņēmumiem

Ikdienišķu priekšmetu fotografēšana ar makro objektīvu ir viegls veids, kā iepazīt radošu brīvību un veidot vizuāli interesantus attēlus.

Makro fotogrāfijas ļauj paraudzīties uz ikdienišķiem priekšmetiem no pilnīgi jaunas perspektīvas, un jūsu mājas ir radoša vide, kurā atradīsiet daudz interesantu un fotografēšanai piemērotu priekšmetu. Lai arī kas tas būtu — dakša, siera rīve, paklāja šķiedras — ieskatieties tajā patiešām cieši, izmantojot makro objektīvu, un varēsiet izcelt rakstus, formas un faktūras, panākot radošu efektu.

Makro objektīvs, piemēram Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, ir ideāli piemērots radošiem tuvplāniem, jo tam ir 1:1 reproducēšanas attiecība, kas ļauj uzņemt reāla izmēra attēlus. Izmantojot trijkāji, jūsu uzņēmumi būs stabili, un tas ir īpaši svarīgi, uzņemot no neliela attāluma, jo jebkura kustība tiek palielināta.

Makro tuvplāni padara pazīstamo neparastu, tādēļ izvēlieties priekšmetus ar interesantām īpašībām, piemēram, tomāta sēklas vai zobu birstes sariņus. Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM objektīva ātrais atvērums ļauj izmantot dabisko apgaismojumu, bet papildus ārējais apgaismojums ļauj izcelt detaļas un izgaismot priekšmetus no aizmugures, kas ir ļoti vērtīgi, ja fotografējat kaut ko šķidru vai caurspīdīgu.

Šie ir trīs galvenie iestatījumi, kurus lietot, lai tuvplāna attēli būtu nevainojami asi.

1. “Touch-focus” (Skāriena fokuss) ar “Live View” režīmu un Canon Camera Connect lietotni

A screenshot of the Canon Camera Connect App, showing focus selection.
Izmantojiet “Live View” režīmu vai izveidojiet savienojumu ar Canon Camera Connect lietotni, lai uzņemtu no attāluma un izmantotu skāriena fokusēšanas iespējas.

Fotografējot nelielus priekšmetus, var būt sarežģīti panākt precīzu fokusu. Darbojoties “Live View” režīmā, varat strādāt LCD ekrānā un skaidri redzēt, kas ir fokusā, kā arī nolemt, kā izskatīties galīgā ekspozīcija. Vienkārši pieskarieties ekrānam, lai iestatītu fokusa punktu, kur vien vēlaties. Varat arī pārslēgties uz manuālo fokusu un pagriezt fokusēšanas gredzenu uz objektīva, lai precīzi kontrolētu fokusu. Varat palielināt attēlu 5x vai 10x, nospiežot pogu “Magnify” (Palielināt), lai pat vissmalkākās detaļas būtu nevainojami asas.

Varat to darīt arī attālināti, savienojot kameru ar lietotni Canon Camera Connect. Pieskarieties savas viedierīces skārienekrānam, lai izvēlētos precīzu fokusa apgabalu. Lietotnē varat regulēt kameras iestatījumus, nepieskaroties kamerai, tādējādi samazinot varbūtību izkustināt kameru attēlu uzņemšanas laikā.

2. Manuālā fokusa priekšskatījums

Fokusa asuma korekcija identificē visus ainas elementus, kas ir fokusā, izmantojot spilgtas krāsas iezīmējumu, kas redzams uz šī naža robainās malas. Tas ir ātrs un viegls veids, kā pārbaudīt, vai attēls ir ass. Zaļais kvadrāts ir fokusa palīgs, kas parādās, kad izmantojat manuālo fokusu.

Funkcija “MF peaking” (Manuālā fokusa asuma korekcija) kamerā Canon EOS RP, Canon EOS 90D un daudzās citās Canon kamerās palīdz panākt nevainojami asu fokusu. Ja jums ir fokusa asuma korekcijas funkcija, ieslēdzot to, ar spilgtas krāsas pārklājumu tiks izceltas tās attēla daļas, kas ir fokusā. Aktivizējiet “Live View” režīmu un nospiediet “MENU” (Izvēlne), tad ritiniet cauri uzņemšanas izvēlnēm, līdz atrodat Manuālā fokusa korekcijas iestatījumus.

Ieslēdziet Manuālā fokusa korekciju un izvēlieties krāsu un līmeni. Kad regulēsiet fokusu manuāli, parādīsies krāsas pārklājums. Izvēlieties krāsu, kas kontrastē ar fotografēto priekšmetu, lai skaidrāk redzētu, kuras attēla daļas ir fokusā.

3. Izmantojiet fokusējuma braketēšanu, lai panāktu fantastisku lauka dziļumu

Attēls ar ananasa šķēli pa kreisi ir uzņemts ar f/8 — augstāks f-skaitlis nozīmē to, ka lielāka attēla daļa ir fokusā, bet gaismas daudzums tiek ierobežots. Attēls ar metāla kniedēm pa labi ir uzņemts ar f/2,8, kas ierobežo fokusu, bet ielaiž vairāk gaismas. Izmantojot fokusējuma braketēšanu, lai uzņemtu attēlu sēriju ar šo atvērumu, iegūtais attēls pa labi ir neticami ass.

Fotografējot ar f/2,8 plašu atvērumu, radīsiet ļoti plānu lauka dziļumu, kas var izolēt konkrētu subjekta daļu. Ja vēlaties, lai viss attēls būtu fokusā, parasti jums būtu jāsamazina objektīva atvērums, zaudējot gaismu. Canon EOS 90D kameras fokusējuma braketēšanas (focus bracketing) funkcija ļauj uzņemt attēlu sēriju un tad apvienot tos programmāDigital Photo Professional, lai panāktu lielāku lauka dziļumu pat ar f/2,8 atvērumu.

Aktivizējot režīmu “Live View”, nospiediet MENU (Izvēne), ritiniet cauri fotografēšanas izvēlnēm un iespējojiet fokusējuma braketēšanas funkciju. Vispirms izvēlieties kopējo uzņēmumu skaitu — sāciet ar 30, bet, ja fotografējat kaut ko īpaši detalizētu, palieliniet šo skaitu; makro fotogrāfijām parastais iestatījums ir 100. Tad izvēlieties fokusa soli (fokusa daudzuma atšķirību starp uzņēmumiem) — sāciet ar četri un eksperimentējiet. Ņemiet vērā, ka šī funkcija darbojas, tikai izmantojot “Auto Focus” (Autofokuss). Tad nospiediet slēdzi, lai sāktu uzņēmumu sēriju.

Šī ērtā fokusējuma braketēšanas funkcija ir pieejama jaunākajās Canon kamerās. Ja jums ir vecāka Canon kamera, neraizējieties, jūs vienalga varat uzņemot fokusējuma apvienojuma attēlus. Atveriet programmuDigital Photo Professional un varat apvienot uzņēmumus vienā attēlā ar platu lauka dziļumu, izmantojot Dziļuma kompozīcijas rīku.

Nevainojami attēli — kinematogrāfiski portreti mājas apstākļos

Fantastiski portreti mājas apstākļos ir viens no labākajiem veidiem, kā apgūt fotografēšanu un iesaistīt gan tuviniekus, gan kaimiņus. Iespējojiet sejas un acu noteikšanas autofokusu, lai uzņemtu nevainojamus portretus.

Portretu fotografēšanai mājas apstākļi ir ļoti piemēroti. Jums nav vajadzīgs dārgs studijas aprīkojums vai eksotiskas vietas, lai uzņemtu satriecošus portretus. Jums vajadzīgs tikai kāds brīvprātīgais modelis un nedaudz radošas pieejas. To, vai portrets būs labs, vai lielisks, var noteikt tik vien kā pareiza poza un logs ar labu dabisko apgaismojumu.

Portretus varat uzņemt ar jebkuru objektīvu — gan universālu 50 mm, platleņķa vai pat zivs acs objektīvu. Tomēr parasti portretus uzņem ar 135 mm vai 85 mm objektīvu, piemēram, Canon EF 85mm f/1.8 USM. Tas ir lieliski piemērots portretiem, jo saspiež perspektīvu, un ātrais f/1,8 atvērums piepilda attēlu ar gaismu un rada fantastisku priekšmetu atdalījumu, sapludinot pat dzīvīgu fonu. Turiet atvērumu plašu ar f/1,8, izmantojot ISO 100, un 1/125 sek. līdz 1/160 sek. aizslēga ātrumu. Atcerieties, ka 85 mm ir līdzvērtīgs 136 mm, kas uzlikts kamerai ar APS-C sensoru, līdzīgi kā Canon EOS 90D.

Šeit ir vēl trīs vienkārši veidi, kā padarīt savus telpās uzņemtos portretus izteiksmīgākus.

1. Istaba ar skatu

Dabiskā gaisma no loga vai durvīm ne vien padarīs attēlu gaišāku, bet arī piešķirs tam dziļumu.

Tas, ka fotografējat mājās, nenozīmē, ka modelim jāstāv pie sienas vai vienkrāsaina fona. Ja jums ir logs vai balkons, kas veras uz dārzu, vai vienkārši durvis, kas veras uz ārpasauli, varat piešķirt savam uzņēmumam dziļumu un dimensiju. Nolieciet savu modeli pret fonu, un ar 85 mm ciešu apgriešanu skatu piepildiet kadru.

2. Gaismas atstarošana

Izmantojiet un manipulējiet dabisko gaismu, izmantojot reflektoru, lai atstarotu gaismu no loga uz subjektu.

Viena no grūtībām, kas saistās ar portretu uzņemšanu telpās pret logu ir tas, ka fons, ko izgaismo dabiskā gaisma, ir daudz spilgtāks par telpu, kurā fotografējat. Viens veids, kā līdzsvarot gaismu un izgaismot savu subjektu, ir izmantot zibspuldzi, piemēram, Canon Speedlite 470EX-AI, kas automātiski nosaka optimālo leņķi, kā atstarot gaismu no sienām un griestiem, lai panāktu dabisku rezultātu.

Vēl vienkāršāka metode, ja jums nav zibspuldzes, ir izmantot reflektoru, lai atstarotu āra gaismu uz jūsu subjektu. Reflektors var būt pavisam vienkāršs — pat liela balta papīra lapa vai folijas gabals. Reflektors radīs maigu un dabisku gaismu, kuru varat novirzīt vajadzīgajā leņķī un nomērķēt tāpat kā zibspuldzi.

3. Izmantojiet attēlu stilus, lai panāktu neparastus rezultātus

Izmantojiet Attēlu stilu iestatījumu, lai radoši pielāgotu savu attēlu apstrādi un padarītu tos izteiksmīgākus.

Canon EOS 90D kamerai ir gan sejas, gan acu noteikšanas autofokuss, kas palīdz uzņemt nevainojamus portretus ik reizi, bet jūs varat pielāgot attēlu apstrādi, izmantojot arī attēla stilu (“Picture Styles”) funkciju. Portreta stils iestāda nedaudz mazāku asumu, lai nebūtu redzami ādas defekti, un noregulē krāsas un piesātinājumu, lai panāktu dabisku ādas krāsu, bet Melnbaltais stils palīdz uzņemt satriecošus melnbaltos portretus.

Attēlu stilu funkcija nav visām Canon kamerām, bet daudziem jaunākiem modeļiem tā ir. Ja jūsu kamerā nav attēla stilu opcijas, varat veikt šos pielāgojumus programmāDigital Photo Professional.

Autors: Džefs Meijers (Jeff Meyer)

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem