ĢIMENES FOTOGRĀFIJAS

Kā iegūt labākas Ziemassvētku fotogrāfijas nekā pagājušajā gadā

Uzlabojiet savas svētku fotografēšanas prasmes, pielietojot šos 10 vienkāršos ieteikumus.
Bērns sēž uz sastatņu kāpnēm sarmas klātā zālienā, un vecāki viņu izklaidē. Visi trīs ir ģērbušies siltās ziemas drēbēs. Fotografēja Ļena Petrova (Lena Petrova).

Arī tad, ja jūsu Ziemassvētki ir pilni ar tradīcijām, katra svētku sezona ir unikāla. Tāpēc ir svarīgi nofotografēt gaistošos mirkļus, kad ģimene priecājas un sanāk kopā Ziemassvētku laikā, lai tas būtu mājās pie eglītes, ciemos pie radiem vai vienkārši baudot ziemas ainavu svētku pastaigā.

Ģimenes fotogrāfe Ļena Petrova ir pilnveidojusi savu metodi, kā uzņemt šo īpašo gada laiku, fotografējot gan momentuzņēmumus, gan plānotas svētku fotogrāfijas. Viņas pieeju ģimenes fotografēšanai var apkopot vienā teikumā: “Labus kadrus var iegūt tad, kad visi ir aizmirsuši par fotografēšanu un vienkārši izbauda laiku kopā.” Tāpēc Ziemassvētku svinēšanā svarīgākais ir priecīgi brīži, kas labi paliek atmiņā.

Tālāk sniegti daži ieteikumi, kas rosinās daudz ideju Ziemassvētku fotogrāfijām gan par to, kā nofotografēt skaistus bokē ar lampiņām, gan to, kā iemūžināt aizraujošo dāvanu atvēršanas brīdi bez miglojuma un pozēt dabiskiem grupu portretiem.

Ar nenovērtējamo Ļenas atbalstu mēs parādīsim, kā uzņemt ģimenes fotogrāfijas mājās un ārā, izmantojot Canon EOS R sistēmas kameru, un kā tos iedzīvināt ar Canon PIXMA vai SELPHY printeri.

Vai esat gatavs?

1. Domājiet par fonu

Divi zēni naktī priecīgi rotaļājas sniegā. Fonā ir izpludinātas divas Ziemassvētku eglītes, kuru zarus rotā mirgojošas lampiņas. Fotografēja Ļena Petrova.

Ļena iesaka izvēlēties kadrus, vadoties pēc ģimenes tradīcijām. “Papildus Ziemassvētku eglītes rotāšanai un dāvanu izsaiņošanai ir arī vakariņu gatavošana, kartiņu rakstīšana un, bez šaubām, daudz citu lietu, kas ir svarīgas jums un jūsu mīļajiem,” viņa stāsta. Lai iegūtu labus fotoattēlus ar bērnu rotaļām, vislabākais ir rotaļāties kopā ar viņiem. “Mēģiniet uzzināt, ko bērni vēlas darīt, un radiet situāciju, kurā viņi to var parādīt,” Ļena piemetina. “Vislabākos kadrus var iegūt, kad visi priecājas.” Uzņemts ar 1/160 s, f/2,2 un ISO 1250. © Lena Petrova

Ģimenes portretam es meklēju mierīgu fonu, lai tas nenovērstu uzmanību no cilvēkiem fotogrāfijā,” paskaidro Ļena. “Taču fonam nav jābūt vienmuļam — lai radītu svētku noskaņu, varat ietvert Ziemassvētku eglīti vai lampiņas.”

Atcerieties par svētku fonu dažādošanu. Nebūs interesanti, ja ikvienu fotogrāfiju uzņemsiet pie eglītes. Padomājiet par to, kuri svētku elementi jums un jūsu ģimenei ir svarīgi un iekļaujiet tos.

Noteikti arī izejiet ārā. Varat uzņemt fotoattēlus uz sniegotu koku fona vai Ziemassvētku vakarā doties uz svētku tirdziņu. Ja jūsu pilsētā ir Ziemassvētku vecīša mītne, būs grūti pārspēt klasisko fotogrāfiju, kurā bērns sēž blakus Ziemassvētku vecītim.

2. Fokusējiet svarīgās lietas

“Lietas, kas īstajā dzīvē veido mājīgu noskaņu, ne vienmēr ir piemērotas glītu fotogrāfiju veidošanai, tāpēc, kad uzņemu portretus cilvēku mājās, bieži vien pārbīdu mēbeles un liekas dekorācijas, tostarp gleznas, lai tās nebūtu kadrā,” saka Ļena.

Dabiskākiem kadriem varat izvēlēties tādu kameras leņķi, lai ainā nebūtu redzami nevēlami elementi, vai rotaļāties ar kompozīciju un kadrējumu, tā panākot, ka skatītāja acs dabiski fokusējas uz objektu — pamēģiniet novietot objektu centrā vai izmantot trešdaļu likumu. Varat arī izmantot tādu objektīvu kā Canon RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM, lai pietuvinātu objektu, neiekļaujot traucējošo. Varat izmēģināt arī tādu objektīvu kā Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM ar īpaši plato f/1,8 maksimālo diafragmas atvērumu, lai sapludinātu fonu un īpaši akcentētu objektu.

3. Izmantojiet aksesuārus un dekorācijas

Māte ar bērnu nolūkojas Ziemassvētku dekorācijās, kas novietotas sarmotā zālienā. Abi ir ģērbušies siltās ziemas drēbēs. Fotografēja Ļena Petrova.

“Nebaidieties pārspīlēt ar aksesuāriem — labāk izmantot nedaudz no visa, nekā ierobežot sevi līdz vienam vai diviem elementiem,” iesaka Ļena. “Padomājiet arī par svētku apģērbu. Var izskatīties dīvaini, ja jūsu objekti pozē parastās jakās, turot rokās Ziemassvētku aksesuārus, kad visapkārt ir svētku lampiņas. Tomēr pārliecinieties, ka apģērbā nav pārāk košu vai kontrastējošu krāsu, kas var novērst uzmanību no sejām attēlā.” Uzņemts ar 1/250 s, f/2,5 un ISO 1600. © Lena Petrova

“Ja Ziemassvētku fotogrāfija tiek uzņemta ārā, kadrā nepieciešami elementi, kas norāda, ka ir Ziemassvētku laiks, piemēram, eglīte, lampiņas un dekorācijas,” Ļena stāsta. “Šo noskaņu var iegūt, kaut vai pagalmā novietojot kādus Ziemassvētku aksesuārus vai dekorācijas.”

Tomēr mākslīgi kadros tos iekļaut nevajag. Ziemassvētku gaidīšanas laikā ir grūti izvairīties no svētku dekorācijām, tāpēc tās varat iekļaut dabiskā veidā, fotografējot dokumentējošā stilā, kad atrodaties ārpus mājām. Piemēram, lai iekļautu Ziemassvētku eglīti, kāpēc gan nedokumentēt dienu vai vakaru, kad dodaties pakaļ eglītei un mēģināt to iedabūt mašīnā?

4. Izvēlieties pareizo objektīvu

“Var būt kārdinoši izmantot platleņķa objektīvu, lai kadrā saspiestos apstākļos ietilpinātu vairāk cilvēku, tomēr mazs fokusa attālums radīs attēla kropļojumus, kas jūsu ģimenei nepatiks,” komentē Ļena.

Tā vietā izmantojiet tādu objektīvu kā Canon RF 50mm F1.8 STM. Šis objektīvs ir platāks par portreta objektīvu, līdz ar to kadrā var satilpt vairāk cilvēku, tomēr tas nav tik plats, lai radītu cilindrisko attēla kropļojumu.

Tajā pašā laikā tāds tālummaiņas objektīvs kā Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM vai Canon RF 24-105mm F4L IS USM dod iespēju radīt patīkamu fona izpludinājumu. Vienkārši virzieties prom no objekta un tad pietuviniet, līdz ir iegūts vēlamais efekts.

5. Ņemiet vērā laikapstākļus

Divi bērni tur virs galvas apelsīnus. Kreisajā pusē esošajam bērnam rokā ir arī sarkana Ziemassvētku cepure. Uzņemts ar Canon EOS R100.

Pastkartēs attēlotie sniegotie Ziemassvētki realitātē bieži vien neeksistē, taču slikti ziemas laikapstākļi gan. Tieši tāpēc ir svarīgi sagatavoties dažādiem laikapstākļiem un iemācīties izmantot kameru dažādos scenārijos. Uzņemts ar Canon EOS R100 un Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektīvu ar 20 mm, 1/320 s, f/4.5 un ISO 800.

Pat ja dzīvojat apvidū, kur laiks mēdz būt ļoti auksts, atcerieties, ka Canon EOS R sistēmas kamera spēj darboties apstākļos, kas cilvēkam šķiet problemātiski. Piemēram, Canon EOS R100 kamera darbojas temperatūrā no 0 līdz 40°C.

Sniegā baltais atspīdums var apgrūtināt kameras spēju noteikt pareizo ekspozīciju, kā rezultātā fotoattēli ir tumši. Pārslēdziet kameru no izvērtējošās mērīšanas uz punkta mērīšanu (mērīšanas režīmā) un atlasiet ko tumšāku par sniegu (piemēram, objekta seju), lai ekspozīcija būtu vērsta uz attiecīgo zonu, nevis uz visu ainu.

Sniegā, lietū vai mākoņainā laikā kadri var izskatīties ļoti pelēki un vienmuļi. Lai to novērstu, nomainiet kameras baltā balansa iepriekšējo iestatījumu uz mākoņaino — tā fotoattēli kļūs gaišāki.

6. Ņemiet vērā slēdža ātrumu

Fotografējot Ziemassvētkos, ir svarīgi paturēt prātā slēdža ātrumu. Parasti 1/60 slēdža ātrums ir pietiekams, lai pārvarētu kameras izkustēšanos un to, ka cilvēki nesēž nekustīgi. Tomēr gadījumos, kad objekti brīvi pārvietojas, ir nepieciešams lielāks slēdža ātrums (vismaz 1/250 s), lai izvairītos no kustības radītā izpludinājuma.

Bet atcerieties, ka izpludinājums ne vienmēr ir slikti — tas fotogrāfijā var radīt kustības sajūtu. Ja izmantosiet mazu slēdža ātrumu uz trijkāja novietotai kamerai, varēsiet izpludināt cilvēku kustības kadrā, saglabājot asu un fokusētu fonu. Piemēram, varat nofokusēt kameru uz Ziemassvētku eglīti, izmantojot nelielu slēdža ātrumu, lai izpludinātu ģimenes kustības ap eglīti.

7. Uzņemiet lieliskus grupu fotoattēlus

Ārā stāv Ziemassvētku džemperos un bumbuļcepurēs ģērbta sešu cilvēku ģimene ar suni. Aiz viņiem ir egļu rinda. Fotografēja Ļena Petrova.

“Neaizmirstiet uzņemt vairākus kadrus, jo, iespējams, kāds būs mirkšķinājis acis,” mudina Ļena, runājot par grupu portretiem. Uzņemts ar 1/250 s, f/3,5 un ISO 3200. © Lena Petrova

Grupas portretos gandrīz vienmēr tiek fotografētas divas cilvēku rindas,” Ļena skaidro. “Lai visi dalībnieki abās rindās būtu asā fokusā, diafragmas atvērumam jābūt aptuveni f/4-5,6. Jūsu mērķis ir katras personas galvu novietot citā līmenī. Apskatiet, vai ir pieejami dažāda augstuma krēsli, vai izmantojiet klubkrēslu un nosēdiniet kādu personu arī uz roku balsta.”

Daudzi cilvēki nesaprot, kā īsti uzņemt grupu attēlus Ziemassvētkos, taču noteiktas Canon kameras šo procesu var ievērojami atvieglot, tostarp Canon EOS R50 un Canon EOS R100 — tām abām ir Grupas foto režīms.

“Gatavojoties grupas fotografēšanai, mēģiniet izvairīties no klusuma,” Ļena turpina. “Bieži vien jauniem fotogrāfiem ir tendence koncentrēties uz tehniskiem jautājumiem, viņi iegrimst sevī un aizmirst par cilvēkiem, kas pozē fotogrāfijai. Savukārt draugi un ģimenes locekļi sāk garlaikoties, un tas ir redzams fotogrāfijās. Pastāstiet viņiem, ko darāt, un ieslēdziet mūziku, lai palīdzētu cilvēkiem atbrīvoties.”

8. Fotografējiet fotogrāfu

Ziemassvētki ir laiks ģimenei un draugiem, taču, atrodoties kameras otrā pusē, dažreiz piemirstas, ka pie šīs grupas piederat arī pats.

“Ģimenes portretā varat iekļaut arī sevi, iestatot kameras taimeri vai izmantojot Canon Camera Connect lietojumprogrammu uzņemšanai no attāluma,” Ļena skaidro.

Ir radoši veidi, kā iekļaut sevi kadrā, pat ja aizmirstat aši pieskriet ģimenes portreta priekšā. Varat izmantot atspīdumu logos, ūdenī vai pat mājas spoguļos, lai mākslinieciskā veidā kadrā iekļautu arī sevi.

9. Neaizmirstiet par mājdzīvniekiem

Pie nelielas Ziemassvētku eglītes nogūlies kaķis, kuram galvā ir papīra kronis no sprāgstošās pārsteigumu konfektes. Kronis ir pārāk liels un slīd dzīvniekam uz acīm. Fotografēja Ļena Petrova.

Daudzām Canon kamerām, piemēram, Canon EOS R100 un Canon EOS 5D Mark IV (izmantota šeit), ir AF režīmi dzīvnieku noteikšanai, tādēļ, pat ja jūsu mīlulis negrib sēdēt mierā, tik un tā vienmēr varēsiet uzņemt nevainojami fokusētus kadrus. Uzņemts ar 1/200 s, f/1,8 un ISO 3200. © Lena Petrova

Atzveltnes krēslā atlaidies kaķis ar sarkanu šalli pagriež galvu, lai paskatītos uz kameru. Fonā ir izpludināta Ziemassvētku eglīte, kuras zaros mirgo lampiņas.

Fotoattēli uzjundī atmiņas tikai tad, ja var saprast, kas tajos attēlots, tāpēc ir svarīgi izvairīties no aizmiglojuma. Ar Canon EOS R sistēmas kameru varēsiet uzņemt sava mīluļa patieso dabu — lai tā būtu palaidnību pilna, domīga, apburoša vai viss kopā.

“Ziemassvētku lampiņas un rotaļlietas mājdzīvniekiem ir kas jauns un pārsteidzošs, tāpēc pastāv liela iespēja, ka ar viņiem iegūsiet smieklīgas un rotaļīgas Ziemassvētku fotogrāfijas,” stāsta Ļena. “Varat paspēlēties ar kaķi, izmantojot dāvanu iesaiņojuma lenti vai svētku lampiņas, savukārt suņi priecīgi spēlēsies ārā sniegā kopā ar bērniem — tie visi ir brīnišķīgi objekti jautriem Ziemassvētku kadriem.”

Pagatavojiet savam četrkājainajam draugam cepumus svētku tematikā un nofotografējiet viņa skatienu brīdī, kad tas metas tiem virsū. Un kāpēc gan neapmeklēt vietējo dzīvnieku patversmi un nepajautāt, vai drīkst pafotografēt tajā mītošos dzīvniekus? Vēl jo vairāk — varat uz dienu piedāvāt savus pakalpojumus bez maksas. Pastaigājoties ar suņiem un rotaļājoties ar kaķiem, varēsiet uzņemt lieliskus fotoattēlus, un varbūt pat palīdzēsiet atrast šiem dzīvniekiem jaunas mājas.

10. Iedzīviniet atmiņas

Canon SELPHY printeris, kam apkārt aptīta sarkana lente un mirgojošas lampiņas.

Ja nepieciešami padomi ģimeņu fotografēšanai Ziemassvētku kartiņām un citām dāvanām, meklējiet gan dabiskus brīžus, gan iestudētus, jo šīs dabiskās reakcijas bieži vien mūsu mīļos parāda tādus, kādus viņus vislabāk pazīstam. Pēc tam fotoattēlus varat izdrukāt ar Canon PIXMA vai SELPHY printeriem. Lietojumprogrammā Canon Creative Park ir pieejamas neskaitāmas drukāšanas un rokdarbu iespējas, sākot ar veidnēm un līdz pat izdrukājamiem foto rāmjiem un foto grāmatām, ko varat uzdāvināt saviem mīļajiem.

Kad lieliskie Ziemassvētku fotoattēli ir uzņemti, atliek tikai šīs atmiņas iedzīvināt drukātā formā. Pirmais solis ir attēlu apstrāde kādā no Canon drukāšanas lietojumprogrammām.

Ja izmantojat Canon PIXMA printeri (piemēram, no Canon PIXMA TS5350a sērijas), lietojumprogrammā Easy-Photoprint Editor ir daudz veidņu, izkārtojuma redaktors un attēlu rediģēšanas rīki, kas palīdzēs Ziemassvētku fotoattēlus izmantot radošos veidos — varēsiet izdrukāt attēlus kolāžām, kalendāriem un piezīmju albumiem, kā arī izdrukāt savas Ziemassvētku kartiņas.

Tiem, kuri izmanto Canon SELPHY printerus (piemēram, Canon SELPHY CP1500), lietojumprogramma Canon SELPHY Photo Layout piedāvā daudz jaunu veidu, kā izdrukāt svētku atmiņas. Izvēlieties tīkamāko no plašā izkārtojuma veidu klāsta, personalizējiet ar zīmogiem vai tekstu un atlasiet kādu no pieejamajiem noformējumiem. Šajā lietotnē arī iespējams izdrukām pievienot QR kodu, lai tās saistītu ar ģimenes Ziemassvētku fotoattēlu tiešsaistes albumu.

Ar šiem ieteikumiem šogad Ziemassvētkus varat padarīt patiesi neaizmirstamus!

Autors: Pīters Volinskis (Peter Wolinski)

Saistītie produkti

Saistītie raksti

 • DRUKĀŠANA UN ROKDARBI

  Ziemassvētku kartīšu drukāšana

  Veidojiet svētku fotosesiju savā stilā un izdrukājiet unikālas Ziemassvētku kartītes.

 • RADOŠA DRUKĀŠANA

  Ziemas papīra rokdarbu izaicinājums

  No Ziemassvētku eglīšu galotnes rotājumiem līdz sniegpārsliņām un bumbām — veidojiet papīra rokdarbus svētkiem ar PIXMA printeri un Creative Park.

 • MĀJDZĪVNIEKU PORTRETI

  Interesanti mājdzīvnieku portreti svētku noskaņās

  Vienkārši padomi, triki un paņēmieni, lai šajos Ziemassvētkos uzņemtu pārsteidzošas mājdzīvnieku fotogrāfijas.

 • PAMATINFORMĀCIJA

  Fotogrāfija drukāšanai

  Septiņi populārākie padomi, kā tvert fotomirkļus, lai saglabātu tos drukātā veidā.