FOTOGRAFĒŠANAS PAMATI

Padomi rudens fotografēšanai

Gan cenšoties maksimāli izmantot mainīgo laikapstākļu sniegtās iespējas, gan atspoguļojot gadalaika krāsas, iepazīstiet to aprīkojumu un paņēmienus, kas jums ir nepieciešami, lai uzņemtu lieliskus fotoattēlus un video šajā skaistajā laikā.
Tuvplāns, kurā redzama brūna, lietus lāsēm klāta rudens lapa uz zemes.

Rudens neapšaubāmi ir vislabākais gadalaiks, lai dotos ārā ar kameru. Silta gaisma, ugunīgas krāsas un dzīvnieki, kas vāc pārtiku ziemai, nozīmē to, ka vienmēr būs, ko fotografēt. Tomēr laiks, kad iespējams nofotografēt visizteiksmīgākās rudens krāsas, ir īss, jo vienā vējainā dienā visas lapas no kokiem var tikt aizpūstas. Tāpēc ir svarīgi izmantot katru pieejamo brīdi.

Lūk, deviņi rudens fotografēšanas padomi, lai jūs varētu iegūt vislabākos gadalaika oranžos, sarkanos un zelta krāsu toņus ar jebkuru Canon kameru, kas ir jūsu rīcībā.

1. Izmantojiet mainīgo gaismu savā labā

Kalnu upīte plūst pa rudenīgu ainavu; fonā redzamas papardes un klintis.

Rudens zemā saule var palīdzēt akcentēt reljefa tekstūru. Šajā klasiski rudenīgajā attēlā nofiksētas visas gadalaika krāsas. Ūdens kustība, kas fiksēta ar ilgu ekspozīciju, kā arī papardes, dižskābarži un bērzi palīdz sabalansēt kompozīciju. Uzņemts ar Canon EOS 5D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 5D Mark IV) un Canon EF 17-40mm f/4L USM objektīvu ar 29 mm, 15 s, f/16 un ISO100. © Theo Bosboom

Dažas lapas karājas kailos zaros, un fonā redzami dūmakas apvīti, bāli koku stumbri.

Drūmais fons palīdz izcelt nedaudzās rudens lapas, kas vēl atlikušas šajos izstīdzējušajos zaros. Uzņemts ar Canon EOS 5D Mark III (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 5D Mark IV) un Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM objektīvu (tā pēctecis tagad ir Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) ar 190 mm, 1/50 s, f/8 un ISO200. © Theo Bosboom

Saules zemākais atrašanās leņķis nozīmē to, ka rudens gaisma bieži ir silta un maiga — lieliski piemērota fotoattēlu uzņemšanai visas dienas garumā.

Iespējams, vislabākais laiks rudens fotografēšanai ir zelta stundā jeb laikā tieši pēc saullēkta un tieši pirms saulrieta. Šajā laikā saules gaisma var jums palīdzēt notvert akcentētas tekstūras un formas, kas ir ideāli, lai tuvplānā fotografētu kritušās lapas. Zemās saules radītās garās ēnas arī var piešķirt dramatismu ainavu un pilsētas ainavu fotogrāfijām.

Vēlākie saullēkti un dūmakainā agra rīta gaisma var dot lieliskas iespējas iztēli raisošiem kadriem, piemēram, tukšas pilsētas ielas un dūmakainas meža ainavas. Pamēģiniet fotografēt arī brīdī, kad saule riet un debesīs vēl ir gaisma, bet jau ir iespējams uztvert pilsētas gaismu atspulgu.

2. Nebaidieties no lietus, miglas un aukstuma

Divi gulbji upē, ko daļēji sedz virs ūdens esošā dūmaka, radot ainavai blāvi oranžu spīdumu.

Izmantojiet laikapstākļus savā labā. Šajā gadījumā dūmaka, kas daļēji aizsedz gulbjus, rada noskaņu un piešķir šai upes ainavai pārpasaulīgu iespaidu. Uzņemts ar Canon EOS R6, kurai ir Canon stiprinājuma adapteris EF-EOS R un Canon EF 70-200mm f/2.8L USM objektīvs ar 200 mm, 1/1000 s, f/3,5 un ISO100. © Dmitry Kupratsevich

Uz tumši zaļa un brūna fona redzams zirneklis, kas sēž tīkla vidū. Tīkla līnijas klāj sīkas rasas lāsītes.

Pēc aukstas nakts agri dodieties ārā ar kameru, lai nofotografētu rasu vai salnu uz zirnekļu tīkliem. Lai izceltu šādus caurspīdīgus objektus, fotografējiet tos uz tumša fona. Uzņemts ar Canon EOS R6 un Canon RF 70-200mm F4L IS USM objektīvu ar 200 mm, 1/400 s, f/4 un ISO500. © Lucia Griggi

Mainīgie rudens laikapstākļi nozīmē to, ka vienā dienā ir iespējams uzņemt daudzas noskaņas. Vienā brīdī debesis var būt gaišas un dzidras un nākamajā — apmākušās un ar negaisa mākoņiem.

Radošai fotografēšanai pat lietus var radīt virkni iespēju. Canon EOS R sistēmas kameras un RF objektīvi ir piemēroti dažādiem laikapstākļiem, un tas nozīmē, ka varat tos izmantot dažāda veida vidē un apstākļos. Ja pilina lietus, objektīva blende aizsargās objektīva priekšpusi, taču paņemiet līdzi arī kameras lietus pārsegu, lai varētu turpināt fotografēt arī lietusgāzē. Atrodiet tumšu fonu, lai izceltu lietus lāses, un izmantojiet peļķes krāsaino koku atspīdumu fotografēšanai.

Aukstākas naktis nozīmē arī to, ka no rītiem pastāv lielāka miglas veidošanās iespēja, tāpēc piecelieties agri, lai varētu uzņemt fotoattēlus un video ar miglas klātu pilsētu vai lauku ainavu pirms saule miglu ir izkliedējusi. Pamēģiniet fotografēt saules vai ielu gaismu virzienā, lai attēlam piešķirtu dūmakaini pārpasaulīgu mirdzumu.

3. Izmantojiet rudens krāsas visā to krāšņumā

Zālainā tīrelī redzams liels, kails koks. Attālumā jaušama dūmaka, un caur koka zariem spīd rietam tuvu esošā saule.

Ja fotografēsiet pret sauli, iespējams, konstatēsiet, ka objekts izskatās tumšāks nekā paredzējāt. Ja saglabāsiet attēlu kā RAW failu, apstrādes laikā varēsiet precīzi noregulēt ekspozīciju. Uzņemts ar Canon EOS 5D Mark IV un Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM objektīvu ar 24 mm, 1/8000 s, f/4 un ISO2500. © Marcus Hawkins

Canon rediģēšanas programmatūras Digital Photo Professional logā atvērts attēls ar lielu, kailu koku zālainā tīrelī.

Rediģējot attēlus Canon programmatūrā Digital Photo Professional, varat pielāgot krāsas un iestatīt attēlu stilus. © Marcus Hawkins

Iestatiet kameru, lai iegūtu spēcīgas un piesātinātas krāsas izteiksmīgiem rudens attēliem. Lai paspilgtinātu rudens ainavu dzeltenās nokrāsas, izmantojiet kādu baltās krāsas balansa iepriekšējo iestatījumu, kas piedos siltumu, piemēram, Daylight (dienasgaisma) vai Cloudy (apmācies). Ja izmantojat kādu no kameras automātiskajiem uzņemšanas režīmiem, kas ļauj mainīt krāsu toni, iestatiet to kā Warm (silts).

Uzņemot rudens attēlus RAW formātā (nevis JPEG), varēsiet visbrīvāk rediģēt attēlus datorā. Canon Digital Photo Professional programmatūrā ir pieejami visi rīki, kas nepieciešami, lai apstrādātu RAW failus. Piemēram, varat mainīt baltās krāsas balansu, lai piešķirtu attēliem siltāku sajūtu, kā arī eksperimentēt ar dažādiem attēlu stiliem, piemēram, ar stilu Autumn Hues (Rudens nokrāsas), ko var lejupielādēt Canon tīmekļa vietnē. Iespējams arī noregulēt katras krāsas nokrāsu, piesātinājumu un spīdumu, izmantojot krāsu pielāgošanas rīku.

4. Eksperimentējiet ar sezonas portretiem

Jauns vīrietis un sieviete smaida viens otram, stumjot velosipēdus pa taku ar zeltainām rudens lapām fonā.

Saules stari, kas spīd cauri zeltainajām rudens lapām, šim portretam rada skaistu fonu. Eksperimentējiet ar fona elementu lietojumu kompozīcijas uzlabošanai vai izmēģiniet mest gaisā rudens lapas. Ainavu uzņēmumus bieži var paspilgtināt, ja tiem pievieno kādu objektu. Uzņemts ar Canon EOS 200D (tās pēctecis tagad ir Canon EOS 250D) un Canon EF-S 50mm f/1.8 STM objektīvu ar 1/800 s, f/1,8 un ISO200.

Rudens krāsas rada dzīvīgu fonu portretiem. Lai iegūtu skaistu attēlu, pavirzieties tālāk no objekta un noregulējiet objektīvu uz lielāku tālummaiņu. Tā iegūsiet mazāk izteiktus sejas pantus tīkamākam rezultātam. Lielās tālummaiņas šaurākais skats arī ļaus vairāk kontrolēt to, kas redzams portreta fonā, dodot jums iespēju piepildīt fonu ar rudens krāsām.

Fotografējamajai personai var nebūt ērts rudens saules zemais leņķis, tāpēc fotografējiet koka vai ēkas ēnā, lai cilvēkam nebūtu jāmiedz acis. Varat arī nostādīt personu tā, lai siltā gaisma viņu apspīdētu no aizmugures vai sāniem, un tuvu personas sejai turēt kaut ko baltu, kas atspoguļo gaismu un izgaismo ēnas zonas.

Laikapstākļi rudenī nav prognozējami, un dažkārt var nākties fotografēt iekštelpās. Lai izkliedētu gaismu no loga, izmantojiet baltu tīklu vai tilla materiālu un nostādiet fotografējamo personu tā, lai gaisma kristu uz personas vienu sejas pusi. Palūdziet personai nedaudz pagriezt galvu un skatīties ārā, lai maigā gaisma vienmērīgi izgaismotu seju.

5. Fotografējot savvaļas dzīvniekus, esiet gatavs celties agri

Neliels, balts putns uz zara ar sarkanām ogām — tā garā, melnā aste pacelta gaisā.

Lai iegūtu asus attēlus, stingri turiet kameru un objektīvu vai arī izmantojiet statīvu. Piemēram, objektīvs ar attēla stabilizēšanu (IS) vai EOS R sistēmas kamera ar korpusā ietvertu attēla stabilizāciju (IBIS) palīdzēs jums uzņemt asākus kadrus, kad turat kameru rokās. Uzņemts ar Canon EOS R7 un Canon RF 600mm F4L IS USM objektīvu ar 1/4000 s, f/4,5 un ISO640.

Garas, zeltainas labības laukā ar zeltītām debesīm fonā daļēji redzams briedis ar nelieliem ragiem.

Briežiem un daudziem citiem zīdītājiem ir ļoti asa oža, tāpēc tuvojieties tiem brīdī, kad vējš pūš jūsu virzienā, lai dzīvnieki nesajustu jūsu smaržu. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvu ar 373 mm, 1/250 s, f/8 un ISO1250. © Ben Hall

Sezonas krāsas piešķir papildu dimensiju savvaļas dzīvnieku un putnu fotogrāfijām, lai gan jums bieži vajadzēs garu objektīvu, lai iegūtu visu kadru aizpildošas fotogrāfijas. Dzīvnieki pārsvarā ir aktīvi rīta blāzmā un krēslā, tāpēc centieties nokļūt savā fotografēšanas vietā pirms ierodas fotografējamie subjekti. Izmantojiet kameras ātrāko nepārtrauktās fotografēšanas režīmu, lai varētu uzņemt kadru sērijas, un iestatiet Al Servo/Servo automātisko fokusēšanu, lai varētu sekot līdzi dzīvnieku kustībām.

Savvaļas dzīvnieki, piemēram, brieži, vāveres un putni, var saplūst ar apkārtni, tāpēc mēģiniet tos fotografēt pret košo rudens lapotni, lai tie vairāk izceltos. Ja jūsu dārzā ielido putni, izmantojiet putnu barību, lai pievilinātu tos nolaisties vietā, kur ir krāsains fons.

6. Virzieties tuvāk, lai padarītu fotoattēlus iespaidīgākus

Tuvplāns ar bēši brūnu sēni, kas aug sūnu klātā mežā.

Lai panāktu, ka objekts izceļas uz fona, izvēlieties pietiekamu diafragmas atvērumu (mazākais f-skaitlis), lai izpludinātu fonu. Uzņemts ar Canon EOS R6, kurai ir Canon stiprinājuma adapteris EF-EOS R un Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM objektīvs ar 200 mm, 1/100 s, f/8 un ISO640. © Brian Worley

Sausa rudens lapa skatā pret zemu esošu sauli oranžās debesīs, kas izgaismo lapas dzīslas.

Pamēģiniet uzņemt fotogrāfiju ar saulrieta vai saullēkta oranžo spīdumu aiz objekta, lai tas izskatītos kā siluets, un tad izmantojiet zibspuldzi, lai objektu izgaismotu. Fotografējot rudens lapas, turiet kameras aizmuguri paralēli lapai, lai varētu iegūt asāku fokusu visā lapas lielumā. Uzņemts ar Canon EOS RP un Canon RF 24-105mm F4L.1 IS USM objektīvu ar 24 mm, 1/1000 s, f/4 un ISO100. © Agi Wojcik

Makrofotogrāfiju uzņemšana ir lielisks veids, kā dziļāk izpētīt rudens toņus un tekstūras. Eksperimentējiet ar makro vai tuvplāna režīmu savā kamerā un meklējiet tādas sezonai raksturīgas detaļas kā sēnes, lietus lāses uz lapām vai kritušo lapu dzīslojumu.

Lai izceltu rudens lapu tekstūru, apgaismojiet tās no zema leņķa. Ja vēlaties nofotografēt lapas delikāto struktūru, piestipriniet to pie loga un fotografējiet tā, lai saule lapu apspīdētu no aizmugures.

EOS R sistēmas kamerām paredzētā objektīva Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM minimālais fokusēšanas attālums (MFD) ir 14 cm (0,5x palielinājums jeb puse īstā izmēra), dodot iespēju aizpildīt kadru ar detaļām, savukārt ar Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM objektīvu iespējams fokusēt līdz pat 35 cm (0,5x palielinājums). Makro objektīvi nav paredzēti tikai tuvplāniem — tos var izmantot arī portretu, ainavu un citu objektu fotografēšanai.

Makro fotografēšanai nav nepieciešams atsevišķs objektīvs. Kamēr vien izmantojat kvalitatīvu kameru un objektīvu, jebkuru kadru iespējams apgriezt tā, lai parādītu objekta detaļas. Daudziem objektīviem, kas ir komplektā Canon EOS kamerām, ir iespaidīgi īss MFD, piemēram, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, ar ko iespējams fokusēt līdz 13 cm.

7. Izvēlieties pareizo aprīkojumu

Siltā cepurē un mētelī ģērbta sieviete, kas notupusies, lai fotografētu sūnām klātu akmeni, skatās Canon kameras LCD ekrānā.

Tā vietā, lai visu fotografētu acu augstumā, novietojieties zemāk un parādiet rudens ainavu jaunā perspektīvā. Izmantojot kameru ar grozāmu ekrānu, varēsiet fotografēt no dažādiem radošiem leņķiem.

Vieglā Canon EOS R sistēmas kamera ir lieliska izvēle, kad jādodas uz visas dienas rudens fotografēšanas pasākumu. Kompaktās Canon EOS R10 un Canon EOS RP kameras ir vienkārši izmantojamas, un tām ir radošas funkcijas, kas ļauj jums attīstīt savas fotografēšanas un filmēšanas prasmes.

Eksperimentējiet ar atšķirīgiem objektīviem, lai dažādotu savus rudens attēlus. Platleņķa objektīvs, piemēram, Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, ir lieliski piemērots sezonas ainavu fotografēšanai, savukārt vieglais RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektīvs ir ideāls savvaļas dzīvnieku fotografēšanai. Objektīvs ar lielu maksimālo diafragmas atvērumu, piemēram, Canon RF 50mm F1.8 STM, būs labāk piemērots uzņemšanai vājā apgaismojumā.

Atcerieties paņemt līdzi arī kādus piederumus. Ar atstarotāju varēsiet vairāk kontrolēt gaismu, fotografējot rudens tuvplānus un portretus, savukārt viegls statīvs noderēs fotoattēlu uzņemšanai naktī. Lielisks rudens fotografēšanas piederums ir cirkulārais polarizācijas filtrs, ko var piestiprināt objektīva priekšpusē atspīduma samazināšanai un krāsu paspilgtināšanai.

8. Pamēģiniet ierakstīt rudenīgu video

Divas sievietes siltās cepurēs un mēteļos ar Canon kamerām stāv mežā un skatās augšup. Viena no viņām arī rāda augšup.

Paskatieties augšup un ieraugiet, kas notiek virs jums. Ja savā attēlā vai video iekļausiet gandrīz kailus zarus skatā pret debesīm, radīsiet rudenīgu noskaņu un ļausiet skatītājam novērtēt dabas skaistumu un trauslumu.

Kamēr fotografējat rudens attēlus, kāpēc gan neuzņemt rudeni arī kustībā? Ar tādām Canon EOS kamerāmCanon EOS R10 varat ierakstīt augstas kvalitātes video ar vienas pogas pieskārienu. Ja jūsu kamera ir aprīkota ar Wi-Fi, varat uzreiz ērti kopīgot klipus sociālajos tīklos, izmantojot lietotni Canon Camera Connect.

Ja filmējat draugus, ģimeni vai citus cilvēkus, pārliecinieties, ka viņu apģērba krāsas papildina rudens nokrāsas. Lai iegūtu profesionālu rezultātu, nofiksējiet kameru un filmējot izvairieties no tālummaiņas izmantošanas.

Pamēģiniet nofilmēt dažus klipus, kuros redzamas no kokiem krītošas lapas, un kāpēc gan nepagrābt sauju ar lapām un nepasviest tās gaisā? Pārliecinieties, ka ir ieslēgts kameras iekšējais audio ierakstītājs, lai varētu uztvert zem kājām čaukstošo lapu skaņu vai jūsu un draugu smieklus.

Jūs pat varat filmēt intervāla fotografēšanas vai īpaši ātra intervāla fotografēšanas stilā, atainojot, piemēram, sezonālās gaismas izmaiņas vairāku stundu garumā vai rasas veidošanos rudens zālē.

9. Izdrukājiet savus mīļākos attēlus

No kompakta Canon printera parādās lapa ar rudens tematikas attēliem.

Printeris Canon SELPHY CP1500 drukā skaistus laboratorijas kvalitātes fotoattēlus uz dažāda veida papīra izmērā no pastkartes formāta līdz pat miniuzlīmēm.

Drukājot fotoattēlus ar piesātinātiem un siltiem krāsu toņiem, ir vērts izvēlēties optimālu papīru, kas atbilst jūsu fotogrāfiju stilam. Lai gan glancētais Canon Pro Platinum fotopapīrs nodrošina lielisku detalizāciju un košu rezultātu, varat izvēlēties arī mīkstāku papīru. Lieliski der arī Canon Plus pusmatētais papīrs, kam ir satīnam līdzīga virsma un samazināts glancējums, radot maigāku iespaidu.

Canon PIXMA TS7450 sērijas printeris ir ideāli piemērots lietošanai mājās, lai drukātu uz dažāda veida radoša materiāla, savukārt Canon SELPHY CP1500 ir lielisks kompaktais variants.

Rudens skaistuma izpēte ar kameru rokās var radīt idejas daudziem dažādiem fotoprojektiem, tāpēc noteikti izmantojiet šo košo gadalaiku pēc iespējas pilnvērtīgāk, kamēr maģiskā noskaņa nav pazudusi.

Autors: Markuss Hokins (Marcus Hawkins)

Saistītie produkti

 • Bezspoguļu kameras

  EOS R8

  Pārejiet uz fotografēšanu un filmēšanu ar pilnkadra kameru un īstenojiet savas radošās ieceres.
 • RF objektīvi

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Mazs un izsmalcināti viegls RF sērijas 24–50 mm tālummaiņas objektīvs, ko ikdienā varat izmantot ceļojumu, ainavu un citu objektu fotografēšanai.
 • RF objektīvi

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  35 mm makro objektīvs ar lielu diafragmas atvērumu f/1.8 platleņķa perspektīvai un fokusēšanai tuvumā; aprīkots ar Hybrid IS.
 • Īpaši plata leņķa tālummaiņas objektīvs

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompakts un viegls RF 15–30 mm tālummaiņas objektīvs, kas lieliski piemērots ceļojumiem, tostarp pilsētu, ainavu, arhitektūras un videoemuāru uzņemšanai, atrodoties ceļā.
 • Bezspoguļu kameras

  EOS R10

  Speriet nākamos soļus fotografēšanā un video veidošanā ar bezspoguļa EOS R sistēmas kameru, kuras konstrukcijas pamatā ir APS-C lieluma sensors.
 • Bezspoguļu kameras

  EOS RP

  Maza, viegla un intuitīva pilnkadra bezspoguļu kamera, kas paredzēta ceļošanai un ikdienas fotografēšanai.
 • Platleņķa objektīvs ar fiksētu fokusa attālumu

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompakts, viegls 24 mm fiksēta fokusa attāluma objektīvs, kas lieliski piemērots ainavu fotografēšanai, videoemuāriem un interjeriem, kā arī lieliskām makro fotogrāfijām.
 • Telefoto tālummaiņas objektīvs

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Universāla, kompakta un viegla RF 100–400 mm tālummaiņa ar 5,5 pakāpju IS savvaļas dzīvnieku un aktivitāšu uzņemšanai ar izcili vieglu objektīvu.
 • Mājas printeri

  SELPHY CP1500

  Izmantojot šo vienkārši lietojamo un kompakto fotoprinteri, veidojiet ļoti izturīgas izdrukas ar bagātīgām krāsām dažu sekunžu laikā.
 • Saistīti raksti

 • Cilvēks ar pārgājienu aprīkojumu un lielu mugursomu kopā ar suni stāv uz akmeņu atseguma. Fonā var redzēt plašu nomaļu tīreli.

  PIEDZĪVOJUMU FOTOGRAFĒŠANA

  Āra piedzīvojumu fotografēšana

  Fotogrāfe Anna Blekvela (Anna Blackwell) dodas pārgājienā pa Dartmūras savvaļas takām ar Canon EOS R6.

 • Gadalaiku fotografēšana

  AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

  Gadalaiku fotografēšana

  Tveriet katra gadalaika unikālo noskaņu, ņemot vērā šos padomus, ko sniedzis Bendžamins Hegi (Benjamin Hegyi).

 • Savvaļas dzīvnieki vājā apgaismojumā

  SAVVAĻAS DZĪVNIEKU FOTOGRAFĒŠANA

  Savvaļas dzīvnieki vājā apgaismojumā

  Atklājiet dzīvnieku slepeno dzīvi, izmantojot mūsu vērtīgos padomus fotografēšanai naktī.

 • Kadrs ar ainavu, kur kalna malā ir koks un aiz tā ir violetas debesis.

  AINAVU FOTOGRAFĒŠANA

  Svarīgākie padomi ainavu fotografēšanai

  Atklājiet fotografēšanas paņēmienus, kas palīdzēs iegūt labākas ainavu fotogrāfijas.