NAKTS FOTOGRĀFIJA

Mēness fotografēšanas padomi: kā uzņemt pārpasaulīgus nakts debesu attēlus

Sekojiet šim detalizētajam ceļvedim, kā iegūt radošas mēness fotogrāfijas, un drīz vien uzņemsiet pārlaicīgus attēlus ar Zemes debesu pavadoni.
Mēness tuvplāns, kurā redzama aptuveni ceturtā daļa no tā; uzņēmusi zvaigžņu fotogrāfe Mara Leite ar Canon EOS R8.

Mēness fotogrāfiem visā pasaulē vienmēr ir bijis pievilcīgs objekts, jo īpaši tajās retajās reizēs, kad redzams supermēness vai sarkans mēness. Tomēr atbilstošu attēlu iegūšana var būt sarežģīta. Var būt problemātiski vājā apgaismojumā uzņemt spožu objektu, kas atrodas ļoti tālu, problēmas var sagādāt arī iekadrēšana un fokusēšana ar lielu fokusa attālumu. Tomēr ar pareizo fotoaparatūru un ekspozīcijas iestatījumiem, kā arī rūpīgu plānošanu pirms došanās fotografēt jūs varat uzņemt brīnišķīgi detalizētas mēness fotogrāfijas un noskaņas pilnas mēness ainavas. Šeit mēs dalāmies ar visu informāciju, kas nepieciešama, lai fotografētu mēnesi, sniedzot zvaigžņu fotogrāfes Maras Leites ekspertes padomus par iestatījumiem un fotoaparatūru, kā arī padomus, kā iegūt labākos mēness attēlus.

1. Izprotiet mēnesi

Mēness sirpis, kas redzams starp divām baznīcas kolonnām; uzņemts ar Canon EOS R10.

“Var izmantot lietojumprogrammas vai vietnes, lai sekotu dažādām mēness fāzēm,” saka Mara, godalgota ainavu un zvaigžņu fotogrāfe. “Tās ietver mēness uzlēkšanas un norietēšanas laiku vietām visā pasaulē.” Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektīvu ar 100 mm, 1/5 s, f/6.3 un ISO 1250. © Mara Leite

Lapas uz zara, kuru silueti iezīmējas pret izplūdušo pilnmēnesi; uzņemts ar Canon EOS R10.

“Noteiktas lietotnes var pat sekot Mēness kustībai debesīs un aprēķināt, cik liels Mēness izskatīsies salīdzinājumā ar jūsu objektu,” saka Mara. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 100-400mm F5.6 IS USM objektīvu ar 400 mm, 1/320 s, f/9 un ISO 1250. © Mara Leite

Mēness riņķo ap Zemi 27,322 dienas. Šis cikls ir sadalīts fāzēs: jauns mēness, augošs mēness sirpis, pirmais ceturksnis, augošs nepilns mēness, pilns mēness, dilstošs nepilns mēness, pēdējais ceturksnis, dilstošs mēness sirpis un atkal jauns mēness. Katra fāze ne tikai sniedz atšķirīgu skatījumu uz mēnesi, bet arī ietekmē apgaismojuma apstākļus, sākot no spilgti kvēlojoša pilnmēness līdz pat tikko redzamam jaunam mēnesim.

Daži brīži mēness kalendārā ir patiešām īpaši. Kad Mēness ir tuvāk Zemei un tas sakrīt ar pilnmēness laiku, kad Saule, Mēness un Zeme ir vienā līnijā, mēs redzam lielāku pilnmēnesi jeb supermēnesi. Sarkans mēness — kad parastais supermēness ir vienā laikā ar pilnu mēness aptumsumu — ir vēl retāk. Tas nozīmē, ka Zeme pilnībā bloķē tiešu saules gaismas nokļūšanu uz Mēness, un ir redzama tikai no Zemes atmosfēras atstarotā gaisma, līdz ar to mēness izskatās asiņaini sarkans.

2. Plānojiet darbu iepriekš

Mēness sirpis, kas redzams nakts debesīs aiz bākas; uzņemts ar Canon EOS R8.

“Acīmredzamu iemeslu dēļ iepriekš jāskatās, kādi būs laikapstākļi,” Mara saka. “Lietus vai apmācies laiks laika prognozē nav vēlams, savukārt mākoņi ne vienmēr traucē. Tie mēness fotogrāfijām var piešķirt dramatismu un noslēpumu. Es iesaku pārbaudīt mākoņu pārklājuma procentuālo lielumu un vēja ātrumu laikapstākļu vietnēs vai vietējā laikapstākļu centrā.” Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu ar 100 mm, 1.6 s, f/5.6 un ISO 6400. © Mara Leite

Pilnmēness, kas redzams virs klostera Portugālē; uzņemts ar Canon EOS R8.

“Ja iespējams, es noteikti personīgi dodos uz uzņemšanas vietu pirms plānotā uzņemšanas laika, lai pārliecinātos, ka manā skata laukā nav šķēršļu un ka vieta ir pieejama pēc darba laika,” saka Mara. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu ar 325 mm, 1/320 s, f/8 un ISO 1600. © Mara Leite

Mēness fotografēšana ir ne tikai izklaidējoša savu fotografēšanas iemaņu pārbaude, bet arī aizraujošs veids, kā iepazīties ar Zemes un tās pavadoņa kustībām. Katrai naktij turpmākajos gados mēs varam pateikt precīzu vietu, kur mēness uzlec, noteikt tā loku debesīs un vietu, kur tas noriet. Ir vairākas noderīgas tālruņa lietojumprogrammas, kas var palīdzēt precīzi plānot leņķus. Aptuveni varat vadīties, ka pilns mēness parādīsies tieši pretī vietai, kur noriet saule.

Noteikti ņemiet vērā dienas laiku. Mēness, iespējams, ir visiespaidīgākais, kad tas pirmo reizi parādās pie apvāršņa — to sauc par “mēness lēktu”. Turklāt, ja fotografējat supermēnesi, fotografēšana var būt īpaši iespaidīga. Gaismai sāniski jāšķērso Zemes atmosfēra, lai nokļūtu līdz jums, tāpēc mēness iegūst silti sarkanīgu nokrāsu. Šajā brīdī arī mēness izskatās vislielākais, lai gan tā ir ilūzija — lielums ir tāds pats visu nakti, bet atmosfēras ieliekums darbojas kā palielināmais stikls.

Pirms došanās ārā ir svarīgi pārbaudīt arī laika prognozi. Skaidri laikapstākļi nodrošinās optimālu redzamību. Atrodiet vietas, kas sniedz labu skatu uz notiekošo un ietver vizuāli interesantus objektus, piemēram, aizraujošu pilsētas panorāmu, tomēr minimāli novērš uzmanību. Pārliecinieties, ka jūsu fotoaparatūra ir sagatavota. Tas nozīmē pilnībā uzlādēta un iepakota. Mēness kustas ātri, tāpēc nebūtu ērti skriet mājās pēc kaut kā aizmirsta, lai nepalaistu garām īsto brīdi.

3. Mēness fotografēšanas iestatījumi

Cilvēks regulē Canon EOS RP kameras grozāmo ekrānu, fotografējot mēnesi.

Fotografējot tik spilgtu objektu, ko apņem tumsa, var rasties ekspozīcijas problēmas, tāpēc izmēģiniet manuālo ekspozīciju.

Canon EOS RP kameras ekrāns, kurā redzami fokusa atzīmēšanas iestatījumi.

Ja nevarat iefokusēt mēnesi, izmēģiniet manuālo fokusēšanu. Izmantojiet tiešo skatu un ieslēdziet fokusa atzīmēšanu, lai nodrošinātu asas detaļas.

Uzņemot mēnesi, automātiskās ekspozīcijas režīmi var nedarboties konsekventi, tāpēc labāk izmantot manuālo ekspozīciju. Svarīgi, ka uz mēness vienmēr nokļūst vienāds saules gaismas daudzums, tāpēc var izmantot vienkāršu ekspozīcijas likumu — “looney 11”. Iestatiet diafragmas atvērumu uz f/11 un atbilstošu ekspozīcijas laiku, kas ir pretējs ISO, piemēram, pie ISO 100 mēs izmantojam 1/100 s, pie ISO 200 — 1/200 s utt. Šis noteikums nav akmenī kalts — varat mainīt ekspozīcijas laiku un diafragmas atvērumu, izmantojot līdzīgas vērtības, ja vien attēls labi izskatās.

4. Labākā fotoaparatūra mēness fotografēšanai

Mēness sirpis, kas paceļas aiz laternas staba; uzņemts ar Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu.

Canon EOS R10 ir aprīkota ar -4 EV fokusēšanu vājā apgaismojumā, kas sniedz iespēju precīzi fokusēt blāvā apgaismojumā. Apvienojiet to ar pieejamo, tomēr jaudīgo objektīvu RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, lai uzņemtu brīnišķīgas fotogrāfijas ar mēnesi. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 105mm, 1/5 s, f/7.1 un ISO 800. © Mara Leite

Debesīs redzams pirmā ceturkšņa mēness; uzņemts ar Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM ar 5,5 pakāpju optisko attēla stabilizatoru ir lielisks objektīvs mēness fotografēšanai, jo tas nodrošina papildu stabilitāti, fotografējot ar kameru rokās, — lieliski piemērots ātrai kadru uzņemšanai, kad nav laika nodarboties ar trijkāji. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 100-400mm F5.6 IS USM objektīvu ar 400 mm, 1/200 s, f/8 un ISO 1000. © Mara Leite

Lai iegūtu mēness tuvplānus, obligāti jāizmanto objektīvs ar lielu fokusa attālumu, taču neuztraucieties, ja tikai uzsākat šādu fotografēšanu. Nav svarīgi, lai objektīvs būtu ātrs un dārgs, jo mēness ir tik spožs, ka nav nepieciešams platākais diafragmas atvērums, ko piedāvā labākie objektīvi ar lielu fokusa attālumu. Var izmantot pat standarta tālummaiņas objektīvu, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM vai RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM — nevarēsiet aizpildīt visu kadru, tomēr vēlāk attēlu varēsiet apgriezt. Šeit ļoti noderīgas ir EOS R sistēmas kameras ar lielo izšķirtspēju. Pilnkadra kamera Canon EOS R8 nodrošina ļoti asus un skaidrus attēlus pat vājā apgaismojumā, un APS-C sensori, kas ir kamerām Canon EOS R10 un EOS R50, piešķir objektīviem šaurāku skata lauku, nodrošinot papildu sasniedzamību ar platāka leņķa objektīviem.

5. Piekļūstiet tuvumā

Mēness tuvplāns, kurā redzams tā virsmas izskats un detaļas.

Dilstošs vai augošs mēness (redzamas aptuveni trīs ceturtdaļas) ir lielisks laiks, lai uzņemtu tā virsmas detaļas. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu, un pagarinātāju Extender RF 2x ar 1600 mm, 1/50 s, f/22 un ISO 100.

Lai gan pilnmēness izskatās burvīgi, tas nav labākais fotografēšanas laiks, ja jūs interesē virsmas izskata, piemēram, krāteru, uzņemšana. Tieši tāpat kā kameras zibspuldze apgaismo seju, pilnmēness laikā saule no priekšpuses novērš daudzas ēnas. Citā mēneša laikā saules gaisma spīd vairāk no sāniem, kas rada izcēlumus un ēnas, kas nepieciešamas, lai parādītu mēness ainavas kontūras un detaļas. Lielisks objektīvs tuvplāniem ir RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, kas apvieno lielu teleobjektīva tālummaiņu ar attēla stabilizāciju. Turklāt, ja tiešām vēlaties aizpildīt kadru, izvēlieties objektīvu ar ļoti lielu fokusa attālumu, piemēram, RF 600mm F11 IS STM. Mēness fotografēšanai lieliski noder diafragmas atvērums f/11, kas atbilst ekspozīcijas likumam “looney 11”. Ja vēlaties palielināt objektīva sasniedzamību, var būt noderīgi objektīva pagarinātāji, piemēram, Extender RF 1.4x un Extender RF 2x.

6. Iegūstiet plašāku skatu

Mēness spilgti spīd tumšajās debesīs virs nakts ainavas ar upi, tiltu un laivām, kuru aizmugurē ir pilsētas aina.

Lai meklētu jaunas vietas, Mara izmanto tiešsaistes kartes un sociālos medijus, kur izpēta interesantas tēmas un priekšplānus apgabalā, kurā viņa fotografē. “Var būt noderīgi pavaicāt arī vietējiem iedzīvotājiem,” viņa saka. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 19 mm, 20 s, f/22 un ISO 640. © Mara Leite

Mēness, kas redzams augstu debesīs virs gaiši oranžiem mākoņiem un ūdenstilpes; uzņemts saullēktā ar Canon EOS R8.

Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīva diafragmas atvērums f/4 konsekventi darbojas visā fokusa attālumu diapazonā. Tas nozīmē, ka ekspozīcijas laiks un ISO nav jāmaina, kad pietuvina mēnesi. Uzņemts ar Canon EOS R8 un Canon RF 14-35mm F4L L IS USM objektīvu ar 17 mm, 1/500 s, f/6.3 un ISO 2500. © Mara Leite

Radoši eksperimentējiet, izmantojot objektīvu ar platāku leņķi, piemēram, Canon RF 14-35mm F4L IS USM. Tas ļaus iekļaut mēnesi esošajā ainavā. Lai gan mēness bieži vien spocīgi izskatās, ja ir izolēts no citiem objektiem, ietverot pazīstamus objektus vai konkrētu panorāmu, var pievienot kontekstu un radīt interesantas kompozīcijas. Tas arī ļauj eksperimentēt ar mērogu, panākot spēcīgu efektu.

Uzlabojiet savas mēness fotografēšanas iemaņas ar profesionālā fotogrāfa Endrū Fuseka Pītera (Andrew Fusek Peters) padomiem un iedvesmojošajiem ieteikumiem.*


Autors: Džeimss Patersons (James Paterson), Fils Hols (Phil Hall) un Reičela Sīgala Hamiltone (Rachel Segal Hamilton)

*Pieejami tikai atsevišķās valodās.

Saistītie produkti

  • Bezspoguļu kameras

    EOS R8

    Pārejiet uz fotografēšanu un filmēšanu ar pilnkadra kameru un īstenojiet savas radošās ieceres.
  • Bezspoguļu kameras

    EOS R10

    Speriet nākamos soļus fotografēšanā un video veidošanā ar bezspoguļa EOS R sistēmas kameru, kuras konstrukcijas pamatā ir APS-C lieluma sensors.
  • Bezspoguļu kameras

    EOS R50

    Izveidojiet ar šo EOS R bezspoguļa kameru vislabāko saturu, kas patīk lietotājiem — no asām fotogrāfijām līdz 4K filmām un tiešraides straumēm. Viss pieejams ar vienu īpašu ierīci.
  • Īpaši liela platleņķa tālummaiņas objektīvs

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Canon īpaši plata leņķa RF objektīvs uzņem detaļas ar L sērijas precizitāti 14–35 mm fokusa attālumā, turklāt kameru ar 5,5 pakāpju attēla stabilizatoru var ērti turēt rokās.
  • RF-S objektīvi

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    EOS R sērijas APS-C tālummaiņas objektīvs, kas nodrošina gan platleņķa, gan teleobjektīva iespējas un ir lieliski piemērots ceļojumu, savvaļas dzīvnieku, sporta un dzīvesstila fotografēšanai.
  • RF objektīvi

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ideāls ikdienas objektīvs fotogrāfiem, kuri strādā ar pilnkadra bezspoguļu ierīcēm. Ērti lietojamā RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM ierīce ir viegla, kompakta un gatava uzņemt fotoattēlus jaunā līmenī.
  • Telefoto tālummaiņas objektīvs

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Universāla, kompakta un viegla RF 100–400 mm tālummaiņa ar 5,5 pakāpju IS savvaļas dzīvnieku un aktivitāšu uzņemšanai ar izcili vieglu objektīvu.
  • RF objektīvi

    RF 600mm F11 IS STM

    Inovatīvs super-telefoto objektīvs, kas ir kompakts un viegls, — tas ir lieliski piemērots savvaļas dzīvnieku, ceļojumu safari vai vilcienu fotografēšanai.
  • DSLR kameru objektīvi

    RF 2x

    Extender RF 2x nodrošina asumu un daudzpusību ar 2 reižu papildu palielinājumu, tādējādi divkāršojot saderīgo RF teleobjektīvu un tālummaiņas objektīvu sasniedzamību.
  • Saistītie raksti

  • NAKTS FOTOGRĀFIJA

    Nakts debesu fotografēšana

    Galvenie paņēmieni zvaigžņu fotografēšanai naktī, tostarp intervāla fotografēšana un zvaigžņu ceļu attēli.

  • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

    Kā kontrolēt ekspozīciju

    Pārvaldiet diafragmas atvēruma, ekspozīcijas laika un ISO iestatīšanu.

  • RADOŠA DRUKĀŠANA

    Saules sistēmas izgatavošana

    Veltiet laiku, lai atjaunotu saikni, apgūtu ko jaunu un spēlētos ar Creative Park kosmosa tematikas papīra rokdarbu kolekciju.