REDIĢĒŠANAS PAMATI

Kā rediģēt ainavu fotogrāfijas pirms drukāšanas

Dažas rūpīgas korekcijas var ievērojami uzlabot jebkuru ainavu attēlu, kuru gatavojaties izdrukāt. Tālāk aprakstīts, kas jums jāņem vērā.
Purvainas ainavas attēls pirms un pēc apstrādes — kreisajā pusē nerediģēts un labajā pusē melnbalts.

Ainavu fotogrāfijas ir lieliski piemērotas radošai drukāšanai. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties uzņemt saulrieta košās krāsas uz glancēta papīra vai vēlaties izveidot melnbaltu mākslas fotogrāfijas izdruku, — ja darīsiet to pats, varēsiet kontrolēt katru šī procesa soli.

Izvēloties lielas izdrukas, varēsiet redzēt visas uzņemtās ainavas detaļas, un tāds A3+ formāta fotoprinteris kā Canon PIXMA iP8750 ļauj to vienkārši un ar gandarījumu izdarīt mājās. Ar FINE galviņas tehnoloģiju, kas nodrošina izšķirtspēju līdz 9600dpi, un modernu 6 krāsu tinšu sistēmu (ietverot arī pelēko tinti), kas nodrošina izcilas krāsu un melnbaltās fotogrāfijas, Canon PIXMA iP8750 var izveidot visdažādākos mākslas darbus, ko pielikt pie sienas.

Uzņemot RAW formātā, varēsiet vispilnīgāk izmantot printera iespējas, un tas sniegs plašas iespējas uzlabot ainavu attēlus pēc to uzņemšanas — nesamazinot to kvalitāti. Izmantojot RAW failu apstrādes programmatūru, piemēram, Canon Digital Photo Professional (DPP) vai Adobe® Lightroom®, varat koriģēt fotogrāfiju ekspozīciju, krāsas un asumu, lai tie atbilstu izvēlētajam drukas materiālam.

Baltās krāsas balanss

Ekrānuzņēmums ar Canon Digital Photo Professional, kurā redzams kadrs ar pilsētas ainavu naktī pirms un pēc apstrādes, — kreisajā pusē nerediģēts un labajā pusē ar pievienotu zilu nokrāsu.

Izmantojot Canon DPP baltās krāsas balansa iepriekšējo iestatījumu Tungsten (Kvēlspuldze) vai iestatot zemas krāsas temperatūru manuāli, dabiskajā apgaismojumā uzņemtajiem attēliem tiks pievienota vēsi zila nokrāsa.

Viens no svarīgākajiem rīkiem precīzu krāsu panākšanai ainavu izdrukās ir baltās krāsas balansa kontrole. Tā ļauj noņemt nokrāsas, ko rada dažāda veida apgaismojums, vai ar nolūku pievienot kādu nokrāsu, lai izmainītu ainas noskaņu. Baltās krāsas balansu varat iestatīt kamerā, tomēr, uzņemot RAW formātā, arī pēc tam, kad apstrādāsiet attēlus, varēsiet izmantot dažādas iespējas un izvēlēties iestatījumus.

Ar RAW failu apstrādes programmatūru varat atlasīt kādu no daudzajiem baltās krāsas balansa iepriekšējiem iestatījumiem, piemēram, dienas gaismu, mākoņus un ēnu. Varat arī izmantot krāsu temperatūras slīdņus, lai precīzi koriģētu baltās krāsas balansu, vai atlasīt klikšķināšanas rīku un noklikšķināt uz jebkuras baltas vai pelēkas zonas attēlā.

Attēla stils

Ekrānuzņēmums ar Canon Digital Photo Professional, kurā redzamas divas versijas ar ainavu, kurā ir lauks, — kreisajā pusē ir nerediģētā versija, bet labās puses attēlam izmantots attēla stils Nostalgia (Nostaļģija).

Šeit varat lejupielādēt papildu attēlu stilus, ko lietot programmatūrā DPP vai savā EOS kamerā, — tostarp Autumn Hues (Rudens nokrāsas), Twilight (Krēsla) un Nostalgia (Nostaļģija).

Vēl viena priekšrocība uzņemšanai RAW formātā ir tā, ka varat eksperimentēt ar dažādiem attēlu stila iestatījumiem, kad apstrādājat failus ar DPP.

Jums noderēs attēlu stils Landscape (Ainava), jo tas paredzēts, lai klasiskā ainavas attēlā akcentētu koši zilas debesis un spilgti zaļu lapotni. Tomēr dažās ainavās labāk iederēsies cits attēlu stils, piemēram, Monochrome (Vienkrāsains), Fine Detail (Smalkas detaļas) vai pat Portrait (Portrets).

Pēc tam var vēl koriģēt kontrastu, asumu un citus parametrus, lai tie atbilstu ainai. Varat pat izveidot savus personīgos iepriekšējos iestatījumus, izmantojot Canon Picture Style Editor programmatūru.

Līmeņi un līknes

Ekrānuzņēmums ar Canon Digital Photo Professional, kurā redzamas divas versijas ar ainavu, kurā ir applūdis lauks, — kreisajā pusē ir nerediģētā versija ar sarkanas krāsas pārklājumu, kurā redzami pilnīgi baltie izgaismojumi, un labajā pusē ir versija ar koriģētu kontrastu.

Lai izvairītos no ekspozīcijas kļūdām, programmatūrā DPP aktivizējiet Highlight and Shadow Clipping Warning (Brīdinājumus par apgrieztajām gaišajām un ēnainajām vietām). Tas attēlu papildinās ar krāsu pārklājumu, parādot pilnīgi melnās zonas (parādītas zilas) un pilnīgi baltās (parādītas sarkanas).

Ainavu fotogrāfijas bieži vien var uzlabot ar kontrasta koriģēšanu, kas izceļ vairāk detaļu no tumšajām un gaišajām zonām. Līmeņu un līkņu rīki ļauj kontrolēt to, kā drukātajā attēlā izskatās ēnas, vidējie toņi un izgaismojums.

Šie rīki dažādās RAW failu apstrādes programmās atšķiras. Programmatūrā DPP līmeņu mainīšanai izmantojiet paneli Gamma Adjustment (Gamma koriģēšana). Šeit ir trīs vertikālas līnijas, kuras var izmantot, lai mainītu attēla melno punktu, vidējos toņus un balto punktu. Programmatūrā Adobe® Lightroom® varat panākt līdzīgus rezultātus, izmantojot slīdņus Black (Melnais), Shadow (Ēna), Highlight (Izgaismojums) un White (Baltais).

Mainot toņa līkni, var pastiprināt vai samazināt spilgtumu konkrētos punktos visā dinamiskajā diapazonā, panākot vēl smalkāku kontroli. Kopumā S veida toņa līkne palielina kontrastu, ļaujot iegūt iespaidīgāku izdruku. Lai to izmantotu, noklikšķiniet uz diagonālās līnijas vidus, lai iestatītu viduspunktu, pēc tam velciet uz leju uz grafika kreiso pusi, lai ēnas padarītu tumšākas. Labā puse tiks automātiski pastumta augstāk, izgaismotās vietas padarot gaišākas.

Vērojiet histogrammu, kad veicat korekcijas. Ja kreisā vai labā mala ir apgriezta, šajās zonās izdrukā zaudēsiet detaļas.

Ekspozīcijas palielināšana un samazināšana

Ekrānuzņēmums ar Adobe® Lightroom®, kurā ir attēls ar piekrastes klintīm un ir izmantota atlases maska, kas norāda, kur tiek palielināta ekspozīcija.

Atlases masku varat aktivizēt, izmantojot Adobe® Lightroom® rīku Adjustment Brush (Koriģēšanas ota), kas sniedz iespēju skaidri redzēt, kur palielināt vai samazināt ekspozīciju, kā arī veicat citas korekcijas.

Varat rediģēt visu attēlu, bet varat arī izveidot dinamiskākas izdrukas, kurās koriģētas konkrētas zonas.

Digitālajiem attēliem ir vienkārši izmantot ekspozīcijas palielināšanas un samazināšanas (dodging and burning) metodi, izmantojot iepriekš minēto rediģēšanas programmatūru. Šie termini attiecīgi attiecas uz konkrētu zonu akcentēšanu, tās padarot gaišākas un tumšākas.

Ar DPP varat izmantot rīku paletes cilni Adjust Specific Areas (Konkrētu zonu koriģēšana), lai precīzi koriģētu gaišumu, kontrastu, nokrāsu un piesātinājumu noteiktās ainavas daļās.

Ekspozīcijas sapludināšana

Ekrānuzņēmums ar Adobe® Lightroom®, kurā ir divi attēli ar ainavām un ūdeni. Digitāli pastiprināms filtrs ir lietots versijai labajā pusē.

Programmā Adobe® Lightroom® varat lietot digitāli pastiprināmu filtru, lai gaišas debesis padarītu tumšākas. Varat arī sapludināt divas ekspozīcijas fotogrāfiju rediģēšanas programmatūrā, piemēram, Adobe® Photoshop®.

Dažkārt ainas dinamiskais diapazons var būt pārāk liels, lai kamera uzņemtu detaļas gan debesīs, gan ainavā.

Varat arī no viena RAW faila izveidot divas dažādas attēla versijas: vienu, kurā debesis ir pareizi eksponētas, un otru, kurā ainava ir pareizi eksponēta. Pēc tam, izmantojot Adobe® Photoshop® vai jūsu izvēlēto fotogrāfiju rediģēšanas programmatūru, attēlu ar koriģētajām debesīm var uzlikt uz attēla ar koriģēto priekšplānu.

Asuma palielināšana

Ekrānuzņēmums ar Adobe® Lightroom®, kurā ir attēls ar piekrastes klintīm. Rīks Output Sharpening (Izdrukas asuma palielināšana) tiek izmantots, lai atlasītu papīra veidu.

Ja attēlu eksportējat no Adobe® Lightroom®, varat atlasīt papīra veidu un asuma apjomu sadaļā Output Sharpening (Izdrukas asuma palielināšana).

Pēdējais rediģēšanas posms ir ainavas asuma palielināšana, kas nepieciešama drukāšanai. Fotogrāfiju izdrukām jāizmanto augstāka līmeņa asums nekā tiešsaistē kopīgotajiem attēliem — tas ir saistīts ar skatīšanas attālumu un punktu pārklāšanos drukāšanas laikā, kuras dēļ var ciest asums. Bieži vien mazām izdrukām vajadzīgs augstāka līmeņa asums nekā lielām izdrukām, jo, mainot mērogu, tās var izskatīties neasākas. Atšķirību veido arī apdrukājamais materiāls — glancētām izdrukām parasti nepieciešams mazāka līmeņa asums nekā matētam papīram un mākslas papīram.

Izveidojiet testa izdrukas

Ekrānuzņēmums ar Adobe® Lightroom®, kurā parādīti vairāki attēla varianti ar elektrības torni rapšu laukā — katrā no tiem ir citi krāsu un kontrasta iestatījumi.

Izmantojiet programmatūras vieglās korektūras funkciju, lai labāk prognozētu, kā krāsas un kontrasts izskatīsies izdrukā, pēc tam izveidojiet paraugu, kurā ir vairāki attēla varianti, lai izvēlētos, kuram dodat priekšroku.

Fotoattēlu izdrukas vienmēr izskatās nedaudz citādi nekā monitorā redzamais attēls, tāpēc ieteicams izgatavot mazas testa izdrukas, lai pārliecinātos par korekciju precizitāti. Ideālā gadījumā pārbaudiet to vietā, kur tiks novietota gatavā izdruka, jo apgaismojums un sienas krāsa ietekmē attēla uztveri.

Gūstot lielāku pārliecību par drukāšanu mājās, palielināsies arī jūsu ambīcijas. Pārejot uz modernāku printeri, piemēram, astoņu krāsu Canon PIXMA PRO-200, jums būs vēl vairāk radošo iespēju, piemēram, varēsiet drukāt ainavu panorāmas fotogrāfijas. Canon PIXMA PRO-200 ir saderīgs arī ar Canon Professional Print & Layout programmatūru, kas uz ekrāna var simulēt dažādu papīru un tintes izskatu.

Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)

*Adobe® un Lightroom® ir reģistrētas preču zīmes vai preču zīmes, kas pieder uzņēmumam Adobe Amerikas Savienotajās Valstīs un/vai citās valstīs.

Saistīti produkti

Saistītie raksti

 • Kāzu fotogrāfiju izlase, kas izklāta klēpjdatora priekšā, bet tālāk ir sieviete, kas apskata tikko no printera izņemtu fotogrāfiju.

  DRUKĀJIET

  Fotoattēlu rediģēšana, lai tos izdrukātu

  Izmantojiet fotoattēlus efektīvāk, tos izdrukājot, izmantojot mūsu detalizēto ceļvedi par rediģēšanu drukāšanai un labākos drukas iestatījumus.

 • Pilnībā apstrādāti 100 uzslāņoti kadri, kuros redzams pāva spalvas tuvplāns; uzņēmis Mets Dūgs (Matt Doogue) ar Canon EOS R10 kamerā ietverto fokusa vairākkadru dublēšanas salikta asuma dziļuma funkciju.

  FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Fokusa uzslāņošana iesācējiem

  Fotogrāfs Mets Dūgs (Matt Doogue) paskaidro, kā Canon fokusa uzslāņošanas rīki var palīdzēt uzņemt makro kadrus un ainavas ar asumu no priekšplāna līdz aizmugurei.

 • Kadrs ar lauku, kurā aug gara zāle, pirms un pēc apstrādes — kreisajā pusē ir tumšāks, neapstrādāts attēls, gaišāka versija, kas rediģēta DPP programmatūrā, redzama otrā pusē.

  FOTOATTĒLU REDIĢĒŠANA / PĒCAPSTRĀDE

  RAW attēlu rediģēšana ar DPP

  Atklājiet, kā rediģēt, koriģēt un uzlabot RAW fotogrāfijas, izmantojot Canon DPP programmatūru.

 • A time stack image showing a tulip blooming.

  INTERVĀLA FOTOGRAFĒŠANA

  Kā uzņemt saliktos attēlus

  Uzziniet, kā iestatīt dienas–nakts intervāla fotografēšanu un izveidot pārsteidzošus saliktos attēlus, kas parāda, kā paiet laiks.