BALLĪŠU FOTOGRAFĒŠANA

Kā uzņemt radošas ballīšu fotogrāfijas

Vienkārši padomi un paņēmieni neticami labu ballīšu un pasākumu fotogrāfiju iegūšanai.
Draugu grupa pozē, turot rokās brīnumsvecītes, smejoties un pagriežoties pret kameru ar brīnumsvecīšu gaismas izgaismotām sejām. © AdobeStock

Viena no labākajām svētku sezonas lietām ir tā, ka nemitīgi notiek ballītes un pasākumi, kas sapulcina draugus vai ģimeni, lai kopīgi izsmietos, atpūstos un izrunātos. Zinot, kā radošā veidā nofotografēt svētku smaidus, dzirkstošās gaismiņas un neparastas deju kustības, jūs varēsiet saglabāt atmiņas, ko lolot visu mūžu.

Izmantojot šos noderīgos ballīšu fotografēšanas padomus un paņēmienus, jūs ne tikai iegūsit lieliskus kadrus, kas visiem patiks un ar kuriem visi dalīsies, bet arī attēlus, kas atbildīs šiem īpašajiem mirkļiem un būs pietiekami skaisti, lai tos izdrukātu un saglabātu.

1. Izvēlieties vislabākos kameras iestatījumus ballītes fotografēšanai

Ģimenes grupa sapulcējusies ap 65. dzimšanas dienas kūku vāji apgaismotā telpā; uzņemts ar Canon EOS R100 un Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvu.

Ja vēlaties uzņemt grupas portretus vājā apgaismojumā, izvēlieties lēnāku slēdža ātrumu, jo tad kameras sensoram ilgāk piekļūst gaisma. Uzņemts ar Canon EOS R100 un Canon RF 16mm F2.8 STM objektīvu ar 1/60 s, f/3,5 un ISO 1600.

Gan telpās, gan ārā ballītes bieži ietver kustīgus objektus, tāpēc ir svarīgi pārliecināties, ka jūsu kamerai ir iestatīti labākie ballīšu fotografēšanas iestatījumi.

Lai bez zibspuldzes iemūžinātu straujās kustības deju laukumā, jums ir jānodrošina pietiekami ātrs slēdža ātrums. Slēdža prioritātes (Tv) režīms sniedz iespēju noteikt slēdža ātrumu, savukārt kamera izvēlas diafragmas atvērumu un ISO, lai attēls būtu pareizi eksponēts. Minimālais slēdža ātrums aptuveni 1/160 vai 1/250 s ir vislabāk piemērots kustībām, lai gan ātrāku kustību gadījumā var būt jāpāriet uz ātrumu līdz 1/1000 s. Ja izmantojat manuālo (M) režīmu, pārliecinieties, ka diafragmas atvērums ir pietiekami plaši atvērts (mazs f skaitlis), lai kompensētu lielāku slēdža ātrumu. Sāciet ar režīmu Auto ISO, bet, ja attēls ir pārāk tumšs, izmēģiniet vidēju vai lielu ISO, piemēram, ISO 3200 vai ISO 6400.

Ja ballītē galvenokārt sapulcējušies sēdoši cilvēki, diafragmas prioritātes (Av) režīms sniedz iespēju izvēlēties asuma dziļumu. Mierīgākā vidē varat novērtēt kameras iestatījumus, pamatojoties uz pieejamo apgaismojumu. Piemēram, 1/80 s slēdža ātrums ir piemērots portretiem un grupas foto, kur ir lēna kustība, — tas ļaus lielākam gaismas daudzumam nokļūt sensorā, dodot jums zināmu rīcības brīvību attiecībā uz diafragmas atvērumu un ISO vērtībām.

2. Izmēģiniet momentuzņēmumu fotografēšanu

Četri ballītes apmeklētāji brīvi dejo, matiem šūpojoties kustībā, un aiz viņiem caur dūmiem redzams dīdžejs.

Garāks objektīvs ļauj uzņemt momentuzņēmumus ar draugiem deju laukumā. Plašs diafragmas atvērums nozīmē, ka nav nepieciešama zibspuldze, pat fotografējot telpās. Uzņemts ar Canon EOS 5D Mark III ar 1/160 s un f/1.4. © AdobeStock

Pozēšanai ir vieta fotogrāfijās, bet, ja ballītē vēlaties uzņemt dabisku prieka izteiksmi, jums ir jāuzņem momentuzņēmumi.

Tālummaiņas objektīvs, piemēram, Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, ļaus iekadrēt tālāk esošus objektus un uzņemt kadrus, kameru nepieliekot pārāk tuvu kādam konkrētam cilvēkam. Šim objektīvam ir arī četru pakāpju attēla stabilizators, kas palīdzēs iegūt kadrus bez izplūduma, uzņemot ar kameru rokās.

Uzņemot momentuzņēmumus, kameras zibspuldzes vietā labāk izmantot plašu diafragmas atvērumu un vidēju līdz lielu ISO iestatījumu, lai objekti būtu asi un fokusēti. Tādā veidā zibspuldze netraucē objektiem, saglabājot dabisku sajūtu. Tā paša iemesla dēļ ir jāizslēdz kameras AF palīggaisma.

Uzturiet dabiskus apstākļus, iestatot tālvadības kameru, piemēram, Canon PowerShot PX, kas inteliģenti iekadrē un automātiski uzņem fotogrāfijas un video. Tā ir mazāk traucējoša nekā tradicionālā kamera, un papildu priekšrocība ir tā, ka tā ļauj jums turpināt piedalīties ballītē.

3. Uzziniet, kā uzņemt fona un priekšplāna aizmiglojumu

Tuvplāns ar aizdegtām svecītēm uz kūkas, izpludinātām liesmām un lielu apļveida bokē efektu fonā.

Objektīvs ar platu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, var pārveidot fonu, piešķirot brīnišķīgi piesātinātu bokē efektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 50mm F1.8 STM objektīvu ar 1/40 s, f/1,8 un ISO 100.

Vāji apgaismotas sievietes portrets pret izteiksmīgi baltu un gaiši zilu fonu ar apļveida bokē efektu.

Fona un priekšplāna izpludinājums ir ideāli piemērots, lai parādītu objektu un piešķirtu fotogrāfijām sapņainu noskaņu.

Neatkarīgi no tā, vai tā ir mirgojošu Ziemassvētku eglīšu lampiņu jūra vai vienkārša svece, svētku periods ir pilns ar jaukām gaismiņām, kuras ar pareiziem iestatījumiem var pārvērst par skaistiem mirdzošiem aplīšiem jūsu attēlu fonā. Japāņu vārds “bokē” tiek izmantots, lai aprakstītu ārpus fokusa izceltu elementu estētiskās īpašības.

Efektu ir visvieglāk panākt, ja objektīvam ir iestatīts visplašākais diafragmas atvērums. Tādējādi tiek iegūts ļoti mazs asuma dziļums, kas sniedz plašas izvēles iespējas, ko fokusēt, lai jūs varētu izcelt fotografējamo objektu uz izpludināta fona. Šim nolūkam ideāls objektīvs ir Canon RF 50mm F1.8 STM, kuram ir ārkārtīgi plašs diafragmas maksimālais atvērums f/1.8. Tomēr patīkamu, izpludinātu fonu var arī panākt, izmantojot mazāku diafragmas atvērumu, piemēram, f/5.6. Pastipriniet efektu, palielinot attālumu starp objektu un fonu vai stāvot tuvāk objektam.

4. Samaziniet slēdža ātrumu, lai uzņemtu izpludinātu kustību

Speciāli izpludināts kadrs ar bundzinieku darbībā.

Viens veids, kā mainīt attēla vispārējo ekspozīciju, ir kameras slēdža ātruma mainīšana. To var izmantot arī radošiem mērķiem, jo ar to var kontrolēt attēlos redzamo kustības izpludinājumu (vai nepieļaut izpludinājumu).

Lielāks slēdža ātrums palīdzēs uzņemt asus kustīgus objektus, bet var arī izmantot daudz mazāku slēdža ātrumu, lai ainā ar statiskiem objektiem veidotu kustību.

Iestatiet slēdža ātrumu aptuveni 1/10 s vai 1/20 s, ja uzņemat, kameru turot rokās, un pārliecinieties, ka statisks (vai relatīvi statisks) objekts ainā ir skaidri redzams. Noderīgi, ja objektīvā ir iebūvēts optiskais attēla stabilizators (image stabilisation, IS), kā tas ir objektīvā Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, jo tas palīdzēs saglabāt attēlus asākus pie mazāka slēdža ātruma. Dažās kamerās, piemēram, Canon EOS R7 un EOS R6 Mark II, ir korpusā iebūvēta attēla stabilizācija (In-Body Image Stabilisation, IBIS). Tā fiziski pārvieto kameras sensoru, lai kompensētu jebkuru kustību, kad netiek fotografēts no fiksētas pozīcijas (piemēram, no trijkāja). Šāda veida IS darbojas ar jebkuru objektīvu.

Ja izmantojat trijkāji, varēsit izmantot daudz mazāku slēdža ātrumu, lai panāktu šo efektu. Aktivizējiet aizslēgu, izmantojot vadu vai bezvadu tālvadības palaišanu, Canon Camera Connect lietojumprogrammu vai taimera režīmu.

5. Uzņemiet gaismas strēles deju laukumā

Jauna sieviete ballītē atmet rokas atpakaļ starp krāsainām gaismas strēlēm.

Ilga ekspozīcija ir ideāli piemērota, lai parastas ainas pārvērstu maģiskos attēlos. © Tetra Images/Getty Images

Kontrolējot, kad kamera aktivizē zibspuldzi ekspozīcijas laikā, varat uzņemt krāsainas gaismas strēles, kas radošā veidā ataino ballītes noskaņu, tomēr saglabājot objektu asumu. Atlasiet mazu slēdža ātrumu (aptuveni vienu sekundi) un izvēlieties pirmo vai otro sinhronizēšanas režīmu kameras zibspuldzes opciju izvēlnē.

Pirmā sinhronizēšana lielākajai daļai kameru ir noklusējuma opcija. Tā palaiž zibspuldzi, sākoties ekspozīcijai, un ieraksta jebkādu izplūdumu objekta priekšā. Otrā sinhronizēšana palaiž zibspuldzi ekspozīcijas beigās, ierakstot gaismas ceļus un citas detaļas aiz objekta.

6. Izgaismojiet ballīšu fotogrāfijas ar zibspuldzi

Smaidoša ģimene ballītes fotogrāfijā pozē uz dīvāna pie piepūšama zelta krāsas uzraksta “Happy Birthday” (Daudz laimes dzimšanas dienā); uzņemts ar Canon Speedlite EL-100.

Zibspuldzes izmantošana gaismas atstarošanai no sienām un griestiem palīdz izveidot dabiska izskata ballīšu fotogrāfijas. Uzņemts ar Canon EOS 800D un Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM objektīvu un Canon Speedlite EL-100 ar 20 mm, 1/200 s, f/5.6 un ISO 400.

Ja izmantojat zibspuldzi, pārliecinieties, ka tā ir novietota tā, lai jūsu objekti labi izskatītos. Ja izmantojat Speedlite zibspuldzi, netēmējiet to tieši uz fotografējamo objektu, bet virziet to pret griestiem, lai uz objektiem kristu atstarotā gaisma. Tā panāksit dabiskāku apgaismojumu, un arī fotografējamie objekti jutīsies daudz komfortablāk.

Canon Speedlite EL-100 var grozīt gan horizontāli, gan vertikāli, ļaujot izvēlēties perfektu atstarotās gaismas leņķi. Tai ir arī automātisks režīms, kas izvēlēsies jums labākos iestatījumus, pamatojoties uz apkārtni, lai jūs varētu koncentrēties uz kadra uzņemšanu.

Cits veids, kā iegūt lieliskus rezultātus ar zibspuldzi — varat izmantot izkliedētāju, ko novieto uz zibspuldzes galvas. Tas izkliedēs un mīkstinās zibspuldzes gaismu, palīdzot iegūt dabiskāku ādas toni un vienlaikus nofiksējot darbību.

7. Fokusējiet mazākas detaļas

Divi kroņi, kas rotāti ar dārgakmeņiem, viens lielāks un otrs mazāks, uz liela apļveida bokē efekta fona.

Vakariņu galda noformējums, sienu rotājumi vai eglīšu rotājumi, kas iekārti kokā, ir lieliski objekti noskaņas radīšanai ballīšu fotogrāfijās. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 135mm F1.8L IS USM objektīvu ar 1/5 s, f/5,6 un ISO 400.

Atcerieties, ka ne vienmēr ballīšu fotogrāfijām jābūt pārpildītām ar cilvēkiem. Mazāku detaļu fokusēšana joprojām var būt efektīva, lai nodotu noskaņojumu un pasākuma sajūtu.

Ja ar izmantoto objektīvu nevarat piekļūt objektam pietiekami tuvu, apsveriet iespēju izmantot objektīvu ar makro funkciju, piemēram, Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (MF režīmā) vai Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Turklāt diezgan plašs skata leņķis, kāds ir, piemēram, objektīvam Canon RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM, sniegs iespēju piekļūt tuvāk, joprojām ļaujot uzņemt plašāku apkārtni, kas raksturo pasākumu.

8. Uzņemiet ar daudzkārtēju ekspozīciju

Dažas EOS R sistēmas kameras, piemēram, Canon EOS R10 un Canon EOS R8, piedāvā daudzkārtējas ekspozīcijas režīmu. Tādējādi tiek uzņemtas vairākas fotogrāfijas, kas tiek klātas viena uz otras, lai iegūtu māksliniecisku efektu. Tā kā tas viss tiek darīts kamerā, nav nepieciešams izmantot rediģēšanas programmatūru.

Var izvēlēties kādu no četriem daudzkārtējas ekspozīcijas režīmiem, pamatojoties uz apgaismojumu un rezultātu, ko vēlaties iegūt, lai gan varat vienkārši izvēlēties uzņemt, izmantojot vidējo (Average) ekspozīcijas vadību, lai kamera noteiktu pareizo ekspozīciju attiecīgajā gadījumā. Varat arī izvēlēties uzņemt tikai ar divām ekspozīcijām vai uzslāņot vairākus dažādus kadrus, lai iegūtu hipersirreālu rezultātu.

9. Eksperimentējiet ar perspektīvu

Ballītes apmeklētāju grupa noliecas uz priekšu, lai brīnumsvecītes turētu kopā. Fotogrāfija ir uzņemta brīnumsvecīšu augstumā, skatoties uz augšu uz cilvēku sejām.

Piekļūstot tuvu priekšplāna objektiem, piemēram, dekorācijām vai brīnumsvecītēm, varat izveidot fona izpludinājumu. © AdobeStock

Pievienojiet ballīšu fotogrāfijām vizuāli interesantus akcentus, radoši izmantojot perspektīvu. Tas var būt tik vienkārši kā kameras pārvietošana augstāk vai zemāk, taču nebaidieties no galējībām — fotografējiet no grīdas uz augšu vai no griestiem uz leja, lai iegūtu skatu no putna lidojuma. Uzņemšana no augsta vai zema leņķa ir vienkārša, ja izmantojat tādu kameru kā Canon EOS R50, kas aprīkota ar apvēršamu un grozāmu ekrānu. Tas lieliski noder arī jautru pašbilžu uzņemšanai.

Mainiet attēlu ierāmējumu, izmantojot durvis, logus vai kāpņu margas, un meklējiet spīdīgas virsmas vai ūdeni, lai iemūžinātu ballītes atspulgus vai radoši iekļautu sevi kadrā.

Materiāli, kas izmaina gaismu, var mainīt jūsu attēlu estētiku — fotografējiet cauri nekustīgiem caurspīdīgiem šķidrumiem, piemēram, dzērieniem, lai uzņemtu lauztu gaismu, kas izkropļo izmērus un proporcijas. Fotografēšana caur teksturētu vai matētu stiklu var radīt pārsteidzošu izplūduma efektu.

Rotaļājieties ar šiem paņēmieniem, jautri pavadiet laiku un neuztraucieties, ja kaut kas nesanāk, — turpiniet eksperimentēt.

Autors: Mets Golovčinskis (Matt Golowczynski) un Pīters Voliniskis (Peter Wolinski)

Saistītie produkti

Saistītie raksti