SPORTA FOTOGRAFĒŠANA

Uzmanību: svarīgi padomi spraigas darbības uzņemšanas

Vai vēlaties uzņemt izšķirošos sporta mirkļus? Šeit ir viss, kas jāzina par skaistu spraigas darbības fotogrāfiju uzņemšanu ar Canon kameru.
Sportiste purpursarkanā vestē lec pāri šķērslim.

Spraigas darbības fotografēšana fotogrāfiem un viņu aprīkojumam izvirza unikālu izaicinājumu kombināciju: pasaule ir piepildīta ar kustību, bet kā to uzņemt vienā attēlā? Lai veiksmīgi fotografētu spraigu darbību, jāizprot daži būtiski kameras iestatījumi un funkcijas, kā arī to ietekme uz fotogrāfijām. Kad būsiet to apguvis, varēsiet uzņemt izpludinātus attēlus, lai parādītu kustību, vai varēsiet nofiksēt darbību, lai attēlā iemūžinātu mirkli. Ir arī spraigas darbības fotografēšanas paņēmieni, ko varat izmēģināt, piemēram, panoramēšana, kā arī padomi, kas īpaši paredzēti tiem, kuri vēlas fotografēt ūdens sporta veidus vai uzņemt videoklipus ar spraigu darbību.

Patiesi noderīgi ir arī uzņemt ar ātru un vieglu aprīkojumu. Canon ir izstrādājis salīdzinoši kompaktu un pieejamu lieliskas veiktspējas kameru un objektīvu klāstu, kas var nodrošināt izcilus rezultātus, uzņemot darbību, tostarp sākuma līmeņa teleobjektīvus, kas ļauj nokļūt pēc iespējas tuvāk notikuma vietai.

Šeit mēs aprakstām svarīgākos iestatījumus un kameras funkcijas, kas nepieciešamas spraigas darbības fotografēšanai, un dalāmies ar dažiem svarīgiem padomiem un paņēmieniem, kas palīdzēs izveidot neticamus attēlus.

Sāciet ar sporta režīmu

Ja esat iesācējs spraigas darbības fotografēšanas jomā, varat sākt, vienkārši izmantojot sporta režīmu, kas ir lielākajai daļai Canon sākuma un vidējā līmeņa kameru. Tas konfigurēs kameru ar Servo (nepārtraukto) automātisko fokusēšanu, lai sekotu darbībai, un lielu slēdža ātrumu, lai nofiksētu kustību, kā arī dos iespēju uzņemt kadru sēriju, nospiežot slēdža pogu. Vienkārši pagrieziet kameras uzņemšanas režīmu ripu uz sporta režīmu vai sameklējiet to ainu režīmu izvēlnē.

Svarīgi kameras iestatījumi spraigas darbības fotografēšanai

Canon EOS 90D ekrāns, kurā redzami Tv (laika vērtības) iestatījumi.

Lai varētu manuāli regulēt slēdža ātrumu, iestatiet kameru slēdža prioritātes režīmā (Tv jeb “Time Value” (laika vērtības) režīmā). Mainot slēdža ātrumu, tiek koriģēta kopējā ekspozīcija, bet tas jums sniedz iespēju arī kontrolēt izpludinājuma daudzumu (vai tā trūkumu) attēlos.

Snovbordists, kas palēcies gaisā; līdzās debesīs miglā tīta saule.

Ja fotografējat objektus pret spilgtām debesīm, mēģiniet lietot pozitīvu ekspozīcijas kompensāciju. Tas palīdz nodrošināt pareizu galvenā objekta spilgtuma līmeni. Bezspoguļa kamera, piemēram, Canon EOS R7, sniedz iespēju fotografēšanas laikā priekšskatīt efektu skatu meklētājā. Uzņemts ar Canon EOS R7 un Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektīvu ar 14 mm, 1/2000 s, f/8 un ISO200.

Lai gan sporta režīms Canon kamerās ir lielisks sākuma punkts spraigas darbības uzņemšanai, apgūstot jaunas prasmes, var atmaksāties drosmīgāka pieeja. Radoša slēdža ātruma, ekspozīcijas un AF sekošanas iestatījumu izmantošana nodrošinās vēlamos rezultātus.

Ekspozīcijas laiks

Slēdža prioritātes (Tv) režīmā varat izvēlēties vēlamo slēdža ātrumu, un kamera automātiski pielāgos diafragmas atvērumu, lai nodrošinātu pareizu ekspozīciju. Var būt noderīgi arī ieslēgt automātisko ISO, lai automātiski palielinātos kameras jutība pret gaismu, ja objektīva plašākais diafragmas atvērums nav pietiekams, lai izvairītos no nepietiekamas ekspozīcijas (tumšiem attēliem) ar ļoti lielu slēdža ātrumu. Liels slēdža ātrums, kas pārsniedz 1/1000 s, ļaus nofiksēt darbību, savukārt mazs slēdža ātrums, kas nepārsniedz 1/60 s, panoramēšanas laikā var izpludināt kustību, par ko runāsim vēlāk.

Ekspozīcija

Ja apgaismojums ir nemainīgs, piemēram, saulainā dienā bez mākoņiem vai telpās ar mākslīgo apgaismojumu, iestatiet kameru manuālajā (M) režīmā. Tas ļaus pilnībā kontrolēt slēdža ātrumu un diafragmas atvērumu un sniegs iespēju nodrošināt pareizu objekta ekspozīciju. Ja izmantojat kādu no automātiskajiem režīmiem, fotografējot pret debesīm, kamerai ir tendence nepietiekami eksponēt objektu, veidojot siluetu. Ja tā notiek, izmantojiet ekspozīcijas kompensācijas ripu, lai palielinātu ekspozīciju.

Canon EOS R10 kameras ekrāns, kurā redzama AF sekošana, kas fokusējusies uz vienu flamenko dejotājas aci.

Viedā automātiskā fokusēšana Canon jaunākajās EOS R sistēmas kamerās var noteikt cilvēkus, dzīvniekus, putnus un transportlīdzekļus. Piemēram, cilvēku fotografēšanas režīmā sistēma var pat atlasīt cilvēka veidolu no aizmugures. Atpazīšana un izsekošana sākas ar ķermeni, pēc tam virzās uz galvu, ja tā ir redzama, tad uz acīm. Galvas var atlasīt pat tad, ja sportisti valkā aizsargbrilles vai ķiveri.

AF sekošana

Canon kamerām kadrā ir vairāki fokusēšanas punkti, un parasti kamera fokusējas uz vistuvāko objektu. Lai pārliecinātos, kurā vietā kadrā ir kameras fokuss, mēģiniet izvēlēties mazu fokusa punktu grupu un pārliecinieties, ka tie atbilst objektam. Mākslīgais intelekts ar padziļināto mācīšanos, kas ietverts jaunākās paaudzes AF sistēmās jaunākajās EOS R sistēmas bezspoguļa kamerās, piemēram, EOS R7 un EOS R6, ir lieliski piemērots, lai fokusētu dzīvniekus, putnus, cilvēkus un transportlīdzekļus un tiem sekotu. Tas ne tikai automātiski atpazīst atbilstošas formas, bet fokusē sejas un pat acis, tiklīdz tās ir redzamas. Izmantojiet režīmu AI Servo AF, lai automātiskā fokusēšana nepārtraukti sekotu objektiem, kas pārvietojas.

Perfekta panoramēšana

Motocikls un braucējs slīd pa trasi, stipri noliecoties uz sāniem.

Var būt sarežģīti izvēlēties pareizo slēdža ātrumu panoramēšanas kadriem. Fotografējot ātras sacīkšu automašīnas vai motociklus ar teleobjektīvu, sāciet ar aptuveni 1/60 s, pārskatiet rezultātus un pēc vajadzības pielāgojiet slēdža ātrumu, lai nodrošinātu labu kustības izplūšanu fonā, vienlaikus saglabājot asu galveno objektu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM objektīvu ar 400 mm, 1/160 s, f/9 un ISO100. © Richard Walch.

Lai gan liels slēdža ātrums ir lieliski piemērots kustības nofiksēšanai, dažkārt tas var noslāpēt pārsteigumu spraigas darbības kadros. Piemēram, ja fotografējat sacīkšu automašīnu, kas pazib garām, izmantojot slēdža ātrumu 1/2000 s, tā izskatīsies tā, it kā stāvētu uz vietas. Samaziniet slēdža ātrumu līdz aptuveni 1/60 s un panoramējiet kameru, lai izpludinātu kustību un parādītu ātruma sajūtu.

Panoramēšana notiek, kad pārvietojat kameras objektīvu, lai tas paralēli jums sekotu kustīgam objektam. Bieži vien to kombinē ar mazāku slēdža ātrumu, tāpēc objekts ir ass, tomēr nekustīgais priekšplāns un fons ir izplūdis. Lai trenētos, izmantojiet skatu meklētāju un groziet kameru gurnu līmenī, lai kustība būtu vienmērīga. Ja jūsu objektīvam ir attēla stabilizators (Image Stabilisation, IS), atrodiet IS režīma slēdzi objektīva sānos un iestatiet to 2. IS režīmā (IS Mode 2). Šis iestatījums nodrošina, ka objektīvs ignorē panoramēšanas kustību un kompensē tikai to kustību, kas ir perpendikulāra panoramēšanas virzienam.

Izmantojiet AI Servo AF un nepārtrauktās fotografēšanas režīmu, turot slēdža pogu pilnībā nospiestu, lai uzņemtu kadru sēriju. Efektīvai panoramēšanai var būt nepieciešama trenēšanās un pacietība, taču ieteicams turpināt panoramēšanas kustību pat pēc tam, kad esat pabeidzis uzņemt kadru vai secīgus kadrus. Tas palielina izredzes, ka kustīgais objekts būs ass.

Kā fotografēt ūdens sporta veidus

Kanoe airētājs griežas cauri ūdens krācēm; airis vienā pusē pacelts gaisā.

Lai spraigā darbībā nofotografētu izšķirošo sekundes daļu, vienmēr ir bijis nepieciešams veiksmes elements. Tādām kamerām kā Canon EOS R6 un EOS R7 ir fenomenāli ātra nepārtrauktā fotografēšana, tāpēc varat uzņemt kadru sēriju un būt pārliecināts, ka esat notvēris galvenos mirkļus. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM objektīvu ar 1/4000 s, f/3.2 un ISO200. © Samo Vidic

Sērfošana, braukšana ar kajaku un citi ūdens sporta veidi sniedz iespēju uzņemt pārsteidzošu objektu fotogrāfijas. Aizrautība, šļaksti, lēcieni, pagriezieni un ātrums — tas nozīmē, ka lielisku rezultātu iegūšana prasa pūles un pacietību. Tomēr pozitīvi ir tas, ka tad, kad buru laivas, kajaki, ūdens motocikli un līdzīgi objekti dodas pa noteiktu kursu, jūs varat labāk paredzēt, kas notiks tālāk, un tam sagatavoties. Tāpat kā lielākajai daļai spraigas darbības fotogrāfiju, parasti ir nepieciešams teleobjektīvs vai superteleobjektīvs, lai varētu fotografēt no attāluma.

Kameras iestatījumi ūdens sporta veidu fotografēšanai

Lai iegūtu lieliskus ūdens sporta veida kadrus, vissvarīgākais ir pareizi nofotografēt ūdeni. Ūdens sporta veidi bieži tiek fotografēti ar lielu slēdža ātrumu, nofiksējot ūdens pilienus kā kristālam līdzīgas ledus skulptūras. Iestatiet slēdža ātrumu uz 1/1000 s vai ātrāku, lai nofiksētu ūdeni.

Fotografējot virs ūdens, parasti ir daudz gaismas, jo tā tiek atstarota no virsmas, kas ļauj saglabāt lielu slēdža ātrumu un zemu ISO, sniedzot iespēju elastīgi izvēlēties diafragmas atvērumu atkarībā no objekta lieluma kadrā. Meklējiet pozīcijas, kur sacensību dalībnieks veic pagriezienu vai lēcienu. Abas šīs darbības izšļaksta ūdens pilienus no virsmas un sniedz skatītājam informāciju par kustības virzienu, ātrumu un raksturu, kas atdzīvina attēlu.

Piederumi ūdens sporta veidu fotografēšanai

Lai kamera ūdens tuvumā būtu drošībā, izmantojiet īpašu ūdensnecaurlaidīgu futrāli. Šie cietie futrāļi ļauj fotografēt zem ūdens līdz 40 metru dziļumā, tāpēc ūdens šļakatas neradīs problēmas. Futrāļiem ir arī hermētiskas pogas, lai jūs joprojām varētu piekļūt visām kameras funkcijām.

Ieteicams uzsākt darbu ar pilnībā uzlādētu kameras akumulatoru un atmiņas karti, kurā ir pietiekami daudz vietas, lai futrālis nebūtu jāatver, kad ir uzsākta fotografēšana. Futrālī ir daži mazi silīcija gela maisiņi, kas palīdz samazināt mitrumu.

Ja neplānojat doties zem ūdens, izmantojiet objektīva blendi, lai samazinātu atspīdumu, un aizsargfiltru, lai izvairītos no objektīva bojājumiem. Canon EOS R sistēmas kameras ir arī izturīgas pret laikapstākļiem, lai aizsargātu pret ūdens pilieniem un šļakatām.

Skatiet plašāku attēlu

Laivas dibena tuvplāns ar airētāja pēdām, kam uzvilkti sarkani apavi un rozā zeķes.

Kaut kas tik vienkāršs kā sporta apavu pāris, nolietots atbalsts vai bumba var palīdzēt parādīt stāstu. Meklējiet interesantas detaļas un uzņemiet dažus tuvplānus, lai pievienotu papildu dimensiju spraigas darbības fotogrāfijām. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM objektīvu ar 59 mm, 1/640 s, f/2.8 un ISO250. © Matthew Joseph

Lieliskus sporta kadrus varat iegūt ne tikai ar uzvarētājiem. Tās ir mazās detaļas — bumba, tiesnesis, kāda līdzjutēja emocijas ļaužu pūlī —, kas jūsu notikuma portretējumu padara bagātīgu un dziļu. Šādos gadījumos būs atbilstoši standarta vai automātiskie iestatījumi.

Uzņemiet plašākus skatus, kas parāda visu sporta notikuma noskaņu un ļaužu pūli. Paskatoties avīzēs var redzēt, ka tikai daži kadri ir detalizēti sporta notikumu tuvplāni. Tā vietā ir daudz plašāku kadru, kas sporta veidu parāda kontekstā ar atrašanās vietu un līdzjutēju pūļiem.

Vērojiet, vai nenotiek kaut kas neparasts vai īpašs. Bieži vien vislabākie sporta attēli ir tie, kas liek paskatīties divreiz un uzdot jautājumu, kā kaut kas tāds ir noticis. Liela nozīme ir veiksmei būt īstajā vietā īstajā laikā, bet svarīga ir arī prasme būt gatavam jebkam. Uzņemiet attēlus darbības apkārtnē — ar to mēs domājam, ka uzmanība jākoncentrē ne tikai uz galveno darbību. Sacensību dalībnieki, kas gatavo ekipējumu, skatītāji, mehāniķi un citi tēli ir interesanti objekti, kas stāsta par notikumu.

Padomi spraigas darbības videoklipu filmēšanai

Canon kameras ir vienlīdz prasmīgas, uzņemot augstas kvalitātes 1080p, 4K vai pat 8K videomateriālu, tāpēc šīs iespējas ir vērts likt lietā.

Sākumā, kad ierodaties pasākumā, uzņemiet dažus platleņķa kadrus, lai parādītu apkārtējo vidi. Tas palīdz izvairīties no pārāk lielas tālummainīšanas ieraksta laikā. Bieži vien labāk ir apturēt filmēšanu, mainīt ainas kompozīciju, kā arī kadrējumu un tālummaiņu, un pēc tam atsākt filmēšanu. Panoramējot ar kameru, lai uzņemtu atrašanās vietu vai sekotu darbībai, noteikti apturiet panoramēšanu pirms ierakstīšanas pārtraukšanas, kas atvieglos uzņemtā materiāla rediģēšanu.

Mēģiniet pārvietot kameru līdzi darbībai, nevis novietot to uz trijkāja un izmantot fiksētu pozīciju. Ja skata leņķis būs platāks, to būs vieglāk izdarīt. Ja viens pēc otra ir vairāki sacensību dalībnieki, katram no tiem mēģiniet izmantot atšķirīgu fokusa attālumu. Atcerieties, ka ir labi, ja attāls objekts kadrā kļūst lielāks, kad tuvojas kamerai, tāpēc iestatiet tālummaiņu tā, lai objektam pienākot pavisam tuvu, tas joprojām ietilptu kadrā.

Labākās kameras spraigas darbības fotografēšanai

Vīrietis hidrotērpā sēž uz klints pludmalē, turot vējdēli; uzņemts no zemāka leņķa.

Daudzām Canon kamerām ir grozāms vai nolokāms aizmugurējais ekrāns. Izmantojiet to skatu meklētāja vietā, lai iekomponētu kadrus, un varēsiet kameru turēt augstu, lai fotografētu pāri cilvēku galvām pūlī, vai no zemes līmeņa, lai iegūtu interesantāku perspektīvu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektīvu ar 1/3200 s, f/1.8 un ISO100.

Vīrietis stāv sacīkšu trases malā, turot pie acs kameru ar lielu superteleobjektīvu.

Korpusā ietvertā attēla stabilizācija (in-body Image Stabilisation, IBIS) Canon kamerās EOS R6 un EOS R7 īpaši efektīvi darbojas kopā ar optisko attēla stabilizāciju RF superteleobjektīvos, jo abu veidu attēla stabilizācija pretdarbojas dažāda veida kameras kustībām. Tas nodrošina konsekventi asus kadrus, kameru turot rokās; nav nepieciešams trijkājis vai statīvs.

Jebkurš Canon kameras lietotājs var uzsākt spraigas darbības fotografēšanu ar to aprīkojumu, kurš tam jau ir, bet, ja domājat par aprīkojuma pilnveidošanu, šeit sniegta informācija par dažiem labākajiem pirkumiem spraigas darbības fotografēšanai.

Canon EOS R7

Bezspoguļa kamerai EOS R7 ir daudzas tās pašas tehniskās inovācijas kā Canon profesionālā līmeņa kamerai EOS R3, bet tā izgatavota ar APS-C formāta attēlu sensoru, kas efektīvi palielina teleobjektīva sasniedzamību 1,6 reizes. Tā var būt liela priekšrocība spraigas darbības fotografēšanai, jo sniedz iespēju ar relatīvi kompaktu un vieglu objektīvu, piemēram, Canon RF 800mm F11 IS STM, aptvert lielāku attālumu. Citas šīs mazās, ātrās un jaudīgās kameras priekšrocības ir grozāms skārienekrāns un augsto tehnoloģiju AF sistēma, kas ietver viedu cilvēku, dzīvnieku, putnu un transportlīdzekļu atpazīšanu, savukārt korpusa un objektīva stabilizācija darbojas kopā, lai samazinātu kameras izkustēšanās sekas. Ar kameru EOS R7 var nofotografēt līdz 30 kadriem sekundē, kā arī filmēt 4K filmas pat ar 60p.

Canon EOS R6

Kamera EOS R6 ir lieliski piemērota vēl labākai spraigas darbības fotografēšanai, un tā ietver visas EOS R7 automātiskās fokusēšanas funkcijas ar sekošanu, ko atbalsta mākslīgais intelekts, kā arī korpusā ietverto attēla stabilizāciju (IBIS) profesionāla līmeņa pilnkadra korpusā. Ar dažiem objektīviem var iegūt neticamu astoņu pakāpju attēlu stabilizāciju, un kamera var uzņemt ar ātrumu līdz 20 kadriem sekundē. Videoklipu uzņemšanai svarīgākās funkcijas ietver 4K filmu uzņemšanu, kā arī HD kvalitātes materiāla filmēšanu ar ātrumu 120 kadri/s augstas kvalitātes palēninātas kustības iegūšanai. Arī tai ir grozāms skārienekrāns, lai varētu uzņemt no radošām pozīcijām.

Canon arī piedāvā plaša klāsta lieliskas veiktspējas, tomēr kompaktus un budžetam draudzīgus tālummaiņas un fiksēta fokusa attāluma objektīvus, kas paredzēti EOS R sistēmas kamerām.

Canon PowerShot G7 X Mark III

PowerShot G7 X Mark III ir maza, kompakta kamera ar fiksētu tālummaiņas objektīvu, kuram ir noderīgs 24–100 mm efektīvais fokusa attālums, un tā sver tikai 304 g, bet nodrošina iespaidīgu veiktspēju. Objektīva lielais diafragmas atvērums f/1.8–2.8 nodrošina lielu slēdža ātrumu, lai nofiksētu kustību pat vājā apgaismojumā vai telpās, kā arī ātru nepārtrauktu fotografēšanu ar ātrumu līdz 20 kadriem/s (30 kadri/s RAW formāta nepārtrauktās uzņemšanas režīmā). Tā var uzņemt arī 4K filmas un Full HD materiālu ar 120 kadriem sekundē un ir aprīkota ar noliecamu skārienekrānu.

Canon PowerShot ZOOM

Pierādot, ka spraigas darbības fotografēšanas kameras komplektam nav jābūt lielam un apjomīgam, PowerShot ZOOM ir kabatas formāta monokulārs, ar kuru var fotografēt un uzņemt Full HD video, vienkārši nospiežot pogu. Līdz ar to tas ir lieliski piemērots sporta pasākumiem un diskrētai spraigas darbības fotografēšanai. Trīspakāpju tālummaiņa nodrošina plašu fokusa attālumu diapazonu, kas atbilst 100 mm, 400 mm un 800 mm pilnkadra kamerā.


Mēs ceram, ka esam piedāvājuši noderīgus spraigas darbības fotografēšanas padomus un paņēmienus. Canon EOS R sistēmas kameras un to objektīvi ir lieliski rīki šim darbam, bet jūs varat gūt arī lielus panākumus ar Canon DSLR kameru un kompaktkameru klāstu, turklāt varat gūt daudz prieka šajā procesā. Tagad ir pienācis laiks šos padomus īstenot darbībā.


Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)

Saistītie produkti

Saistītie raksti

  • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

    Padomi par slēdža ātrumu

    Apgūstiet slēdža ātruma izmantošanu ar mūsu iesācējiem piemēroto ceļvedi un uzņemiet labākus aktīvas darbības kadrus.

  • KUSTĪBAS FOTOGRAFĒŠANA

    Kustības uzņemšana fotogrāfijās

    Atklājiet, kā uzņemt kustību un piešķirt attēliem kustības sajūtu.

  • SPORTA FOTOGRAFĒŠANA

    Aktīvas darbības fotografēšana ar profesionāli

    Žans-Batists Liotārs (Jean-baptiste Liautard) iepazīstina ar spraigu sporta momentu fotografēšanas mākslu.

  • SPORTA FOTOGRAFĒŠANA

    Sporta fotografēšana — nomērķē un uzņem

    Profesionāle Mollija Dārlingtone (Molly Darlington) izpēta, kā var uzņemt nozīmīgus sporta momentus ar kabatas formāta kameru.