Lielākā daļa EOS kameru ir aprīkotas ar vispārīga lietojuma objektīvu, kas ir piemērots lielākajai daļai fotogrāfiju veidu. Tomēr, lai iegūtu augstāka līmeņa fotogrāfijas, ir vērts ieguldīt vairākos objektīvos, kas ir piemēroti jūsu izvēlētajam žanram, piemēram, portretu fotogrāfijām. No fokusa attāluma un maksimālā diafragmas atvēruma līdz svaram un izmēriem — izvēlētais objektīvs var ievērojami mainīt jūsu fotogrāfijas.
PORTRETI
Atšķirība, ko var panākt ar portretu objektīvu
Kas nepieciešams labam portretu objektīvam?
Portretu objektīvs galvenokārt atšķiras ar fokusa attālumu un maksimālo diafragmas atvērumu, taču, izvēloties savām vajadzībām labāko Canon portretu objektīvu, ir jāņem vērā arī citas lietas.
Objektīvu saderība
Pirmkārt, ir jāņem vērā, kāda jums ir kamera un kādi objektīvi ir saderīgi ar to. Izmantojot Canon EOS R sistēmas kameru, jums ir objektīvu izvēles brīvība; pateicoties RF objektīvu stiprinājuma adapteriem, varat fotografēt gan ar RF, gan EF objektīviem.
Canon RF stiprinājums ir fantastisks sākumpunkts, meklējot objektīvu portretu fotografēšanai. RF objektīvi, kas ir Canon bezspoguļu kamerām, piemēram, Canon EOS R6 un EOS RP, ietver 12 kontaktu savienojumu starp objektīvu un kameru, iegūstot neticami ātru un uzticamu automātisko fokusēšanu. Bezspoguļu tehnoloģijas piedāvātās radošās iespējas padara RF stiprinājumu arī par lielisku ieguldījumu, domājot par nākotnes aparatūru vēlākajā fotografēšanas ceļā.
Attēlu stabilizēšana
Atcerieties arī to, ka, uzņemot pārsteidzošus portretus, iespējams, ne vienmēr vēlēsieties vai varēsiet izmantot statīvu. Šeit noder attēla stabilizācija. Tādi objektīvi kā Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM un RF 24-105mm F4-7.1 IS STM visi ir aprīkoti ar attēla stabilizāciju, kas nodrošina ļoti asus attēlus, fotografējot ar kameru rokās. Uzlabota stabilizācija ļauj samazināt slēdža ātrumu, lai attēlos ielaistu katru gaismas kripatiņu, sniedzot vispusīgas iespējas fotografēt jebkāda veida apgaismojuma apstākļos. Šo efektu var pastiprināt, ja stabilizētu objektīvu lieto kopā ar kameru, kurai ir iebūvēta attēla stabilizācija (In-body Image Stabilisation, IBIS), piemēram, Canon EOS R6, kurai var izmantot līdz astoņām stabilizācijas pakāpēm.
Izmēri un svars
Jāapsver arī izmēri, svars un daudzpusība. Ja portretu fotogrāfi vēlas strādāt veikli vai izmantot objektīvu vairākiem žanriem, mazs un viegls objektīvs ir lieliska izvēle. Canon RF 50mm F1.8 STM un RF 35mm F1.8 MACRO IS STM ir neticami kompakti un pieejami objektīvi, līdz ar to lieliski piemēroti aprīkojuma somas papildināšanai ielu portretu fotogrāfiem. Tas viss tiek piedāvāts, neko neatņemot klasiskajam portretu potenciālam, pateicoties platajam maksimālajam diafragmas atvērumam f/1.8, ar kuru var iegūt brīnišķīgi izpludinātu fonu un elastīgi pielāgotu asuma dziļumu. Tomēr, lai iegūtu vislielāko daudzpusību, izvēlieties Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM. Šis objektīvs ar plašo fokusa attālumu diapazonu ir lieliski piemērots ikdienas darbam, ideāls gandrīz visiem fotografēšanas žanriem — no īpaši platā 24 mm fokusa attāluma arhitektūras kadriem līdz 85 mm portretiem studijā un 105 mm teleobjektīvam portretiem ar galvu un pleciem.
maks. diafragmas atvērums
Vēl viens svarīgs faktors, izvēloties objektīvu, kas atbilst portretu uzņemšanai, ir maksimālais diafragmas atvērums. Diafragmas atvērums ir objektīva atvēruma lielums, kas kameras sensorā ielaiž gaismu.
Katram objektīvam ir norādīts diafragmas atvērums, piemēram, f/2.8 vai f/4. Dažiem tālummaiņas objektīviem diafragmas atvērums ir atkarīgs no izvēlētā fokusa attāluma; tiem tiek parādīts diafragmas atvēruma diapazons, piemēram, f/4–7.1. Citiem tālummaiņas objektīviem, tostarp Canon RF 24-105mm F4L IS USM un RF 24-70mm F2.8L IS USM, tiek piedāvāts fiksēts maksimālais diafragmas atvērums, lai nodrošinātu vienmērīgu ekspozīciju visā tālummaiņas diapazonā. Šie objektīvi ar nemainīgu maksimālo diafragmas atvērumu un pret nokrišņiem izolētu L sērijas konstrukcijas kvalitāti ir lieliski piemēroti fotogrāfiem, kas vēlas no objektīva RF 24-105mm F4-7.1 IS STM pāriet uz labāku objektīvu vai kuriem vienkārši nepieciešams profesionāla līmeņa objektīvs.
Jo mazāks ir diafragmas atvēruma skaitlis, jo lielāks ir maksimālais atvērums, un priekšrocības portretu uzņemšanai piedāvā objektīvi ar lielāku maksimālo diafragmas atvērumu.
Lielāks diafragmas atvērums caur diafragmu kamerā ielaiž vairāk gaismas, tāpēc objektīvi ar lielu diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM, ir lieliski piemēroti fotografēšanai vājā apgaismojumā (piemēram, portretiem telpās) un gadījumos, kad nepieciešama elastība, lai eksperimentētu ar gaismu, piemēram, melnbaltos vai abstraktos portretos. Otra priekšrocība ir tāda, ka, uzņemot ar diafragmas atvērumu, kuram iestatīta maksimālā vērtība, ko bieži vien dēvē par “lielu diafragmas atvērumu”, tiek izpludināts fons, ko bieži vien ir iecienījuši portretu fotogrāfi.
Apskatīsim dažus piemērus ar portretu fotogrāfijām, kas uzņemtas ar dažādiem diafragmas atvērumiem.
Tas nenozīmē, ka objektīvs ar nedaudz mazāku maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, f/4, ko piedāvā Canon RF 24-105mm F4L IS USM, nevar veidot brīnišķīgu izpludinājumu, jo īpaši ar teleobjektīva fokusa attālumu. Tas ir saistīts ar attēla saspiešanu, kas ir lielāka pie lielāka fokusa attāluma, kad objektīvs saspiež attālumu, efektīvi veidojot nefokusētu fonu tuvāk objektam, lai aiz tā radītu pilnīgu izplūdumu.
Labākie Canon objektīvi tradicionālo un galvas un plecu portretu fotografēšanai
Fokusa attālums ir attālums starp objektīvu un kameras sensoru, kad objekts ir fokusā; tas tiek izteikts milimetros. Tālummaiņas objektīviem ir fokusa diapazons, kuram tiek norādīts minimums un maksimums, piemēram, 24–105 mm. Parasti portretu objektīvs ir tāds, kura fokusa attālums ir lielāks par 85 mm, piemēram, Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, kuram ir viegla konstrukcija un piecu pakāpju attēla stabilizācija, kas lieliski noder, lai uzņemtu perfektus portretus, kameru turot rokās.
Klasiskā attēlā ar kompozīciju, kurā ir galva un pleci, 85 mm portretu objektīvs piedāvā lielāku fokusa attālumu, attēlam piešķirot dabisku izskatu un atdalot modeli no fona. Kamerai ar APS-C sensoru 50 mm objektīvs veidos līdzīgu skata lauku kā 85 mm objektīvs pilnkadra kamerai.
Salīdzinājumam — ja izmanto mazāku fokusa attālumu, piemēram, 24 mm, objekta sejas attēls ir izkropļots, jo ir mainītas proporcijas. Ja ir īsāks fokusa attālums, parasti arī fons ir labāk pamanāms.
Objektīvi ar vidēju fokusa attālumu, piemēram, Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un RF 50mm F1.8 STM, arī var lieliski noderēt portretiem. Šāds fokusa attālums attēlus mazāk izkropļo nekā platleņķa objektīvs, iegūstot dabiska izskata attēlus, līdz ar to tie ir lieliski piemēroti pilna auguma portretu fotografēšanai un ir jo īpaši noderīgi modes fotogrāfiem.
Labākie Canon objektīvi grupu portretiem un ielu portretiem
Izmantojot daudzpusīgu tālummaiņas objektīvu, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, varēsiet iegūt labāko gan no plata leņķa, gan no teleobjektīva fokusa attāluma, kā arī visu, kas ir starp tiem. Ar platākā leņķa fokusa attālumu 24 mm šī objektīva skata lauks ietvers pat lielākos grupu portretus un aptvers plašu kontekstu ielu portretu fotografēšanas situācijās, savukārt augšējais diapazons ir lieliski piemērots klasiskiem portretiem un tuvplāniem ar galvu un pleciem.
Ar platu leņķi var panākt lielisku efektu situāciju portretos, kur objekta apkārtnei ir būtiska nozīme stāsta parādīšanā, kā arī grupu portretos, kur kadrā jāiekļauj vairāki objekti.
Ja vēlaties fotografēt grupu portretus, lieliski piemērots ir Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvs. Ja jāfotografē liela grupa salīdzinoši nelielā vietā, varat iegūt labu kadru ar īpaši plata leņķa objektīvu.
Labākie Canon objektīvi skaistiem portretiem
Iespējams, makro objektīvus saistāt ar aizraujošiem kukaiņu vai kārdinošiem ēdiena tuvplāniem, bet neticami sīkās detaļas, ko tie izceļ, lieliski noder arī portretiem. Patiesībā makro objektīvi bieži tiek lietoti modes portretiem un tādiem portretiem, kuros tiek izcelts modeļa skaistums, lai akcentētu individuālās sejas iezīmes un parādītu konkrētus skaistumkopšanas produktus.
Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM piedāvā 35 cm minimālo fokusēšanas attālumu, savukārt RF 35mm F1.8 MACRO IS STM var fokusēt pat no 17 cm attāluma. Izmantojot makro objektīvu un pietuvojoties objektam, jūs varat izcelt izsmalcinātas detaļas, parādot un cildinot fotografējamo objektu individuālo skaistumu.
Autors: Pīters Volinskis (Peter Wolinski)