SAVVAĻAS DZĪVNIEKI

Svarīgākie padomi un labākā fotoaparatūra: putnu fotografēšanas sākšana

Putni ir skaisti radījumi, bet tos var būt grūti nofotografēt. Apskatiet mūsu ieteikto fotoaparatūru, kas paredzēta neticamu kadru uzņemšanai, un mācieties no savvaļas dzīvnieku fotogrāfa Ārona Stērlinga (Aaron Sterling), uzzinot, kā viņš fotografē.
Putns ar spilgti oranžām spalvām ir nofotografēts uz zara, aiz tā ir nefokusēts fons; attēlu ar Canon EOS R6 ir uzņēmis savvaļas dzīvnieku fotogrāfs Ārons Stērlings (Aaron Sterling).

Dzīvnieku un putnu fotografēšana to dabiskajā vidē var būt gan sarežģīta, gan pateicīga. Putni ir īpaši neprognozējami un var bēgt, tiklīdz viņi uztver visniecīgāko kustību, tomēr tie ir fascinējoši fotografēšanas objekti.

Kā jums izdevās gūt panākumus putnu fotografēšanā? Ir svarīgi būt pacietīgam, konsekventam un izprast putnu uzvedības pamatus, kā arī nepieciešams piemērots aprīkojums, lai uzņemtu šīs salīdzinoši mazās, ātri kustīgās radības.

Savvaļas dzīvnieku fotogrāfs Ārons Stērlings (Aaron Sterling) vēro un fotografē putnus, kopš sevi atceras. Šeit viņš dalās ar padomiem, kā fotografēt putnus, tos neiztraucējot, un kādas funkcijas nepieciešamas, izvēloties kameras un objektīvus putnu fotografēšanas uzsākšanai.

Ziniet, kurp doties un ko meklēt

Divi fotogrāfi sēž līdzās putnu slēpnī.

Ārons iesaka putnu fotografēšanai izmantot vienu no divām pieejām. “Varat gaidīt, kad savvaļas dzīvnieki nāk pie jums, kas sniegs vairāk iespēju ieraudzīt kādu retu sugu. Vai arī varat pārvietoties — šādā gadījumā jūs redzēsiet daudz vairāk, tomēr būs risks pārvietojoties izbiedēt putnus.” Fotografēšanas slēpnis ir ideāla izvēle, ja vēlaties palikt vienā vietā.

No augšas uzņemta Canon PowerShot SX740 HS kamera uz zilas mugursomas kopā ar pastaigu nūjām.

Ir svarīgi būt labi sagatavotam, kad dodaties ārā fotografēt putnus. Atcerieties uzvilkt ērtus apavus, ņemiet līdzi lietussargu un mugursomā ielieciet dažas uzkodas, lai uzturētu enerģijas līmeni.

“Galvenais ir nokļūt uz izvēlēto vietu ļoti agri,” saka Ārons. “Atrodiet vietu, kur dzīvnieki ir pieraduši redzēt cilvēkus, lai viņi nebūtu tik tramīgi,” viņš iesaka. “Ja esat iesācējs, dodieties uz dabas rezervātu un aprodiet ar šo vidi.”

Fotografēšana no slēpņa ir lieliski piemērota, lai fotografējamos objektus neizbiedētu. “Es izmantoju mazu telti ar kamuflāžas apdruku, kurā ir caurumi,” viņš turpina. “Es vienkārši sēžu tajā un esmu pacietīgs. Jo vairāk laika pavadāt ārā, jo vairāk jums rodas ideju, kur ir laba vieta.”

Ja jums nav piekļuves dabas rezervātam, putnus varat fotografēt vietējā parkā vai pat dārzā. “Uzstādiet putnu barotavu,” Ārons iesaka. “Tās ir izcilas, jo piesaista dažādus putnus. Ievietojiet barotavā nelielu zariņu, lai tā izskatītos dabiski, un putni uz tās nolaidīsies. Izskatīsies, ka esat brīvā dabā.” Eksperimentējiet ar kadrēšanu, lai gala kadrā nebūtu redzama barotava.

Jums ir jāmācās pielāgoties mainīgiem laikapstākļiem, un ir svarīgi iepazīties ar fotografēšanas pamatprincipiem. “Uzziniet visu iespējamo par ekspozīcijas laiku, diafragmas atvērumu, ISO un to, kas vislabāk piemērots vēlamajam kadram,” saka Ārons.

Jums ir arī jāiepazīst fotografējamais objekts, taču tam nav jābūt nekam biedējošam. “Jo vairāk putnu vērosiet, jo vairāk jūs interesēs uzzināt vairāk,” saka Ārons. “Jūs sāksiet atpazīt putnu balsis un uzzināsiet, ka mazos putnus bieži vien var atrast krūmos, savukārt plēsīgie putni dod priekšroku zariem augstu koku galotnēs.”

Kameras funkcijas, kas nepieciešamas putnu fotografēšanai

Svars un pārnēsāšanas ērtības

Canon PowerShot ZOOM kamera uz nokrituša koka stumbra, fonā nefokusēta meža ainava.

Canon PowerShot ZOOM ir mazāka nekā mans tālrunis, ietilpst kabatā un darbojas kā īsta kamera, tāpēc es varu izbaudīt procesu bez smaga aprīkojuma,” saka Ārons.

Roka viedtālrunī izmanto Canon Camera Connect lietojumprogrammu, lai skatītu un kopīgotu savvaļas dzīvnieku attēlus, kas uzņemti ar Canon kameru.

Āronam patīk kopīgot fotoattēlus sociālajos tīklos, un Canon Camera Connect lietojumprogramma atvieglo šo procesu. Ar to varat pārsūtīt attēlus no Canon kameras uz viedtālruni. Jūs varat pievienot attēliem arī ģeogrāfiskās atrašanās vietas atzīmes, lai nekad neaizmirstu, kur pamanījāt sarkanrīklīti vai niedru strazdu.

Ja plānojat visu dienu būt ārā un staigāt kājām, vēlēsieties aparatūru, ko ir viegli pārnēsāt. Canon PowerShot ZOOM — kabatas formāta supertālummaiņas monokulāra kamera, kas ir lieliski piemērota putnu fotografēšanai, sniedzot iespēju uzņemt fotoattēlus ar 12,1 MP un Full HD video. Tās kompaktais korpuss samazina risku, ka putns varētu nobīties, un tai ir trīs pakāpju tālummaiņa ar fokusa attālumu 100 mm, 400 mm un 800 mm, lai jūs varētu lielāku kadra daļu aizpildīt ar objektu. PowerShot ZOOM ir arī pilnībā automātiska, tāpēc nav jātērē laiks, mainot iestatījumus.

Ārons izmēģināja Canon PowerShot ZOOM Kristofera Kadberija mitrāju rezervātā Birmingemas nomalē (Lielbritānijā), un viņam patika, ka kameru var ērti ieslidināt kabatā un izņemt no tās, tiklīdz ierauga putnu. “Man patīk siksniņa, jo tā palīdz to ērti nēsāt līdzi,” saka Ārons. “Jums nav jāuztraucas, ka tā izslīdēs no rokām, it īpaši steigas laikā.”

Cita kompaktkamera ir Canon PowerShot SX740 HS, kurai ir iebūvēta 40 reižu optiskā tālummaiņa un 20,3 MP CMOS sensors, tāpēc varat ērti uzņemt augstas izšķirtspējas fotoattēlus.

Ja meklējat kameru ar maināmiem objektīviem, 24,2 MP Canon EOS R50 ir maza un diskrēta — tā sver tikai 375 g.


Klusa fotografēšana lielā ātrumā

Ārona Stērlinga fotogrāfija, kurā ir divi mazi putni uz zara un viens ieliek ēdienu otra mutē.

Ārons zina, ka, uzņemot šādu izšķirošu mirkli, svarīgas ir milisekundes. Kad parādās putns, vislabāk uzņemt fotogrāfiju sēriju, lai uzlabotu iespējas iegūt perfektu attēlu, tāpēc šādā gadījumā mēģiniet izmantot Canon kameras RAW formāta nepārtrauktās uzņemšanas režīmu. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 600mm F11 IS STM objektīvu ar 1/320 s, f/11 un ISO 2500. © Aaron Sterling Photography

Nepārtrauktās uzņemšanas režīms, iespējams, ir labākā pieeja ātrā kustībā esošu objektu, piemēram, putnu, uzņemšanai. Canon EOS R50 uzņem mirkļus ar 12 kadriem sekundē (15 kadriem sekundē ar elektronisko slēdzi), savukārt EOS R10 var uzņemt nepārtrauktu attēlu sēriju ar ātrumu līdz 15 kadriem sekundē (23 kadriem sekundē ar elektronisko slēdzi).

Lai neiztraucētu objektu, vajadzētu radīt pēc iespējas mazāk trokšņa, kad strādājat tuvplānā, un kameras ar klusu elektroniskā slēdža režīmu sniedz iespēju uzņemt bez skaņas.

RAW sērijveida fotografēšanas režīms ar iepriekšēju tveršanu, kas pieejams tādās kamerās kā Canon EOS R7, ir vēl viena noderīga funkcija neparedzamu objektu fotografēšanai. Kamera sāk uzņemt RAW failus, kad līdz pusei nospiesta slēdža poga, un pēc tam, kad to pilnībā nospiežat, saglabā attēlus buferī — līdz pat pussekundes laikā uzņemtus kadrus. “Tas ir ārkārtīgi svarīgi, fotografējot putnus, jo nekad nezināt, kad tie var aizlidot,” skaidro Ārons.

Lielisks veids, kā fotografēt putnus mājās, ir uzstādīt kameru uz trijkāja netālu no putnu barotavas, pašam paliekot ārpus skata un uzņemot no attāluma. Plašam Canon kameru klāstam ir Wi-Fi savienojums, un visām EOS R sistēmas kamerām ir arī Bluetooth. Izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu, varat kontrolēt plašu iestatījumu klāstu un aktivizēt slēdzi tieši no viedtālruņa vai planšetdatora. Canon EOS Utility, kas visām EOS kamerām ir iekļauta sākotnējā programmatūras aprīkojumā, sniedz arī iespēju darbināt kameru no datora un skatīt attēlus lielākā ekrānā.


AF izsekošana kustīgiem objektiem un dzīvnieku acu noteikšanas AF

Mazs dziedātājputns, kas apsēdies uz koka zara, ko ieskauj sīki zariņi, pret spilgti zilām debesīm. Uzņemts ar Canon EOS R10.

Objektu izsekošanas automātiskā fokusēšana ļauj fokusēt putnu pat caur lapotni. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 IS USM objektīvu ar 500 mm, 1/1000 s, f/8 un ISO 400.

Ārona Stērlinga fotogrāfija ar mazu putnu, kas apsēdies uz zara, pret tumšu, izpludinātu fonu.

“Putnu fotografēšana ir lielisks veids, kā palielināt izpratni par mūsu ietekmi uz apkārtējo vidi,” saka Ārons. “Tas ir viens no iemesliem, kāpēc es to daru — man patīk putni un es vēlos parādīt viņu skaistumu citiem.” Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu ar 400 mm, 1/250 s, f/8 un ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Dual Pixel CMOS AF II automātiskās fokusēšanas tehnoloģija EOS R sistēmas kamerās, piemēram, EOS R50 un EOS R10, darbojas kopā ar DIGIC X procesoru, lai nodrošinātu ātru objektu izsekošanu, ļaujot uzreiz fokusēt kustīgu putnu. Dzīvnieku acu noteikšanas automātiskā fokusēšana ir viena no modernām automātiskās fokusēšanas funkcijām, kas palīdz iegūt asus kadrus ar putniem lidojumā. Automātiskā fokusēšana meklēs putnus kadrā un noteiks tos kā galvenos objektus, kam sekot, fiksējot fokusu uz to acīm, ja varēs tās noteikt. Tas nozīmē, ka, uzņemot putnu kustībā, nebūs jāupurē ass fokuss.


Iespējas vājā apgaismojumā

Gārnis, kas apsēdies uz daļēji iegrimuša zara vāji apgaismotas upes malā; uzņemts ar Canon EOS R10.

Ārons dod priekšroku fotografēšanai dienas laikā, kad apgaismojums ir labvēlīgāks, bet tāda kamera kā Canon EOS R10 var uzņemt satriecošus putnu attēlus vājā apgaismojumā. Uzņemts ar Canon EOS R10 un Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 IS USM objektīvu ar 343 mm, 1/800 s, f/5.6 un ISO 100.

Daudzi putni, piemēram, pūces, dodas ārā tikai naktī vai agri no rīta, kad apgaismojuma apstākļi nav ideāli piemēroti fotografēšanai. Canon EOS R10 ar 24,2 MP ir aprīkota ar -4 EV fokusēšanu vājā apgaismojumā, un tās maksimālo jutību ISO 32 000 var palielināt līdz ISO 51 200, kas ļauj fotografēt pat mēnessgaismā.

Kas nepieciešams putnu fotografēšanas objektīvā

Zīdaste, kas apsēdusies uz zariņa, starp izpludinātiem zāles stiebriem; uzņemts ar Canon RF 800mm F11 STM objektīvu.

Fotografējot no putnu slēpņa, jūs varat atrasties drošā attālumā no fotografējamajiem objektiem, tāpēc noderīgs ir lielāks objektīvs. Canon RF 800mm F11 IS STM fokusa attālumu var palielināt līdz 1600 mm ar Canon pagarinātāju RF 2x. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 800mm F11 IS STM objektīvu ar 1/40 s, f/11 un ISO 1600.

Mazs putns, kas apsēdies uz zara, un nefokusēts fons; uzņēmis Ārons Stērlings (Aaron Sterling) ar Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu.

Šaurais skata leņķis, ko piedāvā teleobjektīvs, piemēram, Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, atvieglo perfekti maiga fona iegūšanu putna izcelšanai. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 100-400mm F.5.6 IS USM objektīvu ar 400 mm, 1/250 s, f/8 un ISO 1600. © Aaron Sterling Photography

Putni parasti ir mazāki, un tiem ir grūtāk piekļūt nekā citiem savvaļas dzīvniekiem, tāpēc, lai tos fotografētu, bieži vien ir nepieciešams lielāks fokusa attālums. Canon RF 600mm F11 IS STM, kas ir Ārona iecienītākais fokusa attālums putnu fotografēšanai, ir viegls superteleobjektīvs, kas ļaus aizpildīt kadru ar brīnišķīgi detalizētiem attēliem. Tam ir arī piecu pakāpju optiskais attēla stabilizators (IS), lai novērstu kameras izkustēšanās izraisītu izplūšanu.

Tālummaiņas objektīvi sniedz plašākas kadrēšanas iespējas, ļaujot pāriet no platleņķa kadriem, kuros uzņemti putni to dabiskajā vidē, līdz tuvplāna portretiem, kur izceltas konkrētas iezīmes. Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ar iespaidīgo tālummaiņas diapazonu (līdzvērtīgs 29–240 mm pilnkadra kamerā) ir kompakts, viegls un kluss objektīvs ar 4,5 pakāpju optisko attēla stabilizatoru. Vēl viens kompakts tālummaiņas objektīvs ar fokusa attāluma diapazonu, kas ir piemērots putnu fotografēšanai, ir Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Tā septiņu lapiņu gandrīz apaļais diafragmas atvērums piešķir patīkamu izskatu vietām, kas atrodas ārpus fokusa, izolējot objektu, lai iegūtu iespaidīgākus attēlus. Uzziniet vairāk mūsu ceļvedī par labākajiem sākuma līmeņa objektīviem savvaļas dzīvnieku fotografēšanai.

Jums nav jābūt putnu fotografēšanas ekspertam, lai to izbaudītu, un tam nav nekādas sliktās puses. “Putnu vērošana var izraisīt atkarību,” saka Ārons. “Tā ir kā videospēle, kurā jūs pabeidzat vienu līmeni un vēlaties nekavējoties pievērsties nākamajam. Jūs ieraugāt vienu putnu un pēc tam vēlaties vēl vienu un vēl vienu. Izmantojiet iespēju būt saskarē ar dabu, un jūs sāksiet vēl vairāk novērtēt mūsu skaisto planētu. Un atcerieties, ka putnu vērošana ir privilēģija.”


Autors: Nikita Achanta (Nikita Ačanta)

Saistītie produkti

Saistīti raksti

 • SAVVAĻAS DZĪVNIEKI

  Monokulārs vai binoklis — kas ir labākais putnu vērošanai?

  Canon PowerShot ZOOM ir kabatas formāta monokulāra kamera, kas ir lieliski piemērota putnu vērošanai, bet kā to salīdzināt ar Canon binokļiem?

 • SAVVAĻAS DZĪVNIEKU FOTOGRAFĒŠANA

  Padomi savvaļas dzīvnieku fotografēšanai

  Profesionāle Danija Konora (Dani Connor) sniedz noderīgus padomus topošajam savvaļas dzīvnieku fotogrāfam par to, kā gūt panākumus nozarē.

 • SAVVAĻAS DZĪVNIEKU FOTOGRAFĒŠANA

  Vispusīga pieredze dabā

  Savvaļas dzīvnieku fotogrāfs Tolga Aktas par to, kā PowerShot ZOOM kamera var palīdzēt izbaudīt mirkli.

 • SAVVAĻAS DZĪVNIEKI

  Putna fotogrāfija, kas uzņemta ar objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Profesionāls fotogrāfs un amatieris apvienojās komandā, lai pārbaudītu objektīvu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM darbā.