PAŠPORTRETU FOTOGRAFĒŠANA

Astoņi padomi lieliskiem pašportretiem

Fotogrāfe Amāla Saīda (Amaal Said) dalās ar saviem eksperta paņēmieniem, ar kuriem parastas pašbildes var pārvērst radošos pašportretos.
Fotogrāfes Amālas Saīdas portrets ar aizvērtām acīm, brīvi krītošs lakats plati pārklāts pleciem.

Pašbildes ir kļuvušas par instinktīvu un radošu veidu, kā reģistrēt savas dzīves notikumus — gan svarīgus mirkļus, kurus vērts nosvinēt, gan kā pašizpausmes veids. Bet kā gan parastu pašbildi uzlabot, lai iegūtu profesionālas kvalitātes pašportretu?

Londonā dzīvojošā pašportretu fotogrāfe un dzejniece Amāla Saīda (Amaal Said) ir piesaistījusi vairāk nekā 23 tūkstošus sekotāju sociālajos tīklos un saka, ka viņas mākslinieciskās pašbildes ir lielisks veids, kā fiksēt savu personisko un fotogrāfisko ceļu. “Pašportreti vienmēr ir bijuši kā portāls uz manu iepriekšējo patību,” viņa saka. “Es varu apskatīt, kā jutos kādā konkrētā dzīves brīdī — un man tas patīk, gadu gaitā esmu pilnveidojusi savas pašportretu fotografēšanas prasmes.”

Šeit Amāla dalās ar saviem eksperta paņēmieniem — kā izveidot pašportretus, kurus vēlaties kopīgot, izdrukāt un saglabāt uz visiem laikiem. Viņa arī parāda, cik vienkārša var būt savu īpašo mirkļu uzņemšana, iedodot kameru māsai un sniedzot padomus viņai un viņas vīram par to, kā izveidot neformālu pašportretu fotosesiju parkā.

1. Sāciet ar automātisko režīmu un pilnveidojiet savas prasmes

Fotogrāfe un dzejniece Amāla Saīda ar sarkani rakstainu lakatu ap galvu. Sarkanu ziedu vāze daļēji aizsedz seju.

Lielākajai daļai sākuma līmeņa kameru ir portretu režīms — rezultāti būs atkarīgi no kameras, bet kopumā attēli parasti ir mazāk asi, panākot patīkamu un maigu ādas izskatu. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/60 s, f/1.4 un ISO200. © Amaal Said

Amāla iesaka iesākumā lietot automātisko režīmu. “Ja esat pilnīgs iesācējs, nekaunaties izmantot automātiskos kameras iestatījumus,” viņa saka.

Tādi noderīgi kameras iestatījumi kā režīmi Pašportrets un Portrets, kas abi pieejami Canon EOS M6 Mark II kamerā un citos sākuma līmeņa modeļos, piemēram, Canon EOS 250D, palīdz izpludināt fonu, izcelt ādas toni un mīkstināt matu izskatu.

Lai lielākā mērā kontrolētu asuma dziļumu, mēģiniet izmantot diafragmas prioritātes (Av) režīmu. Šis pusautomātiskais režīms ļauj izvēlēties diafragmas atvērumu, caur kuru objektīvā ieplūst gaisma, — ar mazāku diafragmas atvēruma iestatījumu tiek ielaists vairāk gaismas. Lai izpludinātu fonu, izvēlieties plašu atvērumu, piemēram, f/1.4.

Izvēloties objektīvu ar plašu atvērumu portretiem, varēsiet panākt iespaidīgāku izskatu. Amālai īpaši patika strādāt ar Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu. “Man patīk izpludināts fons, un to var panākt ar plašu diafragmas atvērumu. Ielaižot vairāk gaismas, objektus var labāk izcelt uz fona,” viņa skaidro.

Viņa arī bieži izmanto Canon EF 50mm f/1.8 II objektīvu (kura pēctecis tagad ir Canon EF 50mm f/1.8 STM), jo viņai patīk pašportreti, kuros galvenā uzmanība pievērsta viņas sejai. “Šķiet, ka tas pietuvina,” viņa saka. Canon EOS M6 Mark II kamerai varat piestiprināt jebkuru objektīvu no milzīgā Canon EF un EF-S objektīvu klāsta, izmantojot mazo, vieglo Canon stiprinājuma adapteri EF-EOS M.

2. Vieta, vieta, vieta

Divas rokas, kas koriģē iestatījumus uz trijkāja novietotas Canon EOS M6 Mark II kameras aizmugurē.

Amāla sniedza norādījumus māsai, izmantojot Canon EOS M6 Mark II neformālai portretu uzņemšanai vietējā parkā. © Amaal Said

Parkā stāvoša cilvēka portrets, ko ieskauj rudens lapas.

Neatkarīgi no tā, vai uzņemat zaļojošā parkā vai strādājat studijas apstākļos, fons var padarīt izteiksmīgāku attēlu noskaņu. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1.6 un ISO100. © Amaal Said

“Ir svarīgi zināt, kāda veida fonu vēlaties, un noskaņas radīšanai visbūtiskākais ir pareizās vietas atrašana,” saka Amāla. “Man patīk uzņemt portretus parkos, fotografējot daudzus attēlus dažādos apstākļos. Ir svarīgi atrast kādu klusāku vietu, lai citi jūs neiztraucētu, kamēr fotografējat.”

Viņa saka, ka vide var mainīt pašportreta noskaņu, bet dažkārt var palīdzēt vienkrāsains audekls. “Manā guļamistabā ir balta siena, tāpēc parasti to izmantoju kā fonu un uzvelku kaut ko krāsainu, lai izceltos. Bet jums, iespējams, ir kāds stūrītis dārzā vai citur mājās, kur varat uzstādīt trijkāji. Ir svarīgi, lai fons nebūtu pārāk pieblīvēts vai nekārtīgs.”

3. Eksperimentējiet ar gaismu un kompozīciju

Portrets tuvplānā ar sievieti ar sarkanu lakatu, kura tur pie sejas augu.

Amālai bieži vien patīk uzņemt pašportretus uz vienkārša, balta fona, kadrā izvairoties no jebkādiem elementiem, kas novērš uzmanību, novietojot sevi nedaudz sāņus no centra. Viņa arī iesaka atvēlēt pietiekami daudz vietas apkārt sejai, lai varētu eksperimentēt ar apgriešanu. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/160 s, f/1.4 un ISO200. © Amaal Said

“Man tiešām patīk zelta stundu siltie toņi,” saka Amāla. Tie ir saullēkta un saulrieta laikā. “Maiga saules gaisma vienmēr palīdz. Iespējams, vēlēsieties izvairīties no spilgtas saules gaismas, jo tā rada daudz ēnu. Fotografēju arī dienās, kad ir apmācies, un arī tajās var veiksmīgi strādāt — vienkārši koriģējiet iestatījumus, lai tie atbilstu gaismai.”

Runājot par kompozīciju, Amāla iesaka izņemt no kadra visu, kas novērš uzmanību. “Koriģējiet darba gaitā un eksperimentējiet ar pozicionēšanu dažādos leņķos,” viņa saka. “Fotogrāfija pilnībā izmainās, kad esat nedaudz nost no centra, tāpēc varat ar to eksperimentēt.”

Atstājot telpu apkārt attēlam, tiek sniegtas arī papildu apgriešanas iespējas, lai attēls būtu piemērots pakalpojumam Instagram. “Savus pašportretus parasti uzņemu ainavas režīmā, jo man patīk eksperimentēt ar telpu attēla abās pusēs,” viņa piebilst.

4. Vizualizējiet krāsas

Daudzslāņains portrets ar Amālu Saīdu rozā lakatā, veroties divos virzienos.

Eksperimentēšana ar krāsām un materiāliem ir lielisks veids, kā iegūt pārsteidzošus portretus — Amāla ir izvēlējusies maigi rozā un purpura krāsas šajā pašportretā ar vairākām ekspozīcijām. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II, Canon stiprinājuma adapteri EF-EOS M un Canon EF 50mm f/1.8 II objektīvu ar f/1.8, 1/30 s un ISO600. © Amaal Said

Eksperimentējot ar krāsu paletēm var izteikt savu personību. “Sākumā vienmēr izanalizēju, kā jūtos, un pēc tam attiecīgi rīkojos,” Amāla paskaidro. “Dažkārt vēlos radīt noskaņu un attiecīgi saģērbjos vai varbūt esmu sajūsmā par jaunu lūpu krāsu, kuru vēlos izmēģināt pašportretā.

“Man patīk krāsas. Es tās izmantoju savos pašportretos galvenokārt ar hidžabu un lūpu krāsu, tomēr krāsu var izmantot dažādos veidos. Eksperimentējiet, audumu piestiprinot sienai vai uzklājot uz kaut kā liela. Krāsas var ienest arī ar ziediem.

“Krāsu savlaicīga plānošana vienmēr ir lielisks veids, kā iegūt izteiksmīgu pašportretu. Padomājiet par to, vai jūsu apģērba krāsa atbilst fonam — varbūt tā pietiekami neizceļas uz fona. Krāsa ir īpaši svarīga saderināšanās vai kāzu pašportretos, jo vēlaties, lai jūs un jūsu partneris būtu galvenais elements attēlā.”

5. Iemācieties atbrīvoties

Fotogrāfes un dzejnieces Amālas Saīdas pašportrets rozā lakatā. Viņas seja atspoguļojas mazā, apaļā spogulītī, ko viņa tur rokās.

Turot mazu spogulīti pie sejas, rokas ir nodarbinātas un var arī eksperimentēt ar radošām kompozīcijām. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/80 s, f/1.4 un ISO320. © Amaal Said

“Uzņemot pašportretus, labi ir tas, ka pie kameras nav neviena cita, kas cieši vēro jūsu seju,” saka Amāla, “pievieno rekvizītus, piemēram, ziedus un spoguļus, un tas palīdz cilvēkam brīvi justies kameras priekšā un sniedz iespēju veikt radošus eksperimentus.”

“Parasti cilvēki saka, ka nezina, ko darīt ar rokām, un tas ir gluži normāli. Tāpēc sākumā iesaku kaut ko turēt rokās.” Var palīdzēt interesantu auskaru vai lielas kaklarotas valkāšana, jo pie tiem var pielikt rokas.

6. Izmantojiet trijkāji un taimeri

Stāvošs pāris, kas uzņemts ar pie trijkāja piestiprinātas Canon EOS M6 Mark II kameras skārienekrānu.

Amāla ieteica savai māsai piestiprināt Canon EOS M6 Mark II kameru trijkājim un izmantot noliecamo skārienekrānu, lai iekomponētu kadrus. © Amaal Said

Stāvošs pāris meža ainā, ko ietver rudenīgas koku lapas.

Viņa ieteica iestatīt arī taimeri, lai pārim būtu dažas sekundes laika ieņemt pozu un iekomponēt sevi kadrā. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/200 s, f/1.6 un ISO100. © Amaal Said

Amāla izmantoja kompakto, vieglo 32,5 MP Canon EOS M6 Mark II ar 180° noliecamo skārienekrānu un iebūvēto Wi-Fi, lai uzņemtu savus pašportretus, un iesaka to novietot uz trijkāja un izmantot taimeri.

“Canon EOS M6 Mark II ir brīnišķīga kamera, ar kuru eksperimentēt, un taimera iestatīšana ir ļoti vienkārša,” viņa skaidro. “Varat izvēlēties divu vai 10 sekunžu taimeri, bet es izvēlos 10 sekunžu taimeri, jo man patīk, ka ir pietiekami daudz laika sagatavoties,” viņa piebilst.

Skārienekrāna pagriešana pret savu seju ir ļoti noderīga, lai iekomponētu kadrus, kamēr stāvat kameras priekšā.

7. Uzņemiet portretus attālināti

Roka, kas koriģē pie trijkāja piestiprinātas Canon EOS M6 Mark II kameras nolokāmo skārienekrānu.

Canon EOS M6 Mark II kameras nolokāmais skārienekrāns ļauj iekomponēt kadrus no jebkura leņķa vai noliekt ekrānu pret seju, kad stāvat pret kameru. © Amaal Said

Sieviete ar aizvērtām acīm smaida kamerai. Viņa tur sarkanu ziedu pušķi, kas daļēji aizsedz seju.

Ja jūsu kamerai nav nolokāma skārienekrāna, varat mēģināt koriģēt fokusu, objektīva priekšā turot kādu objektu un pēc tam pārvietojoties tajā pašā pozīcijā. Uzņemts ar Canon EOS M6 Mark II un Canon EF-M 32mm f/1.4 STM objektīvu ar 1/160 s, f/1.4 un ISO250. © Amaal Said

Canon Camera Connect lietojumprogramma sniedz iespēju izveidot savienojumu ar Apple vai Android ierīci Canon kamerā, kurā ir Wi-Fi funkcija. Iespēja izmantot viedtālruni, lai skatītu attēlu un nospiestu aizslēga pogu, ļauj ērtāk uzņemt brīnišķīgi asus portretus. “Ja nevēlaties doties pie kameras, lai pārbaudītu, vai kadri ir fokusā, Camera Connect lietojumprogramma jums sniegs šādu iespēju,” saka Amāla. “Tas ir arī ļoti noderīgi, ja maināt pozīcijas.”

Canon EOS M6 Mark II kameras nolokāmais skārienekrāns ir parocīgs, lai nodrošinātu, ka seja ir fokusā. “Iespēja pagriezt ekrānu, lai redzētu, kā izskatāties, ir brīnišķīga, un tā ietaupa daudz laika,” saka Amāla.

Amālai patīk, ka attēli ir ļoti asi un pārpludināti ar krāsām, tāpēc viņa izmanto vairāku paņēmienu kopumu, lai nodrošinātu aso fokusu. “Paņēmiens, ko kādreiz izmantoju, kad man nebija kameras ar nolokāmu skārienekrānu un tālvadību, bija šāds — kameras priekšā turēju kādu objektu, parasti ziedus, fokusēju uz to un pēc tam pārvietojos tajā pašā pozīcijā,” viņa skaidro. Man patīk izmantot arī automātisko fokusēšanu ar sejas izsekošanu, tomēr tā ne vienmēr ir piemērota, ja priekšplānā ir objekti.”

8. Rediģējiet un drukājiet profesionāla izskata pašportretus

Koriģējot iestatījumus, lai uzņemtu gan RAW, gan JPEG formātā, jums būs vairāk iespēju fotogrāfiju rediģēšanā. Varat izmantot Canon bezmaksas Digital Photo Professional (DPP) rediģēšanas programmatūru, lai uzlabotu RAW attēlus, izmantojot rīkus baltās krāsas balansa, piesātinājuma, ekspozīcijas un citu iestatījumu koriģēšanai.

“Jums nav jābūt profesionālim, lai rediģētu savus fotoattēlus,” saka Amāla. “Man galvenā lieta ir ekspozīcija, jo dažkārt attēls nav tik spilgts, kā vēlos. Es eksperimentēju ar kontrastu un ēnām, lai panāktu vēlamo izskatu — un rediģēšanas laikā vēlos arī apskatīt, kā attēls mainās, to pagriežot. Man arī ļoti patīk melnbaltie pašportreti.”

Kad esat pabeidzis rediģēt, varat mēģināt izdrukāt attēlus tieši no tālruņa ar kompakto Canon SELPHY Square QX10. Lieliski piemērots albumiem un ziņojumu dēļiem — tas piedāvā ātru un jautru veidu, kā saglabāt iecienītākos pašportretus. Profesionālas kvalitātes izdrukas palīdzēs iegūt Canon PIXMA G sērijas printeris, kas atdzīvinās attēlus.


Autors: Lorna Dokerila (Lorna Dockerill)

Saistītie produkti

Saistītie raksti

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Uzņemiet estētiskus fotoattēlus

  Sociālo mediju influencere Štefi Marla (Steffi Marla) stāsta, kā panāk, ka viņas attēli tiešsaistē izceļas.

 • PORTRETU FOTOGRAFĒŠANA

  Pasaku stila portreti

  Desmit eksperta padomi atmiņā paliekošu mistisku attēlu veidošanai ar Roziju Hārdiju (Rosie Hardy).

 • FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

  Kā izveidot pārsteidzošu bokē efektu

  Iepazīstieties ar šiem padomiem un paņēmieniem, lai skaisti izpludinātu fonu.

 • PORTRETU FOTOGRAFĒŠANA

  Uzņemiet abstraktus portretus

  Eksperimentējiet ar kombinēto ekspozīciju, gleznojiet ar gaismu, spēlējieties ar ēnām un veiciet citas darbības.