A before and after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

FOTOATTĒLU REDIĢĒŠANA / PĒCAPSTRĀDE

RAW attēlu rediģēšana ar Digital Photo Professional programmatūru

Pāreja no attēlu uzņemšanas JPEG formātā, ko var izmantot uzreiz no kameras, uz RAW formāta attēlu uzņemšanu, var šķist liels solis, tomēr tā ir būtiska katra fotogrāfa ceļa sastāvdaļa. Fotoattēlu rediģēšanai nav jābūt sarežģītai darbībai — ar dažām izmaiņām viduvēju attēlu var pārveidot par mākslas darbu. Kādi ir labākie jaunumi? Tas ir vienkāršāk, nekā jums varētu šķist.

Kad iestatāt kameru uzņemšanai RAW formātā, tiek saglabāti visi sensorā uzņemtie attēlu dati, tos neapstrādājot kamerā, — līdz ar to RAW faili ir daudz lielāki nekā JPEG faili. Tas sniedz elastīgas iespējas veikt plašas attēla korekcijas pēcapstrādē un iegūt maksimālo kvalitāti. Digital Photo Professional (DPP) ir Canon programmatūra EOS kameru un modernu PowerShot modeļu (kam ir RAW attēlu uzņemšanas opcija) RAW attēlu rediģēšanai. Šeit parādīsim dažus svarīgākos DPP rediģēšanas rīkus, kas paredzēti RAW fotoattēlu bagātināšanai un uzlabošanai.

DPP tiek regulāri atjaunināta, un jaunākajai versijai var būt vēl citas funkcijas, tāpēc, pirms sākat darbu, pārbaudiet atjauninājumus un lejupielādējiet jaunāko versiju.

Kad palaidīsiet DPP, redzēsiet galveno logu ar savu fotoattēlu priekšskatījumu. Atlasiet vienu vai vairākus attēlus, pēc tam noklikšķiniet uz pogas Edit Image (Rediģēt attēlu) kreisajā augšējā pusē vai dodieties uz izvēlni View (Skatīšana) un atlasiet logu Edit Image (Attēla rediģēšana). (DPP programmatūrai ir daudz īsinājumtaustiņu, kas paātrina darbu — tos atradīsiet rokasgrāmatā.)

The main screen of Digital Photo Professional, with previews of 15 nature images.
DPP galvenajā logā tiek rādīts attēlu priekšskatījums, un jūs varat izvēlēties rediģēt vienu vai vairākus attēlus.

Attēla gaišuma koriģēšana

An eagle pictured in flight, with shadow and highlight clipping displayed in DPP.
Koriģējiet visa attēla spilgtumu vai selektīvi izmainiet ēnainās un izgaismotās vietas.

Sniega un pludmales attēli dažkārt izskatās pārāk tumši, jo kamera ir centusies kompensēt pārāk lielo spilgtumu, kas raksturīgs šādiem apstākļiem. Ja jums ir attēls, kas ir nedaudz par tumšu vai gaišu, varat koriģēt gaišumu DPP programmatūrā. Gaišuma koriģēšanas slīdnis rīku panelī maina kopējo gaišumu.

Lai noteiktu, kuras fotoattēla daļas ir pārāk tumšas vai gaišas, noklikšķiniet uz pogas Shadow/Highlight warnings (Ēnojuma/izgaismojuma brīdinājumi) loga apakšā. Pēc noklusējuma zonās ar pilnīgi melnām ēnām tiek rādīts zils pārklājums un zonās ar pilnīgi baltu izgaismojumu tiek rādīts sarkans pārklājums, tomēr varat regulēt līmeni, pie kura pārklājums tiek parādīts.

Ritiniet lejup rīku paneli, lai atrastu ēnojuma un izgaismojuma koriģēšanas vadīklas sadaļā Advanced (Papildu). Izmantojiet tās, lai padarītu gaišākas noēnotās vietas un samazinātu izgaismojumu, neietekmējot citus toņus attēlā.

An eagle pictured in flight, in a brighter, edited image using DPP.
Izmainot ēnaino un izgaismoto vietu korekciju, šis attēls izskatās līdzsvarotāks.

Baltā balansa koriģēšana

A close-up photo of a pink rose, with the white balance tab open in DPP.
Pielietojiet atšķirīgu baltās krāsas balansa iestatījumu, lai attēla krāsas padarītu siltākas vai vēsākas.

Krāsu izskats mainās atkarībā no apkārtējā apgaismojuma, tāpēc neitrāla balta papīra lapa izskatās zilāka (vēsāka) agra rīta gaismā un vairāk oranža (siltāka) saulrieta laikā. Jūsu kameras baltās krāsas balansa iestatījumu var pielāgot, lai uzņemtu patiesās krāsas vai pievienotu krāsu paleti ar nolūku panākt radošu efektu. Piemēram, ja diena ir apmākusies, fotogrāfiju krāsas var padarīt siltākas, radot pievilcīgāku izskatu. RAW formāta priekšrocība ir tā, ka baltās krāsas balansu var mainīt pēc kadra uzņemšanas.

Kad atverat RAW formāta fotoattēlu DPP programmatūrā, pēc noklusējuma programmatūra izmanto baltā balansa iestatījumu, ar kuru fotoattēls tika uzņemts, tomēr to var mainīt uz citu baltā balansa iestatījumu, vienkārši atlasot to nolaižamajā sarakstā. Atlasiet baltā balansa opciju un noklikšķiniet uz neitrāla toņa attēlā, lai atiestatītu attēla kopējo balto balansu, to izmantojot kā atsauci. Eksperimentējiet ar balto balansu, lai atrastu, kas vislabāk noder katram fotoattēlam.

A close-up image of a pink rose with colours enhanced by white balance.
Šajā attēlā pirms un pēc rediģēšanas redzama siltas un vēsas krāsas atšķirība. Ievērojiet, ka kreisās puses attēlā roze izskatās oranžāka un labās puses attēlā — zilganāka.

Izmainiet attēlu izskatu ar attēla stiliem

A picture of a black eagle stood on grass open in DPP with the Picture Styles tab open.
Veiciet vairākas korekcijas uzreiz, izmantojot funkciju Attēla stils.

Attēla stili nosaka kopējo attēla izskatu, piemērojot iepriekš iestatītu korekciju grupas. Daži ir izveidoti, lai izlīdzinātu un padarītu vienmērīgāku ādas toni, iegūstot skaistākus portretus, daži — lai izveidotu izskatu, kas līdzinās fotogrāfijām ar HDR, padarot attēlus asākus un ar uzlabotu kontrastu un piesātinājumu, kā arī piemērojot citus uzlabojumus. Kad RAW attēlu atver DPP programmatūrā, tiek piemērots attēla stils, kas tika izmantots attēla uzņemšanas laikā, tomēr attēla stilu var mainīt, līdz ar to izmainot fotoattēla izskatu. Piemēram, lai pārveidotu fotoattēlu kā melnbaltu, izmantojiet Monochrome Picture Style (Melnbaltais attēla stils).

Izmēģiniet standarta stilus, lai redzētu, kurš izskatās vislabāk. Varat arī izmantot Picture Style Editor (Attēla stila rediģētāju), lai izveidotu savus unikālos attēlu stilus un piemērotu tos fotoattēliem.

A black-and-white picture of an eagle open in DPP.
Šim attēlam tiek piešķirta pilnīgi cita noskaņa, izmantojot funkciju Melnbaltais attēla stils.

Uzlabojiet kompozīciju un kadrējumu

A macro photo of an insect on a flower being cropped and levelled in DPP.
Veidojiet attēlam jaunu kadrējumu un uzlabojiet tā kompozīciju, apgriežot un pagriežot.

Dažkārt uzņemtie attēli nav perfekti iekadrēti vai to kompozīcija nav optimāla, tomēr jūs varat izmantot DPP programmatūras apgriešanas rīku, lai piesaistītu uzmanību galvenajam objektam. Noklikšķiniet uz apgriešanas rīka un panelī varēsiet iestatīt fiksētu malu attiecību vai arī brīvi apgriezt attēlu. Noklikšķiniet uz attēla un velciet pāri, lai definētu fotoattēla daļu, kuru vēlaties izmantot. Pārvietojiet izvēlēto daļu, noklikšķinot tās iekšpusē un velkot. Virziet rādītāju ārpus izvēlētās daļas, lai attēlu pagrieztu un nolīmeņotu slīpu horizontu vai pievienotu kadram dinamisku noskaņu.

A macro shot of an insect on a daisy.
Apgriežot un pagriežot attēlu, objekts skaidrāk tiek izcelts uzmanības centrā.

Attēla trokšņa samazināšana

A photo taken on a river at dusk, with image noise being corrected in DPP.
Samaziniet troksni fotoattēlos, kas uzņemti vājā apgaismojumā vai ar lielu ISO iestatījumu.

Attēla troksnis rodas, ja attēli tiek uzņemti ļoti vājā apgaismojumā vai ar lielu ISO iestatījumu (vai abiem). Ir redzams tāds kā raibs raksts ar maziem punktiņiem fotoattēla tumšajās vietās(spilgtuma troksnis) vai atsevišķu krāsu kanālos (hrominances troksnis). DPP nolasa ISO un ekspozīcijas informāciju, kas ir saglabāta RAW failos, un automātiski optimizē trokšņa mazināšanas iestatījumus, lai efektīvi iegūtu vienmērīgus, skaidrus attēlus ar labi redzamām detaļām. Var precīzi noregulēt iestatījumus cilnē Adjust Image Detail (Attēla detaļu koriģēšana), lai noteiktu attēlu beigu izskatu — pārāk liela trokšņa samazināšana detaļas izpludina. Vienmēr vislabāk ir pietuvināt attēlu, lai precīzi apskatītu troksni un trokšņa mazināšanas rezultātu.

A photo of a river taken at dusk with image noise reduced in DPP.
Samazinot attēla troksni DPP programmatūrā, kadru var padarīt asāku.

Asāki kadri

A close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot in DPP.
Visus digitālos attēlus uzlabo neliela asuma palielināšana, tomēr nepārcentieties!

Visiem digitālajiem attēliem ir noderīga asuma uzlabošana, kas uzlabo kontrastu detaļu malās, lai tās izskatītos skaidrākas, tomēr asuma palielināšana nevar labot attēlus, kas nav fokusā.

DPP programmatūrai ir divi asuma uzlabošanas rīki. Lai ātri uzlabotu asumu, izmantojiet pamata asuma regulēšanas rīku, bet detalizētākai koriģēšanai izmantojiet funkciju Unsharp Mask, kas sniedz iespēju atsevišķi koriģēt apjomu, detalizētību un slieksni. Ar trīs parametriem var noteikt asuma palielināšanas apjomu un koriģēt attēla daļas, ko tas ietekmē. Nav nepieciešams, lai visi trīs parametri saskanētu — eksperimentējiet, lai redzētu katra parametra regulēšanas ietekmi. Pārāk liela asuma pastiprināšana radīs oreola efektu gar kontrastainām malām — vienmēr pietuviniet attēlu, lai novērtētu iegūtos rezultātus. Attēliem nepieciešama mazāka asuma pastiprināšana, ja tos skata ekrānā, un lielāka, lai iegūtu asas, detalizētas izdrukas.

A sharp close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot.
Šis attēls ir padarīts asāks, iegūstot izteiksmīgākas malas un panākot, ka tas labāk izceļas uz fona.

Izmantojiet kombinācijas, lai paātrinātu rediģēšanu

The options in DPP for saving image adjustments as a recipe.
Saglabājiet vairākas korekcijas kā vienu kopu un citiem attēliem lietojiet to visu kopā.

RAW attēla apstrādei izvēlētos iestatījumus var nokopēt un pēc tam ielīmēt citos attēlos. Tas paātrina procedūru, strādājot ar daudziem līdzīgiem kadriem. Noklikšķiniet uz Edit > Select and copy recipe settings (Rediģēt > Atlasīt un kopēt iestatījumu kombināciju), izvēlieties iestatījumus, kurus vēlaties kopēt no fotoattēla, un noklikšķiniet uz OK (Labi). Pēc tam attēla pārlūka logā varat izvēlēties citu attēlu vai vairākus un ielīmēt kombināciju, noklikšinot uz Edit > Paste recipe (Rediģēt > Ielīmēt kombināciju).

Kombinācijas var arī saglabāt failā savā datorā, lai arī turpmāk tās varētu izmantot — vienkārši noklikšķiniet uz Edit > Save recipe in file (Rediģēt > Saglabāt kombināciju failā) un pēc tam piemērojiet attiecīgo kombināciju jaunam attēlam, noklikšķinot uz Edit > Read and paste recipe from file (Rediģēt > Nolasīt un ielīmēt kombināciju no faila).

Attēlā veiktās izmaiņas tiek automātiski saglabātas RAW failā, kad iziet no DPP programmatūras. Tas nozīmē, ka pēc kāda laika varat atkal atvērt failu un joprojām nokopēt kombināciju. Šāda iespēja pastāv arī tad, ja RAW faili tiek pārvietoti uz citu vietu — kombinācija tiek pārvietota kopā ar RAW failu.

Apstrādātu attēlu izveide kopīgošanai

The options in DPP for batch processing images.
Saglabājiet rediģēto RAW failu JPEG vai TIFF formātā, lai to kopīgotu vai drukātu.

Kad RAW faila apstrāde ir pabeigta, ir jāsaglabā rediģētais beigu attēls. Varat izvēlēties divus failu formātus — JPEG un TIFF. JPEG faili ir mazāki, un tos ir vieglāk kopīgot, kā arī var atvērt ar jebkuru programmatūru. TIFF failiem ir maksimālā kvalitāte, un tie ir ideāli piemēroti lielu izdruku veidošanai. Ja ir viens attēls, noklikšķiniet uz File > Convert and save (Fails > Pārveidot un saglabāt), bet ja ir vairāki attēli, izvēlieties nepieciešamos attēlus un noklikšķiniet uz File > Batch process (Fails > Apstrādāt paketi). Izvēlieties faila veidu, JPEG vai TIFF, un vietu, kur attēli jāsaglabā. Apstrādājot paketi, var mainīt arī attēlu lielumu un nosaukumu. Varat turpināt izmantot DPP programmatūru, kamēr fonā notiek paketes apstrāde.

Fotoattēlu kārtošana, tās novērtējot ar zvaigznītēm

Ja jums ir simtiem vai pat tūkstošiem fotoattēlu, kas jāsašķiro, nepieciešams līdzeklis to kārtošanai. DPP programmatūrā varat izmantot atzīmes vai novērtējumu ar zvaigznītēm (vai abus), lai turpmāk ātri atrastu labākos fotoattēlus. Lai vērtējumu ātri pievienotu, atlasiet rīku Quick Check (Ātrā pārbaude), noklikšķiniet uz attēla sīktēla, lai to izceltu, un pēc tam vienkārši nospiediet tastatūras ciparu taustiņus “1–5”, lai pievienotu attiecīgo vērtējumu ar zvaigznīšu skaitu vai atzīmēm. Ja vērtējums ar zvaigznītēm ir pievienots kamerā, tas redzams arī DPP programmatūrā, tomēr to var mainīt. Atzīmes redzamas tikai DPP programmatūrā. Varat kārtot, izvēlēties un filtrēt attēlus, pamatojoties uz tiem piešķirto vērtējumu. Tas palīdz uzturēt konsekventu vērtējumu un noteikt labākos fotoattēlus, lai vienmēr būtu viegli atrast labākos attēlus.

Canon bezmaksas mākoņpakalpojums image.canon ir lieliska vieta, kur saglabāt fotoattēlus tieši no kameras, lai tos pēc tam pārsūtītu uz citiem pakalpojumiem vai ierīcēm — jaunākās Canon kameras, kas aprīkotas ar Wi-Fi, var pat automātiski augšupielādēt attēlus.* RAW attēlus, kas pārsūtīti uz pakalpojumu imgage.canon no saderīgām kamerām,* var automātiski lejupielādēt datorā, lai rediģētu ar DPP programmatūru.

The main screen of DPP, with previews of 15 nature images including star ratings and check marks.
Izmantojiet marķēšanu ar atzīmēm un zvaigznītēm, lai organizētu, kārtotu un atrastu attēlus.

Tāpat kā apgūstot jebkuras jaunas prasmes, trenēšanās tās pilnveido. Eksperimentējiet ar rīkiem, kas uzskaitīti šajā rakstā, un pamēģiniet veikt ekstremālas korekcijas, lai apgūtu katra rīka iespējas. Kad būsiet rediģējis dažus attēlus, drīz vien sāksiet saprast, kas jādara, lai uzlabotu uzņemtos kadrus. Apgūstot nepilnību koriģēšanu savos attēlos, varēsiet kļūt arī par labāku fotogrāfu.

Autors: Braiens Vorlijs (Brian Worley)

*Ne visas Canon kameras atbalsta automātisku pārsūtīšanu fonā, un ne visas kameras var tieši augšupielādēt RAW (CR2) attēlus. Citas saderīgas Canon kameras ar iespējotu Wi-Fi savienojumu nodrošina vienkāršu manuālo failu pārsūtīšanu uz pakalpojumu image.canon. Pilnīgu saderīgo kameru sarakstu skatiet vietnē http://image.canon. Saderīgajām kamerām ir jābūt izveidotam Wi-Fi savienojumam ar internetu.

Saistīti raksti
A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

REDIĢĒŠANAS PAMATI

Kā rediģēt ainavu attēlus pirms drukāšanas

Rediģēšanas metodes, kas jūsu ainavu fotogrāfijas pārvērtīs mākslas darbos.

A before and after shot of a couple on their wedding day next to a lake, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

REDIĢĒŠANAS PAMATI

Kā rediģēt īpašas fotogrāfijas

Uzlabojiet savus īpašo mirkļu kadrus ar šiem vienkāršajiem fotogrāfiju rediģēšanas padomiem.

A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Uzlabojiet fotogrāfiju kompozīciju

Padariet attēlus interesantākus, ievērojiet šos attēlu kompozīcijas noteikumus.

Saistīti produkti

Ieteicamās lietojumprogrammas

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem padomiem un paņēmieniem