MAKRO FOTOGRAFĒŠANA

Svarīgi makro fotografēšanas padomi un paņēmieni

Makro fotografēšanu uzsākt ir vienkārši — šajā makro fotografēšanas ceļvedī ir aprakstītas labākās Canon kameras un objektīvi, ar ko var iegūt neticami detalizētus kadrus, kā arī sniegti padomi iespaidīgu attēlu uzņemšanai.
Ārkārtīgi tuvs tuvplāns ar spilgtas krāsas lapseni, kas barojas uz laima zaļa zieda putekšņlapas.

Tuvplāna fotogrāfijas ar visdažādākajiem objektiem, sākot no kukaiņiem līdz ziediem, ēdienam un sadzīves priekšmetiem, var atklāt pārsteidzošu detalizācijas līmeni. Iespējams, jūs domājat, ka ir nepieciešams lielisks aprīkojums un profesionālas prasmes, lai iegūtu makro fotogrāfijas, tomēr, izmantojot tikai dažus ieteikumus un padomus, ikviens var uzņemt satriecošus tuvplāna attēlus pat ar budžetam draudzīgām kamerām un objektīviem. Izlasiet mūsu makro fotografēšanas ceļvedi, lai iegūtu visus nepieciešamos padomus.

Kā uzņemt makro fotogrāfijas?

Lai viss būtu vienkārši, lielākajai daļai sākuma līmeņa Canon kameru ir makro fotografēšanas režīms, kas pieejams uz režīmu ripas vai izvēlnes sistēmā. Tas optimizē visus nepieciešamos iestatījumus tuvplānu fotografēšanai. Pilnas makro fotogrāfijas iet vēl tālāk, parasti izmantojot objektīvu, kas nodrošina pilnu 1,0 reizes palielinājumu. Tas nozīmē, ka mazi objekti uz kameras attēla sensora tiek atveidoti pilnā dabiskajā lielumā, nodrošinot ārkārtīgi lielu palielinājumu, kad skatāties iegūtās fotogrāfijas ekrānā vai drukātā veidā.

Šajā makro fotografēšanas ceļvedī ir sniegtas atbildes uz visiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par makro un tuvplānu fotografēšanu, tostarp šādām tēmām:

  1. Komplekta izvēle: neatkarīgi no tā, kāds komplekts jums ir, varat uzņemt lieliskas tuvplāna fotogrāfijas, taču jaudīga kamera un īpašs makro objektīvs var palīdzēt iegūt vēl labākus attēlus.
  2. Izpratne par iestatījumiem: automātiskie makro režīmi ir lieliski piemēroti ikdienas tuvplāniem, taču, pārslēdzoties uz diafragmas prioritātes (Av) vai manuālo (M) režīmu, varēsiet pilnībā izpaust savas radošās ieceres.
  3. Fokusa saglabāšana: Canon uzticamās automātiskās fokusēšanas sistēmas ir lieliski piemērotas vispārīgiem fotoattēliem, bet izciliem makro kadriem izmēģiniet tādas funkcijas kā fokusa atzīmēšana un braketēšana.
  4. Fotogrāfiju rediģēšana: makro fotogrāfijām bieži vien ir noderīga rediģēšana, tomēr jums nav jābūt profesionālim. Vienkārša kadru apgriešana palīdzēs izcelt sīkākas detaļas, savukārt plankumu novēršana var palīdzēt uzlabot gatavo fotogrāfiju.

Labākais komplekts makro fotogrāfiju uzņemšanai

Ārkārtīgi tuvs gliemežvāka tuvplāns, kurā redzama spirāļu tekstūra.

Līdzīgi kā citas Canon EOS R sistēmas kameras, EOS RP ir aprīkota ar vairākām iespaidīgām makro funkcijām, tostarp fokusa atzīmēšanu un fokusa braketēšanu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 24 mm, 15 s, f/4 un ISO100.

Ārkārtīgi tuvs sarkana zieda tuvplāns, kurā redzamas ziedlapu detaļas.

EOS RP ir aprīkota arī ar grozāmu aizmugurējo skārienekrānu. Tas ļoti labi darbojas, uzņemot makro fotogrāfijas no sarežģītiem leņķiem, kā arī nodrošina ātru un vienkāršu fokusēšanu vispārīgiem tuvplāniem, jo varat vienkārši pieskarties priekšskatījuma attēlam vietā, kurā vēlaties automātisko fokusēšanu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM objektīvu ar 24 mm, 1/10 s, f/4 un ISO100.

Lai uzņemtu tuvplānus, nav vajadzīgas dārgas kameras un objektīvi. Makro fotografēšanai vislabākā kamera ir tā, kas jums ir pieejama. Daudzām sākuma līmeņa automātiskajām kamerām ir makro fotografēšanas režīms, kas nodrošina fokusa attālumu līdz 1 cm. Canon PowerShot G7 X Mark III kompaktkamerai ir jaudīgāks makro režīms, kas nodrošina tādas priekšrocības kā fokusa atzīmēšanu, lai panāktu precīzu manuālo fokusēšanu, ko aprakstīsim tālāk.

EOS kameras, kurām ir maināmi objektīvi, nodrošina lielāku elastību tuvplānu uzņemšanai, jo varat uzlikt uzdevumam ideāli atbilstošu objektīvu. Tām ir arī maināma leņķa skārienekrāni, kas ļauj fotografēt no jebkura leņķa, un tās piedāvā fokusa braketēšanas un fokusa atzīmēšanas opcijas.

Canon EOS M50 Mark II bezspoguļu kamera ir lieliska opcija par pieejamu cenu, jo īpaši kopā ar objektīvu EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM. Tas nodrošina lielāku maksimālo palielinājumu 1,2 reizes, un tas ir pasaulē pirmais automātiskās fokusēšanas objektīvs ar iebūvētu LED Macro Lite objekta apgaismošanai.

Rozes vidusdaļas tuvplāns ar izslēgtu Macro Lite apgaismojumu.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM objektīvam ir iebūvēts Macro Lite apgaismojums, un iepriekš parādītajos attēlos ir redzams, kādu atšķirību rada šis apgaismojums. Uzņemts ar Canon EOS M3 (kuras pēctecis ir Canon EOS M6 Mark II) un Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM objektīvu ar 1,3 s, f/7.1 un ISO100.

Rozes vidusdaļas tuvplāns ar ieslēgtu Macro Lite apgaismojumu.

Papildu apgaismojums, ko nodrošina šī gaisma, palīdz no attēla noņemt ēnas un kliedēt tumsu. Uzņemts ar Canon EOS M3 un Canon EF-S 28 mm f/3.5 Macro IS STM objektīvu ar 0,4 s, f/7.1 un ISO100.

Kuri objektīvi ir vislabāk piemēroti makro fotogrāfiju uzņemšanai?

Daudziem objektīviem, kas tiek nodrošināti kopā ar Canon EOS kamerām, ir iespaidīgi īss minimālais fokusa attālums (MFD). Tie ietver Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, kas paredzēts EOS R sistēmas kamerām un kura MFD ir tikai 13 cm, un EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, kas paredzēts APS-C formāta DSLR kamerām, kuram ir 25 cm MFD un kuru var izmantot ar EOS R sistēmas vai EOS M sērijas kamerām, ja lieto EF-EOS R vai EF-EOS M stiprinājuma adapteri. Tas pats attiecas uz Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM objektīvu, kuram ir līdzīgs Macro Lite kā EF-M 28mm un kas ir fantastiska opcija par pieejamu cenu, to iegādājoties kā pirmo makro objektīvu.

Ārkārtīgi tuvs lapas tuvplāns, kas parāda tās sarežģīto struktūru.

Līdzīgi kā jaunākie Canon makro objektīvi, RF 85mm F2 MACRO IS STM ir aprīkots ar hibrīdu attēla stabilizatoru. Tas neitralizē kustību no vienas puses uz otru, kā arī no augšas uz leju, padarot stabilizāciju daudz efektīvāku tuvplānu un makro fotogrāfiju uzņemšanas laikā. Uzņemts ar Canon EOS R un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu ar 1/40 s, f/2 un ISO800.

Ārkārtīgi tuvs taureņa galvas un spārnu tuvplāns.

Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM objektīva 1,4 reižu palielinājums ļauj iemūžināt neticamas detaļas, piemēram, atsevišķas plēksnītes uz šī taureņa spārniem. Uzņemts ar Canon EOS R5 un Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM objektīvu ar 1/50 s, f/4,5 un ISO3200. © Oliver Wright Photography

Amatieriem, kuri vēlas uzņemt vēl radošāka līmeņa makro fotogrāfijas, lieliski piemēroti ir Canon īpašie makro objektīvi un pilnkadra kameru klāsts. Canon EOS RP un EOS R6 pilnkadra sensors saglabā neticamu attēlu kvalitāti vājā apgaismojumā, kas ļauj iegūt skaidrus attēlus pat ar augstām ISO vērtībām. Abos ir iekļauts arī fokusa braketēšanas režīms, kas ir īpaši noderīgs makro fotografēšanai, ko paskaidrosim nedaudz tālāk. Komplektam izcili piemēroti objektīvi ir Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM un RF 85mm F2 MACRO IS STM. Tie nodrošina 0,5 reižu maksimālo palielinājumu un ir aprīkoti ar hibrīdiem attēla stabilizatoriem, lai bez statīva uzņemtie attēli nebūtu izplūduši.

Tas pats attiecas uz profesionālā līmeņa Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, kas paredzēts DSLR kamerām. Ja nepieciešams ļoti liels palielinājums, objektīvs ar vislabākajiem tehniskajiem datiem ir Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM — tas nodrošina milzīgu 1,4 reižu palielinājumu.

Labākie iestatījumi makro fotogrāfijām

Sieviete uzņem gliemežvāka makro attēlu ar Canon kameru un objektīvu. Viņa ir ģērbusies ziemas apģērbā un balstās uz elkoņiem smiltīs.

Padomājiet par to, cik daudz detaļu varat uzņemt platleņķa ainavas kadrā. Tagad iedomājieties, ka lielāko daļu kameras attēla sensora piepildāt ar objektu, kas ir pastmarkas lielumā. Pat 0,5 reižu makro palielinājums var atklāt smalkas detaļas, kas parasti ir neredzamas ar neapbruņotu aci.

Vīrietis izmanto kameru ar lielu objektīvu, lai tuvplānā nofotografētu kukaini uz lapas.

Fotografējot kukaiņu tuvplānus, dažkārt tie var izdoties, bet citkārt neizdoties. Varat uzlabot veiksmīgo kadru skaitu, izvēloties AI Servo (nepārtrauktu) automātiskās fokusēšanas režīmu un liela ātruma nepārtrauktas uzņemšanas režīmu. Turiet nospiestu slēdža pogu, lai ātri pēc kārtas uzņemtu attēlu sēriju, tādējādi nodrošinot dažus kadrus, ko saglabāt.

Daudzām Canon kamerām ir makro fotografēšanas režīms, kas labi darbojas, tomēr, ja ar amatieru kamerām vēlas iegūt vēl radošākus tuvplāna kadrus, vislabāk pašam kontrolēt kameru. Pusautomātisko un manuālo režīmu izmantošana var atmaksāties.

Īpašu izaicinājumu rada tas, ka asuma dziļums (attālums starp tuvāko un tālāko punktu ainā, kas tiek atveidoti asi) tuvplāna fotogrāfijās kļūst ļoti mazs un pilnās makro fotogrāfijās — pavisam niecīgs. Lai palielinātu asuma dziļumu, varat pārslēgt uz Av (Diafragmas prioritātes) fotografēšanas režīmu un uzgriezt mazu diafragmas atvērumu — aptuveni no f/16 līdz f/22. Tomēr, ja vien apgaismojums nav ļoti spilgts, pareizai ekspozīcijai var būt nepieciešams lēns slēdža ātrums. Tā parasti nav problēma, ja izmanto statīvu ziedu makro fotogrāfijām, ēdiena tuvplāniem un citiem klusās dabas objektiem, tomēr vājš apgaismojums var radīt plakana izskata attēlus. Uzņemot telpās, varat iegūt papildu gaismu ar galda lampu vai izmantot dienas gaismu no loga. Labs risinājums ir arī fotografēšanas LED lampas, kā arī LED Macro Lite, ar ko aprīkoti daži iepriekš minētie Canon objektīvi.

Kukaiņu makro fotogrāfijām būs nepieciešams ātrs slēdža ātrums, lai nofiksētu kustību. Tas attiecas arī uz citiem dzīviem objektiem, piemēram, acu makro fotografēšanu. Viens veids, kā to panākt, kad izmanto arī šauru diafragmas atvērumu, ir palielināt kameras ISO iestatījumu. Tomēr, izvēloties augstāku ISO, var zaudēt smalkās detaļas un palielināt attēla troksni, un šādos gadījumos ir noderīgas pilnkadra kameru, piemēram, EOS RP vai EOS R6, iespējas iegūt attēlu ar zemu trokšņa līmeni.

Progresīvāks risinājums ir zibspuldzes vai Speedlite izmantošana. Tā ne tikai dod papildu apgaismojumu, bet ļoti īsajā zibspuldzes darbības laikā arī efektīvi nofiksē kustību. Lai iegūtu maksimālu tuvplānu kontroli un apgaismojuma efektu bez ēnām, makro fotogrāfijās var izmantot Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, kas ir saderīga ar lielāko daļu Canon makro objektīviem.

Makro fotografēšanas paņēmieni

Tuvplāna attēls ar vaniļas saldējuma bumbiņu, ko ieskauj plāna, apaļa šokolādes kārtiņa, rotāts ar sīkiem saldumiņiem un plānu zaļu lapiņu.

Lai iegūtu maksimālo asumu ārkārtīgi tuvos tuvplānos un makro fotogrāfijās, parasti kamera jānovieto pēc iespējas stabilāk. Uzņemts ar Canon EOS M50 Mark II un Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM objektīvu ar 1/125 s, f/5.6 un ISO2500.

Spilgti rozā zieda tuvplāna attēls.

Dabas dzīles slēpj skaistumu, ko var atklāt tuvplāna un makro fotogrāfijās. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu ar 1/1250 s, f/2 un ISO400. © Ilvy Njiokiktjien

Fokusēšana var būt sarežģīta, uzņemot tuvplānu, un tai ir nepieciešama ārkārtīga precizitāte, jo parasti ir mazs asuma dziļums. Canon Photo Companion lietotne ietver noderīgu rīku, kas aprēķina tuvāko un tālāko fokusēšanas punktu, asuma dziļumu un hiperfokālo attālumu atkarībā no kameras un iestatījumiem.

Klusās dabas attēliem, piemēram, ēdiena makro fotografēšanai, vislabāk ir uzstādīt kameru uz statīva vai cita atbalsta, lai tā būtu fiksēta savā vietā un neizkustētos, neradot izplūdumu. Lai nodrošinātu pilnīgu nekustīgumu, izmantojiet kameras divu sekunžu taimeri vai tālvadības pulti, lai, uzņemot kadru, nav jāpieskaras kamerai.

Pat izmantojot statīvu, pieskaršanās kamerai tieši pirms eksponēšanas un, ja izmanto DLSR kameru, atstarojošā spoguļa pagriešanās uz augšu var izraisīt vibrācijas. Laba iestatījumu kombinācija, kas pieejama lielākajā daļā Canon DSLR kameru, ir divu sekunžu taimera aizkaves izmantošana kopā ar spoguļa bloķēšanas režīmu. Šādā gadījumā spogulis pagriezīsies uz augšu divas sekundes pirms kadra uzņemšanas, nodrošinot pietiekami daudz laika vibrāciju izkliedēšanai. Šādās situācijās ir noderīga arī Canon Camera Connect lietotne, kas sniedz iespēju kameru kontrolēt no tālruņa.

A close-up image of blue flowers; the blooms in the centre are in focus, while the background is blurred.

Ja kamera novietota savā vietā, automātiskā fokusēšana var labi darboties, izmantojot viena punkta AF un precīzi savietojot šo punktu ar to objekta daļu, kuru vēlaties visasāko. Manuāla fokusēšana var būt vēl noderīgāka, kā tas redzams iepriekš parādītajā videoklipā. Jaunākās Canon EOS M un visas EOS R sistēmas bezspoguļa kameras ir aprīkotas ar fokusa atzīmēšanas opciju (objektīvam jābūt MF režīmā). Ieslēdziet šo opciju, un skatu meklētājā vai aizmugurējā ekrānā tiks parādīti attēla apgabali, kas ir fokusēti, ļaujot kadrā precīzi noregulēt fokusu. Varat arī izmantot vēlamā apgabala palielinātu priekšskatījumu, lai nodrošinātu optimālu manuālo fokusēšanu. Šo pašu paņēmienu var izmantot Canon DSLR kameras aizmugurējā ekrānā, pārslēdzot uz tiešā skata režīmu.

Pat ar visprecīzāko fokusēšanu un šauru diafragmas atvērumu dažkārt varat konstatēt, ka joprojām nevarat iegūt pietiekami lielu asumu no priekšpuses līdz aizmugurei. Arī tas ir ļoti sekla asuma dziļuma dēļ, kad fotografē tuvplānu. Dažas Canon kameras, tostarp Canon EOS RP un EOS R6, ir aprīkotas ar fokusa braketēšanas režīmu. Tas lieliski noder makro fotogrāfiju uzņemšanai, jo uzņem kadru sēriju, vienlaikus katrā kadrā automātiski pārejot uz citu fokusa attālumu noteiktajā diapazonā. Pēc tam rediģēšanas stadijā sērijas var sapludināt vienā attēlā, iegūstot lielāku fokusa plakni.


Lai izceltu detaļas, mēģiniet eksperimentēt ar dažādiem gaismas avotiem, sākot no dabiskā apkārtējā apgaismojuma un gaismas atstarošanas ar baltas papīra loksnes vai kartona palīdzību un beidzot ar fotografēšanas LED apgaismojuma paneļa vai Speedlite zibspuldzes izmantošanu. Vairākiem Canon makro objektīviem ir arī iebūvēts Macro Lite apgaismojums, kas palīdz noņemt ēnas un kliedēt tumsu.

Kā rediģēt makro fotogrāfijas

Canon EOS R6 kameras aizmugurējais ekrāns, kas parāda RAW fotografēšanas režīmu un iestatījumus papagaiļa galvas tuvplāna attēlam.

Daudzām Canon kamerām ir RAW kvalitātes režīms. Izmantojiet to, lai rediģēšanas stadijā iegūtu plašākas iespējas, izmantojot tādu programmatūru kā Canon Digital Photo Professional (pieejama kā bezmaksas lejupielāde). Jūs varēsiet precīzi noregulēt ekspozīcijas vērtību un baltā balansu, lai nodrošinātu optimālu spilgtumu un krāsu atveidi, nepazeminot attēla kvalitāti. Varat arī izmantot asuma palielināšanu vai filtru Unsharp Mask, lai akcentētu detaļas un pievienotu efektu, koriģējot attēla skaidrību, kontrastu, krāsu toni un piesātinājumu.

Lielākajai daļai tuvplānu un makro attēlu var noderēt neliela rediģēšana. Ja objektīva minimālais fokusa attālums neļauj pietuvoties objektam tik tuvu, kā vēlaties, nekrītiet panikā. Radoša apgriešana rediģēšanas stadijā ļauj noņemt attēla nevēlamo daļu perifērijā un saglabāt tikai to laukumu, kuru vēlaties paturēt.

Nekad nekas nav pilnīgi ideāls. Kad uzņemat makro vai tuvplāna fotogrāfijas, uzņemto smalko detaļu palielinājums akcentē visus putekļu, plankumu un citus trūkumus. Attēlu rediģēšanas programmatūras plankumu novēršanas ota vai klonēšanas rīks var tos efektīvi maskēt, kopējot spilgtuma, krāsu un tekstūras datus no apkārtējiem pikseļiem.

Jaunākās Canon Digital Photo Professional (DPP) programmatūras versijas ietver arī asuma dziļuma kompozīcijas rīku. Tas automatizē procesu, kurā tiek pārveidota attēlu kopa, kas uzņemta ar EOS R sistēmas kameru fokusa braketēšanas režīmu, sapludinot tos vienā attēlā. Tas ir lieliski piemērots efektīvā asuma dziļuma palielināšanai tuvplāna un makro fotogrāfijās.


Cerams, ka šie padomi un paņēmieni ir parādījuši, cik viegli ir uzsākt makro fotografēšanu, kā arī iedvesmojuši pievērst uzmanību detaļām un pašam uzņemt tuvplānus.Autors: Metjū Ričardss (Matthew Richards)

Saistītie produkti

Saistītie raksti