A mother picks her son up to hug, both of them wearing sunglasses. Photo by Christian Anderl.

ĢIMENES FOTOGRĀFIJAS

Kristiana Anderla (Christian Anderl) padomi, kā uzņemt dabiskus ģimenes portretus

Austriešu profesionālajam fotogrāfam Kristianam Anderlam svarīgu ģimenes mirkļu dokumentēšana mājās ir kļuvusi tikpat svarīga kā darbā. Kādreizējais Canon vēstnieka profesionālais veikums ir slavens ar momentuzņēmumiem un intīmajiem portretiem. Viņš arī dalās ar emocionāliem mirkļiem savā ģimenes dzīvē, tos publicējot savā “Instagram” kontā, kur parāda, kā pasauli atklāj viņa mazais dēls.

Viņš pats atzīst, ka kļūšana par tēvu izmainīja viņa dzīvi. Kļūšana par tēvu viņu iedvesmoja arī uzsākt Tēvu projektu — portretu sēriju, kurā tēvi stāsta par savu pieredzi, dalās ar priekiem un bēdām un piedāvā padomus citiem. Cilvēki jau ilgstoši ir bijuši Kristiana darbu centrā, tomēr ģimenes mirkļu uzņemšana viņam ir īpaši svarīga.

“Kad būšu vecs un mans dēls būs pametis mājas, es būšu skumjš, jo viņa vairs nebūs šeit,” viņš saka. “Varu sēdēt uz dīvāna un aplūkot visas šīs fotogrāfijas, kurās viņš bija pavisam mazs. Šovasar viņam būs seši gadi, un es atradu dažas fotogrāfijas, ko uzņēmu, kad viņam bija viens gads, un viņš, augot tik ātri, jau tagad man liek justies vecam. Laiks skrien ļoti ātri... Es domāju, uzņemot fotogrāfijas, mums ir pašiem sev jāatgādina, cik drīz viņi mūs pamet. Ja skatāmies uz šīm fotogrāfijām un to atceramies, tas ļauj mums būt nedaudz pacietīgākiem ar bērniem.”

Šeit Kristians dalās ar pieciem galvenajiem padomiem un paņēmieniem, lai palīdzētu uzņemt patiesu ģimenes prieku. Ievērojiet viņa padomu uzņemt momentuzņēmumus un dabiskus ģimenes portretus.

1. Atstājiet tālruni kabatā

“Kad paņemat kameru, esat labāk sagatavojies uzņemt fotogrāfijas,” saka Kristians, kurš uzskata, ka tālrunis ir jānoliek malā, lai apzinātāk uzņemtu attēlus ar kameru. “Tā nav vienkārša mirkļu uzņemšana ar vienu roku, kā to dara ar viedtālruni; jūs cenšaties vairāk, un es domāju, ka jūs arī uzņemat labākus attēlus.”

Turklāt, paņemot kameru, jūs samazināt ekrānlaiku — tā ir lieta, kam pēdējā laikā Kristians ir pievērsis uzmanību saistībā ar digitālo detoksu. “Es nevēlos visu dienu skatīties ekrānā, un, ja es uzņemu attēlus tikai ar viedtālruni, es palielinu savu ekrānlaiku. Es vēlos pielikt savu aci skatu meklētājam un apzināties mirkli.”

Kristians uzskata, ka kameras izmantošanai ir arī vairākas tehniskas priekšrocības, salīdzinot ar viedtālruni, piemēram, fiziskas vadīklas, lai mainītu iestatījumus, tostarp ekspozīcijas laiku un diafragmas atvērumu. Viņš bieži vien dod priekšroku skatu meklētājam, lai iekomponētu kadru. “Ir daudzas programmas, kas mēģina simulēt īsta objektīva izskatu, bet tas nav tas pats... Manuprāt, nevar pārspēt lielu sensoru un objektīvu.” Iesācēju līmeņa kamerai, piemēram, Canon EOS M50, ir šādas fiziskas vadīklas, taču šobrīd viduvējam viedtālrunim atbilstošā kategorijā tādu nav.

2. Esiet gatavs īstajam mirklim

Kad uzņem bērnu fotogrāfijas, jābūt gatavam uz visu. Ja jums ir kamera ar ātras automātiskās fokusēšanas iespēju un fokusa izsekošanu, piemēram, Canon EOS R, EOS 80D vai EOS M50, tas nozīmē, ka varat būt gatavs mirklim un uzņemt ātru darbību, neraizējoties, ka svarīgākais objekts būs izplūdis.

"Es vēlos pielikt savu aci skatu meklētājam un apzināties mirkli."

“Lai uzņemtu bērnu attēlus, nepieciešama ātra automātiskā fokusēšana,” saka Kristians. “Tas jums jāmeklē kamerā. Viss pārējais ir atkarīgs no budžeta. Visi man vienmēr jautā, kādu kameru pirkt, bet es vienmēr saku, ka vispirms jādomā par objektīviem. Varbūt nepieciešams jauns objektīvs nevis kamera, jo ātrums un objektīva optikas kvalitāte ir vēl svarīgāka par kameru.”

Ģimenes fotografēšanai arī nepieciešams zināma līmeņa pragmatisms. “Kad jūtu, ka kāda persona vairs nevēlas tikt fotografēta, vienkārši nolieku kameru malā,” saka Kristians. “Ja kāds nevēlas, lai viņu fotografētu, jūs neiegūsiet labu fotogrāfiju. Tas jo īpaši attiecas uz bērniem, tos nevar piespiest, lai viņi fotografējas, tāpēc vienkārši pieņemiet to un mēģiniet vēlāk.”

A boy smiles as bubbles float around him. Photo by Christian Anderl.

3. Eksperimentējiet ar dažādiem fokusa attālumiem

“Ģimenes fotogrāfijām, manuprāt, ir nepieciešami vismaz divi dažādi fokusa attālumi,” saka Kristians. “Man Canon EF 85mm f/1.8 USM objektīvs ir ideāli piemērots portretiem. Ar 85 mm jūs iegūstat seklu asuma dziļumu, lai varētu nošķirt seju no fona. Tas ir pietiekami garš, lai attēls būtu pareizs, — ja izmantojat 35 mm vai 50 mm, iegūstat izkropļojumu un lielāku degunu. Man kā portretu fotogrāfam ir jārunā ar cilvēku, kamēr uzņemu fotogrāfijas, tāpēc 85 mm ir laba vidēja diapazona izvēle — ar to nevar kļūdīties.”

Kristians portretiem ir iecienījis objektīvu EF 85mm f/1.8 USM, tomēr viņš uzskata, ka var uzņemt lieliskus attēlus arī ar 35 mm fokusa attālumu. “Es domāju, ka Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektīvs ir labs gandrīz vai visam. Ja nezināt, ko vajag, vienkārši paņemiet 35 mm objektīvu un varēsiet kaut ko izdarīt, pat portretu nofotografēt. Jums jāpatur prātā, ka tas nedaudz izkropļos seju, bet no otras puses — iegūsiet intīmu izskatu, jo piekļūsiet tuvāk sejai.”

Saistīti raksti
A baby plays with an abacus.

MAZUĻU FOTOGRAFĒŠANA

12 mazuļu fotografēšanas padomi, ko varat izmantot jau šodien

Saglabājiet dārgus mirkļus un uzņemiet mazuļa attīstību, izmantojot attapīgus veidus, kā mazuļu fotografēšanu padarīt jautru un kā iegūt lieliskus rezultātus.

Two children silhouetted against a woodland background by the low sun streaming through the trees.

ĢIMENES FOTOGRĀFIJAS

11 padomi ģimenes fotografēšanai

Canon vēstniece Helēna Barleta (Helen Bartlett) ir slavena ar melnbaltajām ģimenes fotogrāfijām — šeit viņa dalās ar svarīgiem padomiem momentuzņēmumu fotografēšanai.

A woman and her three children standing around a mixing bowl in a kitchen as they prepare to bake something. The PowerShot PX sits on top of a pile of books facing them.

ĢIMENES FOTOGRĀFIJAS

Uzņemiet mirkļus bez piepūles

Uzņemiet ikdienas mirkļus bez piepūles, izmantojot Canon PowerShot PX.

A man stands in the sea and throws his son in the air. Photo by Christian Anderl.

4. Vienmēr vispirms domājiet par fonu

“Lai gan uzmanība tiek pievērsta fotografējamajam objektam, — jo īpaši strauji kustīgiem bērniem, — ir svarīgi apsvērt, pret ko fotografējat,” saka Kristians, “fons ir vissvarīgākā kompozīcijas sastāvdaļa, kas bieži vien netiek pietiekami novērtēta.”

“Vispirms fons — tas ir viens no svarīgākajiem noteikumiem, ko mēģinu iemācīt fotografēšanā, jo lielākā daļa cilvēku to nepietiekami novērtē vai aizmirst. Viņi ir tik ļoti koncentrējušies uz priekšplānu, uz objektu, uz fokusu, uz apgaismojumu, uz ekspozīciju, uz visām šīm lietām, ka aizmirst, ka fons neizskatās pietiekami labi. Ar bērniem, kuri spēlējas, var būt sarežģīti, bet mēģiniet vispirms atrast fonu un pēc tam novietot fotografējamo objektu pret to.”

Portretiem nav pareiza vai nepareiza fona — tas atkarīgs no tā, kā tas sader ar objektu — tomēr fotografēšanas laikā ir jādomā par apkārtni. “Jebkas var būt labs fons, un jebkas var būt slikts fons. Mēģiniet iztēloties krāsas, kas labi sader, un krāsas, kas nesader. Ja fons ir patiešām neglīts, izmantojiet lielu diafragmas atvērumu un lielu fokusa attālumu, lai to padarītu mazāk asu, un tad fonā būs tikai krāsas. Ja ir viens spilgts laukums, piemēram, sarkana automašīna, bet viss pārējais ir zilos un mierīgos toņos, mēģiniet no šāda laukuma izvairīties.”

A small boy stands on top of a hill, seagulls flying in an arc above him. Photo by Christian Anderl.

Uzņemot ar kameru, jums ir nesalīdzināmas iespējas vispusīgi izmantot savas fotogrāfijas — no lielāka rediģēšanas potenciāla līdz iespējai drukāt attēlus dažādos mērogos. Kristianam ir milzīga savas mīļākās fotogrāfijas izdruka, kurā ir viņa sieva un dēls Jaunzēlandē, kur viņi sērfoja pa kāpām, — tā piekārta viņu mājās pie sienas.

“Man izdevās uzņemt dažus veiksmīgus kadrus, kad viņi laidās lejup no kāpas,” viņš saka. “Mans dēls tā smējās, un man ļoti patīk šis attēls. Katru reizi, kad to redzu, man ir jāsmaida un es jūtos kā toreiz Jaunzēlandē.” Dalīties ar ģimenes atmiņām ir vienkāršāk, ja attēli ir uzņemti ar lielu izšķirtspēju, kas ļauj tos izdrukāt A2 vai plakāta formātā — to es nevarētu panākt ar attēlu, kurš uzņemts ar tālruni.

Svarīga ir ne tikai drukāšana, bet arī rediģēšana. “Labam RAW failam, kas uzņemts ar fotokameru, ir daudz vairāk rediģēšanas iespēju, nekā JPEG failam, kas uzņemts ar tālruni. Jūs varat definēt attēla noskaņu un sajūtas, vienkārši atlasot pareizās krāsas. Bez rediģēšanas jūs izmantojat tikai aptuveni 50% fotogrāfijas.”

Visbeidzot modernā kamerā ietvertās savienošanas iespējas nozīmē arī to, ka varat pārsūtīt attēlus tieši no kameras — uz planšetdatoru, lai parādītu citiem, vai uz tālruni, lai publicētu tiešsaistē, paaugstinot savu sociālo tīklu plūsmas kvalitāti. Ar Canon Print lietojumprogrammu mobilajā ierīcē un saderīgu Canon printeri jūs varat arī izveidot augstas kvalitātes izdrukas bez vadiem.

A mother runs down a sand dune, pulling her son along, both of them laughing. Photo by Christian Anderl.

Kristians ir izaicinājis ģimenes tēmu blogeri Katju Gaskelu (Katja Gaskell) uzlabot savas ģimenes fotogrāfijas, pārejot no viedtālruņa uz jaunu valstību — Canon EOS M50. Ceļojumu rakstniece un bloga “Globetotting” veidotāja Katja fotografēja savus trīs bērnus visā pasaulē, izmantojot viedtālruni. Tagad viņa izmēģina daudzās iespējas, ko piedāvā kamera. Apskatiet, kā viņai veicas, un izvirziet arī sev šos ģimenes fotografēšanas izaicinājumus.

Autors: Lūsija Fulforda (Lucy Fulford)

Saistīti produkti

Saistīti raksti

Gūstiet iedvesmu — tas ir galvenais noderīgu fotografēšanas padomu, pircēja ceļvežu un informatīvu interviju avots — viss, kas nepieciešams vislabākās kameras vai printera atrašanai un jaunāko radošo ideju īstenošanai.

Atpakaļ uz visiem stāstiem